Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#1

Post autor: Dante »

O tej wkładce napisane już było wiele, ale myślę, że mogę dopisać kilka niefachowych spostrzeżeń.
Dostałem ją razem z gramofonem Dual 714Q, jako gratis, bo sprzedającemu "nie grała". Miała prawo gdy była podłączona pod przedwzmacniacz MM...
Jak wiadomo, to Audio Technica AT 30e zrobiona dla Duala. Kto miał Duala z tych czasów wie, że aby ją zamontować w zwykłym headshellu typu sme trzeba mieć przejściówkę, klipsik, przyszczypkę do bulbulatora... Udało się dorobić "uszka" :)
To mało popularna koncepcja wkładek MC z wymiennymi igłami. Po wyciągnięciu oprawki z igłą zostaje nam w palcach magnes, trochę plastiku i piny.
Oczywiście nowych igieł nie ma, są NOS'y w "odpowiedniej" cenie. Otrzymałem w zestawie igłę DN 110 oraz nieużywaną DN 120.
Tutaj małe zaskoczenie.
Wieść gminna głosi, że zamieniając igły, mamy albo MCLO (DN110), albo MCHO (DN120). Otóż nie :D Sama zamiana igieł nic nie wnosi, jest to jednak zależne od całości, czyli wkładka plus igła.
Nacisk ustawiłem na 1,5 g, powiesiłem ją na Technicsie Q33 z odchudzonym koszykiem, całość podłączona do Kenwooda KA-7020.
Scena.
Szeroko, detalicznie i żywo. Przebija tutaj AT F7, AT F2 i całą gamę MMek. Podobnie, ale mniej dynamicznie zagrała tylko AT 20. Pominę, kto, gdzie, kiedy uderzył w talerz, kto chrząknął, a komu coś tam upadło podczas nagrania. To wszystko jest, to słychać jeśli zostało nagrane na płycie :)
Bas
O taaaak... aż za dużo momentami. Schodzi bardzo nisko, gubiąc czasem "kształt". Większość AT gra szybkim, punktowym, czasem nudnym i płytkim basem. Tutaj jest inaczej, jakby ktoś inny zrobił wkładkę, a metkę przybiła Audio Technica.
Wysokie i średnica.
Wysokie nie są przerysowane, choć jak w większości AT, to je słychać przede wszystkim. To właśnie jest to brzmienie AT, które podobało mi się najbardziej, z czasów AT 20SLa, AT 12. Ze współczesnymi mam ten problem, że zawsze jest czegoś za dużo albo za mało. W przypadku posiadanych MC jeszcze jestem w stanie się do tego przyzwyczaić bo rekompensują to gdzie indziej, w przypadku MM - trudne do zaakceptowania wiedząc, że robili to kiedyś "lepiej" ;)
Wracając do brzmienia, nie ma sztuczności i szeleszczenia. Wokale są "fantastyczne i wciągające". Mam 2 takie same płyty co sympatyczny Japończyk z Youtube'a, faktycznie dobrze się sprawdzają przy testach :D

Poruszając się po tanich MC Audio Technici, ciężko byłoby się jednoznacznie określić, czy kupić nową AT F2, czy NOS'a do MCC 110. Cena podobna, różnice znaczące. Jeśli lubicie tamto brzmienie, a chcecie mieć w swoim torze MC Audio Technica - polujcie na AT30/MCC110. Jeśli nie tolerujecie delikatnie rozlazłego basu - zdecydowanie polecam serię AT F.
_DSC0286.jpg
_DSC0284.jpg
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#2

Post autor: Regsoft »

Dante pisze: mogę dopisać kilka niefachowych spostrzeżeń.
Dzięki ! Uwielbiam Twoje niefachowe spostrzeżenia :lol:
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#3

Post autor: olsza84 »

Dante pisze: Otrzymałem w zestawie igłę DN 110 oraz nieużywaną DN 120.
Tutaj małe zaskoczenie.
Wieść gminna głosi, że zamieniając igły, mamy albo MCLO (DN110), albo MCHO (DN120). Otóż nie :D
Fajna recenzja. Dzięki również :) Ta DN 120 jest oryginalnie od wkładki MCC 120. Czy to jakiś lepszy szlif od tej DN 110?

EDIT: Dobra znalazłem. Diament ten sam. Troszkę różnic tylko w charakterystyce i podatności.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#4

Post autor: Wojtek »

olsza84 pisze: EDIT: Dobra znalazłem. Diament ten sam. Troszkę różnic tylko w charakterystyce i podatności.
Zasadnicza różnica to to, że jedna igła jest do wersji LO, a druga igła do wersji HO.

Gdzieś w sieci krąży plotka, że można wkładkę LO zmienić na HO poprzez zmianę igły. Dante testował i nie wyszło, stąd jest to bujda i trzeba dobierać igłę do konkretnego modelu wkładki (czyli LO do LO i HO do HO).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#5

Post autor: olsza84 »

Wojtek pisze:
Zasadnicza różnica to to, że jedna igła jest do wersji LO, a druga igła do wersji HO.
Ano, widzę już. Faktycznie inne poziomy wartości.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Dual MCC 110 (Audio Technica AT 30E)

#6

Post autor: Dante »

Nie jestem w stanie porównać nausznie tych igieł, bo jedna jest używana, drugą otrzymałem nieużywaną. Będzie to mało wiarygodne.
Nie widziałem nigdzie informacji rodzaju igly, tylko typ szlifu. Więc dopiszę, lub powtórzę: Goluteńki diament :D
ODPOWIEDZ