GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
artur456
Posty: 17
Rejestracja: 10 sty 2021, 15:29
Gramofon: Technics SL-D2

GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#1

Post autor: artur456 »

Cześć wszystkim,

w moje ręce trafił gramofon GS-461 w wersji eksportowej MacWatts. Generalnie gramofon działa i gra, lecz zastanawia mnie kilka rzeczy. Zaznaczam, że jestem nowicjuszem w temacie, więc z góry przepraszam jeśli moje pytania będą trywialne.

1. Podczas odtwarzania płyta "faluje" góra-dół. Czy to normalny efekt, czy coś do wyeliminowania?

2. Płyty na prędkości 33 i 1/3 odtwarzają się OK w momencie, gdy potencjometr regulacji prędkości obrotów jest w pozycji maksymalnej tj. nie mam możliwości dalszej regulacji. Czy tak powinno być, czy powinienem to w jakiś sposób naprawić?

3. Czy patrząc na stan igły należy ją wymienić? A może całą wkładkę? Co byłoby najlepsze do tego gramofonu w zakresie 100zł?

4. Czy w tym modelu nie ma możliwości zatrzymania obrotów płyty, poza doprowadzeniem ramienia do końca płyty?

Załączam zdjęcia igły oraz filmik przedstawiający pracę gramofonu. Będę wdzięczny za pomoc.

https://youtu.be/aUN9LfhnQaA
IMG_6311.jpeg
IMG_6313.jpeg
Technics SL-D2 / Technics 270c
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#2

Post autor: cobra »

1. Koślawa płyta to nie problem z gramofonem. Tak niestabilnie trzymałeś kamerę, że nie widać, czy też trochę buja się tależ.
2. Prawidłowe obroty powinny być w okolicy środka zakresu regulacji. Na początek oczyść potencjometr.
3. W ten sposób nie da się ocenić stanu igły. Można kupić nową igłę. Używane, podstawowe wkładki kupisz w tej cenie, ale stan igły to loteria i należałoby i tak kupić nową igłę.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#3

Post autor: andre »

Przede wszystkim gramofon należy nasmarować. W tym celu zdejmujemy talerz na którym kręci się płyta. Pod spodem będzie pod talerzyk ,zdejmujemy pasek i ściągamy pod talerzyk z kominka. Benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym myjemy oś oraz wnętrze kominka za pomocą szmatki namoczonej w benzynie i drewnianego patyka. Pod żadnym pozorem nie nawijamy szmatki na metalowe wkrętaki ani inne metalowe przedmioty. Jeśli od spodu jest dostęp bo jest kapturek na trzy wkręty to odkręcamy, myjemy i tamtędy nakładamy smar Po wyczyszczeniu z resztek starego smaru bierzemy smar do łożysk i odrobinę oleju 5/30 ( samochodowy) .Na końcówkę osi dajemy smar a samą oś smarujemy olejem .Nie smarujemy silniczka choćby nie wiem jak nas korciło!!! To wszystko robi się zanim zacznie się grzebać przy obrotach .
artur456
Posty: 17
Rejestracja: 10 sty 2021, 15:29
Gramofon: Technics SL-D2

Re: GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#4

Post autor: artur456 »

@leonidas jednak trochę się pomęczę ;)

@andre dzięki za rady, na pewno nasmaruję

@cobra

1. Talerz też buja niestety.
2. W jaki sposób najlepiej? Psiknąć KontaktPR-em od zewnątrz czy trzeba dostać się od środka?
3. Czy wkładka AT95e spasuje do tego gramofonu?
Technics SL-D2 / Technics 270c
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#5

Post autor: cobra »

2. Nie, no w środku trzeba. Ale faktycznie najpierw to, co napisał @andre.
3. Oczywiście. Sam swego czasu właśnie w takim gramofonie zmieniłem Mf-104 na AT95e i... byłem zadowolony.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
herodot
Posty: 99
Rejestracja: 27 maja 2020, 22:25
Gramofon: P Pl-30LII z D DL301

Re: GS-461 "pływająca płyta", problem z regulacją obrotów

#6

Post autor: herodot »

To był mój pierwszy gramofon - do momentu kiedy zacząłem czytać to forum i dowiedziałem się jak bardzo lepiej można... :). Generalnie jednak po ogarnięciu kilku kwestii bardzo dobrze mi się sprawował.

Jak na porządnego "po-strychowca" przystało sprawiał mi na początku troszkę problemów, w tym podobne do Twoich:

Ad 1. Pływanie płyty:
U mnie odlew talerza był tak wspaniały, że nawet najprostsza płyta delikatnie falowała. Jeśli skala zjawiska nie jest duża, to można z tym żyć. Ja kupiłem za 20 zł używany talerz - jest prosty.

Ad 2. W tych gramofonach stabilność obrotów bywa problematyczna. Jeśli Twój trzyma obroty w trakcie odtwarzania, to nie martwiłbym się. Jeśli Ci to jednak przeszkadza to na płytce gramofonu są trzy potencjometry montażowe takiej jak tu: https://www.tme.eu/pl/details/tvp-1212- ... we/telpod/ Ich regulacja pozwoli skalibrować nastawy potencjometru głównego dla obu prędkości. Schemat tego gramofonu jest dostępny w necie, żebyś wiedział który potencjometr do 33 a który do 45. Tylko delikatnie, bo to już nie jest nowy sprzęt i mi się udało pokruszyć potencjometr montażowy - musiałem przylutować nowy:)

Oczywiście kąpiel potencjometru głównego w jakimś "kontakcie" nie zaszkodzi. Podobnie jak położenie troszkę smaru na kulkę łożyska, naoliwienie całej osi podtalerzyka (ja używam odrobiny oleju samochodowego, większość poleca oliwę zegarmistrzowską). No i napięty pasek jest też ważny.
W przypadku bujania się obrotów mi pomogła również wymiana kondensatora ceramicznego przy trafo zasilacza.

Jeśli masz podstawowe pojęcie, to powyższe ogarniesz sam. Odradzam zanoszenie gramofonu do przypadkowych serwisów RTV/AGD, bo mogą więcej zepsuć niż naprawić:). Jeśli już, to poszukaj kogoś kto zajmował się gramofonami.

Ad 3. Te wkładki Unitry mają swój klimat, ale nie oszukujmy się - "zachodnie" lub "dalekowschodnie" odpowiedniki grają dużo lepiej. Ja zmieniłem na AT95e - grała dużo lepiej od Unitrowej MFki. Później próbowałem też z AT15 - ale to już sytuacja w której wkładka jest sporo droższa od gramofonu:P. Spoglądaj na forumową giełdę - czasami może wpaść coś ciekawego. Moim zdaniem warto zmienić. Polecam pójść we wkładkę o podobnej wysokości jak oryginalna, bo nie ma w tym gramofonie zbyt dużej możliwości regulacji ramienia (AT95e spełnia ten warunek).

Ad 4. Obroty talerza zatrzymujesz krańcówką - o czym pisałeś, lub włącznikiem głównym:).
ODPOWIEDZ