TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#1

Post autor: Martinez83 »

Cześć Panowie.

Zabijcie mnie, jeśli pomyliłem działy ale za cholerę nie wiem, gdzie mógłbym zamieścić to pytanie :)

Przekopałem forum i nie znalazłem nic podobnego.

No właśnie...czy waszym zdaniem odtwarzanie TIDAL Hifi z komórki ma sens? Pomijam kwestię jakości samych słuchawek, bo tu każdy ma swoje preferencje.

Z Tidala w większości korzystam jednak z komórki (samochód lub słuchawki) i zastanawiam się, czy w takim trybie będzie to w ogóle zauważalna/słyszalna różnica.

Dzięki.
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#2

Post autor: tuczi77 »

EDIT: Widzę, że niepotrzebnie się zafiksowałem na najpopularniejszym temacie związanym z telefonem i Tidal HiFi :lol: Martinez, to o co pytasz możesz sprawdzić przecież sam. Podnosisz plan z podstawowego na HiFi i korzystasz przez miesiąc. Jeśli zauważysz różnicę to zostawiasz, a jak nie zauważysz to wracasz do polanu podstawowego i już. Telefony same z siebie mają zazwyczaj kiepskie DACi, więc warto rozejrzeć się z jakimś zewnętrznym, dopinanym. Oczywiście im lepsze słuchawki tym większe różnice usłyszysz ;)

Tidal HiFi na komórce + Raspberry Pi + DAC hat + Volumio Virtuoso to będzie chyba najłatwiejszy i najbardziej opłacalny w kategorii "cena/jakość" sposób korzystania z dobrodziejstw Tidal HiFi, choć bez MQA. Poczytaj temat i jak coś to pytaj:
viewtopic.php?f=40&t=12002
Ostatnio zmieniony 21 sty 2021, 08:44 przez tuczi77, łącznie zmieniany 1 raz.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#3

Post autor: cobra »

Kolejne niedrogie rozwiązanie ogarniające m. in. taką funkcjonalność: Arylic Up2Stream Pro V3.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#4

Post autor: Bacek »

tuczi77 pisze:
21 sty 2021, 08:37
Tidal HiFi na komórce + Raspberry Pi + DAC hat + Volumio Virtuoso to będzie chyba najłatwiejszy i najbardziej opłacalny w kategorii "cena/jakość" sposób korzystania z dobrodziejstw Tidal HiFi, choć bez MQA. Poczytaj temat i jak coś to pytaj:
viewtopic.php?f=40&t=12002
Volumio wystarczy zwykłe skoro tidal na komórce. W każdej wersji Volumio obsługuje AirPlay. Najprościej i najtaniej Chromecast Audio i optykiem dalej na DAC ale z koli to na apple nie będzie działać tylko na androidzie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#5

Post autor: tuczi77 »

Bacek pisze:
21 sty 2021, 09:36
W każdej wersji Volumio obsługuje AirPlay
Nie znam tematu od strony środowiska Apple.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#6

Post autor: Martinez83 »

tuczi77 pisze:
21 sty 2021, 08:37
. Telefony same z siebie mają zazwyczaj kiepskie DACi, więc warto rozejrzeć się z jakimś zewnętrznym, dopinanym.
Może głupie pytanie, ale te elektroniczne zabawki nie są moją najmocniejszą stroną (chyba pora nadrobić zaległości):
Co da podpięcie DAC'a do telefonu, która już sam w sobie jest DAC'em? Marnym, bo marnym ale jest.
tuczi77 pisze:
21 sty 2021, 08:37
Poczytaj temat i jak coś to pytaj:
viewtopic.php?f=40&t=12002
Próbowałem :D ale informatyka nigdy nie była moim konikiem i czułem się, jakbym czytał podręcznik obsługi promu kosmicznego :morda:
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#7

Post autor: cobra »

Martinez83 pisze:
21 sty 2021, 19:58
Marnym, bo marnym ale jest.
No właśnie ten zewnętrzny DAC ma być lepszy :lol:
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#8

Post autor: tuczi77 »

Martinez83 pisze:
21 sty 2021, 19:58
Co da podpięcie DAC'a do telefonu, która już sam w sobie jest DAC'em?
DAC w uproszczeniu można porównać do wkładki gramofonowej. Reszty nie muszę chyba tłumaczyć ;)
Martinez83 pisze:
21 sty 2021, 19:58
Próbowałem
Ja też nie jestem żadnym geekiem, raczej średnio zaawansowanym użytkownikiem komputera i sobie z tym poradziłem. Wbrew pozorom to wcale nie jest strasznie skomplikowane, a i zepsuć coś fizycznie jest niezwykle trudno. Jeśli nie działa to po prostu powtarzasz procesy do skutku, bo coś musiałeś pomylić.
Martinez83 pisze:
21 sty 2021, 19:58
Co da podpięcie DAC'a do telefonu
W opisanym przeze mnie przypadku, telefonu nie "podpinasz". Telefon jest jedynie pilotem (poprzez aplikację) do sterowania odtwarzaczem (Volumio), który uruchamiany jest na mikrokomputerze (Raspberry Pi). Zaletą tego jest "bezstratne" odtwarzanie muzyki. Wszelkie Chromecasty, AirPlay, Bluetooth itd nie oferują bezstratnego przesyłu, bo każda łączność bezprzewodowa jest w tym zakresie niedoskonała. I tu jest przewaga Malinki nad nimi.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#9

Post autor: Martinez83 »

cobra pisze:
21 sty 2021, 20:54
Martinez83 pisze:
21 sty 2021, 19:58
Marnym, bo marnym ale jest.
No właśnie ten zewnętrzny DAC ma być lepszy :lol:
Trafiony :lol:

Bardziej chodziło mi o to, że z telefonu do słuchawek już wychodzi sygnał analogowy - przynajmniej tak mi się wydaję. :think:
Taki DAC musiałby dostać sygnał cyfrowy, żeby mieć co przerabiać.
Nawet w obecnych telefonach, które nie mają gniazdka 3,5mm wystarczy zwykła przejściówka z usb-c/lightning i można podpiąć standardowe słuchawki.
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#10

Post autor: wydra »

Nowe telefony juz bezproblemu rozpoznają DACi nie wiem jak apple ale android jak podepniesz DACa USB po przez kabel OTG do telefonu wyświetla się on jako podłaczone słuchawki i leci wszystko jak trzeba w fajnej jakości wystarczy tylko APKA do odtwarzania gestych formatów i jest :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#11

Post autor: Bacek »

tuczi77 pisze:
22 sty 2021, 09:29
Wszelkie Chromecasty, AirPlay, Bluetooth itd nie oferują bezstratnego przesyłu, bo każda łączność bezprzewodowa jest w tym zakresie niedoskonała. I
Bluetooth jak najbardziej to kompresja stratna (nawet aptX czy aptX HD, choć to możebyć dyskusyjne czy w nich ta utrata będzie słyszana). Natomiast zarówno Chromecast jak i Airplay to formaty lossless przesyłane po WiFi. Na tej zasadzie to Malinę ciągnącą z Tidadala przez WiFi też można uznać za niedoskonałą. Także nie demonizujmy. Dopóki transfer po wifi jest szybszy od bitrate utworu to bufor po stronie odbiornika załatwia sprawę bit perfect.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#12

Post autor: tuczi77 »

Bacek pisze:
28 sty 2021, 15:11
Malinę ciągnącą z Tidadala przez WiFi też można uznać za niedoskonałą
Tłumaczyłem jak to działa (wcale nie bezprzewodowo), ale widzę, że albo ominąłeś ten opis albo nie zrozumiałeś co napisałem ;)
tuczi77 pisze:
22 sty 2021, 09:29
W opisanym przeze mnie przypadku, telefonu nie "podpinasz". Telefon jest jedynie pilotem (poprzez aplikację) do sterowania odtwarzaczem (Volumio), który uruchamiany jest na mikrokomputerze (Raspberry Pi). Zaletą tego jest "bezstratne" odtwarzanie muzyki.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#13

Post autor: wydra »

chromcast to bezstratny przesył danych wystarczy podpiąć do daca i wysłać jakis gęstszy plik i dac pokarze faktyczną czestotliwość po optyku a nie jakąś zdekodowaną wewnętrznie jak bluetooth zazwyczaj 48k co by nie wysłał. Musze sprawdzić czy jak wyśle plik MQA przez chromecast to moj dac go zdekoduje ale raczej napewno wtedy wiadome ze to bitperfect.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#14

Post autor: tuczi77 »

Czekajcie, bo ja czegoś albo nie rozumiem albo czegoś nie wiem (czego wcale nie wykluczam):

1. Jeśli Chromecast jest podłączony optykiem do wzmacniacza to jest to przesył stratny, bo DAC jest po stronie źródła (w domyśle telefon)

2. Jeśli Chromecast jest tylko transportem i jest podłączony optykiem do zewnętrznego DAC, a dopiero ten jest spięty ze wzmacniaczem to jest wtedy bezstratnie (no bo telefon wysyła tylko dane 0/1)

Z AirPlay rzeczywiście się pomyliłem, ale o ile dobrze rozumiem, to jest taka sama historia jak wyżej, chyba że ma się dedykowany ampli, który obsługuje AirPlay natywnie. A lista tych ampli nie jest oszałamiająca :shhh:

https://www.tophifi.pl/blog/post/co-to- ... lay-2.html
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: TIDAL Hi-Fi w iPhone - czy to ma sens

#15

Post autor: Bacek »

Volumio odbiera airplay. Więc to też można spiąć. Nie lubię natywnej obsługi tidala w volumio, kiepsko i powoli działa. Także wolał bym oryginalna apke na phone. Aktualnie tak jade po Chromecast, volumio na razie powędrowało na pułkę. Chociaż ostatnio czytałem że implementują w volumio tidala connect więc powinno się poprawić.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ