Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#1

Post autor: dale »

Jako że mikołajki za pasem, potrzebuję podpowiedzi w kwestii w jaki mikrofon celować i czy to co wybrałem będzie odpowiednie pod względem założeń?

Potrzeba mikrofonu do:
- gry i streamów
- nagrywania materiałów na kanał (rzadziej)

Wymagania? Nie wiem, najlepsza jakość dźwięku w sprzęcie za ok 1 tysiąc pln?

Wstępnie wybrałem Blue Yeti z kompletem akcesoriów (koszyk, ramię, pop) - co myślicie o tym?

Czy może wygodniejszy był by jakiś shotgun zamocowany gdzieś nad monitorem? Czy będzie zbierał np. klawiaturę mechaniczną i inne hałasy, przy gorszej jakości dźwięku?
Do gier wystarczył na razie mikrofon w słuchawkach, ale jako że kanał zarabia już na siebie, traktuję to trochę jako inwestycję w rozwój hobby syna :).

No i może warto dołożyć kartę muzyczną wewnętrzną, jakiegoś sound blastera za kilkaset pln? (a może inną? co warto?) No i wtedy szukać mikrofonu ze złączem typu jack, nie usb?
Podpowiedzcie, macie pewnie większe doświadczenie w tym...
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#2

Post autor: Myszor »

Słuchałem kiedyś podcastu o firmie Shure i kultowym mikrofonie SM7. Nie mogli się nachwalić.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#3

Post autor: dale »

Fajny jest, tylko o ile budżet do przełknięcia mógłby być, to z tego co czytałem o tym segmencie mikrofonów, podłączanie ich do komputera bez porządnego sprzętu (karta lub chociaż mikser kartą wbudowaną), to trochę tak jak kastrowanie rodowodowego ogiera...
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#4

Post autor: zelazny »

Hej dale, a syn jaką grę chce streamować?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#5

Post autor: zbyszek1982 »

dale pisze:
21 lis 2021, 18:05
Blue Yeti
Używałem tego chwilę w robocie. Lepszy dźwięk nagrywa mój MacBook Pro niż ten mikrofon. To bardziej zabawka, która przyciąga wzrok wintydżowym wzornictwem niż narzędzie do pracy. Bez względu na ustawienia uzyskiwałem z nim efekt studni, nawet w wygłuszonym pomieszczeniu. Głos dosyć odchudzony z metalicznym nalotem. Także przed zakupem lepiej toto przetestować.

Osobiście szedł bym w normalny mikrofon i zewnętrzny interfejs audio.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#6

Post autor: dale »

Zaskoczyłeś mnie bardzo, używałeś go z mackiem? Może tu był problem? Na testach zachował się bardzo ładnie
https://corle.pl/test-mikrofonow/
Znam osobę która w czasach covida/lockdownu używała go do streamowania muzyki i śpiewu (próby i koncerty - zespół muzyki dawnej).
zbyszek1982 pisze:
21 lis 2021, 21:08
Osobiście szedł bym w normalny mikrofon i zewnętrzny interfejs audio.
Rozwiązanie prawdopodobnie najlepsze jakościowo, tylko jeszcze pytanie jak z gabarytami, bo tematu nie znam :(
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#7

Post autor: pan_winyl »

dale pisze:
21 lis 2021, 18:05
Wymagania? Nie wiem, najlepsza jakość dźwięku w sprzęcie za ok 1 tysiąc pln?
Budżet bardzo duży jak na te potrzeby.
dale pisze:
21 lis 2021, 18:05
Czy będzie zbierał np. klawiaturę mechaniczną i inne hałasy, przy gorszej jakości dźwięku?
Klawiaturę słychać jeśli jest głośna - i tutaj dradzam polecaną np Logitech K850 - bardzo głośna. Reszta to kwestia wytłumienia - jeśli jakość jest mega istotna polecam składany ekran (allero około 100- 150 zeta.
dale pisze:
21 lis 2021, 18:05
No i może warto dołożyć kartę muzyczną wewnętrzną, jakiegoś sound blastera za kilkaset pln?
Jeśli już karta to zewnętrzna. Dużo większa wygoda, separacja od reszty urządzenia przekłąda się na brak szumów elektrycznych.

Ale do brzegu.

Ja kupiłem (z racji szkoleń i masy spotkań) Mozos MKit 700 MKII. Ma wbudowaną kartę (jest na USB). Bardzo dobry mikrofon, w zestawie z podstawowym statywem i popfiltrem.

Jedyna rzecz jaka w nim przeszkadza na dłuższą metę to wspomniany statyw i tutaj polecam wymianę na Mozos SB37 - będzie Pan zadowolony. Cena/jakość najwyższa.
dale pisze:
21 lis 2021, 18:05
Wstępnie wybrałem Blue Yeti z kompletem akcesoriów (koszyk, ramię, pop) - co myślicie o tym?
Tak jak napisał zbyszek1982 - mikrofon bardzo słaby -taki bottom line producenta, nie nadający się do niczego fajnego. Miałem - testowałem - słabo wypadł przy Mozosie (chciałem być bardziej premium :D )

Koniec końców - poczytaj o Mozosach.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki mikrofon dla youtube/stream/gry ?

#8

Post autor: dale »

O bardzo chętnie poczytam, zwłaszcza że z tego co widziałem to kosztuje on poniżej połowy tego co yeti. Dodatkowo w zestawie jest zarówno statyw, jak i koszyk.
ODPOWIEDZ