Malinka + DAC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#31

Post autor: koscidogitary »

tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 09:02
flakami
Ok, teraz rozumiem.
Mi zależy na Tidal, więc musiałbym płacić za Virtuosa.
Jak będę miał parę dni wolnego na zabawę to zainstaluję wersję próbną.
W kwestii MQA to nie chodzi o sprzęt, ile wyciąga kHz. Sporo czasu szukałem rozwiązania żeby odpalić na Malinie 24bity z Tidala i okazuje się, że na dzień dzisiejszy gotowego rozwiązania nie ma (żeby np. wklepać w terminal gotowe kody Linuxa). Ale trudno, 16/44 mi wystarcza.
Haty, które polecałeś są bardzo dobre. Ja mam już zewnętrzny dac więc mój hat w Malinie to tylko transport cyfrowy coax+toslink.
Odnośnie moode, jest bardzo prosty w obsłudze. Filozofia podobna jak w Volumio, przy czym darmowe Volumio często "wyrzucało" mi mojego hata HiFi Berry Digi+ PRO.
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#32

Post autor: luk8185 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 09:54
tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 09:02
flakami
Ok, teraz rozumiem.
Mi zależy na Tidal, więc musiałbym płacić za Virtuosa.
Jak będę miał parę dni wolnego na zabawę to zainstaluję wersję próbną.
W kwestii MQA to nie chodzi o sprzęt, ile wyciąga kHz. Sporo czasu szukałem rozwiązania żeby odpalić na Malinie 24bity z Tidala i okazuje się, że na dzień dzisiejszy gotowego rozwiązania nie ma (żeby np. wklepać w terminal gotowe kody Linuxa). Ale trudno, 16/44 mi wystarcza.
Haty, które polecałeś są bardzo dobre. Ja mam już zewnętrzny dac więc mój hat w Malinie to tylko transport cyfrowy coax+toslink.
Odnośnie moode, jest bardzo prosty w obsłudze. Filozofia podobna jak w Volumio, przy czym darmowe Volumio często "wyrzucało" mi mojego hata HiFi Berry Digi+ PRO.
A powiedz mi jak wygląda odtwarzanie na moodo Tidala: przez aplikację Tidal w telefonie, czy przez tego klienta upnp? Czy występują przerwy między utworami, które mają płynne przejście? Da się Malinę wyłączyć z poziomu telefonu czy potrzebny twardy shut down poprzez odłączenie zasilania? W Rpi4 nie ma problemu z nadmiernym nagrzewaniem się? Masz pozakładane radiatory?
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#33

Post autor: koscidogitary »

tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 09:44
Spotify
Mi już nawet nie chodzi o samo 320k, tylko że dźwięk jest "zamulony". Zwykła MP3 320k RIP z CD brzmi nieco ostrzej i bardziej sucho ale mimo wszystko dużo bardziej naturalnie niż to samo nagranie ze Spoti. Dźwięk Spoti jest kompresowany z użyciem jakichś equalizerów i polepszaczy. Owszem na przeciętnym sprzęcie brzmi dobrze i takich jest znakomita większość użytkowników, ale jak się to puści na trochę lepsze audio to mnie osobiście wnerwia ta maniera brzmienia Spotify. Dźwięk jest miękki, podkoloryzowany i jakby stłumiony - zupełnie mi nie pasuje. Poza tym aplikacja jest super i do tego mają naprawdę dużą bazę muzyczną. Ale trudno, będę płacił 2x więcej za Tidal nawet jakbym nie mógł słuchać w MQA. Zresztą jak pisałem, jakość CD 16/44 z Tidala i Maliny jest bardzo dobra, nie mam zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#34

Post autor: koscidogitary »

moode audio

Tidal przez aplikację UPNP - Bubble.
Nie można wyłączyć Maliny z poziomu aplikacji - do tego odpalam przeglądarkę i 192.168.0.xxx
U mnie Malina pracuje 24h.
W Bubble mogę odczytać zapisanie playlisty w Tidal ale nic do nich nie mogę dodać.
Można tworzyć lokalne playlisty na apce i szperać w Tidalu bez problemów, tyle że wyszukiwanie działa trochę wolniej.
Czasami potrzeba czasu na przełączenie utworów. Ale jest krótka chwilka. Co ważne u mnie się nie zawiesza. Mi nie przeszkadzają drobne zwłoki czasowe.

Nie wiem dlaczego moje aplikacje Tidal np. na komputerze czy Androidzie nie widzą Maliny. Gdyby widziały tak jak widzi np. Spoti to byłbym bardzo szczęśliwy. Ale póki co przyzwyczaiłem się do tego co mam. Jak wygospodaruję kiedyś trochę czasu to jeszcze nad tym posiedzę. Niestety nie znam się na Linuxie więc są pewne trudności.
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#35

Post autor: luk8185 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 10:27
moode audio

Tidal przez aplikację UPNP - Bubble.
Nie można wyłączyć Maliny z poziomu aplikacji - do tego odpalam przeglądarkę i 192.168.0.xxx
U mnie Malina pracuje 24h.
W Bubble mogę odczytać zapisanie playlisty w Tidal ale nic do nich nie mogę dodać.
Można tworzyć lokalne playlisty na apce i szperać w Tidalu bez problemów, tyle że wyszukiwanie działa trochę wolniej.
Czasami potrzeba czasu na przełączenie utworów. Ale jest krótka chwilka. Co ważne u mnie się nie zawiesza. Mi nie przeszkadzają drobne zwłoki czasowe.

Nie wiem dlaczego moje aplikacje Tidal np. na komputerze czy Androidzie nie widzą Maliny. Gdyby widziały tak jak widzi np. Spoti to byłbym bardzo szczęśliwy. Ale póki co przyzwyczaiłem się do tego co mam. Jak wygospodaruję kiedyś trochę czasu to jeszcze nad tym posiedzę. Niestety nie znam się na Linuxie więc są pewne trudności.
A jak z temperaturą? Nie nagrzewa się pracując 24/7? Masz radiatorki?:)
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#36

Post autor: koscidogitary »

Mam standardowe mini radiatorki z bootlandu, takie, żeby dało się założyć hata. Trochę się nagrzewa ale nie aż tak, żeby z tego parowało. Poza tym Pi4 automatycznie zmniejsza taktowanie przy wzroście temperatury ponad jakiś tam niebezpieczny poziom.
Pi3 grzeją się ciut mniej, jak tylko do muzyki to wziąłbym Pi3.
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#37

Post autor: luk8185 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 11:01
Mam standardowe mini radiatorki z bootlandu, takie, żeby dało się założyć hata. Trochę się nagrzewa ale nie aż tak, żeby z tego parowało. Poza tym Pi4 automatycznie zmniejsza taktowanie przy wzroście temperatury ponad jakiś tam niebezpieczny poziom.
Pi3 grzeją się ciut mniej, jak tylko do muzyki to wziąłbym Pi3.
Pewnie zacznę od muzy ale nie wiem czy nie skończy się na jakimś serwerze z filmami więc pewnie raczej zainwestuje w Rpi4.
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#38

Post autor: tuczi77 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 09:54
Odnośnie moode, jest bardzo prosty w obsłudze. Filozofia podobna jak w Volumio, przy czym darmowe Volumio często "wyrzucało" mi mojego hata
Ale też jest tak, że instalujesz obraz systemu (.iso) na karcie mSD, odpalasz, konfigurujesz przez interface i działa czy jednak nadal trzeba w tych "linijkach" grzebać? Co do MQA to jak będzie mnie stać na sprzęt, na którym usłyszę różnicę pomiędzy hi-res a MQA to będę się wtedy martwił. Choć raczej przy takich pieniądzach to nie będę miał zmartwienia ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Malinka + DAC

#39

Post autor: azael »

tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 09:44
No tak, tylko gorzej, że samo Spotify nie oferuje nic więcej ponad 320kbps ;)
@tuczi77, odnosiłem się tylko do obsługi przez Volumio, nie do kontentu Spot. ;-)
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 570
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Malinka + DAC

#40

Post autor: MDMA66 »

Panowie też się zastanawiam nad użyciem malinki do DAC'a. Mój DAC to nostromo 5H i chciałbym dodać malinkę przez coaxiala lub optyka. Głównie to słuchałbym muzy z Soundclouds, jaki program do tego polecacie? Ile ramu trzeba wybrać do 4b żeby to fajnie płynnie chodziło?

Jak kupię rozszerzenie do maliny:
https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi- ... 50095.html
o paramterach 24/192 a mój DAC ma 32/192 to która gęstość będzie odtwarzana 32 czy 24?

Generalnie, gęstość nie jest najważniejsza, chciałbym żeby malina spełniała funkcje bezprzewodowego streamera, zamiast komputera.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Malinka + DAC

#41

Post autor: blispx »

u mnie na razie temat strumieniowca umarł bo wszystko co miałem wpakowałem w postawienie dysku sieciowego na freenas a że ja muszę zawsze mieć wszystko mega to poszło na sprzęt grubo... no ale jak będzie strumieniowec to będzie miał z czego brać dane ;)

co do maliny zostawiłem są ją tylko na pi-hole jako strumieniowiec zabawy z tym to trochę sztuka dla sztuki no chyba że w kernelu 5.6 dali jakieś wsparcie
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#42

Post autor: koscidogitary »

tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 11:14
iso
Tak, tak samo, formatujesz kartę, nagrywasz obraz. Działa bez problemu.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#43

Post autor: koscidogitary »

MDMA66 pisze:
16 lut 2020, 22:10
gęstość
24bit chyba, że Twój DAC ma funkcję upsampling. 24 to maks ile potrzeba do szczęścia.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#44

Post autor: koscidogitary »

tuczi77 pisze:
13 lut 2020, 11:14
MQA
Ja nie mam na Malinie MQA, mam 16/44.1 z Tidala. Jest dobrze. Ja słyszę różnicę na korzyść MQA w stosunku do 16/44. Niezależnie od jakości sprzętu audio w zasadzie nie słyszę różnic pomiędzy MQA a plikami hi-res 24/96 i więcej. Słyszę natomiast różnice na tym samym bitrate, np. 24/192 a różnymi sterownikami do mojego DACa, odtwarzanie przez foobar. Wynika to m.in. ze sposobu obróbki sygnału, np. użycie DSP albo ASIO bit perfect. Mój DAC to Asus Xonar Essence One MKII Muses.
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 570
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Malinka + DAC

#45

Post autor: MDMA66 »

dzięki. Fajnie chodzą te maliny? ile ramu polecacie?
ODPOWIEDZ