Technics SL-1500C

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Technics SL-1500C

#196

Post autor: Martinez83 »

amiku pisze:
05 sty 2020, 14:20
...muszę się poprawić, kółko antyskatingu jednak nie jest plastikowe :oops: . Co do wyboru, to musisz sam zdecydować, Ja tylko ze swej strony mogę stwierdzić, iż SL-1500c nie jest "plastikowy", góra i wewnętrzne przetłoczenia to odlew aluminiowy, dół natomiast to rodzaj dwuwarstwowego materiału (kompozytu) składającego się z ABS i włókna szklanego, Jest to wszysko bardzo dokładnie i solidnie zlożone, Podstawa ramienia jak i samo ramię to także metal. To tyle jaśli chodzi o "plastikowość" tego modelu. Mam nadzieję, iż nieco przyczyniłem się do podjęcia właściwej decyzji...
Hmm...dzięki wielkie. To może ja się jakoś nastawiłem na Bóg wie co :D

Jak wspomniałem... 1500C jest póki co faworytem, negocjowałbym tylko ze sklepem wymianę wkładki na coś z Nagaoki ;)
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
amiku
Posty: 125
Rejestracja: 22 maja 2017, 11:57
Gramofon: Yamaha GT-2000
Lokalizacja: Legnica

Re: Technics SL-1500C

#197

Post autor: amiku »

Mam powieszoną na SL-1500c Nagaokę MP-200 na headshellu Jelco HS-25, Dźwięk z tej wkładki na tym gramofonie jest bardzo dobry, na pewno lepszy niż z np. Goldringa 1006 i Shure'a m97xe z igłą Vivid line od LP Gear, które to mam powieszone na standardowych, technicsowych headshellach. Także podsumowując, kierunek Nagaoka jest jak najbardziej właściwy w tym modelu.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2020, 15:23 przez amiku, łącznie zmieniany 1 raz.
Yamaha GT-2000, Sony PS-X4, Technics SL-1500C, EPC-205C mk3, AT33PTG/2, DL-103R, Ortofon Rondo Blue, ANK L3 Top by Misse, MaCaBRiaa, NUDAmini, Ortofon VERTO, Unison Unico Due, Denon PMA-1510AE, Shanling ET3, Opera Grand Mezza, Monitor Audio Bronze 6
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Technics SL-1500C

#198

Post autor: Martinez83 »

Dzięki za informację :!:

Jeśli cała transakcja w ogóle dojdzie do skutku (mam nadzieję szybko odzyskać kasę z reklamacji zwróconego gramofonu), to będę chciał pójść w MP-150.
No chyba, że sklep nie będzie chciał nic urwać z ceny SL-1500C, to wtedy zamienię Ortofona 2M RED, na MP-110.

Kwestię headshell'a zostawię sobie na później ;)
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
MlekoBartol
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2019, 12:12

Re: Technics SL-1500C

#199

Post autor: MlekoBartol »

Witam!
Posiadam technicsa 1500c i szykuje sie do zakupu wzmacniacza NAD 356 bee. Jak wedlug Was zgra sie ten duet?

Dzieki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C

#200

Post autor: Wojtek »

To bardziej zależy od wkładki niż od gramofonu.

Nie chcę dociekać czemu akurat ten wzmacniacz skoro to wątek poświęcony konkretnemu gramofonowi :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mirfak
Posty: 76
Rejestracja: 19 gru 2020, 01:42
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C

#201

Post autor: mirfak »

Może głupie pytanie, ale nie mam doświadczenia ani jak sprawdzić osobiście: czy zakup 1500C w zamian AKAI AP306C da słyszalny przyrost jakości dźwięku zakładając użycie taj samej wkładki (obecnie AT120E)?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500C

#202

Post autor: Bacek »

Tego pewnie kto ich nie posiadał z całą pewnością nie powie. 1500C ma regulację VTA, czego chyba brakuje w Akai, ale z jednej strony i w Akai innymi metodami da się walczyć z VTA w pewnym zakresie, a ta regulacja bardziej newralgiczna będzie dla ostrzejszych niż AT120 szlifów.

Zaryzykował bym że nawet jak jakaś zmiana będzie słyszalna (dłuższe ramię i VTA) to na pewno nie będzie proporcjonalna do różnicy w cenie.
Ew istotną rolę może tu jeszcze odegrać stan techniczny Akai.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
mirfak
Posty: 76
Rejestracja: 19 gru 2020, 01:42
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C

#203

Post autor: mirfak »

Planuje po NR zmienić wkładkę na coś z igłą ze szlifem liniowym.
Coornik
Posty: 22
Rejestracja: 05 wrz 2019, 16:04

Re: Technics SL-1500C

#204

Post autor: Coornik »

Pytanko, czy zewnętrzny preamp będzie lepszy od tego, który jest w tym gramofonie. Konkretnie chodzi mi o iFi Zen Phono. Warto?
Technics SL-1500C + Ortofon 2M RED
Rotel A14 + Elac Carina FS247.4 + Audioquest Rocket 33
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C

#205

Post autor: Wojtek »

Raczej tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JackF
Posty: 36
Rejestracja: 28 lut 2021, 09:29

Re: Technics SL-1500C

#206

Post autor: JackF »

Wrażenia totalnego laika po zakupie 1500C, który ostatni raz z gramofonem miał do czynienia ponad 20 lat temu (SL-1200 albo 1210).

Kupiony nowy od dystrybutora, kolor srebrny. Pierwsze wrażenie bardzo dobre bo jest przede wszystkim dla mnie ładny a to ma jednak znaczenie, nawet jeśli stoi to w gabinecie a nie w salonie. Cieszy oko i jest to dla mnie ważne. W sumie kupiłem go bardziej jako fanaberię, aby móc po wyczerpującym dniu rozłożyć się w fotelu, nalać do szklany, odpalić płytę i posłuchać i stworzyć "mikroklimat".

A teraz to co mi się nie podoba, 100% honest opinion:

- oparcie i blokada ramienia jakaś taka badziewno-plastikowa

- wajcha do opuszczania ramienia, również badziewna

- wajcha lock/unlock do ustawiania wysokości ramienia również plastikowa

- auto lift działa, przez menu serwisowe można również ustawić jedno z dwóch dostępnych położeń. Nie jest to jakoś świetnie rozwiązane bo przy podniesieniu słyszalnie klika.

- talerz mógłby być równiejszy, ma delikatne bicie góra-dól (1mm?). Brak bicia w poziomie. Krawędź stożka ze srebrnym matowym dekorem też nie jest jakoś szczególnie wykonana. W tej cenie raczej nie spodziewam się talerza idealnie wycinanego CNC ze sztabki aluminium ale mimo wszystko, mogłoby być to chyba lepiej wykonane.

- przyciski mają płytki skok, twardy i głośny klik jak twarde i sztywne przyciski od touchpada w niektórych laptopach. Nie pamiętam jak było w oryginale ale spodziewałem się, że będą miały głębszy i miękki skok.


Dźwięk, zwłaszcza bas zdecydowanie nie to samo co natywny flac odgrywany przez Lyngdorfa i w sumie zależy bardziej od kawałka, przy albumie Leonarda Cohena bardziej słyszalna różnica niż przy Johnie Denverze. Ogólnie muzyka jest bardzo przyjemna, przesłuchałem 2LP z hitami Denvera, 2LP z hitami Sinatry, Low Roar 0 i jedną stronę Leonarda Cohena.
Cała reszta sprawia wrażenie solidnego klocka, jakość wykonania bardzo ok.

To czego mi brakuje gdyż jakoś te płyty szybko się kończą to:

- cichy auto lift z jakimś dźwiękiem powiadamiającym o skończeniu płyty zamiast klikiem

- auto return

- auto power off po X czasie - jeżeli ktoś chciałby zasypiać przy Technicsie (ja nie) to talerz będzie się kręcił w nieskończoność chyba, że jest jakaś ukryta funkcja auto off

Jestem zadowolony.
IMG_20210304_081950.jpg


Poniżej filmiki talerza, sprawa zgłoszona do serwisu, jestem ciekaw co odpowiedzą.



Lyngdorf TDAI-1120
Technics SL-1500C
Bowers&Wilkins 606 S2 Anniversary Edition


Posiadane nagrania
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#207

Post autor: Piterski »

Reklamuj lub wymień.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500C

#208

Post autor: Bacek »

Zdecydowanie reklamuj. To nie jest normalny stan talerza gramofonu droższego niż 300 pln
Ostatnio zmieniony 04 mar 2021, 22:54 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#209

Post autor: Quarter »

Badziewiastość windy znam doskonale ;) Pocieszę Cię jedynie tym, `że w o 50% droższym GR1200 też była badziewiasta, ale działała (w 1500C miałem bubla). Faktem jest, że patrząc na to, co można kupić za 4 tysie w świecie używek to pewnie dziś bym się ani na 1500C, ani nawet na GRa nie zdecydował. Za 6300 (tyle kosztował GR) to już można poszaleć z epokowym sprzętem :)

Ale 1500C to spoko gramofon, wydaje się tylko, że mają lekkie problemy z QC, a może i z doborem materiałów. Gdzieś chcieli przyciąć koszty, no i wyszło jak wyszło.

O ile pamiętam, to napęd nie wyłącza się samodzielnie. Po prostu jak zaśniesz, albo udasz się z niewiastą na sesję pomnażania gatunku to igła nie będzie bez końca szorować winyla.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C

#210

Post autor: Wojtek »

JackF pisze:
04 mar 2021, 17:04
- oparcie i blokada ramienia jakaś taka badziewno-plastikowa

- wajcha do opuszczania ramienia, również badziewna

- wajcha lock/unlock do ustawiania wysokości ramienia również plastikowa
Starsze modele w sumie też tak miały.
JackF pisze:
04 mar 2021, 17:04
Dźwięk, zwłaszcza bas zdecydowanie nie to samo co natywny flac odgrywany przez Lyngdorfa i w sumie zależy bardziej od kawałka, przy albumie Leonarda Cohena bardziej słyszalna różnica niż przy Johnie Denverze. Ogólnie muzyka jest bardzo przyjemna, przesłuchałem 2LP z hitami Denvera, 2LP z hitami Sinatry, Low Roar 0 i jedną stronę Leonarda Cohena.
Wiesz że to bardziej zależy od wkładki, igły i preampa niż od gramofonu? ;)
+ powiedziałbym że coś jest bardzo nie tak jakby winyl miał grać ciotka w ciotkę tak samo jak cyfra :D
Przecież mamy tutaj zupełnie inny mastering pod analogowy nośnik.

Też uważam że powinieneś reklamować z tytułu tego bicia talerza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ