Docelowa wkładka MC

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2385
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Docelowa wkładka MC

#1

Post autor: dale »

Powoli chciałęm sie zacząć rozglądać za docelową wkładką MC ( MC LO) - dlaczego? Bo nie mam i chcę spróbowac :) Z uwagi że sprzet do najtańszych nie należy, wolał bym trafić od pierwszego razu.
Jaką rodzinę/markę byście polecali biorąc pod uwagę że słucham różne rodzaje muzyki - rock, klasyka, filmowa. Istotny dla mnie jest wokal. Dopuszczam "zabarwienie" muzyki charakterem wkładki.
Co do modelu - w konkretnej marce, minimum eliptyk, chętnie microline lub insza shibata. Jak będę wiedział z\w co celować, będę się rozglądał po sieci.
Rozumiem że tutaj tak samo jak w MM szlif igły jest dosyć istotny? A może ma mniejszy lub większy wpływ na efekt końcowy niż w MM?
Dopuszczam oczywiście igłę retipowaną, ale tylko przez sprawdzonego Fachowca obecnego na tutejszym forum :)

Wkładka będzie podpięta pod nudę mini i wzmacniacz lampowy.
Dzięki z góry za poświęcony czas.

ps. czy jaest jakiś zbiorczy wątek porównujący wkładki MC ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#2

Post autor: Wojtek »

Nie ma czegoś takiego jak "docelowa wkładka" :morda:

Budżet? Gramofon? Daniel? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2385
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Docelowa wkładka MC

#3

Post autor: dale »

Docelowa, w tym sensie że znam jej charakter i nie szukam po omacku, mniej więcej wiem czego się spodziewać. Co do budżetu, będzie modyfikowany w chwili zakupu, ale wyjściowo chciałbym się zmieścić w 2 tysiącach (za lepszy szlif), eliptyk - taniej - wiadomo. Oczywiście im taniej, tym lepiej.
Gramofon - składak na bazie napędu Adama - wkładka ma siedzieć na dodatkowym ramieniu typu J 12'', z regulacją VTA, do tego ramienia mam dwie rurki - jedną pełną metalową, drugą łączoną z drewnem. Pierwotnie było w Sony PS-15 Headshell - na chwile obecną standardowy. Jeśli będzie potrzeba dostoswania jego wagi do wkładki - zmienię.
Na chwilę obecną wszelkie tematy związane z rezonansem czy wagą ramienia i wkładką są czarną magią, dlatego będe wdzięczny za każdą informację.
Możesz napisać d\coś więcej, lub jakims linkiem rzucić? Albo choć hasłem do wyszukiwarki?

ps. składanie będzie polegało na dobudowie do plinty części pod drugie ramię
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#4

Post autor: darkman »

Mareczku z cenami lepszych szlifów, to nie jesteś na bieżąco :D jak ma być lepiej niż eliptyk, to niestety jest drożej.
Docelowa MC = NSD (Niekończąca Się Droga) :) .. najlepiej jak już będziesz miał to ramię i poskładane, to coś potestować od ludzi i wybrać na pierwszy ogień.

Coś chyba w innym miejscy pisałeś o retypie od Cantiego. To jest zwykle na eliptyku. Można na szlif dedykowany/oryginalny lub podobnie ale wtedy najlepiej dostarczyć własną igłę pod wybrany korpus.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#5

Post autor: Wojtek »

dale pisze:
25 lis 2022, 10:19
Na chwilę obecną wszelkie tematy związane z rezonansem czy wagą ramienia i wkładką są czarną magią
W sensie że nie wiesz jakie ramię chcesz montować poza tym że kształt J i 12 cali? Jakaś samoróbka?

To ważne info bo jak będziesz się w coś ciężkiego pakował to nie ma sensu rozmawiać o podatnych wkładkach pod niskie naciski.

Budżet bardzo skromny więc na eliptykach musimy poprzestać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2385
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Docelowa wkładka MC

#6

Post autor: dale »

Tak, ramię to przeróbka ramienia z Sony PS-15 poprzez dodanie rurki drewnianej w środkowej części, do długości 12'' Nie ukrywam że podoba mi się ten klimat i fajnie by było dobrać coś co na nim zagra. Headshell, na tą chwile "technicsowki" - masówka standardowa,
Może faktycznie przestrzeliłem z tym szlifem :((((
Darku, masz rację z tym testowaniem, ale ja bym wolał nie brać w ręce cudzych wkładek tylko do posłuchania, chyba że jestem zdecydowany na pozostawienie jej w domu.
Gramofon będzie jeszcze dłubany, więc czas jest, dlatego chciałem porozmawiać o wkładkach, żeby wiedzieć czego szukam :)

Zasadniczo, z tego co widziałęm na rynku, często pojawiają się denony czy różne modele audio-techniki...

Bezpieczniej chyba będzie założyć że to ramię do lekkich nie należy. Być może, w przyszłości pobawię się w jakąś konstrukcję z włókna węglowego, ale to inna bajka i pieśń przyszłości, jak więcej się dowiem :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#7

Post autor: Wojtek »

Jeśli masz płytę testową z testem rezonansu i jakąś nową wkładkę ze znanym parametrem podatności to będziesz w stanie określić masę efektywną tego kombinowanego ramienia.

Myślę że bez tej wiedzy i trochę eksperymentowania nie ma sensu bawić się w dobieranie wkładki bo będzie to robota mocno na oślep, a ty masz oczekiwania "docelowe" żeby nie wydawać kroci na eksperymenty.

Poleciłbym śmiało Denon DL-301 mk2 bo jestem mocno przekonany że Tobie przypasi brzmieniowo, ale to nie jest wkładka do ciężkawych ramion.

A może w ogóle lepiej odpuścić sobie pimpowanie Syreny i kupić jakiś cywilizowany gramofon? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docelowa wkładka MC

#8

Post autor: Piterski »

Ja będzie ciężkie to sądzę, że Denon 103R powinien się wpasować również w budżet.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#9

Post autor: Wojtek »

Tyle że 103 i 103R to igły sferyczne.

Mam nadzieję że geometrycznie poprawny przesięg będzie po tej kombinacji osiągalny w ogóle? To już nie może być czarna magia :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2385
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Docelowa wkładka MC

#10

Post autor: dale »

Wojtek pisze:
25 lis 2022, 12:51
A może w ogóle lepiej odpuścić sobie pimpowanie Syreny i kupić jakiś cywilizowany gramofon?
A gdzie zabawa :) ?
Płytę testową mpżliwością określenia rezonansu zamówiłęm, inne parametry też sprawdza, bo bez tego raczej nie sprawdzę poprawności ustawienia.
Poprawny przesięg (overhang) chcę uzyskać poprzez zrobienie szablonu do wyznaczenia miejsca montażu ramienia, nota bene, również posiadającego regulację. Ten Denon wygląda ciekawie - cenowo oczywiście, bo nowy prawie mieści się w budżecie, co prawda po doliczeniu opłat celnych przekroczy go, ale nikt nie mówł że będzie łatwo, a może coś się trafi okazyjnie?
Wojtek pisze:
25 lis 2022, 12:58
Tyle że 103 i 103R to igły sferyczne.
A jak z ich generatorami? bo może warto dać do retipu ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#11

Post autor: darkman »

dale pisze:
25 lis 2022, 13:08
A jak z ich generatorami? bo może warto dać do retipu ?
Dać można, ale chyba nie warto. Igła sferyczna nie jest tam przypadkowo. Demon103,103R to nie są wkłądki, które mają grać z igłą o ostrym szlifie. Tępa versus skalpel, tu wygrywa zwykły sferyk. I gra bdb.
Ostrzejsze szlify to inne wkładki i mojej opinii lepiej wówczas iść w MM.

Z wątku o SPU - zdanie Cantiego, dotyczy 103,103S,103D i bodaj 109:

"Witam, ja tych wkładek nie robiłem. Osobiście bym sobie czegoś takiego nie zrobił, przerost formy nad treścią. ;)
Trochę więcej szczegółów, ale nie zmienia barwy grania. Generator i zawieszenie 103 nie jest w stanie przetworzyć tego co może wyciągąć SAS lub MR z rowka!"
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Docelowa wkładka MC

#12

Post autor: blispx »

generatory są różne, inna grubość cewki i co za tym idzie inne napięcie wyjściowe i impedancja co także trza brać pod uwagę do czego się będzie podłączać, miałem obie różnice w brzmieniu były wg mnie subiektywnie niewielkie- wielkie wow odczułem dopiero po przejściu na SPU, retip pakowanie tam lepszego szlifu moim zdaniem mija się z sensem i zgodzę się z przedmówcą
Ostatnio zmieniony 25 lis 2022, 14:02 przez blispx, łącznie zmieniany 1 raz.
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#13

Post autor: darkman »

Które SPU masz, tak przy okazji, bo zapomniałem :?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Docelowa wkładka MC

#14

Post autor: blispx »

#1E i Gold ref na eliptyku, tam gdzie Denon się kończy tam się zaczyna #1E
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Docelowa wkładka MC

#15

Post autor: darkman »

OK, a ta wędka 12" to ile masy efektywnej masz?

Łowisz na muchę czy na glistę? ;)

No qrde spu bym sobie powiesił tego hasha1, ale nie mam na czym.. a już jestem tak leniwy do zmian, że .. :?

"tam gdzie Denon się kończy tam się zaczyna #1E"
no ja to wiem PAweł ale paczwyżej..
Ostatnio zmieniony 25 lis 2022, 14:11 przez darkman, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ