Co kupić do 4k? Lampa vs tranzystor

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Co kupić do 4k? Lampa vs tranzystor

#1

Post autor: tomkan »

Był już jakiś flame na ten temat? Jak nie, to może poleci :).

Ponieważ zniechęciliście mnie na remontu mojego wzmacniacza za kwotę porównywalną z jego wartością, to może bym sobie kupił coś nowego...

Zakładając, że mam ok. 4k PLN mogę:

- zamówić u kolegi MISSE budowę lampowego (zakładam, że można zamówić, choć nigdy o to nie pytałem); na topowy model 300B braknie, ale niższy się pewnie uda;

- kupić tranzystory, np. był na naszej giełdzie Accuphase E206(?) za zbliżoną kwotę;

- ??? może jakis Hegel H80/H100, ale z tej cenie też używany.

Co robić, jak żyć, poradźcie coś.

Reszta sprzętu:

- kolumny Rebel Sentiment 10 i Elac EL 91

- Shiit Mani

- HifiBerry
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#2

Post autor: darkman »

Lampa - jak nie miałeś do tej pory to warto posłuchać najpierw/czegoś.

Misse - tak, dobrać parametr i topologię do toru. Zamówić o ile wiem, można - kwestia terminów i kolejki, bo Misse preferuje raczej własne rozwiązania ale pod zamówienie można się dogadać - doradzi i przedstawi za i przeciw. Warto.

Acup - no jest to dobra alternatywa, choć nie wiem co w budżecie byłoby możliwe?

Hegel - fajne klocki. Jednak w życiu nie dałbym 4k za chińczyka. (kolegów mających wątpliwości co do narodowości tej produkcji zachęcam gorąco do przeszukania forum, kiedyś prześledziłem drogę budowy, brandowania i dystrybucji tych produktów). Czy Chińczyk to źle? Nie, skądże?! Przyczajony tygrys, ukryty smok. A jednak :mrgreen:
tomkan pisze:
17 sty 2022, 23:35
na topowy model 300B braknie, ale niższy się pewnie uda;
Inny, to nie będzie niższy model tylko inna topologia, bo inny np w klasie A nie jest z założenia gorszy od 300B. Tylko inny.
Czy to SE czy PP, kwestia wyboru i preferencji wreszcie komponentów i np dodatkowych aplikacji, jak transformatory, obsługa, wyświetlacz, sterowanie..z buta, biegu i doskoku.. itd..
lenart
Posty: 41
Rejestracja: 02 sty 2022, 23:53
Gramofon: Thorens 166 + SME
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Re: Lampa vs tranzystor

#3

Post autor: lenart »

Ja polecam lampę w takim budżecie, pewnikiem będzie to EL34 w PP , ewentualnie jakies kT bo to dość mocne lampa, a jednocześnie fajnie grające lampy. Odradzam zabawę w 50 letnie wzmacniacze, chyba że lubisz emocje przy każdym uruchomieniu, czyszczenie potencjometrów i ciągłe zastanawianie się 'ile mu jeszcze zostało'. Szczególnie, że masz preamp phono osobny - nie musisz wiec szukać integry.

Hegla nie kupiłbym nie dlatego, że jest chiński, ale dlatego że bardzo surowo brzmi. Choć akurat H80 jeszcze da się posłuchać. Xindak robi niezłe wzmacniacze w Twoim budżecie właściwie można prawie celować w nówkę.
Thorens 166mk2, SME 3009, Ortofon MC30 super
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Lampa vs tranzystor

#4

Post autor: Zeroqll »

Twoje kolumny (Rebel) to bardzo precyzyjne, szybkie, dynamicznie grające kolumny, dla mnie osobiście w zestawieniu z neutralnym wzmacniaczem tranzystorowym (Struss), brakowało w nich środka. Jeżeli nie słuchasz tylko rockowej/metalowej muzy to proponuję (tak jak koledzy wyżej) rozejrzeć się za lampowym wzmakiem, bardziej push-pull niż set.
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Lampa vs tranzystor

#5

Post autor: tomkan »

Dzięki za Wasze opinie - zachęciliście mnie do spróbowania.
darkman pisze:
18 sty 2022, 08:12
inny np w klasie A nie jest z założenia gorszy od 300B
Opierałem się na opinii z wątku sprzedażowego. Trawestacja cytatu: "EL34 grał pięknie, przynajmniej do czasu włączenia 300B".
lenart pisze:
18 sty 2022, 09:45
polecam lampę w takim budżecie, pewnikiem będzie to EL34 w PP
Jest teraz na giełdzie jeden wzmacniacz, ale Single-Ended, nie Push-Pull. Szukałem, co lepsze i wyszło mi, że jeden rabin mówi tak a drugi mówi nie :).

A jeśli nie z naszego forum, to gdzie sie kupuje lampowce? Sorki, za może głupie pytanie, ale one stoją gdzieś w sklepach? Czy w rozsądnych to tylko "chińczyki a Ali"?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#6

Post autor: darkman »

tomkan pisze:
23 sty 2022, 14:49
Trawestacja cytatu: "EL34 grał pięknie, przynajmniej do czasu włączenia 300B".
Jasne, ale to raczej wyszła tranwestytacja :), bowiem chodziło zestawienie w tym momencie wzmacniaczy, a nie lamp. Czyli Y-MS30L versus 300B Mise. Tu sprawa jest oczywista, choć Andrzej porównał ze swoim wzmakiem czyli tak jak miał akurat w domu.
Miarodajne porównanie w tym kontekście to Y-MS300B, a 300B Misse.
tomkan pisze:
23 sty 2022, 14:49
Czy w rozsądnych to tylko "chińczyki a Ali"?
W istocie prawdą jest, że chińczyki mają rozsądne ceny, nie jest natomiast prawdą, że chinole to z gruntu złe wzmacniacze, bo to nie prawda. Moim zdaniem, negatywnie oceniam zbytnie upgradeowanie chińczyków. W mojej opinii nie ma to wielkiego sensu.
Warto oczywiście wymienić lampy.

Co i gdzie kupić, zależy od budżetu.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2364
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Lampa vs tranzystor

#7

Post autor: Lukasz31 »

Jest jeszcze połączenie tych dwóch technologii :D
Czyli hybryda :D
lenart
Posty: 41
Rejestracja: 02 sty 2022, 23:53
Gramofon: Thorens 166 + SME
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Re: Lampa vs tranzystor

#8

Post autor: lenart »

tomkan pisze:
23 sty 2022, 14:49
Jest teraz na giełdzie jeden wzmacniacz, ale Single-Ended, nie Push-Pull. Szukałem, co lepsze i wyszło mi, że jeden rabin mówi tak a drugi mówi nie .
Monitory z zasady lubią więcej prądu stąd odpadają raczej wzmacniacze na pojedynczej lampce. Musisz mieć te 25-30W z lampy, żeby kolumny miały odpowiednią podstawę basową i aby dźwięk się oderwał od głośników - oczywiście to nie jest zasada, ale raczej reguła, od której bywają wyjątki.
Pushpulle mają tą zaletę, że maja po prostu więcej mocy i przy większości salonowych zespołów głośnikowych grają swobodniej i pełniej.

Nie napisałeś jakiej słuchasz muzyki, ani czy cicho... czy bardzo głośno - to też ma spore znaczenie. Fajnie w rocku sprawdza się polska Silver Luna od Fezz Audio. W jazzie, czy klasycznym rocku warto chyba postawić na coś bardziej wyrafinowanego. Yaqin na 300B gra bardzo dobrze i powinien być w Twoim zasięgu finansowym, to akurat wyjątek od reguły... który powinien napędzić te kolumny. Czasem w tych pieniądzach można kupić czasem pierwsze Lavardiny, o którym wspomnial ostatnio kolega Lukasz31 w sąsiednim wątku i to jest wzmacniacz, który w wielu aspektach dorównuje lampie. Wybór jest duży, jesli zależy Ci na sprzęcie bezproblematycznym to może warto dorzucić parę groszy i kupić nowego Xindaka? Szczególnie że można go wypożyczyć i wyrobić sobie opinię.
Thorens 166mk2, SME 3009, Ortofon MC30 super
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#9

Post autor: darkman »

lenart pisze:
24 sty 2022, 01:24
dorzucić parę groszy i kupić nowego Xindaka? Szczególnie że można go wypożyczyć i wyrobić sobie opinię.
Na górę
Nawet nie trzeba dokładać za bardzo:
https://www.polpak.com.pl/produkt/15/MT-3
https://sklep.polpak.com.pl/szukaj/xindak%20mt-3
Zadziwiające dla mnie smego, ale zgodzę się z kolegą @Lenart.. jestem w szoku :D zaeówno pod względem relacjo SE-PP, jak i Y300B oraz Fezz. Jednak przy Fezz mamy więcej opcji, choć cenowo jest ograniczenie.
W istocie wybór jest całkiem spory. A propo gdzie - no wszędzie, to nie trudne. Zależy Panie kolego pytający w jakim mieście, ale np Polpak masz w wielu miejscach. Idziesz tropem dystrybutorów i ich salonów prezentacyjnych audio.

Jak chcesz większy budżet to w Wwie masz McIntosha, gdzieś tam Lebena itd.. jest tego kupę, a czasem małe sklepy specjalistyczne mają znakomita ofertę z możliwością przesłuchań, a i wypożyczeń.

Warto posłuchać też lampowców Misse. W Twoim przypadku będzie to coś PP w budżecie 4-4,5 k - tu kierowałbym się ceną. Nie może być z tych tańszych, bo będzie do tych kolumn za mało cukru w cukrze czyli poweru. To tak na moje oko, ale warto sprawdzać.

Tranzystory, no cóż nie wykluczałbym. Sam się też zastanawiam czy nie wrócić do jakiegoś trans..:) w dobrym brandzie i najchętniej obrzydliwie drogiego. :think:
BTW, jest szansa że za chwilę może się pojawić super oferta od @Pelixa na transaudiopiec'e, a gość trochę tego miodu przerobił w życiu. Warto śledzić oferty z np forum. (o budżecie nic nie wiem - bałem się zapytać, hihi).
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Lampa vs tranzystor

#10

Post autor: gyro4841 »

Jeśli nie wybrałeś jeszcze wzmacniacza to porozmawiaj z MISSE. Każdy marzy o lampie (taka kolej rzeczy tj. najpierw trazystor, a później lampa). Co do wyboru topologi SE (jest prostszy w budowie) czy PP (bardziej złożony, ale dający większy power) - opcje są podzielone i uzależnione od gatunku muzyki oraz wieku słuchacza( młody człowiek proferuje głośne łupu-cupu, starszy trochę subtelniejszej i ciut cichszej ale bardziej abitniejszą muzykę - chyba dostanę za to baty). Z biegiem czasu każdy też marzy o lampie 300b lub 2A3 i jeśli już decydujesz się na wzmacniacz lampowy to pojedź po całości(zawsze będziesz żałował że mogłeś doskladac i zakupić go - nie będziesz miał w przyszłości wyrzutów - no chyba że gadanie drugiej połówki życia 😀) Sądzę również, że z biegiem wieku z tyłu głowy każdemu marzy się topologia SE(za jej prostotę). Monobloki też są fajne ale... Ale to już trochę drogo - no i dużo miejsca trzeba na półce. Pamiętaj, że lampa nawet o małej mocy napędzi większość kolumn - a jak ci nie będzie pasilo to i tak wymienisz na inne "goniąc białego króliczka". Ją zakupiłem stare kolumny które napędza złożony przezeminie kit AVT i jestem bardzo zadowolony z tego(choć po drodze napotkałem kilka problemów i najadłem się wielkiego stracha - ale to był świadomy wybór ponieważ chciałem sam zbudować wzmacniacz swoimi rękoma i cieszyć się nim - coś w stylu posadź drzewo, zbuduj dom... choć teraz marzy mi się budową tego samego wzmacniacza bez płytek tj. całkowicie diy). Dlatego jeśli masz kasę i miejsce na półce to nie zastanawiaj się i myś o lampie, tak jak mówiłem żebyś nie żałował później... Pozdr.

Ps.
Nie zgodzę się z opinią że potrzeba 20-30 Wat z "lampy" żeby napędzić kolumny. Sądzę, że to jest jakaś bzdura... Ale jeśli się mylę to...
Ja mam ok 5wat i kiedy słucham na połowie to dostaje "baty" od kochanej żony.
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Lampa vs tranzystor

#11

Post autor: Zeroqll »

gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
Pamiętaj, że lampa nawet o małej mocy napędzi większość kolumn
gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
Nie zgodzę się z opinią że potrzeba 20-30 Wat z "lampy" żeby napędzić kolumny. Sądzę, że to jest jakaś bzdura... Ale jeśli się mylę to...
Ja mam ok 5wat i kiedy słucham na połowie to dostaje "baty" od kochanej żony.
Co rozumiesz przez stwierdzenie "napędzi"? Że będzie to grało wystarczająco głośno? Jeżeli to jedyne kryterium to ok, ale w kwestii "napędzi" nie o to chodzi. Im niższa moc wzmacniacza lampowego tym większy problem z doborem kolumn. Przerobiłem to na przykładzie lampy 2A3 i różnych wzmaków od Marka, które miałem przyjemność potestować. Nikt nie mówi, że nie jest to możliwe, ale to jest coś, co trzeba mieć z tyłu głowy wybierając wzmacniacz lampowy małej mocy.
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Lampa vs tranzystor

#12

Post autor: gyro4841 »

Oki, masz większe doświadczenie w tym temacie zapewne, tylko ja jakoś nie mogę wyobrazić sobie że majac wzmacniacz lampowy (20-30 Wat)o takiej mocy to słuchając go na "połowie" to jak głośno by było w pokoju. Oki może ja już stary jestem i moja głowa tego nie ogarnia.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2022, 22:43 przez gyro4841, łącznie zmieniany 1 raz.
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#13

Post autor: Merrick »

U mnie w piątek zawsze słucha się głośno muzy. Bas zwija dywan a ja czuję się jak na koncercie z piwkiem w dłoni :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Lampa vs tranzystor

#14

Post autor: syko »

Merrick pisze:
24 sty 2022, 22:37
U mnie w piątek zawsze słucha się głośno muzy. Bas zwija dywan a ja czuję się jak na koncercie z piwkiem w dłoni :D
Gratuluję i trochę zazdroszczę tego basu, mój dywan przy głośnym słuchaniu tylko lekko podryguje. :roll:
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Lampa vs tranzystor

#15

Post autor: darkman »

gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 22:26
nie mogę wyobrazić sobie że majac wzmacniacz lampowy (20-30 Wat)o takiej mocy to słuchając go na "połowie"
A na połowie to w jakim celu? Takiego słucham na godz. 10, a dla cichszych wkładek 10:30 max i to tylko dla płyt akustycznych (1-3 instrumenty).
Po prostu musiałbyś sobie przetestować taki piec o większej mocy. Oczywiście 30W z lampy to b.dużo i ja np obecnie nie potrzebuję tyle, ale i od nadmiaru głowa nie boli. Około 10W - mały+ będzie u mnie poszukiwane, ale też nie nerwowo, bo mam na czym grać.
gyro4841 pisze:
24 sty 2022, 21:06
no chyba że gadanie drugiej połówki życia 😀)
Stary dowcip z brodą :) pozwalam sobie skomentować, bowiem to zapewne kwestia właściwego doboru składowych toru. Może należy zaczynać kompletowanie w odwrotnej kolejności?
ODPOWIEDZ