Czy to prawda co tam piszą?
Ten gramofon ma prędkość 78?
Czy jest coś w oprogramowaniu do kompa, że tam z 33 robi 78?

Tak.Wuwuzela pisze:Czy to prawda co tam piszą?
Ten gramofon ma prędkość 78?
Nie, żaden trik. Byłoby głupie gdyby tylko przez komputer mógł odtwarzać 78 RPMWuwuzela pisze:Czy jest coś w oprogramowaniu do kompa, że tam z 33 robi 78?
78ki mają szerszy rowek. Potrzebna inna igła. Wiele modeli wkładek miało wymienną igłę do płyt 78 RPM.Wuwuzela pisze:BTW: standardowa wkładka niszczy 78-mki?
istnieje obawa zniszczenia nie tylko płyty jak i igły - amplituda zapisu płyt szelakowych jest dużo większa, igła mikro- albo stereorowkowa musi się bardzo wyginać, żeby odtworzyć materiał (szerszy rowek - i szersza modulacja). Igła diamentowa może stracić diament po spotkaniu z pęknięciem w płycie, albo może się uszkodzić poprzez kontakt z fragmentami stalowej igły jednorazowej, które mogły pozostać w rowku (dlatego należy bezwzględnie myć płyty szelakowe - takie normalne, szelakowe, nie Edison Diamond Disc ani Pathe) przy pomocy wody destylowanej (nigdy alkoholu!).Wuwuzela pisze:BTW: standardowa wkładka niszczy 78-mki?
np. http://sklep.rms.pl/index.php?p3112,wkl ... fAodzgpwggWuwuzela pisze:Szczerze mówiąc myślał bym o wymianie całej wkładki...
To są płyty z lat 50-tych, i z tego co wiem odtwarzane były na elektrycznym gramofonieKrzyś pisze:(...)albo może się uszkodzić poprzez kontakt z fragmentami stalowej igły jednorazowej(...)
Toż to chyba strasznie drogieKrzyś pisze:ps. jeśli myślisz o czymś nowym, gotowym i kompletnym, takim, że wyjmujesz z pudełka, włączasz i gra to np.:
http://www.rega.co.uk/html/planar78.htm
O, to fajnie się prezentuje!Krzyś pisze:np. http://sklep.rms.pl/index.php?p3112,wkl ... fAodzgpwgg
Taka sama jak z każdym diamentem. Ok. 1000h.Wuwuzela pisze:Jak wygląda żywotność takiej igły?