Co kupić do 4k? Lampa vs tranzystor

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Lampa vs tranzystor

#16

Post autor: blispx »

Darek nasze szerokopasmowce to ideał do 10w więcej nie trzeba , swoją drogą to bałbym się tam podłączać pp, te głośniki mają po 30w :)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#17

Post autor: darkman »

No tak kombinuje właśnie, ale na razie jest jak jest. :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#18

Post autor: Wojtek »

gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
Każdy marzy o lampie (taka kolej rzeczy tj. najpierw trazystor, a później lampa).
Bez przesady.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Lampa vs tranzystor

#19

Post autor: Zeroqll »

Prawie każdy ;)
Awatar użytkownika
daru0105
Posty: 1330
Rejestracja: 17 paź 2018, 19:24

Re: Lampa vs tranzystor

#20

Post autor: daru0105 »

Wojtek pisze:
25 sty 2022, 12:10
gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
Każdy marzy o lampie (taka kolej rzeczy tj. najpierw trazystor, a później lampa).
Bez przesady.
Pełna zgoda. ja np. wyleczyłem się z lampy przy moich kolumnach, a innych nie chcę mieć :) Inne mam teraz niż w opisie, w stopce.
I to nie z byle jakiej bo UR Simply 845.
Miałem na przed kupnych odsłuchach. Do jazzu świetna, piękne brzmienie i przestrzeń.
Niestety nie potrafiła grać w miarę głośno szybkiego rocka. Po prostu się gubiła przy głośniejszych, niższych rejestrach. Byłem załamany bo bardzo byłem na nią z początku napalony i jak pisałem w jazzie świetnie grała. Tu wygrywał z Simply 845, Krell KSA 50, mój klon Aleph 5.
Jeżeli masz duży pokój ( u mnie 35 m.kw. plus otwarta kuchnia), duże prądożercze kolumny i chcesz sobie zapodać głośniej rocka to z lampą będziesz miał problem. Zostałem z pre lampowym z wydajnym piecem w czystej klasie A. Myślę, że to najlepsze zestawienie
Innego combo nie chcę :)
Thorens TD160B MkII, Jelco 750D, Ortofon Jubilee, AT-OC9ML/II, Gold Note PH-10 + PSU-10,Burmester 870, Mark Levinson No 27.5 ,Loudspeakers Manufacturer
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#21

Post autor: darkman »

daru0105 pisze:
25 sty 2022, 14:34
Zostałem z pre lampowym z wydajnym piecem w czystej klasie A.
Czyli jednak lampa na przedwzmacniaczu, zatem wyszło hybrydowo tak czy siak :D
Coś jak w Marshallu z serii Valvestate z pewnym przymrużeniem oka, ale jednak ;), (bo Valvy to słaba seria Marsh).
Też uważam, że to bdb rozwiązanie! Jednak, że najlepsze to Daru dla Ciebie i Twoim zdaniem, bo w audio nie ma najlepsze :o .
Oczywiście rodzaj preferowanej muzyki wydaje się tu mieć nie banalne znaczenie.
U mnie to jazz i klasyka dość szeroko pojmowana bo i oczywiście New Serie z ECM i Alfred Schnitke, a potem barok dla łagodności obyczajów.
Ano tak tranzystor na pewno nie pozostaje w tyle, to kwestia personalnych preferencji.

Generalnie u mnie było akurat odwrotnie, zaczynałem od lampy, potem tranzystory i powrót do lampy, ale jest całkiem fajnie. Nadal ;) Ot po prostu w lampie jest dla mnie wciąż coś magicznego, że nie wspomnę o tej cudownej odrobinie dekadencji, która buja wyobraźnię.
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Lampa vs tranzystor

#22

Post autor: gyro4841 »

Wojtek pisze:
25 sty 2022, 12:10
gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
Każdy marzy o lampie (taka kolej rzeczy tj. najpierw trazystor, a później lampa).
Bez przesady.
Panowie łapiecie mnie za słowa. Może źle sprecyzowalem więc poprawie: że z biegiem czasu każdy marzy o lampie, tak jak zmieniają się gusta i preferencje odbiorcy muzyki itp.
Po drugie lampa nie jest do każdego radzaju muzyki. Choć "metalu" i jego pochodnych nie lubię to jakoś nie bardzo widzi mi się słuchanie tej muzyki na lampie. Lampa dodaje miękkości, a ten rodzaj muzyki musi być "ostry". Zresztą disco polo też nie trawie i jak widzę winyl Zenka to w duchu śmieje się z "melomana" który właśnie puścił na swoim gramofonie (np. zakupionym od kolegi który tak pięknie je doprowadza do świetności) by posłuchać aksamitnego głosu i poczuć lekkość dźwięków oczu zielonych....
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Awatar użytkownika
daru0105
Posty: 1330
Rejestracja: 17 paź 2018, 19:24

Re: Lampa vs tranzystor

#23

Post autor: daru0105 »

darkman pisze:
25 sty 2022, 14:52
daru0105 pisze:
25 sty 2022, 14:34
Zostałem z pre lampowym z wydajnym piecem w czystej klasie A.
Czyli jednak lampa na przedwzmacniaczu, zatem wyszło hybrydowo tak czy siak :D

Też uważam, że to bdb rozwiązanie! Jednak, że najlepsze to Daru dla Ciebie i Twoim zdaniem, bo w audio nie ma najlepsze :o .
Napisałem, że najlepsze dla mnie, myśląc o moim dzisiejszym stanie majątkowym i po tym co akurat u mnie przesłuchałem z innego sprzętu pożyczanego od znajomych. Oczywiście nigdy nie mówię nigdy :D
Thorens TD160B MkII, Jelco 750D, Ortofon Jubilee, AT-OC9ML/II, Gold Note PH-10 + PSU-10,Burmester 870, Mark Levinson No 27.5 ,Loudspeakers Manufacturer
Awena
Posty: 315
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: Lampa vs tranzystor

#24

Post autor: Awena »

Pogadaj z Missed i już, dużo się dowiesz
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Lampa vs tranzystor

#25

Post autor: tomkan »

Padło pytanie o rodaj słuchanej muzyki.

Nie będę tutaj zbyt pomocny, ponieważ słucham i Milesa Daviesa i Young Leosi, słucham współczesnego punka/HC (Squid, Turnstiles, Dezerter) i Neila Younga, a moje ulubione zespoły to Voo Voo i The National. Sami widzicie...

Mieszkam w bloku więc rzadko pozwalam sobie na głośne słuchanie.

Popatrzyłem trochę do sklepów internetowych w poszukiwaniu wspomnianych modeli:


Xindak MT-3

W Q21 jest nawet za 2999 nowy.
W Polpaku za 3999 - spora rozpiętość.
Na OLX jest jeden za ~2500, ale ze zmienionymi lampami.
A w grudniu ktoś sprzedał na FB za 1990! Żebym wtedy się tym interesował...


Fezz Audio Silver Luna

Cena około 4000-4600. Z pozytywów: dostępny na Chmielnej w Warszawie - pewnie można pożyczyć.


Są jeszcze Yaquiny w przedziale 3-4k zł.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#26

Post autor: darkman »

O! :) zaczęlismy się rozglądać panie kolego, to i dobrze :)
W Polpaku nie kupujesz tylko sprawdzasz dystrybutorów po lokalizacji, to był tylko przykład Xindaków mieszczacych się w budżecie, jakkolwiek. (najniższych cen to Panie nie wyszukuję żeby aż tak - nie popadajmy w skrajności :mrgreen: - ryby łowisz sam, jasne fajnie wyszukałeś - b.często z drugiej ręki są świetne ceny, bowiem często sprzedają ludzie wymieniający sprzęty na inne w kategorii używane za 60% - nie dalej jak 2 tygodnie temu spotkałem Origami bez śladów użytkowania za taką cenę.
https://www.polpak.com.pl/gdzie-kupic
Pewnie, że szukamy najlepszej ceny.
Jeśli lampa??
To wstrzymałbym się do posłuchania kilku. To po pierwsze. I raczej bardzo ważne.

Po drugie poczekałbym do wystawy Audio w Sobieskim czyli do jesieni i zapoznał się z ofertą wielu producentów, a i posłuchał. Jest tego miodu kupa. Do wyboru do koloru.

Fezz czy Xindak itd.. mają swoje saloniki wystawowe z bieżącymi modelami. Wystawia się też Haiku, ale ostatnio ich widziałem wespół ze wsparciem dla kolumn i niestety polegli oni lub kolumny.. już nie pamiętam, bo dźwięk odrzucał i szybko uciekłem. Natomiast to fajna firma z tym, że Misse robi w podobnych topologiach ale na dużo lepszych komponentach, choć bywa Ogonowski tu i tam. Poza tym u Misse znajdziesz też trafa Black Devila, a to jest butikowa i w zasadzie jednostkowa produkcja, ręczna robota wysokiej klasy. Oczywiście kosztuje, ale co dziś nie kosztuje?

Jażyny tak, poszły mocno w górę, zaledwie kilka lat temu były znacznie tańsze. Te jednak da się jeszcze znaleźć w dobrej cenie z drugiej ręki. Często nawet na gwarancji - cokolwiek to znaczy. Te droższe są najczęściej już modowane, zatem doliczono koszt modyfikacji. W konsekwencji się nie sprzedają, bo są wtedy za drogie.
lenart
Posty: 41
Rejestracja: 02 sty 2022, 23:53
Gramofon: Thorens 166 + SME
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Re: Lampa vs tranzystor

#27

Post autor: lenart »

tomkan pisze:
25 sty 2022, 22:05
Nie będę tutaj zbyt pomocny, ponieważ słucham i Milesa Daviesa i Young Leosi, słucham współczesnego punka/HC (Squid, Turnstiles, Dezerter) i Neila Younga, a moje ulubione zespoły to Voo Voo i The National. Sami widzicie...
Do takiego repertuaru szkoda byłoby nie kupić lampy... Lepsze wokale, lepsza barwa instrumentów.
Niemniej SIlver Luna to raczej lampka fajna do rocka i głośniejszego grania. Pod taki repertuar celowałbym w Yaqina 300B, ewentualnie Origami 6550 - czyli lampka w SE, która nada czaru w cichszym odsłuchu. Może A klasowy Xindak (nie pamietam modelu) też dalby radę Cię zadowolić.

Produkty DIY oczywiście też maja swój urok, dopóki nie probujesz czegoś zmienić, wówczas nawet chinczyka łatwiej odsprzedać.

https://www.olx.pl/d/oferta/haiku-origa ... f38c985c7e
https://www.olx.pl/d/oferta/yaqin-ms-30 ... 7f08b9195d

Ostatnio widziałem używkę tego drugiego, chyba ok 3500zł.
Thorens 166mk2, SME 3009, Ortofon MC30 super
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#28

Post autor: Wojtek »

Czy to jest wątek dyskusyjny czy jednak zakupowy, bo już się pogubiłem?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#29

Post autor: darkman »

Hm, chyba jest w złym miejscu, ale kolega pyta o flame w pierwszym poście, po mojemu to płomień- bluzgi, to chyba raczej polemika? Może faktycznie przerzucić z zakupowego do normalnego?
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Lampa vs tranzystor

#30

Post autor: tomkan »

Wojtek pisze:
26 sty 2022, 11:46
Czy to jest wątek dyskusyjny czy jednak zakupowy, bo już się pogubiłem?
Trudno dyskutować o wyższości bez podawania przykładów z cenami.
darkman pisze:
26 sty 2022, 12:51
ale kolega pyta o flame
No liczyłem na awanturę :).
darkman pisze:
26 sty 2022, 12:51
Może faktycznie przerzucić z zakupowego do normalnego?
Ale jest w "normalnym".
ODPOWIEDZ