Okablowanie SME 3009

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Bobi
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2015, 23:34
Gramofon: Thorens TD 160 Super

Okablowanie SME 3009

#1

Post autor: Bobi »

Witajcie.
Chodzi mi po głowie wymiana okablowania ramienia SME 3009 od pinów wkładki ( z pominięciem gniazda RCA ) zakończone wtyczką mini XLR i dalej z Pre gramofonowego XLR do wzmacniacza. Pre gramofonowe to MF MX Vynl. Przewody w ramieniu na pewno swoje lata mają. Czy użycie gniazda zbalansowanego w takiej konfiguracji przyniesie lepszy efekt niż RCA
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: Okablowanie SME 3009

#2

Post autor: kal800 »

Wybacz, że podłączam się do wątku, ale bym musiał go literalnie zdublować jeżeli chodzi o jego tytuł.

Otóż tak - zmieniłem okablowanie w headshellu na Audio Technica 6101 z czystej miedzi, oraz kable SME SIlver Litz z czystego srebra w ramieniu. Mam pytanie czy warto się brać za kabel od złącza ramienia SME do PRE. Mam cały czas to oryginalne złącze na 4 piny, które swoje lata ma, poza tym nie wygląda mi na bardzo solidne. Intuicja mi podpowiada, żeby zainstalować porządne złącza RCA przy ramieniu i poeksperymentować z kablami phono. Pytanie czy jest sens. Ktoś się bawił w podobne modyfikacje?

Co do złącza XLR, to z tego co widzę, Pro-Ject wypuścił taki gramofon, ale tego się bezpośrednio do ramienia nie podłączy - potrzeba jakiejś elektroniki.
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okablowanie SME 3009

#3

Post autor: Wojtek »

kal800 pisze:
01 sty 2024, 17:03
żeby zainstalować porządne złącza RCA przy ramieniu
To nie ma sensu.

Trochę nie rozumiem problemu. Chcesz sobie zmienić interkonekt wychodzący z gramofonu? No to go sobie zmień :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: Okablowanie SME 3009

#4

Post autor: kal800 »

Wojtek pisze:
02 sty 2024, 12:28
kal800 pisze:
01 sty 2024, 17:03
żeby zainstalować porządne złącza RCA przy ramieniu
To nie ma sensu.

Trochę nie rozumiem problemu. Chcesz sobie zmienić interkonekt wychodzący z gramofonu? No to go sobie zmień :)
Chciałem sobie trochę ułatwić życie - konfekcjonowane kable phono są zakończone są zwykle po jednej stronie parą RCA, a po drugiej albo także RCA, albo DIN. Rozumiem, że sugerujesz kupić kabel z metra + końcówki RCA do pre i przylutować się z drugiej strony bezpośrednio do ramienia?
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okablowanie SME 3009

#5

Post autor: Wojtek »

kal800 pisze:
02 sty 2024, 13:13
Rozumiem, że sugerujesz kupić kabel z metra + końcówki RCA do pre i przylutować się z drugiej strony bezpośrednio do ramienia?
Dokładnie tak. Zgodnie ze sztuką.

Przy kablach phono ważne jest by przewód miał jak najmniejszą pojemność. Dorzucenie tutaj dodatkowo gniazd i wtyków to mimo wszystko jakieś dodatkowe przejście na torze sygnałowym. Niektórzy producenci na to leją (szczególnie przy współczesnych gramofonach), ale jak popatrzysz na sprzęty z epoki to stosowanie gniazd było mocno rzadką praktyką, właśnie z tego względu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: Okablowanie SME 3009

#6

Post autor: kal800 »

Wojtek pisze:
02 sty 2024, 13:44
Przy kablach phono ważne jest by przewód miał jak najmniejszą pojemność. Dorzucenie tutaj dodatkowo gniazd i wtyków to mimo wszystko jakieś dodatkowe przejście na torze sygnałowym. Niektórzy producenci na to leją (szczególnie przy współczesnych gramofonach), ale jak popatrzysz na sprzęty z epoki to stosowanie gniazd było mocno rzadką praktyką, właśnie z tego względu.
Dzięki - i tak zrobię. To złącze SME trochę przeczy tej zasadzie (wiesz o jakim złączu mówię?) - trochę nie kumam po co w ogóle tak to rozwiązali - w końcu to jest element wewnątrz urządzenia, zatem nie ma znaczenia czy jest przylutowany, czy jest złącze.

Jeden tylko minus praktyczny takiego rozwiązania. W przypadku kabli RCA można je sobie wypożyczyć ze sklepu, posłuchać i kupić najlepszy. W przypadku kabli z metra trzeba wiedzieć od razu czego się chce ;)
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okablowanie SME 3009

#7

Post autor: Wojtek »

Możesz tymczasowo zastosować gniazda, a potem wlutować wybrany przewód na stałe :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Cannon
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2023, 17:13

Re: Okablowanie SME 3009

#8

Post autor: Cannon »

3009 fajne ramię używam z TT801 i to jeszcze bez przeglądu po zakupie..."napatrzyłem się" na rozwiązania innych producentów gdzie niema gniazd i w swoim sme zostałem przy oryginalnym rozwiązaniu .Wiem że jest to może mało logiczne ale brak gniazda często wydłuża drogą sygnału np. dodatkowa płytka montażowa , ścieżki na płytce, wlutowane bolce złącza i same złącze często marnej jakości z przeznaczeniem nie do audio tylko tzw. prądowe.
Jestem za rozwiązaniem Wojtka....
ps. swojego czasu pozbyłem się wszystkich gniazd z PL_70ii również tych w ramionach i więzy. wyglądało to tak :
wkładka -przewody przeciągnięte przez wygrzebane gniazda w ramieniu i wieży które przylutowałem "srebrem" do przewodów rca.
Ale jestem za głuchy aby móc się wypowiedzieć czy odczułem różnice :D ....
ODPOWIEDZ