Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#16

Post autor: amrowek »

Saba już po zabiegu w ŁDŁ :D ,
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#17

Post autor: grzehu82 »

amrowek pisze:
10 kwie 2023, 16:24
po zabiegu
Co pacjentce dolegało? Jak się teraz czuje ;)?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 346
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#18

Post autor: Ukaniu »

Jaculek pisze:
10 kwie 2023, 13:18
Jeszcze trudniej kupić mosfety małej mocy przeznaczone do pracy jako wzmacniacz sygnału audio, szczególnie P-kanałowe.
Producenci nigdy nie przykładali wagi do elementów niszowych. Krzem to duży problem. Dobrać coś niskoszumowego do przedwzmacniacza albo z odpowiednimi parametrami do wzmacniacza to wyzwanie.
grzehu82 pisze:
11 kwie 2023, 22:35
Co pacjentce dolegało? Jak się teraz czuje
Saby dostały nowe kondensatory, ogólny przegląd i regulacja. Ładna konstrukcja, solidne wykonanie z dobrych czasów.
Tu zdjęcie podczas strojenia tunera.
saba.jpg
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#19

Post autor: grzehu82 »

Ukaniu pisze:
12 kwie 2023, 02:29
zdjęcie podczas strojenia tunera
Fajny warsztacik :clap: , Reduktor Szumowin wymięka ;)
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#20

Post autor: pawelgrab »

Ukaniu pisze:
13 lut 2023, 21:59
Problemem jest klej do polipropylenu a w zasadzie jego brak.
przystępna cena - jakościowo dobre - to może...:
IMG_20230417_143239.jpg
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#21

Post autor: amrowek »

Spawarka do plastiku wg mnie chyba lepsza od kleju ,
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#22

Post autor: pawelgrab »

amrowek pisze:
17 kwie 2023, 17:48
Spawarka
do piankowego zawieszenia głośników :shock: , już szybciej montażowy jak do wyświetlaczy telefonów np. B-7000 - problemem jest, że duże tubki po otwarciu nie poleżą , jednorazówka - a w małych to koszt większy ;)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#23

Post autor: amrowek »

pawelgrab pisze:
17 kwie 2023, 18:05
do piankowego zawieszenia głośników
pomyślałem o elementach z PCV przy wzmakach, CD itp . O głośnikach nie :D . Ale do zawieszenia to musi być klej najlepiej elastyczny.
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#24

Post autor: pawelgrab »

zdjęcie wrzuciłem do łobejrzenia :D opakowanie po prawej (polichloroprenowy - budapren znaczy) poczytaj żółtą ramkie do cachania np podobno wyśmienity :lol: , to samo ten u góry (też elastik) ale poliuretanowy - tylko łopakowanie mi wyszło, natomiast ten z lewej do twardych - bardzo dobry np. pęknięte pokrywy przy zawiasach - lepie trzyma akryl niż on sam siebie , odłamane hebelki i takie tam, tylko trza uważać bo rozpuszcza 8-)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 346
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#25

Post autor: Ukaniu »

Piankę do membrany mocowałem zwykłym klejem do styropianu. Wcześniej jak wymieniałem piankę to też kleiłem tym klejem i było ok. On nie trzyma się jakoś najmocniej i daje się zdrapać paznokciem ale jest ok w tym miejscu. Pianka się zdegenerowała a klej wytrzymał. Stosuję go bo łatwo się zmywa acetonem i membranę czy papierową czy syntetyczną się ładnie z kleju czyści.
Tym razem postanowiłem porządnie wycentrować zawieszenie i zdemontowałem osłonę p. kurzową która była klejona takim samym klejem jak cewka. Kruchy jak szkło i nierozpuszczalny w niczym od tetry przez ksylen po aceton, widać coś chemoutwardzalnego. Usunąłem go mechanicznie. Plan mam taki by nanieść aktywator do polipropylenu do kleju cyjanoakrylowego i nałożyć warstewkę tego kleju. Jak przeschnie to na to już coś epoksydowego. Kiedyś z dobrym skutkiem w podobny sposób kleiłem polietylen. To problematyczne miejsce bo głośnik jest nisko-średniotonowy i klej nie może być zbyt elastyczny.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#26

Post autor: amrowek »

@Łukasz
może sesja głośnika przed , w trakcie i po spa? :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 346
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#27

Post autor: Ukaniu »

amrowek pisze:
19 kwie 2023, 08:35
może sesja głośnika przed , w trakcie i po spa?
Gdybym miał tylko czas i pamiętał o tym by robić foty... Może na przyszłość w celach promocji ;-). Dziś nawet nie mam ani jednego przed.

Ostatnio trafił do mnie Luxman L-410. Uszkodzona okazała się końcówka mocy. Tranzystory 2SC3182 i 2SA1265 są nieprodukowane od dawna a te co są dostępne zwykle łączy z oryginałami tylko napis. W szufladzie mam trochę elementów z wylutu i nowych ale niestety nie te. Postanowiłem znaleźć coś maksymalnie podobnego, wstawiłem do charakterografu żyjącą parę i to co było pod ręką. Zacząłem od najsolidniejszych, nie trzeba długo by w oko wpadło mi 2SC5200/2SA1943 no i na nich zakończyłem poszukiwania. Kupiłem docelowe nowe u dystrybutora. Wzmocnienie prądowe zbliżone jak oryginały, okolice 100. Zdecydowanie wytrzymalsze pod każdym względem o charakterystykach nawet bardziej liniowych. Wzmocnienie oryginałów zmienia się bardziej wraz ze zmianami prądu. Duża struktura, dobre odprowadzanie ciepła i pojemność termiczna. To wszystko powinno wpływać tylko na plus. Wzmacniacz jeszcze nie skręcony grał u mnie kilka godzin bardzo przyjemnie a żona zbierając się wieczorem chciała wyłączyć malutkiego lampowca z EL84 w układzie SE. Dobrze to o tym Luxie świadczy.
Załączniki
Po przelutowaniu całości wizyta w SPA
Po przelutowaniu całości wizyta w SPA
PNP fabryczny większy prąd
PNP fabryczny większy prąd
PNP fabryczny mniejszy prąd
PNP fabryczny mniejszy prąd
PNP nowy większy prąd
PNP nowy większy prąd
PNP nowy mniejszy prąd
PNP nowy mniejszy prąd
NPN fabryczny większy prąd
NPN fabryczny większy prąd
NPN fabryczny mniejszy prąd
NPN fabryczny mniejszy prąd
NPN nowy większy prąd
NPN nowy większy prąd
NPN nowy mniejszy prąd
NPN nowy mniejszy prąd
Ostatnio zmieniony 04 maja 2023, 10:36 przez Ukaniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#28

Post autor: amrowek »

Ukaniu pisze:
04 maja 2023, 01:09
Ostatnio trafił do mnie Luxman L-410.
A nie przypadkiem ci on aż ze samej stolnicy przyjechał , nawet wiem kto sfajczył tego luxa :D jęśli to ten , a propos a nie wiesz co mogło być przyczyna oprócz tego co mówił właściciel
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 346
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#29

Post autor: Ukaniu »

amrowek pisze:
04 maja 2023, 07:51
nawet wiem kto sfajczył tego luxa
Wychodzi, że to Ten. Dziękuję za polecenie.
Usterka skupiła się na tranzystorach mocy. Dla pewności zmierzyłem pod pełnym dopuszczalnym napięciem tranzystory sterujące i nie wykazywały wad.
Stawiam na jakieś wzbudzenie które w niekorzystnych warunkach zabiło końcówkę przez przekroczenie dopuszczalnej mocy strat/ napięcia.
Wracając do tranzystorów sterujących. Nie są bardzo podobne jeśli chodzi o wzmocnienie prądowe 86 vs 60. Ale to nie przeszkadza i producent o tym wie. Ciekawe są pętelki na krzywych, te które widać pochodzą z grzania struktury przy kolejnych impulsach pomiaru prądu. To cecha wszystkich tranzystorów. Wystarczy jeden impuls i zmieniają się parametry w dziesiątkach procent. Ginger Baker prawą stopą moduluje wzmocnienie prądowe i gdyby nie ujemna pętla sprzężenia mieli byśmy niezłe intermodulacje. Dla tego też nawet większe nieidelaności parowania tranzystorów muszą być maskowane projektem układu i jeśli by nie były to brzmienie całości było by słabe.
Załączniki
sterujący PNP
sterujący PNP
sterujący NPN
sterujący NPN
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
Nazareth
Posty: 195
Rejestracja: 14 paź 2020, 18:31
Gramofon: Trio KP-700D
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Mój warsztat ŁDŁ Elektronika

#30

Post autor: Nazareth »

Zgłosiłem się do Łukasza z trudnym problemem dotyczącym brumiena układu przedwzmacniacza lampowego.

Kupiłem go w dość korzystniej cenie, nie znając problemu jaki w nim siedzi :)

Łukasz pokonał te problemy, przebudował cały układ zgodnie z kanonem sztuki, włożył w to dużo czasu i serca. Za co mu serdecznie dziękuję :)

Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania :clap:
Załączniki
IMG_20230708_111932242~2.jpg
Trio KP-700D, Pioneer SX 750, Pioneer CT-F 7272, Pioneer PDS 901, Pioneer HPM 40 :)
ODPOWIEDZ