Gramofon Lenco LS-50 WD

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
stadniczek
Posty: 6
Rejestracja: 26 cze 2017, 16:25

Gramofon Lenco LS-50 WD

#1

Post autor: stadniczek »

Witam wszystkich forumowiczów :) To mój pierwszy post i dopiero zaczynam zabawę z winylami (a właściwie odkrywam je na nowo - słuchałem winyli jako dziecko) i mam kilka pytań na które szukam odpowiedzi. Muszę zaznaczyć, iż jestem dosyć ciemny w temacie i nie jestem audiofilem ;)

Zakupiłem na początek gramofon Firmy Lenco model LS-50 WD. Nie chciałem bawić się w szukanie używanych modeli bo się na tym nie znam. Wybrałem zakup urządzenia nowego i jestem... powiem szczerze lekko rozczaowany.
Zasadniczo chodzi o brzmienie - zupełny brak wysokich tonów, środek pasma harczy i przesterowuje się. Czytałem na ten temat jak najwięcej się da i doszedlem do wniosku iż winna jest jest marna wkładka, w zasadzie no-name. W sieci nie ma nawet info na jej temat. "wkładka ceramiczna 402-M208-015" i to w zasadzie tyle. Specyfikacja podaje również górne pasmo przenoszenia jako 10 KHz. Czy to jest przyczyną braku wysokich tonów? Ludzkie uchp słyszy ponoć nawet 20 KHz, więc może w tym tkwi szkopuł. Jeśli tak, to powstaje pytanie - czy w tym gramofonie jest sens zamontowania jakiejś lepszej wkładki? Np. Audio-Technica AT95e? konstrukcja ramienia na to pozwala, z tym, że wkladka AT ma zalecany nacisk o wieeele niższy niż ta obecnie zamontowana - 4-6 gram. To bardzo dużo chyba. Warto sprówbować i czy poprawi to jakość dźwięku?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#2

Post autor: Dragant »

To jest bardzo duży nacisk. Szkoda płyt na to. Kiedyś chyba Kichał robił porównanie jakości dźwięku z płyt "zajechanych" podobnym naciskiem.
Jesli nie chce Ci się za duzo kombinować, to wymień wkładkę na AT95e i zobaczysz...usłyszysz różnicę. A jeśli podchwycisz temat, to zmienisz gramofon ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#3

Post autor: Wojtek »

stadniczek pisze: Nie chciałem bawić się w szukanie używanych modeli bo się na tym nie znam.
A na kupowaniu nowych się znasz czy uznałeś po prostu że w sklepach nie może być chłamu? :morda:

Nie zmienisz w tym gramofonie wkładki na inną.

Jeśli kupiłeś towar przez internet i nie minęły jeszcze 2 tygodnie od odbioru przesyłki to polecam szybki zwrot.

Jak podłączyłeś gramofon do wzmacniacza/amplitunera?
Możliwe że podpiąłeś swój gramofon analogowo pod wejście phono, a to błąd przy wkładce ceramicznej, bo powinien być podpięty pod AUX czy inne wejście liniowe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#4

Post autor: Dragant »

Wojtek pisze: Nie zmienisz w tym gramofonie wkładki na inną.
Ale są sloty na 1/2"... jesteś pewny, że się nie da? Tzn. teraz to i ja pewny nie jestem, że się da...
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#5

Post autor: Wojtek »

Ah, pardon, teraz doczytałem coś szokującego: ten gramofon ma wbudowany wzmacniacz i małe głośniki :D

Pytanie zasadnicze: czy autor pytania korzysta wobec tego ze swojego gramofonu jako zamknięty zestaw czy też wpina go do jakiegoś wzmacniacza i zestawu głośnikowego? Bo jeśli to pierwsze to... nie wiem skąd zdziwienie dot. jakości dźwięku :)
Dragant pisze: Ale są sloty na 1/2"
To fajnie, ale czy obecność slotów to wszystko co potrzeba? :)
Dragant pisze: jesteś pewny, że się nie da?
Technicznie coś innego zamocujesz, ale ramienia pod tym kątem już raczej nie ustawisz :)
Brakuje regulacji AS. Nie wiadomo czy jakaś fabryczna w ogóle działa na to ramię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#6

Post autor: Dragant »

Wojtek pisze: To fajnie, ale czy obecność slotów to wszystko co potrzeba?
Oczywiście, że nie :D Ale jeśli producent, który ma jakieś doświadczenie w gramofonach robi sloty pod 1/2" to nie przeszło mi przez myśl, żeby nie móc tam zamontować normalnej wkładki. Co za czasy...
Wojtek pisze: Brakuje regulacji AS.
Słuszna uwaga.

Faktycznie... Będzie problem. Nowe gramofony coraz bardziej mnie zaskakują i to w ten przykry sposób :(
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#7

Post autor: Wojtek »

Dragant pisze: Ale jeśli producent, który ma jakieś doświadczenie w gramofonach robi sloty pod 1/2" to nie przeszło mi przez myśl, żeby nie móc tam zamontować normalnej wkładki. Co za czasy...
Popatrz na Dual 415 czy Thorens TD-158.
Sloty są? Są.
Regulacja ramienia jest? Nima.

Sloty są po to by dało się regulować... overhang :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#8

Post autor: Dragant »

Bieda. Teraz się zastanawiam jaka może być masa wkładki obsługiwana przez to Lenco, żeby nacisk mieć w okolicach 1,5g. Tak czy inaczej, chyba nie ma co brnąć w ten gramofon.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#9

Post autor: MMarek »

Dragant pisze: chyba nie ma co brnąć w ten gramofon
dla mnie osobiście, jak poczytałem o tym wynalazku :o , nazywanie go gramofonem jest, delikatnie mówiąc, nadużyciem... ;)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#10

Post autor: Dragant »

Uznajmy, że jesteśmy na granicy określenia "gramofon". Nie zapominajmy o wynalazkach walizkowych "gramofonów" z wiadomego sklepu lub Hyundai Retro crap. No nic, ale to już offtop ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#11

Post autor: MMarek »

Dragant pisze: Uznajmy, że jesteśmy na granicy określenia "gramofon"
zgoda :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#12

Post autor: Wojtek »

Dragant pisze: lub Hyundai Retro crap
Ten retro crap praktycznie zawsze ma na pokładzie tą samą wkładkę ceramiczną co ta zastosowana w przedmiotowym Lenco :)

Wkładka ta waży bodajże 8g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
stadniczek
Posty: 6
Rejestracja: 26 cze 2017, 16:25

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#13

Post autor: stadniczek »

Wojtek pisze: Pytanie zasadnicze: czy autor pytania korzysta wobec tego ze swojego gramofonu jako zamknięty zestaw czy też wpina go do jakiegoś wzmacniacza i zestawu głośnikowego?
W niedalekiej przyszłości planuję zakup jakiegoś wzmacniacza, póki co podpiąłem go pod... zestaw 2.1 Logitech z623 :D (nie zabijcie mnie za to), Wszystkie inne źródła podpięte pod te głośniki grają czysto i ładnie, tylko mój nowy nabytek brzmi jak stare radio. Sugerowałem się wbudowanym przedwzmacniaczem aby nie było potrzeby szukania dodatkowych preampók.wzmacniacza z wejściem phono, przynajmniej na początek. Ponawiając pytanie - jest sens montowania tam czegoś lepszego i czy w ogóle istnieje taka techniczna możliwość? Dodam jeszcze, że np. jeśli chodzi o trzymanie obrotów dźwięk jest równy i nie faluje, więc chyba przynajmniej tutaj się postarali.
Wstawiam próbkę dźwięku z tego gramofonu, podpięty pod line-in w komputerze + audacity, beż żadnych post effectów - czysty dźwięk ze źródła:
https://drive.google.com/file/d/0B3z4dp ... JFNk0/view

Dla porównania ten sam utwór z YT:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CYcRuAZHy0o[/youtube]
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#14

Post autor: Dragant »

stadniczek pisze: podpiąłem go pod... zestaw 2.1 Logitech z623
Spokojnie, każdy od czegoś zaczynał.
stadniczek pisze: Ponawiając pytanie - jest sens montowania tam czegoś lepszego i czy w ogóle istnieje taka techniczna możliwość?
Tak jak napisał Wojtek - technicznie pewnie i się da zamontować coś lepszego. Jednak brak antyskatingu (lub brak możliwości jego regulacji) może spowodować, że przy normalnej wkładce nie będziesz w stanie wyregulować ramienia. Albo po prostu nie będzie to brzmiało jak należy. Na to pytanie chyba nie uzyskasz konkretnej odpowiedzi potwierdzającej Twoje założenie. Możesz zaryzykować i przekonać się na własnej skórze.

Co do próbki dźwięku - nie da się nie słyszeć dużo gorszej jakości nagrania niż na YT.

Masz możliwość zwrotu tego gramofonu czy już przepadło?
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Lenco LS-50 WD

#15

Post autor: Wojtek »

stadniczek pisze: Sugerowałem się wbudowanym przedwzmacniaczem
On nie ma wbudowanego przedwzmacniacza RIAA, bo zamontowana wkładka takowego nie wymaga :)
Ma za to wbudowany wzmacniacz i głośniki.
stadniczek pisze: aby nie było potrzeby szukania dodatkowych preampók.wzmacniacza z wejściem phono, przynajmniej na początek.
Biorąc pod uwagę że prosty dobry preamp gramofonowy to koszt rzędu 100-150 złotych to faktycznie było na czym oszczędzać... :)
stadniczek pisze: Ponawiając pytanie - jest sens montowania tam czegoś lepszego i czy w ogóle istnieje taka techniczna możliwość?
Nie rozumiem. Mam ponowić odpowiedź?
stadniczek pisze: Dodam jeszcze, że np. jeśli chodzi o trzymanie obrotów dźwięk jest równy i nie faluje, więc chyba przynajmniej tutaj się postarali.
To jest akurat najprostsze z tego wszystkiego, by talerz się kręcił z w miarę stałą prędkością :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ