Wymiana wkładki jako krok w dobrą stronę.

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#106

Post autor: Korsarz »

Kolego Korsarz, pogadaj może z Kolegą Pawelcem. zapytaj co robi z gramofonem przed złożeniem oferty, zadaj parę pytań szczegółowych żeby ocenić warsztat... wszystko można sprowadzić do absurdu, choć nie zawsze należy. zafiksowałeś się na nowe - szanuję wybór, choć nie wspieram, ale nie deprecjonuj please forumowych magików, których robota od lat cieszy innych ;-)
Nie deprecjonuję, moja uwaga dotyczyła, ogólnie używanych mechanicznych przedmiotów.
Syn sobie kiedyś kupuj używane auto, choć mu odradzałem, ale młodzi wiedzą lepiej, a że był na dorobku więc kupił takie na jakie było go stać, na obecnym etapie życia. Po 3 miesiącach chciał sprzedać, bo zrobiła się z auta skarbonka. Włożyłem mu w to auto, u znajomego mechanika, prawie 2 tyle ile za nie zapłacił, jeździ do dzisiaj, a minęło chyba z 5 lat....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#107

Post autor: Wojtek »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 13:04
Włożyłem mu w to auto, u znajomego mechanika, prawie 2 tyle ile za nie zapłacił, jeździ do dzisiaj, a minęło chyba z 5 lat....
Tak czasem bywa z "okazjami" nawet w świecie RTV :) Co nie znaczy że to reguła.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#108

Post autor: Korsarz »

Wojtek pisze:
14 sty 2022, 13:43
Korsarz pisze:
14 sty 2022, 13:04
Włożyłem mu w to auto, u znajomego mechanika, prawie 2 tyle ile za nie zapłacił, jeździ do dzisiaj, a minęło chyba z 5 lat....
Tak czasem bywa z "okazjami" nawet w świecie RTV :) Co nie znaczy że to reguła.
Okazja, czy nie okazja, jak nie wymienisz, mniej lub bardziej, zużytych elementów, na nowe, to zawsze coś będzie nie tak, jak być powinno i zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie, na domiar złego, sytuacje będą się powtarzać.
Nie znam się na gramofonach, ale jakbym kupił jakiś używany, w wieku lat 40, to wszystkie łożyska od razu bym wymienił na nowe i nie ważne, że działają, tak samo, jak wszystkie elementy elektroniczne, które starzeją się, np kondensatory, i również nie ważne że działają.
Nie wiem jak to jest w przypadku gramofonów, ale auto bierze się do diagnosty, wjeżdża się na kanał, mierz się siłę hamowania, sprawność amortyzatorów, pomiar ciśnienie na poszczególnych cylindrach silnika itd... I widać z czym mamy do czynienia
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#109

Post autor: Zeroqll »

Jest takie powiedzenie: jak dbasz, tak masz. Wszystko się zużywa, niszczy. Wszystko zależy od jakości wykonania i użytych materiałów, a niestety te przemawiają na korzyść starszych sprzętów (przynajmniej do kwoty którą większość z nas jest w stanie przeznaczyć na taki zakup). Jeżeli stać Cię na zakup nowego drapaka i chcesz go wymieniać co 5 lat, bo Cię stać, to tak rób, ekonomicznego sensu w tym nie ma, ale kto bogatemu zabroni.
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#110

Post autor: Korsarz »

Zeroqll pisze:
14 sty 2022, 14:15
Jest takie powiedzenie: jak dbasz, tak masz. Wszystko się zużywa, niszczy. Wszystko zależy od jakości wykonania i użytych materiałów, a niestety te przemawiają na korzyść starszych sprzętów (przynajmniej do kwoty którą większość z nas jest w stanie przeznaczyć na taki zakup). Jeżeli stać Cię na zakup nowego drapaka i chcesz go wymieniać co 5 lat, bo Cię stać, to tak rób, ekonomicznego sensu w tym nie ma, ale kto bogatemu zabroni.
Wiesz to jest jeszcze tak, że ludzie mówią, kiedyś to się produkowało tak, że to będzie działać i działać, a dzisiaj to się produkuje tak, że aby tylko do końca gwarancji działało. To jest prawda i nie jest to prawda.
Wszystko zależy od danego produktu, jak to jest wyprodukowane porządnie to w niczym to nie będzie ustępować produktowi który wyprodukowano kiedyś tam, a z racji dużo bardziej zaawansowanej technologii, będzie to produktu lepszy. Tylko, że taki produkt kosztuje.
No weźmy, wspomniany tutaj gramofon Pro -Ject Carbon Debiut, co to można kupić za 1500 złotych, przynajmniej mi oferowano taka ceną, jak sądzę, to budżetowy model. Z drugiej strony mamy, również budżetowy, gramofon firmy Technics i cenę około 3 x większą.
Kiedyś też produkowano masę urządzeń, o których dzisiaj dawno zapomniano, bo dawno już przestały działać...
Zależy co do czego się porównuje, bo jak ktoś bierze gramofon, sprzed 40 lat, co to dzisiaj używany kosztuje, załóżmy, 5 tys i mówi, popatrz działa do dzisiaj, bo kiedyś to się produkowało, ale nie mówi, ten gramofon gdyby był dzisiaj produkowany to by kosztował 20 -30 tys, i czyni porównanie do gramofonu współczesnego za 2-3 tys, to takie porównanie jest mocno naciągane.
Faktem jednak jest, że zalew produktów jednorazowych jest dzisiaj ogromny, co mi osobiście jakoś szczególnie nie przeszkadza...
Awatar użytkownika
adamik
Posty: 239
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:54
Gramofon: PL 50L II
Lokalizacja: Uciekinier ze stolycy

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#111

Post autor: adamik »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 15:10
Faktem jednak jest, że zalew produktów jednorazowych jest dzisiaj ogromny, co mi osobiście jakoś szczególnie nie przeszkadza...
@Korsarz chcesz pomóc czy filozofowac? Jestem na starcie, temat Pro-Jecta jest przesądzony. Jeśli uważasz, że warto kupić nowy gramofon ale klasy używanych które ma kolega Pawelec to wskaż a ja na pewno się zastanowię, inaczej ta rozmowa ma charakter czysto akademicki.
Ars-Sonum Filarmonia SM, PIONEER PL 50L II, Denon AU-320, DL@304, @DL303, @DL 301 II, @DL103, Lumin T2, JMR Cantabile Jubilee
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#112

Post autor: Korsarz »

@Korsarz chcesz pomóc czy filozofowac? Jestem na starcie, temat Pro-Jecta jest przesądzony. Jeśli uważasz, że warto kupić nowy gramofon ale klasy używanych które ma kolega Pawelec to wskaż a ja na pewno się zastanowię, inaczej ta rozmowa ma charakter czysto akademicki.
Technics SL 1200 GR lub 1200G, tym się bliżej przyglądałem, mają bardzo dobre opinie, marka również jest szanowana
Tylko, jak się już zorientowałem, za jakość dźwięku w głównej mierze odpowiada zamontowana wkładka gramofonowa i musi być klasy zakupionego gramofonu, bo inaczej to nie zagra na odpowiednim poziomie, a oba gramofony są sprzedawane bez wkładek gramofonowych. W Internecie różnie piszą, włącznie z tym, że połowa budżetu na gramofon, druga połowa na wkładkę gramofonową, co w przypadku zakupu wyżej wymienionych, daje kwoty na poziomie około 12 tys, i 28 tys :-)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#113

Post autor: MMarek »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 15:36
Internecie różnie piszą,
Często piszą bzdury... Co nie zmienia faktu, że pisać mogą... My tutaj na forum piszemy o swoich własnych doświadczeniach...
Awatar użytkownika
adamik
Posty: 239
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:54
Gramofon: PL 50L II
Lokalizacja: Uciekinier ze stolycy

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#114

Post autor: adamik »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 15:36
daje kwoty na poziomie około 12 tys, i 28 tys :-)
No i to generalnie jest clue sprawy. Mało kto, rozpoczynając drogę z winylem kupuje sprzęt za kilkadziesiąt tys zł. Nawet gdybym miał taki budżet to nie pozbawiłbym się przyjemności kupując od razy system docelowy. Druga sprawa to to, że kupując używany gramofon dobrej klasy z pewnego źródła, chcąc go sprzedać raczej na nim nie stracisz. Kupując nowy od razu tracisz (tak jak w przypadku tak ochoczo przytaczanych przez Ciebie przykładów motoryzacyjnych). Przewaliłem w swoim systemie kilkadziesiąt klocków i wiem jak czasem traci się na sprzedaży.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2022, 21:00 przez adamik, łącznie zmieniany 1 raz.
Ars-Sonum Filarmonia SM, PIONEER PL 50L II, Denon AU-320, DL@304, @DL303, @DL 301 II, @DL103, Lumin T2, JMR Cantabile Jubilee
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#115

Post autor: Korsarz »

adamik pisze:
14 sty 2022, 15:49
Korsarz pisze:
14 sty 2022, 15:36
daje kwoty na poziomie około 12 tys, i 28 tys :-)
No i to generalnie jest clue sprawy. Mało kto, rozpoczynając drogę z winylem kupuje sprzęt za kilkadziesiąt tys zł.
Też to wydaje mi się dziwne, i niezrozumiałe, bo do zakupionego PE 1010 co to kosztuje około 2500 EUR, producent montuje wkładkę Ortofon Blue, który kosztuje, 150 EUR. :-)
Co do aut, to sprawa wygląda inaczej, bo jak się dużo jeździ, to sam koszt zakupu auta, to nie jest największy koszt, a w perspektywie używania go do pracy, przez wiele lat, dużo ważniejsze są, koszty eksploatacji, niezawodność itd.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2022, 16:08 przez Korsarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#116

Post autor: MMarek »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 15:58
do zakupionego PE 1010 co to kosztuje około 2500 EUR, producent montuje wkładkę Ortofon Blue, który kosztuje, 150 EUR
Cóż...
Oczekiwanie, że dadzą wkładkę za 2.499eur i utrzymają cenę sprzedaży na niezmienionym poziomie raczej się nie sprawdzi...
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#117

Post autor: Zeroqll »

Korsarz sorry, ale trochę śmiesznie to wygląda, że osoba bez doświadczenia ( tak wnioskuję z Twoich wypowiedzi) poleca modele których nigdy nie miała i prowadzi polemikę odnośnie wyboru sprzętu dla innego użytkownika z ludźmi którzy bawią się w to parę, paręnaście lat i przerzucili trochę gratów.
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#118

Post autor: Korsarz »

Zeroqll pisze:
14 sty 2022, 16:22
Korsarz sorry, ale trochę śmiesznie to wygląda, że osoba bez doświadczenia ( tak wnioskuję z Twoich wypowiedzi) poleca modele których nigdy nie miała i prowadzi polemikę odnośnie wyboru sprzętu dla innego użytkownika z ludźmi którzy bawią się w to parę, paręnaście lat i przerzucili trochę gratów.
To może jeszcze tak, nie wiem czy dobrze, nowa płyta kosztuje około 100 złotych, bywają tańsze, ale są też dużo droższe, kupuję w miesiącu ostrożnie 2-3 płyty, - swoją drogą, strasznie mało, to chyba tylko do słuchania w weekendy, co w roku da nam wydatek rzędu około 3 tys, zakładam, że zakupiony gramofon ma działać, ostrożnie, 5 lat, wydatek na same płyty wyniesie, około 15 tysięcy, więc wydatek, na gramofon, z całym osprzętem rzędu 15 tysięcy, to tylko połowa, ogólnego budżetu na to hobby.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#119

Post autor: Zeroqll »

Korsarz pisze:
14 sty 2022, 16:43

To może jeszcze tak...
Co to wnosi do tematu?
Korsarz

Re: Wymiana wkładaki jako krok w dobrą stronę.

#120

Post autor: Korsarz »

Zeroqll pisze:
14 sty 2022, 17:12
Korsarz pisze:
14 sty 2022, 16:43

To może jeszcze tak...
Co to wnosi do tematu?
Jak na płyty zamierza się wydać, przez 5 lat około 15 tysięcy, to nie będę kupował używanego gramofonu za 4 tysiące, tylko kupię nowy, porządny z porządną nową wkładką, za podobną sumę....
Ostatnio zmieniony 14 sty 2022, 17:27 przez Korsarz, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ