"Drugie życie" - SNELL E/III

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

"Drugie życie" - SNELL E/III

#1

Post autor: charliez88 »

Rozochocony tematem Tannoy SRM postanowiłem kupić kolejne 'brzydkie kaczątko' i co ciekawe zrobiłem to zanim udało mi się doczekać na skrzynki SRM, których temat tak się przeciągnął, że zanim zdążyłem ich posłuchać podjąłem decyzję, że je sprzedaję :lol:

Jak widać na zdjęciach kolumny nie wyglądały jakoś tragicznie... wyglądały po prostu jak nasze polskie klasyczne Tonsilki - w czarnym półmatowym lakierze, na froncie rzepy do maskownic, nic specjalnego. Uszkodzony był też jeden przetwornik, także udało mi się dostać niezłą cenę, natomiast generalnie wszystko co fabryka dała było w zestawie - dopasowane przetworniki, standy, niemodyfikowane zwrotki (jak np. u Myszora) co czyniło z nich niezłego kandydata do 'reworku'

Decyzję o zakupie przypieczętował fakt, że przy okazji przygody z Tannoyem poznałem kilku 'fixerów' zarówno głośników, jak i 2-3 stolarzy i miałem nadzieję, że uda się załatwić temat szybciej. Całość i tak w czasie rozciągnęła się, z zaplanowanego miesiąca na blisko 2... ale to i tak jakieś 4x szybciej niż SRM...
Załączniki
DSC_2528.jpg
DSC_2525.jpg
DSC_2521.jpg
IMG_4128.jpg
IMG_4127.jpg
IMG_4126.jpg
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#2

Post autor: charliez88 »

Do takiego looku Snelli zainspirowały mnie chyba jakies staruśkie Tannoye, które podczas nocnych reasearchów wpadły mi w oko.
Idea była taka, aby front był jasny i rozjaśnił nasz dość ciemny salon, ale żeby też wpasowywał się w klimat drewnianych mebli, drewniane boczki luxmanów, także wszelkiego rodzaju lakiery high gloss odpadały.

Bardzo cenię sobie naturalne drewno, stąd wybór padł na bardzo ładnie usłojony orzech amerykański, stolarz dobrał bejcę, która prawie w 100% trafił w to co sobie z kobitką wymyśliliśmy, front został również pokryty fornirem i pomalowany na kolor ecru. Smukłości bryle dodaje oryginalna ramka

Nadal nie są skończone w 100% - trzeba jeszcze dorobić cokoły, które powinny nadać im ostatecznej, zgrabniejszej i smuklejszej formy. Na pełny photoshoot przyjdzie więc pewnie czas :)

Jak jest z dźwiękiem?
Woofery wygrzewają się po wymianie obu zawieszeń i układają.
Przestrzeń, otwartość dźwięku, subtelność, realizm.
Cholera, te kolumny grają już teraz w niesamowicie wciągający sposób.
Zostało jeszcze sporo do dopracowania - ustawieniem, kabelkami, dobór optymalnej wkładki do tego setupu... jeśli te woofery ułożą się tak jakbym sobie życzył to może będę miał kolumny na trochę dłużej niż na pół roku ? :mrgreen:

Aha:

WIELKIE dzięki dla Myszora, bez którego umiejętności precyzyjnego lutowania pewnie czekałbym do poniedziału, albo cholera wie do kiedy z jednym upierdliwym wysokotonowcem. Wpadł w sobotę rano niczym złota rączka z workiem pełnym gratów i zaprawiony po zwrotnicach Titanów uporał się z tematem raz - dwa, dzięki czemu juz drugi dzień mogę cieszyć się ich soundem :clap: :violin:
Załączniki
snell2.jpg
snell1.jpg
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6674
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#3

Post autor: konrads0 »

Piękne.
Gratuluję.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Bardzo prześliczne :morda:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#5

Post autor: Myszor »

Wyglądają bardzo dobrze. Fajnieś to wymyślił Karol. Ciekawa konstrukcja. Drugi wysokotonowiec jest z tyłu kolumny.
:clap:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#6

Post autor: Pawelec »

:clap: Bardzo ładnie wyszło. Gratulacje.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#7

Post autor: ozii »

Myszor pisze:
03 mar 2019, 19:25
Drugi
Czyli można podłączać je w przeciwfazie ?
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#8

Post autor: zbyszek1982 »

ozii pisze:
03 mar 2019, 19:38
Czyli można podłączać je w przeciwfazie ?
Nie, są połączone ze sobą. Ten z tyłu ma filtr 1 rzędu i jest cięty dużo wyżej niż ten z przodu, ok 6kHz. Ma za zadanie zmniejszyć kierunkowość kolumny na wysokich częstotliwościach.
Przednia wysokotonówka ma filtr 2 rzędu, ale ze względu na charakterystykę głośnika zachowuje się on jak filtr 3 rzędu. Podobnie jest z wooferem.

Co ciekawe, w tych kolumnach zwrotnice były korygowane w fabryce do konkretnych głośników i bud. Cewki są dopasowane do konkretnych głośników, a kondensatory w filtrach poskładane są z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku! (Tolerancja 0%).
Dopuszczalny rozjazd między kolumnami w parze to 0,5dB. Dzisiaj takie parametry są już tylko w baaardzo drogich sprzętach.
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3979
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#9

Post autor: SimonTemplar »

Pięknie się prezentują razem z Luxem w parze :clap:
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#10

Post autor: Biogon »

Podziwiam! Jak zwykle świetna robota :clap:
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2349
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#11

Post autor: Peliks »

Q.. w tym Wrocławiu się ostatnio wyrabia. :shock: Gramofony, wkładki a teraz Karol z Sznelami :clap: Pięknie to wygląda :handgestures-thumbupleft: Gratki za pomysł i wykonanie. Pozdrawiam. Marek.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
Awatar użytkownika
Hiper86
Posty: 1274
Rejestracja: 13 maja 2017, 22:32
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#12

Post autor: Hiper86 »

Brawo Karol, dobrze to wyglada! Bardzo fajny pomysł
Kenwood KP-990+Denon 103r +NUDAmini+Snell E III+ LAR IA 30mK2 +Rotel RCD 955
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#13

Post autor: metallsnow »

Kawał dobrej roboty :clap: :clap: :clap:
Zajefajnie Ci się komponują w tym salonie.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2019, 20:20 przez metallsnow, łącznie zmieniany 1 raz.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#14

Post autor: tuczi77 »

Świetnie to się komponuje ;) :clap:
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: "Drugie życie" - SNELL E/III

#15

Post autor: charliez88 »

Dzięki Panowie za miłe słowa...

Zawsze myślałem, że fajnie byłoby takie rzeczy robić samemu, ale nie miałem ani miejsca ani doświadczenia...
Okazało się że trochę wolnego czasu + właściwi ludzie i można robić takie rzeczy mając 2 lewe ręce :oops: :mrgreen:
Nawet w kraju, w którym rzemieślnicy prawie już wyginęli (odlecieli?), a stolarze wolą robić kuchnie, a nie jakieś tam kuźwa forniry.

Trzeba tylko liczyć 2-3x tyle czasu co zakłada się w najczarniejszych scenariuszach, zazwyczaj kosztuje to też dużo drożej niż sobie założymy i nawet kiedy wydaje się, że już wszystko gotowe i już samemu damy radę... wówczas dobrze jest znać kogoś komu lutownica i lupa nie są straszne... :lol:

Efekt końcowy to nigdy nie 100% tego co się wymarzyło...

Ale...

Da się i satysfakcja jest spora.
Szczególnie, że po tych wszystkich zabiegach pewnie kilkanaście lat im życie przedłużyłem.

Swoją drogą... przypomniało mi się dlaczego tak polubiłem LGM - w moim pomieszczeniu to pierwsze głośniki pozbawione jakichkolwiek problemów ze wzbudzającym się basem, czego się nie zapięło im - szybkie i wspaniale responsywne na dole.

Z e3 muszą sporo więcej się nagimnastykować... niemniej jednak... Snelle czarują jeszcze bardziej!
Bohren & der club of gore i ten smęcący Sax to czysta poezja po prostu... nie mogę wyjść z podziwu :think:
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
ODPOWIEDZ