Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#91

Post autor: Biogon »

spoon pisze:...Pan Kamil z Muzycznego Strychu ma w posiadaniu takowe.
Już nie ma :mrgreen:
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#92

Post autor: spoon »

Biogon pisze: Już nie ma :mrgreen:
Hehe :) Widzę, że kolega też postanowił wrócić do oryginalnego look'u :) Brawo Ty!
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#93

Post autor: Biogon »

Tak, za radą @Pawelec postanowiłem odciążyć nowe hamerykańskie sprężyny z Vinyl Nirvany i 49-cio letni silnik :lol:
BTW, po odciążeniu zawieszenie lepiej "pływa", ma większy skok i wydaje się lepiej reagować na test parkietowy (obserwuję ile wychylą się membrany przy mocnym tupnięciu koło komody z gramofonem). Jednak docisk i ciężka mata nie jest najlepszym rozwiązaniem przy pływającym zawieszeniu.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2017, 22:17 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#94

Post autor: spoon »

No dokładnie, ja też zrezygnowałem z docisku. A oryginalna mata 100-razy lepsza od wiecznie zbierającego kurz i paprochy filcu. Przy okazji wygląda też dużo lepiej :)

Silnik mam nowy, ale mimo wszystko wolę go oszczędzać i nie obciążać dodatkowo, bo to nietani zakup, poza tym za kilka lat stan NOS może być już nie do dostania, pozostanie jedynie szukanie dawców, a to już loteria niestety, także popieram podejście!

Docisk można zrealizować dużo skuteczniej i bez obciążania zawieszenia i napędu.
Wystarczy użyć takiego, który zaciska się na osi:
http://www.michell-engineering.co.uk/ac ... ord-clamp/

bądź takiego wciskanego na oś jak ten:
http://winyle.pl/stabilizatory-i-redukc ... clamp.html

Aczkolwiek mi już minęła potrzeba używania jakiegokolwiek docisku. Nie chce mi się tego kłaść za każdym razem kiedy zmieniam stronę/płytę. Leniwy się zrobiłem ;)

EDIT: też zauważyłem u siebie, że zawieszenie lepiej pływa bez docisku. Docisk siłą rzeczy, nawet jeśli zawias wyreguluje się wraz z nim, usztywnia sprężyny, które są dostosowane do fabrycznej wagi całego osprzętu. Jednak co oryginał to oryginał, czasami nie warto poprawiać fabryki chyba, że na prawdę się wie, co się robi - jak np. wymiana ramienia na lepsze, lepsze okablowanie itd.
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#95

Post autor: Myszor »

Do gramofonów z pływającym zawieszeniem jak wasze nie poleca się żadnych docisków z tego co pamiętam.
Generalnie dociski mogą stosować tylko ludzie ze sprzętem powyżej 30k ;)
Awatar użytkownika
luke_01
Posty: 14
Rejestracja: 10 wrz 2014, 14:04
Gramofon: Thorens TD160 MK1
Lokalizacja: Nowy Sącz, Maków Podhalański
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#96

Post autor: luke_01 »

Piękna robota, kawał pracy, cierpliwość.... Tutaj naprawdę widać pasję ;)

Czy masz może więcej zdjęć tej płytki zasilania(np z dołu itp) ?
Rozumiem, że tutaj chyba niczego nie wymyślili, i jest to wszystko zgodnie z oryginałem tylko nowe komponenty i porządne wykonanie.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#97

Post autor: Merrick »

Przeczytałem cały wątek i jestem pod wrażeniem wytrwałości. Mimo iż napisany parę lat temu nadal jest interesujący. Dowiedziałem się też dlaczego w PL tak dużo dziur w drogach :D bo masę bitumiczną wlewają do gramofonów zamiast do dziur w drogach. Mój Thorens nie miał takich przygód. Został zakupiony w Kopenhadze ale jechał wygodnie jako pasażer na przednim siedzeniu :D Po za tym był modyfikowany 40 lat temu w dniu zakupu przez panów z innej epoki
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#98

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
25 lut 2021, 21:05
Mój Thorens nie miał takich przygód.
A te Torensy z serii 160 to nie miały fabrycznego wygłuszenia taką matą z papieru asfaltowego?
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#99

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
25 lut 2021, 21:25
A te Torensy z serii 160 to nie miały fabrycznego wygłuszenia taką matą z papieru asfaltowego?
:lol: no właśnie że nie. Ten wątek z matą bitumiczną był niesamowicie zabawny. Darkman to miał szczęście że go nie otwierał bo to była puszka Pandory :lol: Żal mi tylko Spoona bo pewnie "kupę" kasy wydał na wszystko
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#100

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
25 lut 2021, 22:18
no właśnie że nie.
Gdzieś widziałem zdjęcia takiego, gdzie była taka mata wklejona jak w latach 70 były. Wyglądało to jak fabryczna robota. W moim Braunie były takie same. Taki papier nasączony asfaltem. To się nie lało tak jak to dziadostwo u kolegi.

EDIT:

Znalazłem. To jednak trzeba sobie dokupić, ale wygląda elegancko:
IMG_9124.JPG
żródło: https://www.vinylengine.com/turntable_f ... hp?t=84268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#101

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
25 lut 2021, 22:24
Gdzieś widziałem zdjęcia takiego, gdzie była taka mata wklejona jak w latach 70 były. Wyglądało to jak fabryczna robota. W moim Braunie były takie same. Taki papier nasączony asfaltem. To się nie lało tak jak to dziadostwo u kolegi.
Jest tam jakieś ciemne płótno ale to nie mata. Jeśli już to bardzo cienka i wszystko estetycznie wykonane. Śruby nie są zalepione lepikiem :D można go bez problemu rozkręcić
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#102

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
25 lut 2021, 22:32
Jest tam jakieś ciemne płótno ale to nie mata. Jeśli już to bardzo cienka i wszystko estetycznie wykonane. Śruby nie są zalepione lepikiem :D można go bez problemu rozkręcić
No pisałem, że to taki papier prasowany i nasączony asfaltem. To ma jakieś 1,5-2mm grubości.

Te miękkie maty bitumiczne są okropne, bo najzwyczajniej w świecie się rozpływają.
Ja zawsze jak je kleję, to na mniejszej powierzchni, a na górę daję jeszcze piankę poliuretanową z naddatkiem dookoła, żeby ta mata bitumiczna była zaklejona. Ona przecież nie musi pokrywać całej powierzchni żeby działać.

Zlewozmywaki z IKEI mają świetne maty tłumiące. Nie wiem gdzie to można kupić, ale są rewelacyjne.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#103

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
25 lut 2021, 22:35
No pisałem, że to taki papier prasowany i nasączony asfaltem. To ma jakieś 1,5-2mm grubości.
Rozkręcę w poniedziałek i sprawdzę. Nie wiesz z jaką wkładką był sprzedawany TD 160 super?
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#104

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
25 lut 2021, 22:38
Nie wiesz z jaką wkładką był sprzedawany TD 160 super?
W katalogu na HiFi Archiv jest Stanton 500
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Moja przygoda z Thorensem TD-160 – czyli jak "zrobiłem doktorat" z renowacji klasycznego gramofonu.

#105

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
25 lut 2021, 22:43
W katalogu na HiFi Archiv jest Stanton 500
Wrzucam link do różnych manuali Thorensów w różnych językach. 360 stron w pdf. Może się komuś przyda
https://drive.google.com/file/d/1PqxOlo ... sp=sharing
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
ODPOWIEDZ