Legendarna Shure V15 III

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Legendarna Shure V15 III

#256

Post autor: ROCHO »

Wojtek pisze: Pamiętam też z tego wątku że jeden forumowicz dopytywał o jakąś wcześniejszą ofertę VN35HE z north i kupił... ale zapomniał podzielić się opinią nt. igły
Igła kupiona od williamthakker Shure VN 35 E / VN35E / V15III i w north.pl VN35HE ( obecnie na stronie jest ciekawy opis tej igły, jak kupowałem było tylko SHURE V15 HE i nic więcej) . Na stronie north.pl Siła nacisku max.:1.25 g i ja taką ustawiłem. Czy Ty Wojtek też tak ustawiłeś nacisk czy pozostałeś przy 1g? Odniosłem wrażenie, że przy takim nacisku igły nie słychać trzasków na końcu płyty jak zdarzało się to przy nacisku 1g.
Czy są między nimi różnice w jakości odtwarzanego dźwięku?
Wojtek pisze: nnymi słowy, duża różnica na plus względem eliptyka i mało brakuje do poziomu SASa.
Nawet porównanie cenowe ładnie to obrazuje, bo eliptyk/HE/SAS wygląda mniej więcej tak: 100/300-400/500
Coś w tym jest co przedstawił powyżej Wojtek . Na tej od north.pl jaką kupiłem kiedyś, słucha mi się lepiej. Dynamika minimalnie jest odrobinę lepsza :think: A może działa na podświadomość to, że jest to HE? Może nie wyję z zachwytu ale...
Nie mam tak dobrego sprzętu jak większość osób z tego forum by wyłapywać wielkie różnice między tymi igłami. Gramofon DUAL 721, wzmacniacz CARVER CM-1090, kolumny ARCUS AS3.
Wiem, że nie wiele to wniosło do tego wątku bo sami doszliście już do tego kilka postów wcześniej ale wiele zawdzięczam niektórym osobom z tego forum więc nie chciałem pozostawić tego bez echa i opuszczać to forum cichaczem.
Załączniki
po prawej opakowanie od north.pl
po prawej opakowanie od north.pl
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Legendarna Shure V15 III

#257

Post autor: Wojtek »

ROCHO pisze: Czy Ty Wojtek też tak ustawiłeś nacisk czy pozostałeś przy 1g?
Nie, ustawiłem 1.25g, aczkolwiek przy 1.3-1.4g ta igła HE od north brzmi wg mnie nieco lepiej (lepszy dół, dość typowe dla większego nacisku), a z pewnością mieści się to nadal w rekomendowanym przedziale.

Cieszę się że wróciłeś ROCHO i podzieliłeś się swoim zdaniem, bo pamiętam jak miałeś obawy kiedy poleciłem Tobie tą igłę HE z north, a potem jakoś zamilkłeś i w sumie nie wiedziałem czy byłeś zadowolony z zakupu czy mnie znienawidziłeś :)

Pudełeczko od igły z north jaką opisałem powyżej ma takie samo wieczko jak to po prawej na zdjęciu ROCHO.
"Tonnadel 10529" odpowiada nomenklaturze SGA-10529 pod której powszechnie opisuje się zamienniki VN35HE.

Nie mam 100% pewności czyj to produkt, ale wg mojej wiedzy obstawiam nadal, że jest to produkcja firmy Tonar.
Niewiele firm produkuje zamienniki HE do tej wkładki więc lista podejrzanych jest na szczęście krótka ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bartt_s
Posty: 12
Rejestracja: 06 cze 2016, 14:37

Igła do Shure v15 III

#258

Post autor: Bartt_s »

Witam serdecznie. Na wstępie chciałbym zaznaczyć iż jest to mój pierwszy lub jeden z pierwszych postów na tym forum więc miejcie wyrozumiałość .Przechodząc do meritum:

od pewnego czasu jestem posiadaczem wyżej wspomnianej wkładki(igła oryginalna). Wiecie może czy da się jeszcze gdzieś kupić nowego SAS’a do niej? Jak to wyglada od strony finansowej tj. mocno podrożało? i gdzie szukać - tylko ebay?

jaki proponujecie zamiennik który uplasuje się najbliżej SAS’a?

ponieważ jak rozumiem w oryginale wkładka posiada szlif eliptyczny?

gdzieś wyczytałem że aby Szczur prezentował podobny poziom jakości co z SAS’em wystarczy dobry szlif Hyper Elliptical lub Shibata(czy to aby nie to samo?). Tu pojawia się już kolejne moje pytanie:

czy ta z linka poniżej od Japończyków będzie dobrym wyborem? ( najbliższym „boga igieł” i czy już zagra lepiej od oryginalnej? )

http://www.jico-stylus.com/product_info ... s_id=1046a

znalazłem też takie coś:


https://north.pl/karta/vn35he-igla-gram ... -0035.html - wg. strony SAS - ale widzę że to VN35HE czyli to samo co u Jico , czyżby błąd?



wybaczcie też jeśli coś poplątałem ale jestem w tym temacie świeży.

ponadto sorry za tą nawałnicę pytań i mam nadzieję że nie pomyliłem działów ;)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Bartek
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Igła do Shure v15 III

#259

Post autor: Regsoft »

Z tego co wiem były różne "oryginalne" igły Szczura do tej wkładki ...

Chyba powinieneś zacząć od tego tematu :
http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=126696#p126696
Jak się dobrze wczytasz to oferta North wydaje się dobrą propozycją.

Da się jeszcze tu i ówdzie kupić nowy SAS ale cena jest moim zdaniem już pewnym nieporozumieniem.
Przykład : https://www.thakker.eu/en/needles/vn-35 ... us/a-7742/
PS. Wydaje mi się, że SAS to patent oparty m.in. na szlifie Shibata choć to nie jedyny wyznacznik ...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Igła do Shure v15 III

#260

Post autor: darkman »

Otóż to, Bartek zasadniczo wszystkie odpowiedzi masz we wzmiankowanym temacie "Bardzo niesamowity Shure..V15III" lub jakoś tak. Również warto zajżec do tematu o "M95".
@Reg, zapewne dał link do niego, choć nie sprawdzałem, bo mi się nie chce, a piszę bo mam czas siedząc na rehablilitacji* akurat.
Rada, taka - pytać mozna i należy ale jak tyle pytań to numeruj je. Łatwość odpowiedzi większa i pewność też.

Dokładnie Shibata, to 'ten' poziom szlifu, znany od dawna.
Różnica SAS ,a HE jest w istocie niewielka. HE to igła bdb klasy. dobry deal.
Nie ma czegoś takiego jak napisałeś: "Boga igieł". To fetysz. Zwykły.
To co mój Szanowny Przedmówca zasygnalizował o 'oryginałach' (cudzysłów zbędny) nazywa się NOS (np New Old Stock) - oryginalna igła firmowa do tej wkładki.
Co do igły z North mamy też info organoleptyczne na forum, bo kupił kol. Wojtek. Igła jest OK i warto.(Wojtek zidentyfikował producenta jako Tenorel/Tonar czy ?? eeee..zapomniałem hehe, zdaje się (piszę z pamięci) -> masz to na forum (sprawdź proszę), ale dobry producent, więc kobyłka u płota).
Jest jeszcze jeden bdb zamiennik aftermarketowy do tej wkładki - info i link też na forum ->kupno via net, bo za wielką wodą.

Jakoś w tym miesiącu powinno mi się udać zamieścić osobiste opinie porównawcze, również nt V15III w zestawieniu z kilkoma równorzędnymi w pewnym sensie wkładkami i igłami. Jednak już teraz mogę skonstatować, że mimo, iż rzeczona wkładka jest na prawdę bdb w swojej klasie, to posiada dość wysoki współczynnik przereklamowania (moim zdaniem). Określiłbym go na +35% plubień x opinie x marketing rynkowy(wiele lat na rynku i trzyma poziom). Jednak pamiętać należy, że jest to wkładka:
- strojona pod rock zasadniczo audiencyjnie i broadcastingowo
- dedykowana dawniejszym sprzętom z epoki opartym na tranzystorach i to dobrych (a i lampach przecie).
W takich warunkach gra najlepiej, by nie powiedzieć doskonale (!). Natomiast ze współczesnymi konstrukcjami i kolumnami, może podobać się mniej, bądź też nie spełniać pokładanych w niej nadziei. Generalnie nie jest to top over top i midday wyznaczający punkt Nirwany w poszukiwaniu wkładki i brzmienia.
Jest po prostu bardzo dobra w swojej klasie choć wiele jest wkładek bardzo dobrych w swoich klasach.

*nie wiem jak się to pisze,
Ostatnio zmieniony 07 cze 2016, 17:28 przez darkman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Igła do Shure v15 III

#261

Post autor: darkman »

Regsoft pisze: Przykład : https://www.thakker.eu/en/needles/vn-35 ... us/a-7742/
O skubana rasa :D Paczpan, Marketing czyni cuda. Cholera dawno tam nie zaglądałem. Dzięki za info, choć piramidalne :o ;)
Awatar użytkownika
Bartt_s
Posty: 12
Rejestracja: 06 cze 2016, 14:37

Re: Igła do Shure v15 III

#262

Post autor: Bartt_s »

Regsoft pisze:Z tego co wiem były różne "oryginalne" igły Szczura do tej wkładki ...
w zasadzie pytań tyle że można było się pogubić - główne z nich to z jaką igłą Szczurek zagra jeszcze lepiej? 8-)
Regsoft pisze:Chyba powinieneś zacząć od tego tematu :
http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=126696#p126696
Jak się dobrze wczytasz to oferta North wydaje się dobrą propozycją.
tak tak, już prawie doczytałem ten temat - jestem zdaje się na 14 czy 15 stronie, ale muszę sobie odświeżyć i poukładać co tam napisali . Dodam że szukam po prostu lepszego szlifu względem tego co mam teraz, czyli oryginalna igła Shure z tej wkładki - Shure określa ją jak się nie mylę mianem Nude Elliptical albo jakoś tak :D
Regsoft pisze:Da się jeszcze tu i ówdzie kupić nowy SAS ale cena jest moim zdaniem już pewnym nieporozumieniem.
Przykład : https://www.thakker.eu/en/needles/vn-35 ... us/a-7742/
PS. Wydaje mi się, że SAS to patent oparty m.in. na szlifie Shibata choć to nie jedyny wyznacznik ...
to już jest cena zaporowa i wydaje mi się że nie warto tyle dopłacać za troszkę lepszy szlif - tym bardziej że niewykluczone jest to że Jico pracuje nad czymś jeszcze lepszym. Inaczej poco mieli by wstrzymywać produkcję? toż to strzał w stopę przebijający podłogę :) . no chyba że mają jakieś problemy natury technicznej, lub robią to celowo aby później był boom na zamówienia ..lub w fabryce zabrakło ryżu dla wykarmienia pracowników :morda:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Igła do Shure v15 III

#263

Post autor: Regsoft »

Bartt_s pisze: z jaką igłą Szczurek zagra jeszcze lepiej?
VN35HE (hiper eliptyk) to jakościowo coś pośredniego pomiędzy SAS a zwykłym eliptykiem. Sądzę, że ta propozycja z north.pl za 300 zł (właśnie HE pod mylącym opisem) to najsensowniejszy zakup nowej igły dla Ciebie. Jeśli chcesz wydać znacznie więcej to może warto przemyśleć zmianę wkładki.
Awatar użytkownika
Bartt_s
Posty: 12
Rejestracja: 06 cze 2016, 14:37

Re: Igła do Shure v15 III

#264

Post autor: Bartt_s »

darkman pisze:Otóż to, Bartek zasadniczo wszystkie odpowiedzi masz we wzmiankowanym temacie "Bardzo niesamowity Shure..V15III" lub jakoś tak. Również warto zajżec do tematu o "M95".
@Reg, zapewne dał link do niego, choć nie sprawdzałem, bo mi się nie chce, a piszę bo mam czas siedząc na rehablilitacji* akurat.
Rada, taka - pytać mozna i należy ale jak tyle pytań to numeruj je. Łatwość odpowiedzi większa i pewność też.

tak, to dokładnie ten link
darkman pisze:Dokładnie Shibata, to 'ten' poziom szlifu, znany od dawna.
Różnica SAS ,a HE jest w istocie niewielka. HE to igła bdb klasy. dobry deal.


darkmanie, zatem pytanie mam jedno ważne i klarowne - czy z szlifem HE zagra lepiej? i czy będzie to różnica na tyle słyszalna że warto będzie za to dopłacać? ( wnioskuję - poprawcie mnie jeśli się mylę - że tak, dlaczego? otóż piszecie że szlif HE to niemal to samo co SAS , a nad tym wszyscy jak jeden mąż się zachwycali..
darkman pisze:Nie ma czegoś takiego jak napisałeś: "Boga igieł". To fetysz. Zwykły.

ten "Bóg Igieł" to oczywiście przenośnia do SAS'a :lol:
darkman pisze:To co mój Szanowny Przedmówca zasygnalizował o 'oryginałach' (cudzysłów zbędny) nazywa się NOS (np New Old Stock) - oryginalna igła firmowa do tej wkładki.
gdzieś mi wcześniej mignął ten skrót ale nie wiedziałem co oznacza, dzięki.
darkman pisze:Co do igły z North mamy też info organoleptyczne na forum, bo kupił kol. Wojtek. Igła jest OK i warto.(Wojtek zidentyfikował producenta jako Tenorel/Tonar czy ?? eeee..zapomniałem hehe, zdaje się (piszę z pamięci) -> masz to na forum (sprawdź proszę), ale dobry producent, więc kobyłka u płota).
Jest jeszcze jeden bdb zamiennik aftermarketowy do tej wkładki - info i link też na forum ->kupno via net, bo za wielką wodą.
strzelam że chodzi o Tonara ;)
darkman pisze:Jakoś w tym miesiącu powinno mi się udać zamieścić osobiste opinie porównawcze, również nt V15III w zestawieniu z kilkoma równorzędnymi w pewnym sensie wkładkami i igłami. Jednak już teraz mogę skonstatować, że mimo, iż rzeczona wkładka jest na prawdę bdb w swojej klasie, to posiada dość wysoki współczynnik przereklamowania (moim zdaniem). Określiłbym go na +35% plubień x opinie x marketing rynkowy(wiele lat na rynku i trzyma poziom). Jednak pamiętać należy, że jest to wkładka:
- strojona pod rock zasadniczo audiencyjnie i broadcastingowo
- dedykowana dawniejszym sprzętom z epoki opartym na tranzystorach i to dobrych (a i lampach przecie).
W takich warunkach gra najlepiej, by nie powiedzieć doskonale (!). Natomiast ze współczesnymi konstrukcjami i kolumnami, może podobać się mniej, bądź też nie spełniać pokładanych w niej nadziei. Generalnie nie jest to top over top i midday wyznaczający punkt Nirwany w poszukiwaniu wkładki i brzmienia.
Jest po prostu bardzo dobra w swojej klasie choć wiele jest wkładek bardzo dobrych w swoich klasach.

*nie wiem jak się to pisze,
mimo iż jest to moja druga wkładka w życiu jakoś tam świadomie ją zakupiłem bo słucham głównie rocka i pochodnych. :) . Taki jest też mój zamiar- kolumny z epoki wkładki, myślę że to niegłupi pomysł. Naturalnie - trudno aby był to święty graal wśród wkładek załatwiający wszystko, to było by zbyt proste żeby było prawdziwe. Jednak myślę że dla nowicjusza w świecie audio takiego jak ja jest to jednak poziom bardzo wysoki który starczy na dłuugo.. a co do przereklamowania uważam że jest to kwestia personalna/subiektywna - jak to się mówi coś co dla jednego jest poziomem podłogi dla innego jest sufitem ;) .Robiąc mały offtop dla mnie np. przereklamowane jest onanizowanie się nad gramofonami Technicsa - to dobre gramofony ale jest wiele innych równie dobrych albo lepszych - myślę że coś w tym stylu chciałeś mi przekazać ;)
Awatar użytkownika
Bartt_s
Posty: 12
Rejestracja: 06 cze 2016, 14:37

Re: Igła do Shure v15 III

#265

Post autor: Bartt_s »

Regsoft pisze:
Bartt_s pisze: z jaką igłą Szczurek zagra jeszcze lepiej?
VN35HE (hiper eliptyk) to jakościowo coś pośredniego pomiędzy SAS a zwykłym eliptykiem. Sądzę, że ta propozycja z north.pl za 300 zł (właśnie HE pod mylącym opisem) to najsensowniejszy zakup nowej igły dla Ciebie. Jeśli chcesz wydać znacznie więcej to może warto przemyśleć zmianę wkładki.
No właśnie zorientowałem się że to to samo a wkładkę posiadam od zeszłego tygodnia, choćby z szacunku jeszcze jej nie wymienię :D , i jest to początek zmian w moim torze audio - teraz solidny preamp, bo do tej wkładki wypadało by dokupić coś lepszego.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Igła do Shure v15 III

#266

Post autor: Regsoft »

Bartt_s pisze: pytanie mam jedno ważne i klarowne - czy z szlifem HE zagra lepiej?
Zwróć uwagę jakie masz opcje. Oryginalny eliptyk w cenie podobnej do SAS. Ponoć gra lepiej niż podróba eliptyczna ale do HE mu jeszcze daleko. Bez sensu. SAS zagra może i najciekawiej ale w tej cenie to znajdziesz jeszcze fajniejsze wkładki. Też bez sensu. Pozostaje zastępczy eliptyk za 65 zł z Wamatu, który raczej lepiej nie zagra ale przynajmniej wydasz niewiele lub właśnie HE któremu niewiele brakuje do SAS ale za który musiałbyś dać te 300 zł w north. Ew. droższy HE z JICO ale po teście Wojtka raczej nie ma to sensu. Czy różnica jest warta opłacenia to już inna kwestia. Ja osobiście bym brał HE z north a na pewno już nic droższego. Będzie lepiej. Dlatego napisałem wcześniej że to dla mnie najsensowniejszy zakup ale chyba potrzebowałeś więcej tekstu ... :lol:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Igła do Shure v15 III

#267

Post autor: darkman »

Bartt_s pisze: pytanie mam jedno ważne i klarowne - czy z szlifem HE zagra lepiej? i czy będzie to różnica na tyle słyszalna że warto będzie za to dopłacać?

Jeśli pytasz o SAS versus HE, bo się zgubiłem trochę, ale:
Bartek, moim zdaniem nie i nie.
Postawiłbym nawet na to, że w ślepym teście byłoby bardzo trudno je odróżnić.


Tu masz link, niech posłuży za odpowiedź w pewnym sensie, vide cassus Shibaty:
http://www.turntableneedles.com/Shure-N ... _3977.html
nie sugeruj się typem wkładki (akurat podsyam M97, bo coś tam grzebałem; tak samo jest z V15ką w ver. III-V). Brandowany Shibata i szlif GSH dla igły o oznaczeniu typu Hiper Eliptic (HE). Dla smaczku dodam, że np ta igła pasuje do wszystkich typów M97 oraz do V15typeV-MT/XT (wkładki uważanej za wyższą niż type III).

co do pytania, brałbym tę HE z north, bez zająknienia lub ów typ via e-bay (są spoko dostępne).
Bartt_s pisze: teraz solidny preamp,
To zawsze w zasadzie miło słyszeć. Nie wiem co masz teraz, ale kierunek dobry zapewne w rozwoju, choć nie zawsze to takie oczywiste.
Jak coś to pytaj, chłopaki chętnie pomogą/emy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Legendarna Shure V15 III

#268

Post autor: Wojtek »

Szczerze mówiąc to nadal drapię się po głowie dlaczego Bartek założył nowy wątek na temat igły do V15 III skoro wszystko ma tutaj w zbiorczym wątku i ponoć to czytał zanim zaczął swój temat, a o sensowności igły HE z north pisaliśmy na ostatnich stronach? :)

Z mojej strony nie mam co się powtarzać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bartt_s
Posty: 12
Rejestracja: 06 cze 2016, 14:37

Re: Legendarna Shure V15 III

#269

Post autor: Bartt_s »

Regsoft pisze: Zwróć uwagę jakie masz opcje. Oryginalny eliptyk w cenie podobnej do SAS
. Ponoć gra lepiej niż podróba eliptyczna ale do HE mu jeszcze daleko
mówimy o oryginalnym eliptyku Shure(tj. inaczej igła z którą wkładka opuszczała fabrykę - dosadniej napisać się chyba nie da) ? - zdaje się że tą igłę właśnie posiadam, wspominam o tym bodaj już we wstępie :) wychodzi na to że nie ja jeden lubię więcej tekstu :P .Ha! chyba na taką odpowiedź wreszcie czekałem. Czyli wychodzi na to że HE zagra lepiej niż oryginalna igła którą Shure fabrycznie montowało w V15 i którą posiadam we wkładce ja. Bo jak wyżej pisałeś do HE mu jeszcze daleko? :)

Regsoft pisze:Pozostaje zastępczy eliptyk za 65 zł z Wamatu, który raczej lepiej nie zagra ale przynajmniej wydasz niewiele lub właśnie HE któremu niewiele brakuje do SAS ale za który musiałbyś dać te 300 zł w north.
faktycznie bez sensu, skoro mam oryginalną igłę to wymiana na tani zamiennik z o zgrozo Wamatu to harakiri :morda:


reasumując - brać tego HE czy nie brać? podkreślę jeszcze raz że ja po prostu chcę wyciągnąć jeszcze więcej z tej konkretnej wkładki poprzez wymianę igły na lepszą, o bardziej zaawansowanym szlifie. Obecnie posiadam oryginalną igłę Shure.

Przypomnę tylko że jak na razie doszliśmy do tego iż SAS już się nie opłaca a HE to w sumie to samo .
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Legendarna Shure V15 III

#270

Post autor: Regsoft »

Bartt_s pisze: mówimy o oryginalnym eliptyku Shure
Tak. Oryginalnym. Można wciąż kupić oryginalną igłę eliptyczną do V15 III firmy Shure. W cenie JICO SAS :lol:
Bartt_s pisze:mam oryginalną igłę
Moim zdaniem przereklamowana :?
Bartt_s pisze: reasumując - brać tego HE czy nie brać?
Wymiękłem :roll:
ODPOWIEDZ