Czyszczenie płyt - problemy.

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#31

Post autor: tr000tyl »

Igła jest nowa, jak i cała wkładka. Gramofon skonfigurowany tak jak zaleca producent (Technics sl1500c). Nacisk igły ustawiany wagą elektroniczną.
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#32

Post autor: cobra »

Położyłem na talerzu czystą płytę CD (nagraniem do góry). Zauważyłem że moja igła ryje rysy.

:shock: O co chodzi???
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4898
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#33

Post autor: eu4yaon »

cobra pisze:
03 paź 2020, 19:40
Położyłem na talerzu czystą płytę CD (nagraniem do góry). Zauważyłem że moja igła ryje rysy.

:shock: O co chodzi???
I dalej mu smażyło :lol:
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#34

Post autor: gravediggie »

Wyślij foto koszyka z igłą
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#35

Post autor: tr000tyl »

cobra pisze:
03 paź 2020, 19:40
Położyłem na talerzu czystą płytę CD (nagraniem do góry). Zauważyłem że moja igła ryje rysy.

:shock: O co chodzi???
Jeśli chodzi o CD to używałem tej metody z tego filmiku aby ustawić antyskating https://youtu.be/49OCUWJSOi8
3:40.
I tak sobie pomyślałem że użyję czystej płyty CD aby sprawdzić czy może igła nie produkuje trzasków na gładkiej powierzchni
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#36

Post autor: Wojtek »

Ja się zaczynam zastanawiać czy to jest na poważnie czy ktoś nas trolluje...

Powiem Tobie coś - testy z gładką płytą czy płytą CD Tobie nic nie powiedzą.

1. Nie jest to sensowna metoda do ustawiania antiskatingu. Dawno temu tak myślano.
2. To normalne że diament robi rysy na gładkiej powierzchni.
tr000tyl pisze:
03 paź 2020, 22:22
I tak sobie pomyślałem że użyję czystej płyty CD aby sprawdzić czy może igła nie produkuje trzasków na gładkiej powierzchni
I jakiego efektu byś oczekiwał?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#37

Post autor: winylowy_luke »

Wojtek pisze:
04 paź 2020, 13:08
Ja się zaczynam zastanawiać czy to jest na poważnie czy ktoś nas trolluje...
Też mi to baitem zalatuje :mrgreen:
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#38

Post autor: koscidogitary »

tr000tyl pisze:
03 paź 2020, 22:22
trzasków
Szumów
Morealless
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:12
Gramofon: Akai AP - Q41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#39

Post autor: Morealless »

Czy miał ktoś problem z zakleszczaniem się ringów mocujących płytę w myjce Knosti. Kilka razy dokręcając delikatnie płytę, po jej umyciu nie mogłem jej odkręcić, doszło nawet do tego, że ostatecznie uszkodziłem kiedyś płytę. Z jednej strony trzeba dokręcić bo płyn zalewa labele a z drugiej mi się zakleszcza, może trzeba czymś przesmarować uszczelki, czymś co nie pozostawia śladów??
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#40

Post autor: tr000tyl »

Kupiłem myjkę. Wymyłem płytę i nadal słychać trzaski spod igły. Mam wrażenie że nic to nie dało :(

Co do szczotek od myjki. W instrukcji napisane jest aby nie myć ich wodą z kranu bo metalowe części zardzewieją a szczotki zmienią kolor.
Czy woda destylowana i alkohol izopropylowy nie spowoduje rdzewienia?
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4898
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#41

Post autor: eu4yaon »

tr000tyl pisze:
22 paź 2020, 19:47
Mam wrażenie że nic to nie dało
Dało, masz czystą płytę ;)
tr000tyl pisze:
22 paź 2020, 19:47
Czy woda destylowana
Tak ona również powoduje korozję ale w mniejszym stopniu niż kranowka. Nie przejmuj się tym, pomyjesz trochę to włosie zmieni swoją barwę a metalowe części zaczną rdzewieć, to normalne. Wtedy zawsze możesz szczotki wymienić na nowe.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#42

Post autor: tr000tyl »

No to co powoduje jeszcze trzaski? Igła? Kiepska jakość tłoczenia?
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4898
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#43

Post autor: eu4yaon »

tr000tyl pisze:
22 paź 2020, 20:02
No to co powoduje jeszcze trzaski? Igła? Kiepska jakość tłoczenia?
To jest tylko winyl, czasem i na nowych płytach pojawiają się trzaski, jak nie od drobinek kurzu to jakości tłoczenia czy wady fabrycznej oraz wielu innych czynników. Jak masz okazję i zależy Ci na tej płycie to poprostu ja wymień.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#44

Post autor: tr000tyl »

Mam tą drugiej generacji - z gumowymi origami. Ale i tak zalewają labele :( Nawet jak mocno dokręcę.
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czyszczenie płyt - problemy.

#45

Post autor: koscidogitary »

tr000tyl pisze:
22 paź 2020, 20:41
Mam tą drugiej generacji - z gumowymi origami. Ale i tak zalewają labele :( Nawet jak mocno dokręcę.
Musisz przez odkręceniem kapsla dać płycie odcieknąć - ja już tego nie robię tylko od razu ściągam płyn (miękką!) mikrofibrą bo jednorazowo w godzinę myję ~20 płyt i nie bawię się odciekanie. Niektórzy też ściągają płyn kawałkiem miękkiej gumy - eu4yaon o tym pisał, przeczytaj sobie.
Następnie odkręcam kapsel i bardzo szybko drugą, suchą (miękką!!) szmatką zgarniam resztę płynu z krawędzi labela - trzeba nabrać wprawy
- mi NIC nie zacieka.

Kapsla wcale nie trzeba mocno dokręcać - w końcu uszkodzisz gwint na trzpieniu lub w kapslu - nie to powoduje podciekanie.

IMO myjka Analogis lepiej się sprawuje niż Knosti. Myje się szybciej, nie ma dodatkowego oringa, nie ma korbki i nic nie zalewa bo szybko można odkręcić kapsel i ściągnąć resztę płynu z krawędzi labela/rowka końcowego.

Umyłem setki płyt i zalałem tylko dwa labele, czerwone od Muzy - trochę puściły kolor - ale na początku każdy potrzebuje nabrać wprawy.
Poza tym o myciu myjką ręczną już bardzo dużo było na tym Forum powiedziane - przejrzyj starsze wpisy, zbierz to do kupy i "wypracuj" sobie swoją własną "technikę mycia".

Nie każda mikrofibra się nadaje, koniecznie musi być miękka (!!!) i chłonna. Np. najtańsze z Biedronki/Tesco się nie nadają - są za ostre :!: Ja stosuję takie, których używa się np. w car-detailing, trochę się tym kiedyś bawiłem i mi został stary zapas. Poszukaj, pokombinuj - może np. miękka podkoszulka na ramiączkach, z dobrej jakościowo CZYSTEJ BAWEŁNY będzie Ci pasować. Podkradłem kiedyś taką mojej żonie i była rewelacyjna - ale dla dobra naszego małżeństwa i mojej 'kolekcji płyt' już więcej tego nie zrobię :morda:

Zapomniałem napisać, że jednak jak praktyka pokazuje dużo lepsze (o ile nie najlepsze) są myjki podciśnieniowe. Myjki ręczne tylko z grubsza zgarniają brud a dzięki miksturze forumowej także całkiem fajnie odtłuszczają, ale to nie to samo co myjka podciśnieniowa takiej czy innej konstrukcji.

Np. po zwykłej myjce ręcznej igła nadal wyskrobuje wklepany kurz i kłaki z rowka, nawet po dwukrotnym myciu.

Powodzenia ;)

EDIT: trzeszczą płyty tak nowe jak i stare, ponadto nowe tłoczenia najczęściej brzmią gorzej niż stare (tj. ze złotej ery winyla).
Sztuka polega na tym żeby:
a) zaakceptować to tak jak jest i cieszyć się nagraniem,
b) szukać płyt o jak najlepszej jakości tłoczenia i takich, które nie trzeszczą lub trzeszczą prawie wcale,
c) jak nie pasuje a) i b) powrócić do źródeł cyfrowych.

Można też coś tam konfiguracją aparatury odsłuchowej podciągać, ale jak płyta trzeszczy z defaultu to i Salomon nie poradzi.
ODPOWIEDZ