UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Konrad88
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:35

UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#1

Post autor: Konrad88 »

Witam,

wpadł mi w ręce stary gramofon Unitra Adam oraz sporo płyt winylowych. Pawie wszystkie winyle uratowałem i przyszedł czas na gramofon Bardzo chce go doprowadzić do stanów użyteczności z uwagi na to jest to pamiątka rodzinna mojej kobiety. Nie znam się na gramofonach. W Adamie wymieniłem wkładkę na Audio Technica at95e i jakiś element w środku gramofonu od obrodów. Potem uziemiłem gramofon z amplitunerem. Dołożyłem preamp, ale nadal niestety nie gra. Z preampem jak i bez gra tak samo czyli słychać coś dopiero po podgłoszeniu na maska. Sama wkładka również cicho gra Preamp podłączony jest przez przejściówkę DIN x RCA. . Będę wdzięczny za wszelka pomoc w uruchomieniu gramofonu. :mrgreen:
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#2

Post autor: kraf101 »

Z postu wynika, że zaczynasz wrzucać monety, nie za bardzo wiedząc w co wrzucasz, więc sugestia jest taka, żeby, na początek skorzystać z profesjonalnego serwisu. Zapłacisz konkretnie, ale raz i skutecznie.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#3

Post autor: chudy_b »

kraf101 pisze:
18 mar 2021, 12:01
na początek skorzystać z profesjonalnego serwisu
Bez przesady. Tor sygnałowy w każdym gramofonie jest banalnie prosty. Ściągnij sobie schemat i zobacz co tam siedzi. Nie wiem czy Adam jest wyposażony w jakiś układ wyciszania wkładki. Być może on nie działa. A tak, to weź miernik i opikaj od wkładki do wyjścia. Sprawdź też rozłożenie pinów we wtyczce Adama i w przejściówce, bo może nie sa kompatybilne.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#4

Post autor: kraf101 »

chudy_b pisze:
18 mar 2021, 12:25
Bez przesady. Tor sygnałowy w każdym gramofonie jest banalnie prosty.
Tak jak plecak jest zawsze wyładowany samymi lekkimi rzeczami, tak gramofon się składa z samych prostych elementów.
Z postu wynika, że autor jest mocno początkujący w temacie, a jego sprzęt w stanie "grat z pawlacza" pomimo dokonania inwestycji we wkładkę preamp i coś tam. Doświadczenie mi podpowiada, że w takiej sytuacji, dużo tańsza i skuteczniejsza jest opcja skorzystania z usługi zawodowca niźli forumowych porad.
Konrad88
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:35

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#5

Post autor: Konrad88 »

kraf101 pisze:
18 mar 2021, 12:01
Z postu wynika, że zaczynasz wrzucać monety, nie za bardzo wiedząc w co wrzucasz, więc sugestia jest taka, żeby, na początek skorzystać z profesjonalnego serwisu. Zapłacisz konkretnie, ale raz i skutecznie.
Dziękuje za radę. Dziadek był w serwisie w celu wymiany okablowania na RCA i ogólny przegląd i diagnozę. Był tam miesiąc, Po tej wizycie wrócił poobijany z nieudzielającym napędem. Zaniosłem go do innego serwisu, ale tam powiedzieli mi ze nie maja części. Pokazali mi co wymienić. Zapłaciłem 20 zł za diagnozę za cześć 50 zł. Wkładkę z igłą kupiłem za 130zł parę lat temu. Tak że kosztów wielkich niema. Chętnie skorzystam serwisu ale musze w końcu znaleźć jakiś profesjonalny.
Konrad88
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:35

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#6

Post autor: Konrad88 »

chudy_b pisze:
18 mar 2021, 12:25
kraf101 pisze:
18 mar 2021, 12:01
na początek skorzystać z profesjonalnego serwisu
Bez przesady. Tor sygnałowy w każdym gramofonie jest banalnie prosty. Ściągnij sobie schemat i zobacz co tam siedzi. Nie wiem czy Adam jest wyposażony w jakiś układ wyciszania wkładki. Być może on nie działa. A tak, to weź miernik i opikaj od wkładki do wyjścia. Sprawdź też rozłożenie pinów we wtyczce Adama i w przejściówce, bo może nie sa kompatybilne.
Bardzo dziękuje za radę.
Konrad88
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:35

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#7

Post autor: Konrad88 »

kraf101 pisze:
18 mar 2021, 13:16
chudy_b pisze:
18 mar 2021, 12:25
Bez przesady. Tor sygnałowy w każdym gramofonie jest banalnie prosty.
Tak jak plecak jest zawsze wyładowany samymi lekkimi rzeczami, tak gramofon się składa z samych prostych elementów.
Z postu wynika, że autor jest mocno początkujący w temacie, a jego sprzęt w stanie "grat z pawlacza" pomimo dokonania inwestycji we wkładkę preamp i coś tam. Doświadczenie mi podpowiada, że w takiej sytuacji, dużo tańsza i skuteczniejsza jest opcja skorzystania z usługi zawodowca niźli forumowych porad.
Znacie może jakiegoś zawodowca w okolicach Warszawy?
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#8

Post autor: kraf101 »

Konrad88 pisze:
18 mar 2021, 20:06
Znacie może jakiegoś zawodowca w okolicach Warszawy?
https://grubanuta.pl/
https://nastrojeaudio.pl/
Kożystałem z Nastroje. Mają długie terminy i cena za wyrychtowanie grata może być solidna, ale ...... wbrew pozorom jest z tym troche roboty.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#9

Post autor: kraf101 »

Konrad88 pisze:
18 mar 2021, 20:02
Dziękuje za radę. Dziadek był w serwisie w celu wymiany okablowania na RCA i ogólny przegląd i diagnozę. Był tam miesiąc, Po tej wizycie wrócił poobijany z nieudzielającym napędem. Zaniosłem go do innego serwisu, ale tam powiedzieli mi ze nie maja części. Pokazali mi co wymienić. Zapłaciłem 20 zł za diagnozę za cześć 50 zł. Wkładkę z igłą kupiłem za 130zł parę lat temu. Tak że kosztów wielkich niema. Chętnie skorzystam serwisu ale musze w końcu znaleźć jakiś profesjonalny.
Nie wiem jak u ciebie ze stosunkiem emocjonalnym do "dziadka", ale może on słono kosztować i jeżeli ten stosunek nie jest za silny, to może się bardziej opłacać .... podaje dwie aktualne ofert z wątku "gramofon do 700"

https://allegro.pl/oferta/gramofon-dual ... 0499776146
https://allegrolokalnie.pl/oferta/dual- ... le-concept
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41485
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#10

Post autor: Wojtek »

Zanim ktoś zacznie dzwonić do "nastroje", niech sobie przeczyta FAQ na podstronie z informacjami kontaktowymi: https://nastrojeaudio.pl/contact/
Mnie zmroziło :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#11

Post autor: zbyszek1982 »

Wojtek pisze:
18 mar 2021, 22:08
Mnie zmroziło
Czemu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41485
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#12

Post autor: Wojtek »

- brak możliwości zwrotu zakupionego od nich sprzętu (można jedynie wymienić na inny)
- 14 dni gwarancji rozruchowej po serwisie (ergo - brak gwarancji)

Od prywatnego handlarza to bym się nie zdziwił - ale od firmy/serwisu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#13

Post autor: zbyszek1982 »

Wojtek pisze:
18 mar 2021, 22:20
- brak możliwości zwrotu zakupionego od nich sprzętu (można jedynie wymienić na inny)
- 14 dni gwarancji rozruchowej po serwisie (ergo - brak gwarancji)

Od prywatnego handlarza to bym się nie zdziwił - ale od firmy/serwisu?
Ja tam się nie dziwię. W sumie zaskakująca jest możliwość wymiany na coś innego. Niby dlaczego by mieli umożliwiać zwrot? Nie ma takiego obowiązku.

Z gwarancją rozruchową to samo. Kilkudziesięcioletni sprzęt może szlag trafić ze starości, nawet jak był serwisowany. Jak ktoś wymienił jeden tranzystor, czy kondensator, a za miesiąc strzeli coś innego, to ma brać za to odpowiedzialność? Gwarancja producenta minęła kilkadziesiąt lat temu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: UNITRA Adam GS424 pomoc w uruchomieniu dziadka

#14

Post autor: chudy_b »

Konrad88 pisze:
18 mar 2021, 20:04
Bardzo dziękuje za radę.
Dogooglałem. Nie ma tam zadnego wyciszania. Przewody z ramienia idą na małą płytkę połączeniową, gdzie łączą się z przewodem wychodzącym na zewnątrz. Prościej się nie da. Ale myślę, że masz złą przejściówkę. Do gramofonu potrzebna jest chyba nieco inna niż zwykłe DIN - RCA
ODPOWIEDZ