Jakie kolumny do zestawu?

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#16

Post autor: Mawis »

A one nie maja bas reflexu z tyłu?? To chyba nie bardzo...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#17

Post autor: Mawis »

JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#18

Post autor: Quarter »

Mawis pisze:
10 cze 2021, 21:07
A one nie maja bas reflexu z tyłu?? To chyba nie bardzo...
Masz 35 m2, nie odsuniesz kolumn o 0,5 od ścian? Zresztą, jeśli są w ok stanie to jeśli kupisz za np. 370 zł to będzie okazja - jak Ci nie podpasują to sprzedasz bez straty. Pół roku temu błagałem gościa, żeby mi takie sprzedał za mniej niż 500 (tyle chciał) i był nie do skruszenia. I sprzedał komuś za te 500. Ja bym ryzykował, ale to Twoja kasa i Twoja decyzja i odpowiedzialność za nią (no dobra, odpowiedzialność na poziomie 370 zł nie jest może kolosalna...). Sam się wahałem czy ich nie kupić, pograć chwilkę i sprzedać dalej za 100 -150 więcej i dołożyć do igły, którą w końcu muszę kupić :) Jakbym miał gorsze kolumny niż mam to już bym jechał odsłuchiwać te Infinity.

Parę tropów masz, reszta po Twojej stronie :) Powodzenia. Daj znać, jak będziesz chciał pomacać JVC ;)


Tu masz jeszcze do poczytania, choć przecież to wszystko to...opinie ludzi :) Tu też.

https://docs.google.com/document/d/18_Z ... GulyQ/edit

Cokolwiek tam przeczytasz to....odpuść sobie wszelkie polskie Altusy, Miltony itp. Zwłaszcza na początku przygody.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#19

Post autor: Mawis »

Ok masz rację, troche mi sie czasowo skrocilo ale zobaczę. JVC trzymaj😀
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#20

Post autor: grzehu82 »

Quarter pisze:
09 cze 2021, 23:56
PS.7 Pewnie warto się pochylić https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-hec ... derIndex=2
Plijs.... nie warto szkoda kręgosłupa ;)
O ile wzmacniacz idzie powiedzmy bezpiecznie zapakować to z kolumnami zwłaszcza większymi i cięższymi jest to mocno kłopotliwe i kosztowne. Znowu radzę coś na miejscu....I tych jeszcze chyba koledzy nie podawali:
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-phi ... f76cc0a449
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-glo ... dc1f979fbe
A do metrażu widziałbym te (pytanie czy wzmacniacz nie będzie do nich za słaby):
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-kef ... derIndex=0
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#21

Post autor: Quarter »

grzehu82 pisze:
10 cze 2021, 22:29

A do metrażu widziałbym te (pytanie czy wzmacniacz nie będzie do nich za słaby):
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-kef ... derIndex=0
Ładne te KEFy! Są 100 powyżej budżetu Kolegi (ca350), ale może za 400 pójdą. Jeśli Kolega Mawis zdecyduje się na mojego JVC to może dać radę - to taka "mini-klasa A" , pobór mocy 330W :) Powinien uciągnąć, nie wiem jaka jest sprawność tych KEFów.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#22

Post autor: Mawis »

Zdecyduje sie spoko, ale na razie trafilem decka kx-1003 i kolumny jvc ale nie znam modelu bo leza gdzies w piwnicy u kogos i eidzialem tylko przody. Przedni basreflex. Widzialem tez jskies kolumny rotela. Takze szukam...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#23

Post autor: grzehu82 »

Quarter pisze:
10 cze 2021, 18:47
każdy, kto nie musi pakować kolumn do wysyłki jest przyjaźnie nastawiony do kupującego i skłonny do rozmów :lol:
Nic dodać nic ująć. Dodatkowo kupujący słyszy i widzi co kupuje, odpada relatywnie drogi (szczególnie jeśli szczupły budżet) transport.
Mawis pisze:
11 cze 2021, 00:44
jvc ale nie znam modelu bo leza gdzies w piwnicy u kogos i eidzialem tylko przody. Przedni basreflex. Widzialem tez jakies kolumny rotela
Kolego masz na miescu podane całkiem sensowne linki, a ty tu coś o jakiś z piwnicy...Kolumny to też rodzaj mebla. Lubisz wąchać zapach z piwnicy?
P.S.Rotel nie jest producentem kolumn...
Kefy mają 86dB, a więc niezbyt dużo. Impedancja 8 omów, więc nie ograniczają doboru wzmacniaczy.
https://us.kef.com/pub/media/pdf/Cantor_III.pdf
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#24

Post autor: Mawis »

Piwnica moze zle sie wyraziłem. Pomieszczenie w przyziemiu, sucho, ogrzewane. Zaden tam syf spokojnie :D ale ok masz rację😆
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#25

Post autor: Mawis »

Ja tylko tak nieśmiało chcialem zapytac o opinię bo mam kolumny w domu: quadral guintas 500f i monitory 500r. Wystarczyloby przepiac podlogowki do wzmaka a monitory zostawic przy kinie. Jest to jakis pomysł?? :doh:
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#26

Post autor: pawelgrab »

Mawis pisze:
11 cze 2021, 16:50
chcialem zapytac o opinię bo mam kolumny w domu: quadral guintas 500f i monitory 500r

moja prywatna opinia jest taka - sprzedaj te beznadziejne markiety i kup coś sensownego do stereo jak radzi grzechu82 w poście #23 i będziesz pan zadowolony :roll:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#27

Post autor: Mawis »

JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#28

Post autor: Quarter »

Widzę, że jesteś w aktualnie w cudnym stanie amoku zakupowego - to przemiłe uczucie, całe to grzebanie, szukanie, sprawdzanie opinii....A propos opinii - znalazłeś w necie COKOLWIEK o tych klockach Sharpa? Jeśli zupełnie nic, to odpuść sobie takie sprzęty. Jesteś na początku drogi, nie eksperymentuj ponad miarę.

KIlka uwag z własnych przemyśleń i krótkiego, ale pewnie odrobinę większego niż Twoje, doświadczenia:

1. To nie są małżeństwa na wieczność. Owszem, mogą być, ale zwykle klocki się zmienia. Z różnych powodów - dla samej zmiany, pomacania czegoś nowego, dlatego, że budżet się powiększył (lub zmalał, coś o tym wiem... :( ), bo trafiła się okazja (coś o tym wiem... :lol: ), bo zmiana jednego elementu w torze wymusza zmianę innego, bo coś się zepsuło (kurde, te klocki mają po 30-40 lat...) i nie ma sensu naprawiać, bo zmieniły się preferencje muzyczne, bo zmienił się wystrój mieszkania, bo.... Więc nie podchodź to tej decyzji jak do kupna wyspy na Morzu Śródziemnym za ostatnie pieniądze ze spadku po cioci w Ameryce. To są ruchy ODWRACALNE - nie pasuje Ci, sprzedasz. Klocek zepsuje się ostatecznie - sprzedasz na części albo zakopiesz w ogródku, pójdziesz roznosić ulotki i za 3-4 dni (sic!) takiej pracy kupisz sobie następny.

2. Przy niewielkim doświadczeniu i osłuchaniu to zawsze będzie loteria czy coś Ci podpasuje brzmieniowo. Dodatkowo, nawet jak do kogoś przyjedziesz posłuchać, to będziesz tego słuchał na JEGO systemie w JEGO pokoju, nie Twoim. Gdybym chciał Ci sprzedać jakiś słaby gramofon, to poprosiłbym Kolegę Rekiniastego o użyczenie swojego sprzętu, podpiął jakąś jego mega-wkładkę, wpiął drapaka do jego toru, wrzucił Dire Straits by MoFi i słabej klasy drapak zagrałby tak, że chciałbyś mi oddać nerkę, o żonie nie wspominając ;) ;) ;) Potem przyjechałbyś do domu, założył słabą wkladkę, puścił to na Twoje quadrale i ....byłoby gorzej. Dużo gorzej.

Jak więc żyć? Ano, trzeba sobie radzić albo ryzykować na bazie doświadczeń innych. Ja bazowałem do tej pory na doświadczeniach przede wszystkim z tego Forum i nigdy (NIGDY) jeszcze się nie zawiodłem - wszystkie strzały były trafione. Ale swój research też robiłem. To część frajdy z tego hobby.

Zazwyczaj radzi się, aby dopasowywać wzmacniacz do kolumn. Ale tu mówimy o małych budżetach, gdzie trzeba założyć, że jakoś (na poziomie budżetu dostępnego) przyzwoicie dobre klocki się ze sobą dogadają, więc odłożyłbym purystyczne założenia i podszedł racjonalnie. Moim zdaniem skończ na chwilę latanie po olx-ach i zacznij słuchać tych kolumn. Masz dwie opcje:

a) pojedź do dwóch-trzech w Wawie i okolicach i posłuchaj na ich sprzęcie. Im gorszą sprzedający mają resztę toru, tym lepiej - wiesz wtedy, że u Ciebie raczej na pewno zagra lepiej;

b) kup albo pożycz docelowy wzmacniacz i jedź z nim oceniać kolumny. Dla jasności - nie cisnę, żebyś kupował mojego JVC, ono się i tak sprzeda. Mogę Ci go pożyczyć na 2 dni na wycieczki odsłuchowe - nawet jeśli wybierzesz potem to drugie JVC polecane przez Kolegę Amrowka, to charakter brzmienia będzie raczej podobny. To są na prawdę zacne wzmacniacze - jeśli kolumny na nich nie zagrają przyzwoicie , to raczej nie zagrają na niczym. Weź koniecznie swoje płyty/CD/pliki - masz słuchać tego co znasz na pamięć. Ja wszystko testuję na "Money For Nothing" i "Ride Across The River" i na Norah Jones - jak wchodzi mi na kolana i szepcze do ucha, to znaczy, że sprzęt jest ok :D

3. Jeśli masz mozliwości, to posłuchaj różnych zestawów u znajomych, może umów się z kimś z forum na kawkę i przesłuchanie dwóch płyt. Celuj w ludzi, którzy mają sprzęt w Twoim budżecie lub nieco powyżej - odsłuch klocków za $$$$ wywoła raczej frustrację i niczego w końcu nie kupisz.

4. Nie szukaj mega okazji cenowej, w każdym razie teraz, gdy nie wiesz jeszcze, czego szukasz. Staraj się raczej nie przepłacić za dużo.

5. Moja ostatnia, nieproszona rada: kup coś. Przejdź do etapu zderzania wyobrażeń z rzeczywistością. Jak już kupisz, to biegaj z kolumnami po pokoju, wytłumiaj co się da - zadbaj o najważniejszy element toru: pomieszczenie i jego ustrój akustyczny. Materiałów w sieci na ten temat jest mnóstwo, więc czytaj, ćwicz różne ustawienia i....baw się dobrze.

Wybacz taki wykład, ale może coś z tych przemyśleń przyda się Tobie lub innym. Oczywiście, prośba do pozostałych Kolegów o skorygowanie lub uzupełnienie tych rad.

Powodzenia!
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#29

Post autor: Mawis »

@quarter absolutnie sie nie obrażam. Powiem wiecej, masz rację. Po prostu troche mam innych spraw tez na glowie i probuje ciągnąć wszystkie sznurki na raz i wyglada troche jakbym sie miotal. Ale masz racje całkowitą. Do 20.06 daje sobie na wstrzymanie bo musze ogarnac inne sprawy i potem zajme sie tym na spokoju :)
I widze mamy podobny gust: uwielbiam telegraph road i private investigation a do tego Sade. Bylem na jej koncercie w Łodzi lata temu...ehhh to byly czasy
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jakie kolumny do zestawu?

#30

Post autor: Mawis »

JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ