Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#106

Post autor: zbyszek1982 »

Akurat w kwestii dynamiki i detalu konstrukcjom lampowym nie można nic zarzucić, bo z samej istoty działania lampy elektronowej wynika świetna dynamika i detal.

Wstawienie lampy do Nudy czy Husarii sprowadza się do stworzenia takiego preampa od podstaw. Nie da się :)

PS już w tranzystorowej Nudzie/Husarii większość kosztu to zasilacz, więc wole nie wiedzieć ile by kosztowała wersja lampowa :morda:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#107

Post autor: Wojtek »

Lampowa Nuda/Husaria? Bez sensu IMHO.

Tak jak zbyszek opisał, można loading wkładki dostosować innymi sposobami niż przystosowany preamp.

Merrick, nie odpuszczę :morda:
Wojtek pisze:
Merrick pisze:
14 lis 2017, 01:20
w kwestii lamp którym bliżej do winylu niż tranzystorom
A cóż to za rewolucyjne twierdzenia? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#108

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
14 lis 2017, 13:28
PS już w tranzystorowej Nudzie/Husarii większość kosztu to zasilacz
Powiedz mi czy wysokiej klasy toroid w zasilaniu ma znaczenie czy nie?
Wojtek pisze:
14 lis 2017, 14:38
Merrick, nie odpuszczę :morda:

Wojtek pisze:

Merrick pisze: ↑
dzisiaj, 01:20
w kwestii lamp którym bliżej do winylu niż tranzystorom

A cóż to za rewolucyjne twierdzenia? :)
Bo ja mam sporo muzyki poważnej na winylach i jestem prawie pewien że na torze audio złożonym z lamp zabrzmiałoby to lepiej. Metal i rock to pewnie tranzystor jest górą chociaż progresywny rock mógłby zabrzmieć interesująco na lampach
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#109

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
14 lis 2017, 14:44

Powiedz mi czy wysokiej klasy toroid w zasilaniu ma znaczenie czy nie?
Toroid niby mniej sieje, ale to nie trafo stanowi o jakości zasilania, a układy stabilizacji napięć.
Oczywiście trafo o zbyt małej mocy zmniejszy wydajność prądową wzmacniacza, ale takiego przypadku nie rozpatrujemy.

W preampie tranzystorowym masz niewielkie napięcia o niedużym natężeniu. W lampie masz tych napięć więcej, żarzenie lamp (6,3v lub 12v, o dużym natężeniu) napięcie anodowe (kilkaset woltów), czasami jeszcze żarzenie i napięcie anodowe dla diody prostowniczej, jeżeli idziemy w wersję full kosher. Do tego dławik(i). To pociąga za sobą dużo większe koszty, niż w przypadku zasilacza pod tranzystor.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#110

Post autor: MMarek »

Merrick pisze:
14 lis 2017, 14:44
Metal i rock to pewnie tranzystor
nie zgadzam się z tym stwierdzeniem :naughty:
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#111

Post autor: Merrick »

MMarek pisze:
14 lis 2017, 15:52
nie zgadzam się z tym stwierdzeniem :naughty:
Ja trochę "konfabuluję" :D bo nigdy nie miałem lampowego wzmacniacza audio tz. mam wzmacniacz lampowy ale gitarowy i wiem jak lampy brzmią z gitarą ale muzy to nigdy nie słyszałem.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#112

Post autor: ahaja »

Sam układ audio w pre phono jest prosty. Nie ma znaczenia czy to tranzystory, lampy, czy kości: układ wzmacniający i filtry korekcyjne ...
... ale robi się grubiej kiedy chcemy dodać różne rozmaite funkcje, które są/mogą być użyteczne ...
... molto grubo robi się kiedy zamiast 'inżynierskiego' rozwiązania zasilania typu 'to wystarczy bo działa' idziemy w hardcore: dedykowane trafa/a, fikuśne filtracje, stabilizacje shunt. To może nie jest nie wiadomo jak drogie bo w końcu komponenty są dostępne i nie trzeba egzotyków kupować by uzyskać sukces, ale wpływa szalenie na gabaryty, czyli znowu koszty.

Merrick
do klasyki musi być coś co wprowadzi porządek, rygor. Porządek wprowadzi to co opisałem wyżej. Inaczej przy bogatej w instrumenty muzyce będzie 'zlewka'. Wszystko musi mieć swój początek i koniec bez rozciągania. Poszperaj sobie za Peer Gynt z Telarca ...
Tydzień temu po raz kolejny to doświadczyliśmy jak head amp pokazał miejsce step-up'owi w szeregu. Właśnie pod tym względem. Ale to nie jest jeden element tylko 2 układy, zasilanie, trafo, filtracja ... oprócz standardowego pre MM ... ;-)
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#113

Post autor: MISSE »

Jest tyle lamp i tyle tranzystorów :D że generalizowanie jest nieodpowiednie

Za odpowiednie pieniądze można dostać Topowy tranzystor, ale topowa lampa jest dużo droższa w tej klasie.
I w sumie to cały mezalians. Odpowiednie klocki to trudny wybór, ale można tak zestawić układankę, aby dana muzyka brzmiała poprawnie na różnych torach :D

Co do Pre to szumy w lampach są podobne do wzmacnianego sygnału(no prawie)
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#114

Post autor: Merrick »

MISSE pisze:
14 lis 2017, 20:37
Jest tyle lamp i tyle tranzystorów
Misse a tak z ciekawości. Co to za lampy CV1947. Mam je w wzmacniaczu gitarowym. Są jeszcze inne ale tylko na tych widać oznaczenia
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#115

Post autor: MISSE »

to nie fair, a gogle

https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_cv1947.html

u nas znana jako 6P3S
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#116

Post autor: Merrick »

O boże radiomuzeum :D czyli super wintycz :lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#117

Post autor: Myszor »

ahaja pisze:
14 lis 2017, 20:33
Wszystko musi mieć swój początek i koniec bez rozciągania. Poszperaj sobie za Peer Gynt z Telarca ...
Tak, tak, tak. Szkoda że ampów nie robisz :)
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#118

Post autor: ahaja »

Jak skończę swoją końcówkę to pokażę ... ;-).
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#119

Post autor: Merrick »

ahaja pisze:
14 lis 2017, 22:05
Jak skończę swoją końcówkę to pokażę ... ;-).
A na kiedy planujesz koniec projektu?
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Misse|pp|A. i Misse|pp|B. lampowe przedwzmacniacze gramofonowe MM Phono RIAA

#120

Post autor: darkman »

Grzesiek pisze:
13 lis 2017, 19:53
Chyba moje ucho jest już przyzwyczajone do pre wbudowanego w Akai, a może tranzystorowego pre i na tę chwilę przy nim pozostanę. Dynamika Akai plasuje się ciut wyżej jak spokój Shure.
Ładnie powiedziane sąsiedzie.
Z uchem też się zgodzę. Inna sprawa, że nie łatwo sprostać temu modelowi Akai, zatem tu wynik Twojego odsłuchu nie dziwi. Masz dobry klocek po prostu i co więcej trafia w Twoje gusta. Tylko się cieszyć :)
ODPOWIEDZ