Black metal

Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#46

Post autor: Felix1988 »

Simeris - Rübezahl/ Hellstorm rehearsal 2015 – wydane w tym roku pierwsze demo, limit 100 egzemplarzy.
Załączniki
Simeris.jpg
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#47

Post autor: Felix1988 »

Kurczę, zapomniałem, że mam tę płytę - objawiła mi się przy szperaniu pod V :o Varathron - His Majesty At The Swamp, wznowienie Pagan Records z roku 2000 czy 2001. To były fajne czasy: winyl wciąż żył, wtajemniczeni go hołubili, a sezonowców, hipsterów i innych "melomanów" od siedmiu boleści jakoś się nie widywało, przynajmniej nie w takich ilościach co teraz :lol:
Załączniki
Varathron His Majesty At The Swamp.jpg
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Black metal

#48

Post autor: koscidogitary »

Felix1988 pisze:
06 sie 2020, 11:04
Pagan Records
Płyta dosłownie i w przenośni z podziemia :shock: :o
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Black metal

#49

Post autor: tristan86 »

Dla fanów norweskich brzmień - w grudniu Candlelight wydaje wznowienia wszystkich płyt Emperor.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#50

Post autor: Felix1988 »

Zmarłym - Ziemie jałowe. EP 2020
https://zmarlym.bandcamp.com/
Załączniki
Zmarlym Ziemie jalowe.jpg
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#51

Post autor: Felix1988 »

Po długim spacerze i śniadaniu, nucąc "jak pięknie wstać skoro świt", odpalam pierwszy dziś CD i zabieram się do pracy.
Holy Death - The Knight, Death And The Devil. Reedycja albumu z roku 2005, na drugim CD wiele bonusów, w tym wersja zmasterowana pod LP oraz covery, mamy tu nawet Heavy Metal World TSA.
Załączniki
Holy Death The Knight, Death And The Devil.jpg
Rudinho
Posty: 590
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Black metal

#52

Post autor: Rudinho »

A słucha ktoś Rotting Christ? Może to nie taki typowy black metal ale mnie swego czasu siadło zajebiście. Nawet na koncercie w XI 2019 r w Krakowie byłem 😉
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Accuphase E-303 // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Black metal

#53

Post autor: Merrick »

Ja słucham black metalu od czasu pierwszego mini albumu Celtic Frost (1984) ale niezbyt często. Jest jeszcze muzyka rockowa, progresywna, i jazz
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Black metal

#54

Post autor: Arkadyo »

Lata 80 to złota era dla metalu w tym również dla black na który przyszła w tamtym czasie tak duża moda, że sporo uznawanych marek metalowych miało romans z diabełkiem. W każdym razie utwór o odniesieniach do okultyzmu czy ciemnej mocy dałoby się znaleźć chyba u każdego. Podobnie było zresztą na rodzimym podwórku np turbo czy dragon, zespoły stricte trashowe ale romansujące tekstowo z BM.
Na zachodzie oprócz venom wypadałoby wymienić Mercyfull Fate i oczywiście jego lidera, króla kiczu i skrzyżowanych piszczeli Kinga Diamonda.
Do dzisiaj zdecydowanie chętniej słucham metalu z blackiem włącznie z tamtych lat niż wszystkiego co nagrano od drugiel połowy lat 90.
Z blacka lat 80 największy wpływ na mnie miał "in the sign of evil" sodom oraz 7 kosciołów possessed czy nasz rodzimy kat, którego wyrocznia do dzisiaj mnie wgniata w glebę. Nigdy w całości nie kupił mnie venom - "dwa chwyty i jedna struna", nawet jeżeli podparta charyzmą cronosa, nigdy nie siadła mi w 100%. W tym czasie wszyscy wypuszczali "wiekopomne dzieła" i z ostrego brzmienia raczej marnowałem czas na wałkowanie w kółko reign in blood, kill em all, masters of puppets, manii przesladowczej czy pomarańczowego agenta. A nawet k. diamonda wolałem. Accept miał restless and wild, running wild miał gates of purgatory...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#55

Post autor: Felix1988 »

Arkadyo pisze:
17 cze 2021, 15:06
turbo czy dragon, zespoły stricte trashowe
Zabrakło jednej literki i zrobiła się bzdura :)
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Black metal

#56

Post autor: azael »

Felix1988 pisze:
18 cze 2021, 07:28
Arkadyo pisze:
17 cze 2021, 15:06
turbo czy dragon, zespoły stricte trashowe
Zabrakło jednej literki i zrobiła się bzdura :)
No tak, ani Turbo ani Dragon to nie jest śmieciowa muza. :twisted:
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Black metal

#57

Post autor: Arkadyo »

azael pisze:
18 cze 2021, 07:35
Felix1988 pisze:
18 cze 2021, 07:28
Arkadyo pisze:
17 cze 2021, 15:06
turbo czy dragon, zespoły stricte trashowe
Zabrakło jednej literki i zrobiła się bzdura :)
No tak, ani Turbo ani Dragon to nie jest śmieciowa muza. :twisted:
Zapewne znalazłby sporo ludzi, którzy twierdzą inaczej i w sumie trudno im odmówić szczypty racji. O ile jakiś tam metal zagościł w main streamie to i tak jego udział w rynku audio jest na pewno mniejszy niż udział śmieci w rynku konsumenckim. A jak spojrzymy wyłącznie na trasz to i śmieci mogłyby się obrazić. A Dragon i Turbo? Byłem na koncercie Turbo przed bodajże 2 laty... Było ze 150 osób... Stare Turbo jeszcze pewnie ktoś w Polsce słyszał i to głownie za sprawą "dorosłych dzieci" a potem jak skręcili w kierunku młócki to pewnie zna ich tylko pokolenie, które miało szansę widzieć ich na żywo. A Dragon? Jest tu na forum chociaż 5 userów, (oprócz nas dwóch) którzy go kiedykolwiek wcześniej słyszeli? Zaryzykowałbym tezę, że gdy ze środowiska metalu wyłączymy fanów pierwszych 5 albumów metaliki to liczba diskopolowców w Polsce będzie niewiele mniejsza niż światowa liczba metali od naprawdę ostrego brzmienia.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Black metal

#58

Post autor: azael »

Arkadyo pisze:
22 cze 2021, 08:55
azael pisze:
18 cze 2021, 07:35
Felix1988 pisze:
18 cze 2021, 07:28


Zabrakło jednej literki i zrobiła się bzdura :)
No tak, ani Turbo ani Dragon to nie jest śmieciowa muza. :twisted:
Zapewne znalazłby sporo ludzi, którzy twierdzą inaczej i w sumie trudno im odmówić szczypty racji. O ile jakiś tam metal zagościł w main streamie to i tak jego udział w rynku audio jest na pewno mniejszy niż udział śmieci w rynku konsumenckim. A jak spojrzymy wyłącznie na trasz to i śmieci mogłyby się obrazić. A Dragon i Turbo? Byłem na koncercie Turbo przed bodajże 2 laty... Było ze 150 osób... Stare Turbo jeszcze pewnie ktoś w Polsce słyszał i to głownie za sprawą "dorosłych dzieci" a potem jak skręcili w kierunku młócki to pewnie zna ich tylko pokolenie, które miało szansę widzieć ich na żywo. A Dragon? Jest tu na forum chociaż 5 userów, (oprócz nas dwóch) którzy go kiedykolwiek wcześniej słyszeli? Zaryzykowałbym tezę, że gdy ze środowiska metalu wyłączymy fanów pierwszych 5 albumów metaliki to liczba diskopolowców w Polsce będzie niewiele mniejsza niż światowa liczba metali od naprawdę ostrego brzmienia.
Pozwoliłem sobie na taki duży cytat aby zachować kontekst, a nie piłem do tego co jest śmieciem, a co nie. Chodziło mi o to, co napisał @Felix1988, bo to nie trash, a THRASH Metal. :)

BTW, pomijając nieporozumienie, dobrze prawisz.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Black metal

#59

Post autor: Arkadyo »

W sumie mi się zdarzyła literówka w moim pierwszym poście i wyszły śmieci zamiast młócki choć akurat ja należę do ludzi którzy o metalu a szczególnie traszu nigdy by tak nie powiedzieli. Jestem raczej daleki od rugania w ten sposób kogokolwiek czy czegokolwiek choć przy omawianiu diskopolo czasem się zapomnę :P
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Black metal

#60

Post autor: Felix1988 »

Arkadyo pisze:
22 cze 2021, 08:55
Zaryzykowałbym tezę, że gdy ze środowiska metalu wyłączymy fanów pierwszych 5 albumów metaliki to liczba diskopolowców w Polsce będzie niewiele mniejsza niż światowa liczba metali od naprawdę ostrego brzmienia.
Przesadzasz. To, że ogół społeczeństwa lubi te muzykopodobne, bardzo lansowane, dźwięki, dostępne za darmo w ogólnopolskiej telewizji czy podczas festynów nie oznacza jeszcze, że mamy w kraju jakieś 20 milionów fanów disco polo. A nie mamy, bo fan to ktoś, kto kupuje płyty, chodzi na biletowane koncerty, etc. Z di polo to nie ma nic wspólnego, bo wiem o odwoływanych z powodu braku zainteresowania płatnych koncertach jego największych gwiazd. Z płytami CD jest jeszcze zabawniej, bo w tym nurcie to tylko gadżet, rozrzucany gawiedzi podczas "koncertów" :lol: Do wiosny ubiegłego roku bywałem zawodowo na takich imprezach i jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, że ktoś podchodzi do takiego "artysty" i chce kupić jego płytę -fotka owszem, czasem autograf na koszulce czy pocztówkach, które zespoły drukują w takim właśnie celu. Ale one też są rozdawane, nie sprzedawane, co w przypadku rockowych/metalowych kapel jest nie do pomyślenia.
A mainstream? Kiedy wychodziły pierwsze longi Metalliki czy Slayera to był underground znany nielicznym, teraz kojarzą te kapele niemal wszyscy. Obecnie podobnie jest z blackiem, który choćby w Skandynawii już dawno przestał być ekstremalną niszą, chociaż z drugiej strony podziemna scena blackowa na niemal całym świecie jest wciąż bardzo silna i ciągle powstają nowe zespoły.
P.S.
Do forumowiczów znających Dragon od lat 80. możecie doliczyć też mnie, jest więc nas tu trzech :)
ODPOWIEDZ