HUSARIAA v2

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

HUSARIAA v2

#1

Post autor: ahaja »

Hola

Nie ma działu diy ale to nie przeszkadza.
Luźny opis projektu, nad którym siedziałem od ponad 2 lat. Po Nudzie było nudno i coś trzeba było wykoncypować.
Zabrałem się za konstrukcję, do której podchodziłem jakieś 10 lat temu ... ale w prostej formie. Jakoś to grało, ale bez tego błysku, który spowodowałby szybsze bicie serca ... ;-)
Troszeczkę inaczej do tej aplikacji podszedłem i to był ten 'błysk'. Na tyle interesująco zagadało, że trzeba było się nad tym skupić. Stąd też poniekąd nazwa ... ;-)
Po kilku wersjach, ostatecznie stanęło na pcb w formacie 52cm x 19cm ...

Funkcjonalność:
- mutowanie/wyciszanie sygnału wyjściowego
- tryb mono
- filtr subsoniczny
- przełącznik typu wkładki MM(MCHO)/MCLO
- przełącznik typu wejścia RCA/XLR

Za wejściowe wzmocnienie odpowiadają kości Analog Devices SSM2019 - podobnie jak onegdaj.
Potem mamy korekcję riaa w dwóch wersjach:
- pasywną
- aktywno/pasywną
Obie są policzone by było mniej więcej takie samo wzmocnienie sygnału. Są umieszczone na małych pcb wpinanych w płytę matkę - świetne rozwiązanie, bardzo dobrze się sprawuje.

Naturalnie są dostępne wszelkiego rodzaju nastawy by spasować wkładkę i wyciągnąć z niej maksimum możliwości.
Dopasowanie pojemnościowe, impedancyjne, regulacja wzmocnienia. By nie ciągnąć kabli płyta matka jest odwrócona i zamocowana do górnej pokrywy. Takie rozwiązanie daje dostęp do wszystkich przełączników.

W drugim stopniu mamy kolejne wzmocnienie kompensujące straty na korekcji riaa.
Jest też wyjście symetryczne na dedykowanych kościach z Texas'a coby można było stwora podpiąć do klocka z wejściem symetrycznym.

Wejścia sygnałowe:
- 2x RCA + 2x XLR (2x MM i 2x MCLO). Jednocześnie można zatem wpiąć 4 wkładki.

Przełączanie funkcji:
przekaźniki - dlatego by była krótka ścieżka sygnału - inaczej się nie da tego uzyskać. Przekaźniki są hermetyczne stąd niewrażliwe na warunki atmosferyczne, kurz, etc.
Sterowane analogowo ;-) heblami z front panelu - dedykowane uzwojenie na trafie zasilającym.

Działać to oczywiście nie będzie bez zasilacza.
Ten tradycyjnie znajduje się w osobnej obudowie. Dedykowane trafo 50W, prostowanie napięcia, filtracja RCLC 38000uF.
Jak ma być porządnie to inaczej się nie da. Można oczywiście dać więcej stopni ale tyle w zupełności wystarcza ...
... i dalej się zaczyna dziać już całkiem poważnie.
Stabilizacja: 4 super regulatory precyzyjnie ustalają napięcie dla bloków audio. Niezależnie dla L i P albo niezależnie dla stopni wstępnych i końcowych.
Może być też zastosowany shunt regulator. Inny typ stabilizacji napięcia. Wymaga więcej uwagi i zaangażowania od strony konstrukcyjnej ale nie istnieje - w mojej opinii - nic lepszego dla zasilania układów małosygnałowych.

Poniżej kilka zdjęć z Zorki 5:
Załączniki
DSC08103.jpg
DSC08101.jpg
DSC08109.jpg
DSC08106.jpg
DSC08114.jpg
DSC08105.jpg
DSC08104.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
5.jpg
6.jpg
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: HUSARIAA v2

#2

Post autor: ahaja »

Najważniejsze: podziękowania dla kolegów, którzy wspierali projekt i motywowali do dalszej pracy nad tym projektem.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#3

Post autor: klin »

:clap: :clap: :clap:
Może kiedyś uda się posłuchać a może nawet kupić? :) Potężna maszyna!!! :clap:
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: HUSARIAA v2

#4

Post autor: cooledit »

Wyrazy szczerego uznania. :clap: :clap: :clap: :clap: Jakość wykonania na najwyższym poziomie DIY. Miło by było posłuchać tego cacuszka w akcji.

A w kwestii działu DIY to chyba do tej pory jako taki mógł temu służyć temat "Jestem z siebie dumny ...."
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2016, 19:07 przez cooledit, łącznie zmieniany 1 raz.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: HUSARIAA v2

#5

Post autor: MISSE »

jeszcze kilka dni i postaram się opisać pierwsze odsłuchy
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: HUSARIAA v2

#6

Post autor: MISSE »

a może szybciej :drool:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#7

Post autor: Myszor »

To ja się ustawiam w kolejce do egzemplarza testowego. Mam nadzieję że takowy będzie i że będzie można go wypożyczyć za zaliczeniem.
Jednak jeśli to ma być produkt komercyjńy to popracowałbym nad designem. No chyba że ma tak oldskulowo wyglądać.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: HUSARIAA v2

#8

Post autor: ahaja »

Z założenia ma być prosto. Oczywiście można się skupić na obudowie i dać za nią kilka kzł. Tego nie neguję. Nie będzie to z kolei miało wpływu na dźwięk.

W pewnych granicach dużo można z tymi zrobić, ale to też koszty. Stąd mój nacisk poszedł w inną stronę.

A co się nie podoba w tych? Z ciekawości pytam.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: HUSARIAA v2

#9

Post autor: KUTI »

Wyglada lepiej niż poprzednia!!! Za m-c będę u Misse-go, posłuchamy :)
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#10

Post autor: klin »

ahaja pisze: A co się nie podoba w tych? Z ciekawości pytam.
Ja bym przycisk na zasilaczu zmienił i dodał diodkę osobną.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#11

Post autor: Myszor »

Dokładnie.
Poza tym te czcionki, logo , grafika ogólem jest dość oldskulowa.
Ahaja to nie by dokuczyć tylko by pomóc.
Dzwięk jest najważniejszy ale ludzie kupują oczami.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: HUSARIAA v2

#12

Post autor: cooledit »

A propos grafiki to troszkę nurtuje mnie pytanie, skąd pomysł napisania husaria przez dwa "a" na końcu. Szczerze to troszkę mi to nie leży graficznie choć sama koncepcja znaku graficznego jest całkiem dobra.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#13

Post autor: klin »

Od korekcji RIAA ;)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: HUSARIAA v2

#14

Post autor: Myszor »

Koncepcja jest bardzo dobra. Tylko ktoś zdolny powinien to dopracować.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: HUSARIAA v2

#15

Post autor: cooledit »

To może by RIAA innym kolorem wyróżnić? Popróbować jakichś wariantów graficznych? My już wiemy o co chodzi ale jak ktoś niezorientowany popatrzy to tak mu to trochę dziwnie może wyglądać, a jak zobaczy wyróżnione RIAA to od razu zatrybi. Taka gra słowna z lekką podpowiedzią :think: .
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ODPOWIEDZ