Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

ODPOWIEDZ
Alert
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2018, 14:35

Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#1

Post autor: Alert »

Cześć, nie wiem dokładnie czy w odpowiednim miejscu tworzę ten temat, proszę o przeniesienie jeżeli to nie jest odpowiednie miejsce. Od jakiegoś czasu posiadam gramofon ReLoop RP4000M, obecnie nie mam sposobu na odtwarzanie dźwięku z niego. Znajomy powiedział, że małym kosztem i małym nakładem wolnego miejsca w pokoju mogę zakupić interfejs z przedwzmacniaczem, z wejściem usb do komputera i wtedy będę mógł odtwarzać moje winyle. Chciałem się parę rzeczy dopytać, dowiedzieć lepiej i zapytać się Was ekspertów o polecenie jakiegoś produktu odpowiadającego moim potrzebom. Potrzebuje po prostu odtwarzać dźwięk, bo denerwuje mnie widok nie używanego gramofonu i kurzących się płyt, mam w domu komplet jakiś starych głośników i czy po podłączeniu do tego interfejsu będę mógł podłączyć głośniki, czy dźwięk będzie wychodził z komputera? Jeżeli wiecie już o co mi chodzi to co wybrać? Potrzebował bym w miarę taniego sprzętu +/- 400zł. Dzięki za wszelkie odpowiedzi, wiele dla mnie znaczą i pomagają.
kmk
Posty: 24
Rejestracja: 05 wrz 2017, 16:13
Gramofon: Technics SL-1700mk2
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#2

Post autor: kmk »

Interfejs audio to jest porostu karta muzyczna. Z tego co się orientuje w takim Focusrite Scarlett 2i2 można podłączyć gramofon do wejścia mikrofonowego i będzie to grało , tylko tam jest przedwzmacniacz mikrofonowy nie wiem jaką ma charakterystykę w stosunku do gramofonowego pre. Takie rozwiązanie pozwoli ci odtwarzać dźwięk z gramofonu na PC (po usb), nie jest to jednak wzmacniacz który pozwoli ci na wykorzystać głośników, chyb że są to jakieś głośniki które posiadają wzmacniacz ( np.głośniki komputerowe). Jeśli twoje głośniki nie mają wzmacniacza to najlepszym rozwiązaniem było by zakup używanego wzmacniacza (np. alledrogo) z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10430
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#3

Post autor: Myszor »

Panowie komputerowcy a jak zrobicie korekcję riaa ? Na ajfonie ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#4

Post autor: Wojtek »

Kolega jest niestety zagubiony i miesza wiele tematów.

Gramofon -> preamp gramofonowy (jakiś) -> karta dźwiękowa komputera (musi być wejścle iine-in)
= przez komputer słyszymy dźwięk (jak? to już dalszy temat bo to zależy co jest podpięte do komputera by wydawał dźwięki :morda: )

Gramofon -> preamp gramofonowy (jakiś) -> głośniki aktywne (tj. komputerowe, bo mają wbudowany wzmacniacz)
Myszor pisze:
12 mar 2018, 22:51
Panowie komputerowcy a jak zrobicie korekcję riaa ?
Audacity i parę innych programów potrafi, choć bodajże nie w czasie rzeczywistym.

Daje to nam dodatkową opcję: Gramofon -> karta dźwiękowa komputera.

Wesołe pomysły z wpinaniem gramofonu do preampa mikrofonowego przemilczę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kmk
Posty: 24
Rejestracja: 05 wrz 2017, 16:13
Gramofon: Technics SL-1700mk2
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#5

Post autor: kmk »

Ok, z tym dźwiękiem na PC rzeczywiście lekko przegiąłem było by to trudne do zrealizowania :)

żeby już nie mieszać

1) dla głośników aktywnych bez możliwości regulacji głośności -> preamp gramofonowy -> interfejs audio lub DAC
2) dla głośników aktywnych z możliwością regulacji głośności -> preamp gramofonowy
3) dla głośników pasywnych -> pre gramofonowe -> wzmacniacz lub 2 w 1

Wojtek pisze:
13 mar 2018, 01:22
Wesołe pomysły z wpinaniem gramofonu do preampa mikrofonowego przemilczę.
https://www.gearslutz.com/board/so-much ... t-2i2.html
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#6

Post autor: dale »

Alert pisze:
12 mar 2018, 14:43
Cześć, nie wiem dokładnie czy w odpowiednim miejscu tworzę ten temat, proszę o przeniesienie jeżeli to nie jest odpowiednie miejsce. Od jakiegoś czasu posiadam gramofon ReLoop RP4000M, obecnie nie mam sposobu na odtwarzanie dźwięku z niego. Znajomy powiedział, że małym kosztem i małym nakładem wolnego miejsca w pokoju mogę zakupić interfejs z przedwzmacniaczem, z wejściem usb do komputera i wtedy będę mógł odtwarzać moje winyle. Chciałem się parę rzeczy dopytać, dowiedzieć lepiej i zapytać się Was ekspertów o polecenie jakiegoś produktu odpowiadającego moim potrzebom. Potrzebuje po prostu odtwarzać dźwięk, bo denerwuje mnie widok nie używanego gramofonu i kurzących się płyt, mam w domu komplet jakiś starych głośników i czy po podłączeniu do tego interfejsu będę mógł podłączyć głośniki, czy dźwięk będzie wychodził z komputera? Jeżeli wiecie już o co mi chodzi to co wybrać? Potrzebował bym w miarę taniego sprzętu +/- 400zł. Dzięki za wszelkie odpowiedzi, wiele dla mnie znaczą i pomagają.
Nie wiem, może nie rozumiem, ale moim zdaniem to Kolega potrzebuje po prostu wzmacniacza z wejściem phono - w 400 PLN zmieści się bez problemu. wtedy gramofon---> wzmacniacz---> głośniki.
Dodatkowo można komputer---> wzmacniacz ---> głośniki i gramofon----> wzmacniacz ----> komputer (gniazdo tape out ze wzmaka z line in komputera)
Chyba że coś pokręciłem
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#7

Post autor: Wojtek »

kmk:
Czytałeś w ogóle to co linkujesz czy nie starczyło czasu? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kmk
Posty: 24
Rejestracja: 05 wrz 2017, 16:13
Gramofon: Technics SL-1700mk2
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#8

Post autor: kmk »

nie starczyło
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#9

Post autor: Wojtek »

Tak myślałem.
Samozaoranie complete.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Alert
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2018, 14:35

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#10

Post autor: Alert »

Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to interfejs z preampem gramofonowym(jeżeli taki jest) lub sam preamp do interfejsu, lub po prostu wzmacniacz? Sorry, jeżeli nie zrozumiałem czegoś, mam problemy z tym, ponieważ jeżeli chodzi o sprzęt i jakieś podłączenie to jestem totalnie zielony. Czy wzmacniacz, jakiś starszy, tani, nie byłby prostszym rozwiązaniem? Mniej kabli, mniej kombinowania?
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#11

Post autor: kriss »

Pytałeś o interfejs , ktory ma dać sygnał na komputer.
Wzmacniacz mógłby być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że podłączysz do niego jakieś kolumny.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#12

Post autor: Wojtek »

Alert pisze:
14 mar 2018, 15:48
to interfejs z preampem gramofonowym(jeżeli taki jest)
Może gdzieś jest, ale osobiście nie kojarzę.

Wzmacniacz to najbardziej uniwersalna opcja - można z niego również wypuścić sygnał do komputera (o ile komputer ma wejście line-in albo kartę dźwiękową pod USB/"interfejs").
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#13

Post autor: kriss »

Są takie interfejsy.
Na przykład tani:
BEHRINGER U-PHONO UFO202
Oraz droższy:
ART USB Phono Plus
I ogólnie znajdzie się pewnie jeszcze kilka.
bofpandora
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2020, 10:58

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#14

Post autor: bofpandora »

Pozwoliłem sobie odświeżyć temat, gdyż stanąłem przed podobnym dylematem. Czytając chronologicznie wątek miałem przez chwilę wrażenie, że podana przez kmk w linku odpowiedź to jest, to czego szukam, ale Wojtek zasiał ziarno niepewności, stąd mój wpis.

Posiadam pre-amp Cambridge Audio 651p (chwała temu forum, bo gdyby nie Wy, to bym do dzisiaj wyrywał sobie włosy z głowy, jaki pre wybrać) i planuję zakup interfejsu Focusrite Scarlett 4i4 3gen. Prośba do Was o pomoc, w sprawie przewodów jakie mam kupić (w sensie, jakim wtykiem ma się kończyć przewód z pre i do jakiego wejścia/wejść w interfejsie go podłączyć), aby zachować możliwe jak najlepszą jakość podczas zgrywania winyli na dysk?

Interfejs posiada 2x XLR-1/4" (przedni panel) oraz 2x 1/4" (tylni panel). Szczegółowo (wg. strony https://soundium.pl/focusrite-scarlett-4i4-3rd-gen) wygląda to tak, cytuję:

- Two XLR-1/4" combo inputs with upgraded third-generation Scarlett mic preamps
- Two high-impedance, high-headroom 1/4" instrument inputs enable distortion-free recording of your guitar and bass
- Front-panel 1/4" inputs may be switched to accept unbalanced instrument level or balanced line level Independent gain knobs with gain halo metering
- Selectable pads for inputs 1-2 attenuate the input signal to inhibit distortion
- 1/4" inputs 3-4 on the rear panel accept balanced line-level signal without gain control

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzanie dźwięku z gramofonu za pomocą interfejsu

#15

Post autor: Wojtek »

Masz z tyłu interfejsu wejścia Line-In na mini-jack (1/4''). Zakładam że są to wejścia stereofoniczne.
Z Kambodży sygnał wyprowadzasz tradycyjnie przez 2xRCA.
Więc w praktyce potrzebowałbyś interkonekta 2xRCA-mini jack.

Jak dla mnie ten interfejs to przesada jeśli ma być używany tylko do zgrywu winyli, bo masz w środku zupełnie niepotrzebne wejścia/wyjścia i preampy mikrofonowe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ