Unitra Bernard gs467

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Unitra Bernard gs467

#1

Post autor: krisdebowski »

po nastu latach wracam do winyli, przyniosłem z piwnicy odstawionego na poczekanie bernarda gs467 i podłączyłem go do zestawu audio harmana z cantonami,

i gra toto tak sobie. stan sprzętu jest bardzo dobry jednak wymaga on kilku ulepszeń czy wymiany części osprzętu (pasek, wkładka, igła, kable)... wkładka mf101 ma z 15 lat, pasek tez dawno zmieniany..ale gra. mam zatem kilka pytań do znawców z forum:

1. czy zmiana wkładki na at95 zrewolucjonizuje brzmienie winyli?
2. trudno jest nastawić właściwe obroty - czy zmiana paska załatwi sprawę?
3. na starych płytach słychać trzaski (na jednej nowej jaką mam nie) - czy oczyszczenie płyt coś pomoże?
4. czy trzeba dokupić wzmacniacz gramofonowy - jak słucham cd czy radia to mam głośność -50, a dla gramofonu ten poziom występuje przy -20
5. dźwięk jest trochę "przesopraniony" - zmiana wkładki pomoże?
6. czy wymiana kabli audio jest wskazana (teraz to jakaś przejściówka jest założona)
7. zatem czy warto włożyć w ten gramofon 200 zł - czy osiągnie on wówczas brzmienie zbliżone do nowego gramofonu za 1000 - 1500 zł (rega, pro-ject, thorens...)

mój dylemat wynika z tego, że mam trochę winyli i sobie chcę je kupować ale chcę w miarę dobrego dźwięku - może lepiej kupić coś w cenie 1000-1500 zł niż ten remontować?

jeszcze pytanie - czy denon dp-29f lub reloop 1000 w cenach około 550 zł były dobrym rozwiązaniem, bo na droższy sprzęt muszę trochę uskubać grosza, więc bernard trochę pograć bedzie musiał

tak więc wszelkie porady zacnego grona użytkowników forum będą dla mnie bardzo cenne
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Unitra Bernard gs467

#2

Post autor: Micke »

1. Pomoże, ale rewolucja to nie będzie
2. Może ale nie musi
3. Może ale też nie musi
4. Sygnał z gramofonu jest z definicji słabszy jeśli nie masz przedwzmacniacza, albo wbudowanego we wzmacniacz przedwzmacniacza (wejście PHONO) to zdecydowanie zainwestuj w takowy
5. Zdecydowanie, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji a także czytania forum
6. Ja uważam że wymiany kabli to mit itp, ale w tej kwestii śmiało mogę napisać, że nie znam się...
7. Do nowego za 1000zł możliwe zależy do jakiego ;)

Ja na twoim miejscu rozejrzałbym sie za jakimś używanym Technics'em albo Dualem z napędem DD, nie koniecznie rozglądał się za jakąś nówką bo to też jest bardzo różnie, nowe sprzęty się cenią a wielokrotnie odbiegają jakością od starszych modeli dobrych marek. Będzie to napewno lepsza decyzja niż inwestowanie w benka, chyba że kochasz sprzęt polskiej produkcji ;)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 20:11 przez Micke, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Unitra Bernard gs467

#3

Post autor: Winters »

1. Zrewolucjonizuje to może za dużo powiedziane. Zmieni na lepsze - tak, ale zakładając, że igła w MF-101 jest cały czas w niezłym stanie, ale pewnie nie jest (patrz pkt. 5) to nie będzie to trzęsienie ziemi.
2. Niekoniecznie, może być walnięta elektronika.
3. Tak, ale nie spodziewaj się, że porysowana płyta wytłoczona w Polsce i odtwarzana pierwotnie na Bambino nagle będzie grała jak nowa.
4. Może pomóc, ale nie musi - moim zdaniem nie warto. Masz wbudowany przedwzmacniacz phono w tym HK 3480. Nowe CD są masterowane bardzo głośno, większość stacji FM również nadaje glośny sygnał. Wejście phono jest zazwyczaj cichsze.
5. Prawdopodobnie tak. To "przesopranienie" może wynikać z zużycia igły.
6. Moim zdaniem w takim gramofonie - nie.
7. Nie. Ten gramofon jest wart 200 PLN w idealnym stanie.
krisdebowski pisze:może lepiej kupić coś w cenie 1000-1500 zł niż ten remontować?
Tak.
krisdebowski pisze:jeszcze pytanie - czy denon dp-29f lub reloop 1000 w cenach około 550 zł były dobrym rozwiązaniem, bo na droższy sprzęt muszę trochę uskubać grosza, więc bernard trochę pograć bedzie musiał
Nie.

Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest kupno markowego, dobrego i używanego gramofonu sprzed lat. Większość modeli jest całkowicie bezawaryjna, a za 1000 PLN to już można kupić sprzęt na "hohoho".
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Bernard gs467

#4

Post autor: Wojtek »

krisdebowski pisze:1. czy zmiana wkładki na at95 zrewolucjonizuje brzmienie winyli?
Będzie lepiej, ale rewolucji bym się nie spodziewał :)
krisdebowski pisze:2. trudno jest nastawić właściwe obroty - czy zmiana paska załatwi sprawę?
W sensie że obroty falują nawet jak już dobrze trafisz przy pomocy lampy stroboskopowej?
Wymień pasek i oby to wystarczyło do poprawy :)
krisdebowski pisze:3. na starych płytach słychać trzaski (na jednej nowej jaką mam nie) - czy oczyszczenie płyt coś pomoże?
Jeśli nie czyściłeś ich w ogóle to pewnie tak. Dodatkowo należy polecić także mycie płyt.
krisdebowski pisze:4. czy trzeba dokupić wzmacniacz gramofonowy - jak słucham cd czy radia to mam głośność -50, a dla gramofonu ten poziom występuje przy -20
A czy wspomniany niezidentyfikowany Harman ma przedwzmacniacz gramofonowy/wejście Phono? Jeśli nie ma to pewnie trzeba będzie dokupić :)
EDIT: doczytałem sygnaturkę z modelem amplitunera i wychodzi na to że masz preamp wbudowany, tak więc nie trzeba nic dokupywać.
krisdebowski pisze:5. dźwięk jest trochę "przesopraniony" - zmiana wkładki pomoże?
Zmieni się brzmienie, tak.
krisdebowski pisze:6. czy wymiana kabli audio jest wskazana (teraz to jakaś przejściówka jest założona)
Na dłuższą metę jest to dobry pomysł. Zakładam, że masz tam oryginalne DIN5?
krisdebowski pisze:7. zatem czy warto włożyć w ten gramofon 200 zł - czy osiągnie on wówczas brzmienie zbliżone do nowego gramofonu za 1000 - 1500 zł (rega, pro-ject, thorens...)
Czy warto włożyć to już zależy od Twojej nostalgii.
Czy to jest gramofon tej samej klasy co nówki za 1000-1500zł ... zależy, ale ogółem to niezbyt :)
krisdebowski pisze:może lepiej kupić coś w cenie 1000-1500 zł niż ten remontować?
Albo zamiast lipnej nówki kupić porządny używany (ale już nie spod znaku Unitry :) ).
krisdebowski pisze:jeszcze pytanie - czy denon dp-29f lub reloop 1000 w cenach około 550 zł były dobrym rozwiązaniem
Niezbyt.
krisdebowski pisze:bo na droższy sprzęt muszę trochę uskubać grosza
Za 1000-1500zł można kupić już naprawdę dobrą używkę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Unitra Bernard gs467

#5

Post autor: krisdebowski »

używany technics? podajcie panowie jakies modele...widze że na aucji są po parę stówek np http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 80835.html

szukałem nowego technicsa ale to już nie produkują chyba
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Unitra Bernard gs467

#6

Post autor: Micke »

Jeśli faktycznie chcesz przeznaczyć na gramofon 1000-1500zł to:
http://allegro.pl/technics-1200mk2-bonu ... 03821.html

jeśli nie to:
http://allegro.pl/technics-sl-q2-solidn ... 83219.html

to tylko takie dwa przykałdy

generalnie w przypadku technics'ów panuje przekonanie że należy wystrzegać sie modeli z wkładką T4P ale dlaczego to już inny temat przerabiany gdzie indziej
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Unitra Bernard gs467

#7

Post autor: Winters »

Nie produkują. Jak Technics to tylko nie z mocowaniem T4P, bo wtedy leżysz - mało jest wkładek z takim mocowaniem.

Jak Technics to coś w ten deseń:
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 73846.html

Te gramofony, które podał kolega wyżej to też tip-top.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2012, 20:26 przez Winters, łącznie zmieniany 1 raz.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Bernard gs467

#8

Post autor: Wojtek »

krisdebowski pisze:używany technics? podajcie panowie jakies modele...
Wychodzimy poza temat :) Dział zakupowy: http://www.winyl.net/viewforum.php?f=46
Używanych Technicsów i innych u nas cała masa zazwyczaj :)
krisdebowski pisze:szukałem nowego technicsa ale to już nie produkują chyba
Nowy nieużywany SL-1200 mk2 kosztuje dzisiaj raczej więcej niż 1500 złotych :) Używane po tyle chodzą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ROBERT RS
Posty: 39
Rejestracja: 07 cze 2012, 12:42

Re: Unitra Bernard gs467

#9

Post autor: ROBERT RS »

jakbyś był zainteresowany to mam ładnego technicsa 3310 z oryginalna wkładka technicsa 270c. za 600zł z przesyłką...
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Unitra Bernard gs467

#10

Post autor: krisdebowski »

no to zamykam temat bernarda, nie ma w niego inwestować

dopisuje się do wątku szukam używkę do 500 zł i poczekam cierpliwie na jakiś fajny model, który w oparciu o wiedzę doświadczonych kolegów w niedalekiej przyszłości zakupię (pewnie najlepiej jakiś technics czy dual) - warunkiem będzie dla mnie że sprzęt muszę obejrzeć przed zakupem i że są do niego dostępne części

jestem zatem mocno podbudowany

ps. a dziś biorę się za czyszczenie starych winyli - tyle ze nie wiem jak to fizycznie zrobić by naklejek nie zmyć ze środka płyty :mrgreen:
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Unitra Bernard gs467

#11

Post autor: Kusma »

skad jesteś krisdebowski, bo ja bym odkupil tego bernarda i po niego rpzyjechal dlatego pytam skad jestes :)
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Unitra Bernard gs467

#12

Post autor: krisdebowski »

jestem z Konina, tyle że co najwyżej sprzedam Bernarda dopiero jak będę miał inny który działa i gra
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
g.bart
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2012, 19:29

Re: Unitra Bernard gs467

#13

Post autor: g.bart »

To mój pierwszy post na tym forum, także Witam Wszystkich Serdecznie!

Tak sobie przeglądam i szukam info o Bernardzie GS-467 bo takie cały czas posiadam.
Kalibrację już zrobiłem, i u mnie działa wszystko ładnie, oczywiście w miarę możliwości technicznych, natomiast dla potomnych pozostawię tu informację dotyczącą pkt. 2 w poście tytułowym.
Otóż u mnie nierównomierna praca talerza była spowodowana nie paskiem napędu, bo ten jest nowy, a starym smarowaniem osi talerza. Po oczyszczeniu osi i otworu oraz ponownym nasmarowaniu, talerz obraca się w idealnie stałym tempie.

Pozdrawiam!
rafaln1
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2012, 09:38

Unitra Bernard gs467

#14

Post autor: rafaln1 »

g.bart pisze:Po oczyszczeniu osi i otworu oraz ponownym nasmarowaniu, talerz obraca się w idealnie stałym tempie.
Bardzo często pomaga też umycie paska ciepłą wodą z mydłem oraz wyczyszczenie miejsc styku paska z elementem na silniku oraz podtalerzykiem.
Stary pasek pozostawia po sobie (i na sobie) nalot, który powoduje nierównomierne napędzanie talerza.
kotd
Posty: 135
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:36
Gramofon: Technics SL-1210 GR

Re: Unitra Bernard gs467

#15

Post autor: kotd »

Witam,
odkopuje stary temat ponieważ nie chce zakładać nowego.

Odrestaurowałem Bernarda GS467. Usługa ta kosztowała mnie sporo kasy, ale chyba warto było. Gram na wkładce MF101, a wiem, że można lepiej. Czy oprócz polecanej AT95 jest sens wkładać inną wkładkę, a jak tak to jaką? Chcę na to przeznaczyć do 500 pln.
Mam na testach przedwzmacniacz Rega Fono MM, a w najbliższych dniach będę testował CA CP2. Po tych testach zdecyduję, który przedwzmacniacz zostanie. Testy przeprowadzam na MF101. Czy nowa wkładka (jeżeli się zdecyduję na zakup po waszych sugestiach :) ) będzie miała jakiś wpływ na brzmienie gdy dokonam wybory przedwzmacniacza na obecnej MF?
ODPOWIEDZ