Unitra Fonomaster G601A

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Unitra Fonomaster G601A

#1

Post autor: Acia »

A ja wymieniłam dziś igłę na polecaną od Thakkera i działa ale czy dobrze nie wiem, nie dostałam żadnej instrukcji do tego.
http://www.ebay.pl/itm/Tonnadel-N-75ED- ... 74c&_uhb=1

czy powinnam zmienić nacisk? W tej chwili mam 1,5 g. Co gorsza dziś zauważyłam,że płyty coraz bardziej falują na talerzu, mam pod spodem matę filcową(niestety) czy jest jakaś opcja naprostowania tego? Główny talerz nie wygląda jakby był krzywy. Przepraszam jeżeli nie nazywam rzeczy po imieniu :(
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Wymiana igły

#2

Post autor: MISSE »

większość ramion radzi sobie z pofalowanymi płytami

igła musi troszeczkę pograć ale M75 to podstawowy przetwornik więc oczekiwania trzeba miarkować.

jeśli pozostałe ustawienia ramienia, wkładki masz ok to powinno być dobrze.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Wymiana igły

#3

Post autor: eenneell »

Ja na początek polecam igły z "Wamatu" :idea:
Acia pisze:Co gorsza dziś zauważyłam,że płyty coraz bardziej falują na talerzu,
Ale jak falują?
0,5 cm czy więcej/ mniej :?:
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wymiana igły

#4

Post autor: Winters »

Acia pisze:Co gorsza dziś zauważyłam,że płyty coraz bardziej falują na talerzu,
Płyty zaczęły falować?

Trochę to dziwne, chyba że trzymasz je w nasłonecznionym/gorącym miejscu.

Nie masz oryginalnej gumowej maty?
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Wymiana igły

#5

Post autor: Acia »

O jeny wiedziałam, że zaraz jakąś ironią dostanę ;)
Może inaczej, nie zaczęły nagle falować i to nie płyty, znaczy wizualnie płyty bo są na wierzchu ale pewnie to ta oryginalna mata z Fonomastera. Jakiś czas temu zauważyłam, że talerz jak się kręci to dziwnie światło się na nim załamuje, potem przyjrzałam się i na kręcącej się płycie widać, że jest coś krzywo, myślałam, że to płyta ale mam też nowe płyty ze sklepu, które nie powinny być pokrzywione a efekt jest ten sam, jeden bok ( o ile można tak nazwać) idzie wyżej drugi niżej.Igła i ramie jak się porusza na płycie idzie lekko w górę i w dół, nie wiem jak inaczej to opisać? Myślałam, że jak kupię taką filcową matę to się to trochę ustabilizuje ale nie, dodam, iż nie używam także żadnego docisku a może powinnam?
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Wymiana igły

#6

Post autor: Acia »

eenneell pisze:0,5 cm czy więcej/ mniej
mniej, to jest widoczne z bliska i jak słońce dobrze świeci:)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wymiana igły

#7

Post autor: Winters »

Wrzuć tą gumową matę do miski z wrzątkiem. Potem lekko osusz i zanim ostygnie, połóż spowrotem na talerzu.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Wymiana igły

#8

Post autor: Acia »

Dobra, rzeczywiście to ta mata oryginalna jest krzywa, myślałam, że to coś z talerzem. Nie spamuję zatem w tym temacie tu.
eenneell pisze:Ja na początek polecam igły z "Wamatu"
eennell dlaczego? Każdy z was poleca różne rzeczy i zapewne ode mnie powinno zależeć co wybiorę ale jak wybierać jak się nie znam jeszcze na tyle. Zbyszek zdaje się polecił mi tą od Thakkera i taką kupiłam. Czy ta od Thakkera jest gorsza? A jeżeli tak to w jakim sensie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Fonomaster - falowanie płyt?

#9

Post autor: Wojtek »

Acia pisze:Nie spamuję zatem w tym temacie tu.
Spoko, wydzielone do osobnego tematu :)
Acia pisze:eennell dlaczego?
Pewnie dlatego, że jest tańsza, ale to już niech eenneell doprecyzuje dlaczego radzi zakup kolejnej igły skoro właśnie przyszła do Ciebie nowa z Niemiec.
Acia pisze:Czy ta od Thakkera jest gorsza? A jeżeli tak to w jakim sensie?
Nie jest, spokojna głowa.
Generalnie produkty JICO stawiamy wyżej od igieł "Stylus Co.".
Paru forumowiczów już się przesiadało z jednych na drugie i taki wychodzi póki co konsensus.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Fonomaster - falowanie płyt?

#10

Post autor: vinylpiotrek »

Acia pisze:Czy ta od Thakkera jest gorsza?
Raczej lepsza, po prostu wg światopoglądu Ennneella warto zaczynac od tańszych, z czym się nie do końca zgadzam.
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Fonomaster - falowanie płyt?

#11

Post autor: eenneell »

Acia pisze: eenneell pisze:Ja na początek polecam igły z "Wamatu"


eennell dlaczego?
vinylpiotrek pisze: wg światopoglądu Ennneella warto zaczynac od tańszych, z czym się nie do końca zgadzam.
zaczynać od tańszych!
1.NAUKA; majstrowanie/regulacja= ew. złamanie/uszkodzenie nie boli ( tak bardzo) :idea: :doh:
2. Przyjemnie jest poznać różnicę gorsze/ lepsze :idea:
3. I tak trzeba mieć ze trzy igły dla "św. spokoju"... :idea: :doh:
Wszak płyty są w różnym stanie (jedne nowe,.... inne mocno schodzone, a muzyka jest do słuchania) :doh: nieprawdaż :?:
4. bla, bla, bla...itp, itd... tu już resztę sobie dopowie każdy :doh:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Fonomaster - falowanie płyt?

#12

Post autor: chudy_b »

eenneell pisze:zaczynać od tańszych!
Tu się nie zgadzam. Proste sprzęty są nudne, niewiele wnoszą w kwestii poznawczej, grać się na tym nie da, a wyrzucanie elektrośmieci jest kłopotliwe.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Fonomaster - falowanie płyt?

#13

Post autor: vinylpiotrek »

chudy_b pisze:Proste sprzęty są nudne, niewiele wnoszą w kwestii poznawczej, grać się na tym nie da, a wyrzucanie elektrośmieci jest kłopotliwe.
Pamiętaj, że mówimy tylko o igłach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Fonomaster - falowanie płyt?

#14

Post autor: Acia »

Wojtek pisze:Spoko, wydzielone do osobnego tematu
dziękuję
eenneell pisze:1.NAUKA; majstrowanie/regulacja= ew. złamanie/uszkodzenie nie boli ( tak bardzo)
nie wiem jak mam ją złamać, włożyłam i jest ok, działa.
eenneell pisze:2. Przyjemnie jest poznać różnicę gorsze/ lepsze
jest takie powiedzenie, że oszczędny zawsze płaci dwa razy więc nie wiem czy w tej kwestii dobrze poznawać różnicę płacąc dwa razy po mniej co wyjdzie na to samo, skoro tą za 50 zł pewnie też bym od razu złamała i musiała kupić kolejną.

odbiegając od igieł bo znowu trzeba będzie zmienić temat, matę fonomasterową rozgrzeję w wodzie i położę na talerzu wg zaleceń :D

Wojtku a może po prostu założę temat oddzielny o Fonomasterze bo myślę, że pytań pojawi się jeszcze parę:) Chyba, że nikt tu nie posiada już takiego sprzętu i nie miałby ochoty dyskutować to może nie warto?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Fonomaster - falowanie płyt?

#15

Post autor: eenneell »

Acia pisze: eenneell pisze:1.NAUKA; majstrowanie/regulacja= ew. złamanie/uszkodzenie nie boli ( tak bardzo)


nie wiem jak mam ją złamać, włożyłam i jest ok, działa.
czasem się udaje, (np przy kalibracji,lub innych okolicznościach...)
Acia pisze: eenneell pisze:2. Przyjemnie jest poznać różnicę gorsze/ lepsze


jest takie powiedzenie, że oszczędny zawsze płaci dwa razy więc nie wiem czy w tej kwestii dobrze poznawać różnicę płacąc dwa razy po mniej co wyjdzie na to samo, skoro tą za 50 zł pewnie też bym od razu złamała i musiała kupić kolejną.
Nie filozofuj! Zrobisz jak chcesz! Pytasz odpowiadam! Gdybym wiedział, że pytanie ma być początkiem dyskusji to bym nic nie radził, tylko cicho siedział!
Igłę trzeba co jakiś czas wymieniać (teoretycznie 1000h) Tylko nie pytaj dlaczego!
Choc widziałem grająco-rzężące igły praktycznie bez igły ;)-więc tak też można ( raczej nikt tego sposobu tutaj nie poradzi :D )
A z resztą jeżeli jest tu Ktoś kto ma tylko jedną igłę i min. 50/ 100płyt niech się pochwali :clap:
ODPOWIEDZ