Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#1

Post autor: ForcepsAdam »

Witam serdecznie wszystkich winylomaniaków.

Wpadł mi ostatnio w ręce tytułowy Bernard. Generalnie wszystko jest w porządku, gra całkiem nieźle i wizualnie oprócz małego obicia po prawej stronie jest w stanie idealnym. Jest tylko jeden problem. Nie wiem jak ustawić odpowiedni docisk ramienia. Fabryczna wkładka została zmieniona i aktualnie w ramieniu siedzi Audio Technica ATN 3400 Spherical Diamond. Anti skating jest okej, wszystko cacy. Nie posiadam ani instrukcji do wkładki, ani do gramofonu i jeżeli ktoś takową chciałby się podzielić w ramach koleżeńskiego skanu to będę bardzo szczęśliwy, oczywiście jeśli ktoś sobie życzy to zapłacę. Problem pojawia się dopiero z dociskiem i może nie jest to jakiś dramat, ale jestem dość wyczulony i cholernie przeszkadza mi niewiedza. Nie mając pojęcia jak wygląda skala w Unitrze, ustawiłem " tylne pokrętło" na jedynkę. Tak polecił mi człowiek, od którego kupowałem sprzęt, twierdząc, że tak powinno to wyglądać z tą wkładką. Tyle że, podnosząc ramię przy tym ustawieniu, płyty wciąż grają, albo dźwięk pojawia się co jakiś czas. Zmniejszając docisk tak na 0.5 z tyłu problem znika, ale tu rodzi się moje pytanie do doświadczonych posiadaczy Bernarda. Czy docisk nie jest wtedy zbyt mały? Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak powinno wyglądać ustawienie przy tej wkładce? Kolejny problem, to dziwnie nierówny talerz. Właśnie w tej "drobnej" usterce upatruje podłoża problemu z dociskiem. Niech ktoś powie, czy tak powinna wyglądać kręcąca się płyta na Bernardzie, podaje link:
https://www.youtube.com/watch?v=XhXGm1eqJM4

Jeśli trzeba nagrać coś konkretnego, zrobić konkretne zdjęcie to śmiało powiedzcie :) Czy da się coś zrobić z tym talerzem i czy to bardzo poważna usterka?

Z góry dziękuje za wszystkie informacje :)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#2

Post autor: Dragant »

viewtopic.php?p=575#p575
Wszystko opisane. Zrób to jak najszybciej, bo w obecnej sytuacji niszczysz igłę i płyty.
Aha, optymalny nacisk dla Twojej igły to 2.5g.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#3

Post autor: ForcepsAdam »

@Dragant
Dzięki! A co myślisz o tym talerzu?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#4

Post autor: Dragant »

Jesteś pewny, że to talerz jest krzywy, a nie płyta? Zdejmij płytę, talerz i spróbuj tylko nim pokręcić. Sam talerz nie powinien falowac.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#5

Post autor: ForcepsAdam »

Puściłem talerz na 33 obrotach i nagrałem krótki film, jak dla mnie coś jest nie tak.

https://www.youtube.com/watch?v=DeRb9FzHNNw

Na przemian poziom podwyższa się i obniża.
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#6

Post autor: ForcepsAdam »

Znalazłem w internecie informacje, że preferowany nacisk to 1.5 g, a dla Igły to 3 g.
Źródło -> https://unitraklub.pl/node/4999
https://www.thakker.eu/en/pickup/audio- ... ge/a-4923/

Może zadaje głupie pytania, ale jestem trochę zielony. Jak ustawić nacisk, przy dwóch rozbieżnych wartościach?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#7

Post autor: Dragant »

Talerz jest prosty. Za to mata jest albo pofalowana, albo się odkleiła. Da się ściągnąć tę gumową matę z talerza?

Informacja na pierwszej ze stron ma się nijak, gdyż prawdopodobnie nie dotyczy tej wkładki i igły. Ja natomiast widziałem info, że dla tej igły, zalecany nacisk to 2.5g. Może ktoś z Kolegów ze 100% pewnością stwierdzić czy 2.5 czy 3.0?
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#8

Post autor: ForcepsAdam »

Mata jest pofalowana, zgadza się. Talerz jest prosty.
Na 2.5 g jest idealnie, po podnoszeniu nic nie gra.
Znalazłem gdzieś instrukcję do tego modelu i udało mi się wszystko ustawić.

Prawdopodobnie rozwiązałeś mój problem,
Dziękuje!
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#9

Post autor: Dragant »

To teraz albo próbuj wyprostować matę, albo kup nową - prostą.

Nie ma za co - cieszę się, że mogłem pomóc ;) Miłego słuchania!
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ForcepsAdam
Posty: 9
Rejestracja: 02 sty 2018, 18:47

Re: Gramofon Unitra Bernard GS 467 problem z kalibracją

#10

Post autor: ForcepsAdam »

Pomogłeś i to bardzo, bo gdybym dalej tak słuchał to moje najcenniejsze płyty poszły by do śmieci! :oops: :oops:
ODPOWIEDZ