Jak daleko siedzicie od kolumn?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#16

Post autor: bartek3033 »

Siedząc przy biurku, paczki mam rozstawione ok 1,5 metra od siebie. Niestety nie spełnia to założeń trójkąta, bo w takim przypadku siedzę za blisko, co objawia się zbyt rozjechanym obrazem stereo.

Do kompletu wchodzi ci jeszcze odległość od ściany (zwłaszcza w przypadku tylnego BR), odgległość od kątą pomieszczenia, ogólne wymiary (bo jak zapewne wiesz są mody i można trafić na dziury w basie). Jak będziesz miał za blisko, to ci się zleje wszystko w mono i zrobi grzebień.


Zapewne miejsca odsłuchu nie zmienisz, więc wokół tego trzeba kombinować, na podstawie odległości dobierając szerokość.
Jeśli nie masz możliwości ustawienia paczek kątem do siebie, to też trzeba pamiętać o tym by siedzieć dalej. U mnie wiszą równolegle do ściany, więc tym bardziej jest za szeroko
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#17

Post autor: Therion »

EJ! To nie tak!

Stawiasz kolumny, krzesełko i jezdzisz szukając punktu G. Jak znajdziesz to tam ma byc punkt odsłuchu i już.
Awatar użytkownika
Sylwek
Posty: 180
Rejestracja: 10 lip 2019, 19:22
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#18

Post autor: Sylwek »

konrads0 pisze:
29 sie 2019, 17:30
syko pisze:
29 sie 2019, 12:14
Wiesz, żony już nie mam to se mogę pozwolić.
Warunki masz doskonałe.
Ja mam tak poutykane, że nawet kot pod łózko nie wejdzie.
...ale, żona mi obiecała, że jak syn sie wyprowadzi (w styczniu, podobno), to dostane pokój do swojej dyspozycji, na zawsze i za darmo. I nawet mi go wymaluje...
Kochana ta Twoja żona 😀
Moja to tylko krzyczy po co mi to wszystko.
A białej gorączki dostaje po moim powrocie do domu z łowów weekendowych 😂🤣😁

A ustawienie kolumn powinno tak jak piszą moi poprzednicy tworzyć trójkąt.
Choć ostatnio pozwalam sobie na dość dziwny odsłuch. Kolumny mam rozstawione mniej więcej 2,5 metra a siedzę około 1,75 m od nich. I powiem, powiem, jest całkiem spoko.
Technice SL-Q3 + Arcam rPhono, Unitra Daniel G 1100-fs + Art DJ Pro II, Philips AF877, Harman/Kardon AVR 460, Monitor Audio Silver RX8, Canton Quinto 540 :character-jason:
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#19

Post autor: Piterski »

Sylwek pisze:
10 sty 2020, 18:21
Kolumny mam rozstawione mniej więcej 2,5 metra a siedzę około 1,75 m od nich.
Bo bliżej Ci wtedy do teorii bliskiego pola. Też tak eksperymentowałem. Czasem zaś zamiast nadmiernie rozszerzać bazę stereo powinno się popracować nad kątem dogięcia kolumn.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#20

Post autor: Biogon »

Z doświadczenia uważam że wszelkie "obliczania" geometryczne i centymetrowe nie mają sensu. Szczególnie w nietypowych pomieszczeniach jakimi są nasze domy. Po prostu należy jeździć kolumnami po pokoju i słuchać, dużo słuchać i wyciągać wnioski. BTW, przecież to fajna zabawa ;)
Awatar użytkownika
Sylwek
Posty: 180
Rejestracja: 10 lip 2019, 19:22
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#21

Post autor: Sylwek »

Piterski pisze:
11 sty 2020, 00:17
Sylwek pisze:
10 sty 2020, 18:21
Kolumny mam rozstawione mniej więcej 2,5 metra a siedzę około 1,75 m od nich.
Bo bliżej Ci wtedy do teorii bliskiego pola. Też tak eksperymentowałem. Czasem zaś zamiast nadmiernie rozszerzać bazę stereo powinno się popracować nad kątem dogięcia kolumn.
Tak to prawda.
Wiem, że tak jest, ale niestety rozszerzenie bazy stereo to jedyne ustawienie możliwe w moim mieszkaniu.
Technice SL-Q3 + Arcam rPhono, Unitra Daniel G 1100-fs + Art DJ Pro II, Philips AF877, Harman/Kardon AVR 460, Monitor Audio Silver RX8, Canton Quinto 540 :character-jason:
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#22

Post autor: Therion »

Biogon pisze:
11 sty 2020, 02:43
Z doświadczenia uważam że wszelkie "obliczania" geometryczne i centymetrowe nie mają sensu. Szczególnie w nietypowych pomieszczeniach jakimi są nasze domy. Po prostu należy jeździć kolumnami po pokoju i słuchać, dużo słuchać i wyciągać wnioski. BTW, przecież to fajna zabawa ;)
Brawo! I to jest właściwa odpowiedź. Ile sprzętów nie słuchalem w życiu, to za każdym razem miejsce odsłuchu musiało być w innym miejscu niż geometryczny trójkat.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#23

Post autor: Piterski »

Therion pisze:
11 sty 2020, 12:19
[..] Ile sprzętów nie słuchalem w życiu, to za każdym razem miejsce odsłuchu musiało być w innym miejscu niż geometryczny trójkat.
Terion to w takim razie słuchałeś źle ustawionych kolumn bo to zawsze musi być trójkąt równoramienny z wierzchołkiem w punkcie odsłuchu.

Domyślam się, że nie to chciałeś napisać ale tak to napisałeś.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Sylwek
Posty: 180
Rejestracja: 10 lip 2019, 19:22
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#24

Post autor: Sylwek »

Piterski pisze:
11 sty 2020, 13:53
Therion pisze:
11 sty 2020, 12:19
[..] Ile sprzętów nie słuchalem w życiu, to za każdym razem miejsce odsłuchu musiało być w innym miejscu niż geometryczny trójkat.
Terion to w takim razie słuchałeś źle ustawionych kolumn bo to zawsze musi być trójkąt równoramienny z wierzchołkiem w punkcie odsłuchu.

Domyślam się, że nie to chciałeś napisać ale tak to napisałeś.
Dokładnie tak to musi być.
Kilka lat przepracowałem w salonie Bose i zawsze, ale to zawsze, pokoje odsłuchowe były właśnie tak ustawiane.
Technice SL-Q3 + Arcam rPhono, Unitra Daniel G 1100-fs + Art DJ Pro II, Philips AF877, Harman/Kardon AVR 460, Monitor Audio Silver RX8, Canton Quinto 540 :character-jason:
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#25

Post autor: Biogon »

Piterski pisze:
11 sty 2020, 13:53
zawsze musi być trójkąt równoramienny
Bzdura. Wszystko zależy od geometrii pomieszczenia. Opisywany przez Ciebie trójkąt równoramienny jest OK w idealnym pomieszczeniu. W naszych salonach z aneksami kuchennymi, schodami, ściankami działowymi, wyspami kuchennymi, asymetrycznymi ścianami i wszelakimi innymi przeszkadzaczami - należy eksperymentować.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#26

Post autor: Zeroqll »

Od geometrii pomieszczenia oraz konstrukcji kolumn, są takie które wymagają ustawienia np w rogu, inne na wprost.
Awatar użytkownika
Sylwek
Posty: 180
Rejestracja: 10 lip 2019, 19:22
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#27

Post autor: Sylwek »

Albo mówimy o pokoju odsłuchowym, albo mówimy o mieszkaniach w których mamy ustawić sprzęt według tego jak możemy, jak pozwala mieszkanie.
W takich warunkach nigdy nie będzie idealnie. Może być tylko dobrze.
Technice SL-Q3 + Arcam rPhono, Unitra Daniel G 1100-fs + Art DJ Pro II, Philips AF877, Harman/Kardon AVR 460, Monitor Audio Silver RX8, Canton Quinto 540 :character-jason:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#28

Post autor: Wojtek »

Na problemy akustyczne pomieszczeń najlepiej pomagają... słuchawki :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#29

Post autor: Piterski »

Biogon pisze:
11 sty 2020, 19:00
Piterski pisze:
11 sty 2020, 13:53
zawsze musi być trójkąt równoramienny
Bzdura. Wszystko zależy od geometrii pomieszczenia.
Sorry ale bzdurą jest takie ustawienie kolumn, że do jednej masz dalej niż do drugiej. To nie ja ustaliłem normę i zasady rejestracji sygnałów stereo i ich odtwarzania.
Jak masz problemy z pomieszczeniem to możesz w nim stosować różne ustawienie kolumn ale na zasadzie trójkąta równoramiennego. Możesze korygować akustykę pomieszczenia stosując dostępne w nim środki lub panele.
No ale jak ktoś woli ustawić je sobie przykładowo na regale to proszę bardzo. Można je podłączyć w przeciw fazie to czasem efekty przestrzenne mogą być spektakularne. Tylko czy w takim przypadku ma to coś wspólnego z Hi-Fi?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Jak daleko siedzicie od kolumn?

#30

Post autor: Zeroqll »

Dla osób mocno zainteresowanych tematem http://highfidelity.pl/@main-3563&lang=
ODPOWIEDZ