Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#1

Post autor: JackNigga »

Siemka,
Nie tak dawno temu oddałem mój stary gramofon do renowacji, oraz małej przeróbki.
Będzie wymieniane kablowe złącze DIN-5 na 2x gniazdo RCA (cinch) plus 1x złącze uziemienia.
Uziemienie będzie poprowadzone z kabelka wewnątrz gramofonu, podobnie jak sygnał audio do wyjść RCA.
Widzę, że większość gramofonów nieopodal wyjść PHONO posiada tzw. zacisk uziemiający, znany także jako śruba GND, niektórzy określają to jako złącze masy.

Moje pytania brzmią:
1. Czy zamiast śruby uziemiającej (tzw. zacisku na widełki) można dołożyć dodatkowe gniazdo RCA i wykorzystać je jako gniazdo uziemiające?
2. Czy złote głośnikowe gniazdo bananowe 4mm M4 (tzw. terminal bananowy) może posłużyć jako widełkowy zacisk uziemiający w przypadku gramofonu?
3. Jak te dwie powyższe opcje wypadają w zestawieniu ze sobą i co będzie lepszym rozwiązaniem? Chodzi o skuteczne przeciwdziałanie przydźwiękom takim jak buczenie... a może znacie jeszcze inne opcje?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1577
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#2

Post autor: domibobi »

JackNigga pisze:
19 wrz 2022, 22:08
Widzę, że większość gramofonów nieopodal wyjść PHONO posiada tzw. zacisk uziemiający, znany także jako śruba GND, niektórzy określają to jako złącze masy.
Mógłbyś podrzucić jakąś fotkę. Wydaje mi się, że większość gramofonów nie ma montowanych wyjść czy dla kabli sygnałowych czy dla uziemienia. Przeważnie kable te wychodzą i nie ma możliwości ich odłączenia. Taką "większość" na pewno można zauważyć wśród wzmacniaczy. Zazwyczaj koło wejścia phono umiejscowiony jest zacisk uziemiający. Chyba, że ja coś źle zrozumiałem.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#3

Post autor: Bacek »

JackNigga pisze:
19 wrz 2022, 22:08
3. Jak te dwie powyższe opcje wypadają w zestawieniu ze sobą i co będzie lepszym rozwiązaniem? Chodzi o skuteczne przeciwdziałanie przydźwiękom takim jak buczenie... a może znacie jeszcze inne opcje?
Na skuteczność wpływa dobre poprowadzenie/rozdzielenie mas. Rozdaj wtyku GND to sprawa mocno wtórna. Dodawanie kolejnego styku w gramofonie ma mały sens ale co kto lubi. Im mniejsze styki sygnałowe będą tym mniejsza dodana pojemność. Często w nowszych drogich ramionach jak już są styki to jest to coś co różnie sięna zywa np SME tonearm connector. W zasadzie to mini din5. Także skoro ma być odłączany to różnie dobrze można by zostawić tego DIN'a a dorobić kabel din-rca. Tylko jeżeli to Dual to tego DINa (gniazdo) podłączył bym inaczej niż oni to fabrycznie robili, tak żeby masy sygnałowe i gramofonu były jednak rozdzielone.

Natomiast jak ma być żonglerka kabelkami rca to samo gniazdo nie ma znaczenia. Przy czym w większości pre będzie to jakaś forma zacisku śrubowego więc i tak będziesz potrzebował coś co na jednym końcu ma widełki. Gniazdo RCA na gnd to taki trochę overkill pojedynczy przewód będzie to tego dziwnie podłączyć.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#4

Post autor: JackNigga »

Hej,
Dzięki za sugestie. Generalnie to zdecydowana mniejszość wzmacniaczy ma wejście na wtyk DIN-5, stąd moja chęć usunięcia kabla DINowego i przejścia na gniazda RCA, poza tym jakość dźwięku może się polepszyć, szczególnie jeśli chodzi o separację kanałów.
Co do kabli wychodzących z gramofonu, to mam wręcz przeciwne odczucia, rzadziej spotyka się gramofon z kablami niż gramofon z wyjściami.

Przykłady jak to najczęściej wygląda:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiem tyle, że sygnał audio będzie prowadzony kabelkami wewnątrz gramofonu do złącz RCA, podobnie jak uziemienie będzie prowadzone kabelkiem do ... no właśnie, do czego najlepiej?
Jak widzicie, gramofony z powyższych fotek posiadają uziemienie w postaci śruby/zacisku.
Zatem czy śruba w formie pozłacanego gniazda bananowego załatwi sprawę?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#5

Post autor: chudy_b »

JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 16:32
Zatem czy śruba w formie pozłacanego gniazda bananowego załatwi sprawę?
No pewnie że załatwi. To tylko masa. Żadna rocket science. Może być wszystko co zapewni pewny styk. Ja przy budowie pre przeważnie dawałem złącze głośnikowe zakręcane z mozliwością wsunięcia banana. Co do sygnału, to tu juz oczywiście sprawa trochę dyskusyjna, bo jakies pogorszenie będzie. Czy to uslyszysz? Wątpię. Ja mam taką przeróbkę zrobioną. Nie przeze mnie. Tak już kupiłem. I to jest wygodne, bo jeśli gramofon stoi na jakimś regale i ma przewody puszczone tyłem mebla, to odpinając przewody bardzo latwo go z tego mebla zdjąć.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#6

Post autor: JackNigga »

chudy_b pisze:
20 wrz 2022, 18:01
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 16:32
Zatem czy śruba w formie pozłacanego gniazda bananowego załatwi sprawę?
No pewnie że załatwi. To tylko masa. Żadna rocket science. Może być wszystko co zapewni pewny styk. Ja przy budowie pre przeważnie dawałem złącze głośnikowe zakręcane z mozliwością wsunięcia banana. Co do sygnału, to tu juz oczywiście sprawa trochę dyskusyjna, bo jakies pogorszenie będzie. Czy to uslyszysz? Wątpię. Ja mam taką przeróbkę zrobioną. Nie przeze mnie. Tak już kupiłem. I to jest wygodne, bo jeśli gramofon stoi na jakimś regale i ma przewody puszczone tyłem mebla, to odpinając przewody bardzo latwo go z tego mebla zdjąć.
Co masz na myśli mówiąc, że będzie pogorszenie sygnału? Chodzi o sygnał audio? Czym spowodowane będzie to pogorszenie?
Ja słyszałem, że rozdzielenie kanałów lewego i prawego z przestarzałego DINa na dwa osobne wyjścia cinch RCA polepsza jakość praktycznie w każdym przypadku.
Dodatkowo dowiedziałem się, że uziemienie puszczone osobno w znacznym stopniu niweluje buczące przydźwięki.
Bacek pisze:
20 wrz 2022, 09:31
Im mniejsze styki sygnałowe będą tym mniejsza dodana pojemność.
Czyli im mniejsza ta śruba tym lepiej, czy im większa? ..a może masz tutaj na myśli widełki kabla uziemiającego?
Patrząc na powyższe fotki, co Twoim zdaniem najlepiej spełni rolę punktu uziemiającego dla gramofonu? Chodzi o to, że chcę skutecznie i jak najbardziej "prawilnie" podpiąć gramofon pod nakrętkę uziemienia GND we wzmacniaczu, by zapobiec buczeniu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#7

Post autor: chudy_b »

JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
Czyli im mniejsza ta śruba tym lepiej, czy im większa? ..a może masz tutaj na myśli widełki kabla uziemiającego?
Cały czas mieszasz wypowiedzi o masy z wypowiedziami o przewodach sygnałowych. To rózna bajka. Jeśli chodzi o sygnał, to najlepiej by było, żeby to był dobrej jakości przewód bez pośredniczących gniazd w gramofonie. Wyjaśnił to Bacek. Masa to kawałek drutu przyczepiony w odpowiednim miejscu gramofonu. Nie myl z oplotem przewodów sygnałowych. Podłączenia masy raczej nie da się zrobić lepiej lub gorzej. Co najwyzej ładniej lub brzydziej.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#8

Post autor: JackNigga »

chudy_b pisze:
21 wrz 2022, 00:34
Cały czas mieszasz wypowiedzi o masy z wypowiedziami o przewodach sygnałowych. To rózna bajka. Jeśli chodzi o sygnał, to najlepiej by było, żeby to był dobrej jakości przewód bez pośredniczących gniazd w gramofonie. Wyjaśnił to Bacek. Masa to kawałek drutu przyczepiony w odpowiednim miejscu gramofonu. Nie myl z oplotem przewodów sygnałowych. Podłączenia masy raczej nie da się zrobić lepiej lub gorzej. Co najwyzej ładniej lub brzydziej.

Zawsze z gramofonu wychodzi albo kabel DIN, albo kable RCA (których nie można łatwo i szybko wymienić), albo gramofon ma gniazda wyjść RCA - przy czym wiele gramofonów z wysokiej półki ma właśnie takie wyjścia RCA.

Pokazałem zdjęcia przykładowe - czym zatem jest to coś oznaczone jako "GND" widoczne na zdjęciach?
Mi chodzi w tym wątku wyłącznie o to co najlepiej posłuży za to, co jest widoczne na tych zdjęciach jako "GND" i wygląda jak śruba. Tylko tyle.

Poza tym nie odpowiedziałeś na moje pytania skierowane do Ciebie, to na które opowiedziałeś było skierowane do kogoś innego, ale dzięki za próbę objaśnienia.
Bardzo mnie interesuje natomiast Twoja opinia na temat tego o co Cię zapytałem w moim poprzednim poście.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#9

Post autor: chudy_b »

JackNigga pisze:
21 wrz 2022, 00:43
czym zatem jest to coś oznaczone jako "GND" widoczne na zdjęciach?
Masą gramofonu.
JackNigga pisze:
21 wrz 2022, 00:43
co najlepiej posłuży za to, co jest widoczne na tych zdjęciach jako "GND" i wygląda jak śruba.
Cokolwiek do czego da się przykręcić/wetknąć kawałek drutu którego drugi koniec połączysz z podobną śrubą we wzmacniaczu oznaczoną GND lub jakos tak. Co będzie najlepsze? Zależy od lokalnych "warunków montażowych" Ja używalem gniazd głośnikowych.
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
Co masz na myśli mówiąc, że będzie pogorszenie sygnału? Chodzi o sygnał audio?
Tu pisalem o przewodach sygnałowych. Jeśli wstawisz w obudowę gramofonu gniazda RCA tak by móc odłączać przewody, to spowoduje to pewną degradację połączenia. Moim zdaniem nie będzie to istotna zmiana i gra jest warta świeczki bo poprawia ergonomię. Wszystko zalezy jakie masz wymagania ,jak dobry sprzęt i jak bardzo wyczulone ucho.
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
rozdzielenie kanałów lewego i prawego z przestarzałego DINa na dwa osobne wyjścia cinch RCA polepsza jakość praktycznie w każdym przypadku.
Prawda.
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
uziemienie puszczone osobno w znacznym stopniu niweluje buczące przydźwięki.
W teorii powinno zlikwidować całkowicie. Ale w praktyce to różnie z tym bywa. Powinno zejść do akceptowalnego poziomu słyszalnego tylko przy ciszy na płycie i dużym wzmocnieniu.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#10

Post autor: Bacek »

JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
Ja słyszałem, że rozdzielenie kanałów lewego i prawego z przestarzałego DINa na dwa osobne wyjścia cinch RCA polepsza jakość praktycznie w każdym przypadku.
Tylko jeżeli styki są zaśniedziałe albo słabo kontaktujące. Ogólnie DIN5 jest lepszym standardem wtyku do sygnałów niskopoziomowych (mniejsza pojemność styków, pierwsza łączona i ostatnia rozłączana jest masa co umożliwia "ciche" dołączanie kabli) i wygodniejszym.
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 23:37
Dodatkowo dowiedziałem się, że uziemienie puszczone osobno w znacznym stopniu niweluje buczące przydźwięki.
Zależy co rozumiesz jako osobno. W gramofonie masy sygnałowa i pozostała muszą być rozdzielone. Do masy "brudnej" musi być osobna żyła, ale nie musi to być stricte osobny przewód. Z din5 też da się to zrobić.

Natomiast jak w gramofonie nie zostaną rozdzielone to potem nie ma to już żadnego znaczenia, niczym tego się nie poprawi.
JackNigga pisze:
20 wrz 2022, 16:32
poza tym jakość dźwięku może się polepszyć, szczególnie jeśli chodzi o separację kanałów.
Separacja kanałów na poziomie wkładki gramofonowej jest kilka rzędów gorsza niż to co mógł by popsuć dowolny kabel. Także nie, separacja nie zmieni się nijak zauważalnie.
JackNigga pisze:
21 wrz 2022, 00:43
przy czym wiele gramofonów z wysokiej półki ma właśnie takie wyjścia RCA.
Jak i wspomniane sme tonearm connector (który też jest jakąś odmianą dina). W gramofonie im mniej połączeń i pojemności na inskim poziomie (od wkłądki do pre) tym lepiej.
sme1.png
sme.png
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2022, 12:50 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#11

Post autor: JackNigga »

Panowie dzięki za odpowiedzi i wyjaśnienie tych kwestii.
Mam jeszcze ostatnie pytanie - czy jeśli użyję bananowego gniazda głośnikowego jako śruby GND, to czy to gniazdo musi mieć jakąś izolację od metalowej obudowy gramofonu (np plastikowe podkładki), czy wręcz przeciwnie?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#12

Post autor: Bacek »

Ja bym dał podkładkę dla świętego spokoju choć pewnie nie będzie to miało znaczenia.
chudy_b pisze:
21 wrz 2022, 00:34
Podłączenia masy raczej nie da się zrobić lepiej lub gorzej. Co najwyzej ładniej lub brzydziej.
Dlatego ja najbardziej lubię na nakrętce radełkowej. I ładne i praktyczne.
Załączniki
rad.png
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2022, 12:58 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#13

Post autor: JackNigga »

Dzięki za info.

Mam jeszcze dylemat, bo na pytanie czy zaciskowe gniazdo bananowe może spełnić rolę śruby uziemiającej do obudowy gramofonu usłyszałem od kogoś odpowiedź, że nie, gdyż widełki kabli uziemiających są mniejsze niż 8mm.
Czy da się znaleźć gniazdo bananowe pasujące do widełek gramofonowych?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#14

Post autor: Bacek »

Pewnie nie znajdziesz. Tylko nie widze problemy skoro to ma być złącze w gramofonie. Robisz własny kabel tylko do uziemienia który z tej strony ma wtyk banan a od pre widełki i po problemie. No chyba że chcesz korzystać z cudzych gotowych kabli ale to i tak tego swojego możesz używać do uziemienia.

A jak chcesz tylko widełki ale ma być ładnie to kupujesz dwie nakrętki radełkowe na allego i jakąś śrubę np brązową i masz własne super gniazdko jak tu
Załączniki
nuda.png
husariia.jpg
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Uziemienie gramofonu - Zacisk uziemiający (śruba GND, gniazdo bananowe), czy złącze RCA cinch?

#15

Post autor: chudy_b »

JackNigga pisze:
21 wrz 2022, 12:47
GND, to czy to gniazdo musi mieć jakąś izolację od metalowej obudowy gramofonu (np plastikowe podkładki), czy wręcz przeciwnie?
Wręcz przeciwnie
ODPOWIEDZ