wymiana wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

wymiana wkładki

#1

Post autor: louis-cypher »

Witam, czy wymiana wkładki w gramofonie z mocowaniem 1/2 cala każdorazowo wiąże się z koniecznością ponownej żmudnej kalibracji wkładki?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: wymiana wkładki

#2

Post autor: Peter007 »

No niestety tak jest. Dobrze jest zaopatrzenie się w dodatkowe headshele i podmienić całość bez konieczności kalibracji ponownej.
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#3

Post autor: louis-cypher »

Peter007 pisze:
04 lis 2018, 16:27
No niestety tak jest
dzięki za info; miałem pewne "błyski myślowe", żeby zamienić mój T4P na ten z mocowaniem 1/2....; zostaję przy swoim T4P :) aktualnie mam trzy różne wkładki (czwarta Shure w drodze) i zamieniam je sobie kiedy potrzebuję zmiany brzmienia, trwa to niecałą minutę, odkręcam śrubkę wyjmuję wkładkę wkładam drugą i przykręcam śrubkę i po temacie, proste nie? :D aż się boję pomyśleć, że musiałbym kalibrować za każdym razem :shock: , a swoją drogą te gotowe headshele to dobre rozwiązanie
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: wymiana wkładki

#4

Post autor: Regsoft »

louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 16:22
czy wymiana wkładki w gramofonie z mocowaniem 1/2 cala każdorazowo wiąże się z koniecznością ponownej żmudnej kalibracji wkładki?
Jeśli chcesz przeskakiwać pomiędzy paroma wkładkami to do wszystkich dokupujesz headshell i oddzielnie kalibrujesz. Potem przy wymianie pozostaje głównie nacisk to już nie jest takie upierdliwe. W kwestii wygody dużo zależy od konkretnego gramofonu ...
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#5

Post autor: louis-cypher »

OK, wkładka T4P nie wymaga kalibracji wystarczy ją włożyć w gniazdo, wkładka 1/2 wymaga odpowiedniego skalibrowania, zatem nasuwa mi się pytanie: czy wkładka odpowiednio skalibrowana 1/2 będzie odtwarzać lepiej (dokładniej) od tej nie kalibrowanej ((wymagającej jedynie włożenia w gniazdo) wkładki T4P?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wymiana wkładki

#6

Post autor: Wojtek »

louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 19:01
czy wkładka odpowiednio skalibrowana 1/2 będzie odtwarzać lepiej (dokładniej) od tej nie kalibrowanej ((wymagającej jedynie włożenia w gniazdo) wkładki T4P?
Ty chyba czegoś nie rozumiesz.

Z czego wynika konieczność kalibracji?
Z tego że systemy mocowania miały luźne zasady.
Zwróć uwagę że nawet układ pinów z tyłu wkładki nie jest jednakowy.

Standard T4P właśnie to zmienił, narzucając pewne wspólne ramy, dzięki czemu wkładki te mają ten sam kształt, taką samą masę, a ich igły są w tej samej pozycji i mają mniej więcej taką samą podatność, dzięki czemu parametry kalibracyjne są po prostu stałe.

Szkoda że T4P umarło, bo same założenia były bardzo spoko.

A sama kalibracja to nic trudnego. Tylko sieroty techniczne się tego obawiają ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: wymiana wkładki

#7

Post autor: Regsoft »

louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 19:01
wkładka T4P nie wymaga kalibracji
Bo jest standaryzowana i wszystko wcześniej pod ten standard skalibrowane ...
louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 19:01
czy wkładka odpowiednio skalibrowana 1/2 będzie odtwarzać lepiej (dokładniej) od tej nie kalibrowanej ((wymagającej jedynie włożenia w gniazdo) wkładki T4P?
Próbuję rozkminić to pytanie. Co w zasadzie autor miał na myśli? :think:
Wkładka musi być odpowiednio skalibrowana i dostosowana do konkretnego gramofonu. W przypadku T4P wszystko pasuje i jest skalibrowane "fabrycznie" (no oprócz pewnych wyjątków dla których np. Technics dał pewną dodatkowa regulację nacisku). W przypadku 1/2 musisz dostosować gramofon (w zasadzie ramię) do wkładki i ją skalibrować. Po wykonaniu powyższych czynności lepiej zagra ta wkładka, która jest ... lepsza :lol:
I tu zaczyna zaznaczać się problem dostępności, ceny i różnorodności wkładek T4P ... :?
louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 17:05
kiedy potrzebuję zmiany brzmienia, trwa to niecałą minutę, odkręcam śrubkę wyjmuję wkładkę wkładam drugą i przykręcam śrubkę i po temacie, proste nie?
A ja mam trzy gramofony z wkładkami o różnym brzmieniu podpięte pod wzmaka i nic nie odkręcam. Proste nie? :lol:
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#8

Post autor: louis-cypher »

louis-cypher pisze:
04 lis 2018, 19:01
czy wkładka odpowiednio skalibrowana 1/2 będzie odtwarzać lepiej (dokładniej) od tej nie kalibrowanej ((wymagającej jedynie włożenia w gniazdo) wkładki T4P?
zapytałem tak dlatego, ponieważ mam kilka płyt, przy których wyraźnie jeden z kanałów gra: ciszej bądź gorzej brzmieniowo (np. słabe wysokie) w porównaniu do drugiego; stąd podejrzenie, że może to być wynikiem właśnie owego braku kalibracji...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wymiana wkładki

#9

Post autor: Wojtek »

Alternatywnie - jeśli są to używane płyty to zostały wcześniej przeryte przez igłę na źle skalibrowanym gramofonie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#10

Post autor: louis-cypher »

Pytanka z innej beczki: czy ktoś może mi podpowiedzieć jak sprawdzić czy anti-skating jest dobrze ustawiony? a jeśli jest ustawiony nieprawidłowo to czy rzutuje to bezpośrednio na jakość odtwarzania?
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: wymiana wkładki

#11

Post autor: ozii »

louis-cypher pisze:
13 lis 2018, 20:32
Pytanka z innej beczki: czy ktoś może mi podpowiedzieć jak sprawdzić czy anti-skating jest dobrze ustawiony? a jeśli jest ustawiony nieprawidłowo to czy rzutuje to bezpośrednio na jakość odtwarzania?
tak rzutuję, kanały mogą nie grać jednakowo i do tego igła ma zdolność do przeskakiwania.
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#12

Post autor: louis-cypher »

ozii pisze:
13 lis 2018, 20:50
kanały mogą nie grać jednakowo
czy to (źle ustawiony anti-skating) może być również powodem tego, że kanały mogą grać nierówno brzmieniowo o czym pisałem wyżej? ale dzieje się tak tylko przy kilku płytach;
nie stwierdziłem tendencji igły do przeskakiwania, natomiast często (powiedzmy 3/10 uruchomień) zdarza się (mój gramofon to automat), że przy starcie igła nie ląduje na płycie, ramię podczas opadania wyraźnie odchyla się lekko na zewnątrz i opada tuż przed płytą, czy to też może świadczyć o źle ustawionym anti-skatingu? czy to może inny problem?
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: wymiana wkładki

#13

Post autor: MaciejT »

Może gramofon źle wypoziomowany?
U mnie pomogło przestawienie ramienia windy: viewtopic.php?t=12745&start=30
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: wymiana wkładki

#14

Post autor: louis-cypher »

Cześć, pozyskałem takie oto dwie wkładki do mojego Duala: MCC 120 i MCC110 :dance: ale przedwzmacniacze gramofonowe mam tylko MM, czy to zagra? czy muszę zakupić przedwzmacniacz MC? a jeśli tak, to może takie rozwiązanie było by lepsze? https://allegro.pl/oferta/infera-mini-mc-9815324499 chodzi o to, że te przedwzmacniacze, które mam są OK i nie chcę zmieniać; proszę o poradę, dziękuję, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wymiana wkładki

#15

Post autor: Wojtek »

viewtopic.php?t=9859

MCC120 zagra z preampem MM.
MCC110 wymaga preampa MC.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ