To jest właśnie realpolitik. Zamiast rzucać pustymi gestami pod publiczkę, po cichu robi się swoje. Na aferze z medalami tylko tracimy. Nasze niezadowolenie na różne sposoby, mniej "spektakularne" a bardziej dotkliwe można okazywać.
Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
- Bacek
- Posty: 4318
- Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
- Gramofon: Kenwood L-07D
- Lokalizacja: Poznań
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
- Wojtek
- Administrator
- Posty: 45333
- Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
- Lokalizacja: Warszawa
- Kontakt:
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Za Arturem Kurasińskim, takie podsumowanie sytuacji, nieco szerzej niż tylko "afera orderowa":
Oczywiście, tak jak napisałem wcześniej, wg mnie decyzje o odcięciu nas od wpływu na Ukrainę zapadły już dawien dawno, a nie że to jakaś świeża zmiana kierunku.Stopklatka ze stanu polskiej polityki zagranicznej na czerwiec 2026:
1. Nasi alianci z Zachodu decydują o losach Ukrainy i niezbyt mają ochotę zapraszać nas do stołu. "Jesteśmy na pierwszej linii frontu, ponosimy ryzyko. Dlatego domagamy się miejsca przy stole negocjacyjnym - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Szef MSZ skrytykował format rozmów oparty wyłącznie na zachodnich państwach.
Ciekawe jak do tego doszło, że kraj przez który przechodzi 90% dostaw pomocy na Ukrainę jest w ten sposób traktowany? Bo to już przecież nie chodzi tylko o tych "złych niemców" tylko Francję i UK.
2. W wyniku złej, krótkowzrocznej i nastawionej na politykę wenętrzną decyzji Zełeńskiego o nadaniu ukraińskiej jednostce wojskowej imienia „bohaterów UPA” polski Prezydent postanowił odebrać Zełeńskiemu order Orła Białego ("są granice, których w relacjach polsko-ukraińskich przekraczać nie wolno" - skomentował swoją decyzję Prezydent Nawrocki). Polskie odznaczenia oddali również wysokiej rangi politycy ukraińscy i byli prezydenci (Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenkolkraju). Pewnie zaraz to samo zadzieje się po polskiej stronie. I znowu będzie odpowiedź strony ukraińskiej a potem polskiej i tak w kółko.
3. W Gdańsku 25-26 czerwca ruszy Ukraine Recovery Conference 2026 (URC 2026), czyli jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dotyczących odbudowy Ukrainy - coś mi się wydaje, że nie pojawi się na nim kilka znaczących nazwisk ze strony ukraińskiej.
4. Wg sondażu "Rzeczpospolitej" z 12 czerwca 51,9 % respondentów zadeklarowało, że ich stosunek do Ukrainy i Ukraińców pogorszył się.
5. "W końcu" - tak skomentował odebranie Orderu Orła Białego Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Bilans - Polska wygrała moralnie i mamy rację. Po raz kolejny natomiast przegraliśmy w świecie prawdziwej, dorosłej dyplomacji i polityki. Nasz wpływ na kwestie odbudowy będzie jeszcze niższy, partnerzy z Zachodu mają nas za jeszcze większych pieniaczy a Ukraińcy za kraj od którego nic nie zależy i nic nie oferuje (więc go można lekcewazyć).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
Wsparcie finansowe forum
Wsparcie finansowe forum
- Mawis
- Posty: 7132
- Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
- Gramofon: JVC QL-A7
- Lokalizacja: Owczarnia
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Znowu powtorka z historii...Ciekawe jak to sie stalo ze jestesmy usmiechami zbywani oficjalnie a za naszymi plecami sojusznicy ugaduja sie z Ukraina...? Szczegolnie jest to bolesne w kontekscie Uk ktora przez dlugi czas nas popierala w temacie ukrainskim.
Mysle ze tak jak napisane powyzej, jezeli 90% pomocy idzie przez Polske, moze czas przytkac ten kanał? Jezeli i tak jestesmy pomijani to co za róźnica? Mozemy tylko zyskac. Oczywiscie nie robmy tego przy swietle fleszy a raczej po cichu dajmy to zasygnalizujmy i zacznijmy stosowac.
Mysle ze tak jak napisane powyzej, jezeli 90% pomocy idzie przez Polske, moze czas przytkac ten kanał? Jezeli i tak jestesmy pomijani to co za róźnica? Mozemy tylko zyskac. Oczywiscie nie robmy tego przy swietle fleszy a raczej po cichu dajmy to zasygnalizujmy i zacznijmy stosowac.
JVC QL-A7 DL-103S JVC Z1S ADC QLM32 MK3 Buphono2 Oled Audiolab 8200a Akai CD1100 JVC XL-E300 Dual CL720
HK21 Nikko STA8080 Namco NSZ333
--------------------------------------------
“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
HK21 Nikko STA8080 Namco NSZ333
--------------------------------------------
“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
- Jozi
- Posty: 2120
- Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
- Gramofon: Sony PS-X60
- Lokalizacja: Pastwiska City
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Bardzo trafnie dedukujesz, my Polacy zawsze walczymy dla innych, pomagamy w trudnych sytuacjach, a na końcu jesteśmy dymani.Mawis pisze: ↑dzisiaj, 15:53Znowu powtorka z historii...Ciekawe jak to sie stalo ze jestesmy usmiechami zbywani oficjalnie a za naszymi plecami sojusznicy ugaduja sie z Ukraina...? Szczegolnie jest to bolesne w kontekscie Uk ktora przez dlugi czas nas popierala w temacie ukrainskim.
Mysle ze tak jak napisane powyzej, jezeli 90% pomocy idzie przez Polske, moze czas przytkac ten kanał? Jezeli i tak jestesmy pomijani to co za róźnica? Mozemy tylko zyskac. Oczywiscie nie robmy tego przy swietle fleszy a raczej po cichu dajmy to zasygnalizujmy i zacznijmy stosowac.
Za Gdańsk nikt nie chciał walczyć, więc skończyło się wojną.
Słowa Churchilla o polskich pilotach? „Nigdy w dziejach wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, ale polskich żołnierzy na paradę zwycięstwa nie zaprosili.
W Jałcie amerykański prezydent sprzedał nas Stalinowi.
Jak wybuchła wojna na Ukrainie, byłem na granicy z darami zbieranymi przez ludzi w Wiedniu i zawiezionym by pomagać uciekającym Ukraińcom przed pożogą wojenną. Polacy otworzyli swoje serca, pomagali jak mogli, bo współczuli im tragedii, ale Ukrainiec to Ukrainiec, jest niestety w większości niewdzięczny. Zagrywka Zełeńskiego była perfidnie przemyślana, bo za dobrze sprawy się układały, a oni boją się masowych ekshumacji, bo Europa nie wie o popełnionych przez nich ludobójstwie a oni chcą do Unii i NATO a tu takie trudne sprawy przed nimi i wychodzi że to barbarzyńcy. Jeszcze to jego pierdolenie, że to żołnierze chcieli takich bohaterów, noż kurwa, bohaterów od wideł, pił, siekier i ognia, co walczyli ze starcami, kobietami i dziećmi. Dość mi się babcia i mama naopowiadała, co się na wschodzie działo, włos się jeżył na głowie, jak można było dzieci nabijać na płocie czy owijać słomą i palić żywcem. Film Wołyń w 100% oddaje tragizm tamtych czasów.
Powiem krótko, ja i wielu moich znajomych doskonale wiedziało, że wdzięczności od Ukraińców nie ma się co spodziewać, obyśmy jeszcze nie ginęli od broni, którą im przekazaliśmy.
A to fotka uzbrojenia bohaterskiej armii ukraińskiej pod znaku tryzuba (zbiory w bieszczadzkim muzeum).
Ostatnio zmieniony 22 cze 2026, 16:51 przez Jozi, łącznie zmieniany 1 raz.
[Sony PS X60,VM540ML, Shure V15III-Sas, Sony XL 45,pre @Jaculek-(Analog)]
[ Tidal Hifi, Wiim Pro Plus, Onkyo 7030C-(Cyfra)] Yamaha A-S701, Heco Professional 650 ]
[ Tidal Hifi, Wiim Pro Plus, Onkyo 7030C-(Cyfra)] Yamaha A-S701, Heco Professional 650 ]
- darkman
- Posty: 16824
- Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
- Gramofon: PL70LII, PSX60
- Lokalizacja: Topanga Corral
- Kontakt:
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
gen. Komornicki z dzisaj:
https://www.rp.pl/polityka/art44666351- ... iec-polska
i wczoraj:
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... d,23502618
Wzmiankowanie i kreowanie się na obecnie drugą armię świata po Ameryce, a przed Nato. Narracja walki za nas i obrony nas itp. Zasadniczo Zełenski zapomniał, że walczą przede wszystkim za siebie i w swojej obronie. Prawdę mówiąc jak to słyszę to wprawia mnie to nieodmienne w konsternację, delikatnie rzecz ujmując.
https://www.rp.pl/polityka/art44666351- ... iec-polska
i wczoraj:
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... d,23502618
A ja, że nie będzie to miało żadnego wpływu na pomoc i dary. Andy sobie poradzi.
W znacznej części tak, ale to też wyciąganie starych demonów z uśpienia. Ot wojna się ciągnie, jest już konkretna produkcja własnego uzbrojenia, to i głośniejsza poniekąd roszczeniowość i jej forma.
Wzmiankowanie i kreowanie się na obecnie drugą armię świata po Ameryce, a przed Nato. Narracja walki za nas i obrony nas itp. Zasadniczo Zełenski zapomniał, że walczą przede wszystkim za siebie i w swojej obronie. Prawdę mówiąc jak to słyszę to wprawia mnie to nieodmienne w konsternację, delikatnie rzecz ujmując.
- konrads0
- Posty: 8043
- Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
- Gramofon: Technics SL 1200Mk2
- Lokalizacja: Wielkopolska centralna
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Ja się zastanawiam, które tereny Ukrainy mają być odbudowane?
Te, które zajmuje Rosja
, ale czy ona jest opuści....
Bo ze zniszczeniami na zachodzie Ukrainy, to Ukraina poradzi sobie sama.
Te, które zajmuje Rosja
Bo ze zniszczeniami na zachodzie Ukrainy, to Ukraina poradzi sobie sama.
- Jozi
- Posty: 2120
- Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
- Gramofon: Sony PS-X60
- Lokalizacja: Pastwiska City
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Amerykanie pójdą na metale ziem rzadkich, my dostaniemy pszenicę
Jak by nie patrzył, dupa i tak z tyłu.
[Sony PS X60,VM540ML, Shure V15III-Sas, Sony XL 45,pre @Jaculek-(Analog)]
[ Tidal Hifi, Wiim Pro Plus, Onkyo 7030C-(Cyfra)] Yamaha A-S701, Heco Professional 650 ]
[ Tidal Hifi, Wiim Pro Plus, Onkyo 7030C-(Cyfra)] Yamaha A-S701, Heco Professional 650 ]
- Bart_S
- Posty: 4188
- Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
- Gramofon: SONY PS-X60
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
jasne, skala bestialstwa dalece nie ta, ale nasze Łupaszki, Bure czy inne Ognie cały czas mają się dobrze... a w świadomości Ukraińca Wołyń się nie przewija, za to UPA walcząca z Niemcem owszem. temat zastępczy dla Zełeńskiego - pali się koło dupy ze względu na korupcję w najbliższym otoczeniu, to wrzucił UPA. trochę podobnie u nas, choć chyba Batyr nie przewidział, że zrobi Kaczorowi niedźwiedzią przysługę - zaorali się Donkowi Szpitalem Południowym, więc afera z odznaczeniami przyszła w doskonałym momencie. co do odbudowy Ukrainy - pamiętacie, jak mieliśmy Afganistan czy Irak odbudowywać? premier Belka, do niedawna zasiadający w Radzie Nadzorczej Banku Millerrium, nawet wskazał ów bank do rozliczeń tych kontraktów za sojusznicze dulary. odbudowaliśmy coś? chyba nie za zbytnio 
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Leben CS300F + Snell C/IV + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
- Bart_S
- Posty: 4188
- Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
- Gramofon: SONY PS-X60
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
fajny artykuł: https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... f,79cfc278
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Leben CS300F + Snell C/IV + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
- Mawis
- Posty: 7132
- Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
- Gramofon: JVC QL-A7
- Lokalizacja: Owczarnia
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Oczywiscie Bartek masz racje piszac o zbrodniarzach po naszej stronie ale nie relatywizujac calego kontekstu najwazniejsza jest tu kwestia skali zbrodni Wołyńskiej i zbrodni osobnikow typu Bury. Choc zgadza sie: mordy i bestialstwo nie są w zaden sposób do usprawiedliwienia. Po zadnej stronie.
JVC QL-A7 DL-103S JVC Z1S ADC QLM32 MK3 Buphono2 Oled Audiolab 8200a Akai CD1100 JVC XL-E300 Dual CL720
HK21 Nikko STA8080 Namco NSZ333
--------------------------------------------
“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
HK21 Nikko STA8080 Namco NSZ333
--------------------------------------------
“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
- MaciejT
- Posty: 2483
- Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
- Gramofon: PS-X70
- Lokalizacja: Łódź
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Pało powiedziane. Z rozkazu Burego zamordowano 79 cywilów i 30 furmanów.
no nie wiem. IPN przeprowadził w jego sprawie śledztwo, które wykazało że zbrodnie te miały znamiona ludobójstwa. Tak że oficjalnie potrafiliśmy się zmierzyć z tą ponurą kartą przeszłości, a sam Bury zdaje się jest gloryfikowany przez konkretne środowiska zbliżone głównie do ONR, które mają w Polsce znaczenie marginalne. Nie wydaje mi się by jakakolwiek brygada WP nosiła jego imię.
- Bart_S
- Posty: 4188
- Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
- Gramofon: SONY PS-X60
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
tak jak napisałem Maciek - skala odczłowieczenia nie do porównania. tyle, że mieliśmy +30 lat choćby na próbę załatwienie tej sprawy. i ani Olek z zapalonym goleniem w Charkowie, ani mniejszy bliźniak wskrzeszający ducha Piłsudskiego nic nie zdziałali. a jak cokolwiek drgnęło (jasne, może i pozorowane, może i w szerszym kontekście wojny wyłącznie - na odczepnego) w sprawie ekshumacji, to teraz buuum... mamy mocną kartę w ręku jeśli idzie o rozszerzenie UE, tym możemy grać. i Ukraińcy już to zauważyli - że mamy czas przedwyborczy i będziemy antyukraińskość jak Viktor podsycać, bo to daje określone frukta.
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Leben CS300F + Snell C/IV + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + ATL 304 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
- Wojtek
- Administrator
- Posty: 45333
- Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
- Lokalizacja: Warszawa
- Kontakt:
Re: Pomoc Ukrainie - temat zbiorczy
Andrzej na pewno będzie dalej podarki wysyłał gdzie trzeba.
Maciejowi raczej chodziło o to że część dotychczasowych sponsorów może zacząć rezygnować ze wsparcia, itd.
Maciejowi raczej chodziło o to że część dotychczasowych sponsorów może zacząć rezygnować ze wsparcia, itd.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
Wsparcie finansowe forum
Wsparcie finansowe forum