Głośniki dostały chrypy

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kowal84
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2020, 16:27
Gramofon: Technics SL-B202
Lokalizacja: Warszawa

Głośniki dostały chrypy

#1

Post autor: Kowal84 »

Hej,

Moje głośniki zaczęły się dziś dziwnie zachowywać. To są aktywne monitory Micca. Raczej poziom dla początkujących ale do tej pory grały ok.

Kilka dni temu podłączyłem do nich nowy „stary” gramofon z nowa wkładka AT95 i przedwzmacniacz. Przez kilka dni wszystko było pięknie i cieszyłem się dźwiękiem.

Dziś włączam sobie Wodeckiego jak co wieczór a głośnik basowy chodzi na zawiasach jak szalony. Jednoczenie słychać jakby chrypienie i drganie wokalu tym spowodowane. Zaczyna się to od pewnego poziomu głośności, tak powiedzmy 75% w górę, ale wcześniej, już na tym gramofonie i wkładce, nie działo się to wcale.

Co się może dziać? Czy głośniki są za słabe i słuchałem ich za głośno przez te kilka dni i się „rozklekotaly”?

Tak to wyglada https://www.youtube.com/watch?v=AX15IjubVNM

Co ciekawe gdy podpinam pod głośniki telefon po aux i puszczam coś ze Spotify to nawet na max głośności nie udaje mi się wprowadzić głośników w takie ciagłe drganie na basie i wywołać takiej „chrypy”.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2020, 20:56 przez Kowal84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Głośniki dostały chrypy

#2

Post autor: Biogon »

Ewidentnie głośnik wpada w rezonans z gramofonem. Jeśli tego wcześniej nie miałeś to znaczy, że coś zmieniłeś. Przestawiałeś sprzęty w inne miejsca?
Awatar użytkownika
Kowal84
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2020, 16:27
Gramofon: Technics SL-B202
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki dostały chrypy

#3

Post autor: Kowal84 »

Biogon pisze:
22 sty 2020, 20:53
Ewidentnie głośnik wpada w rezonans z gramofonem. Jeśli tego wcześniej nie miałeś to znaczy, że coś zmieniłeś. Przestawiałeś sprzęty w inne miejsca?
Oba tak się zachowują. Masz na myśli rezonans spowodowany drganiami z gramofonu (Technics SL-B202)? Od poniedziałku słucham na takim zestawie i ustawieniu i dopiero dziś to się objawiło. Jeśli coś przesuwałem to mogły tonący dosłownie centymetry bo zestaw stoi na małej komodzie wiec miejsca jest mało.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Głośniki dostały chrypy

#4

Post autor: Biogon »

Kowal84 pisze:
22 sty 2020, 21:00
zestaw stoi na małej komodzie wiec miejsca jest mało.
I tu jest problem. Głośniki są za blisko gramofonu i stoją razem z nim na jednej płaszczyźnie/komodzie. Jak postawisz kolumny np. na podłodze to membrany powinny przestać tak się zachowywać. Spróbuj. Znajdź inne miejsce na paczki lub gramofon. Nie rozumiem tylko dlaczego wcześniej nie zaobserwowałeś tego zjawiska.
Awatar użytkownika
Kowal84
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2020, 16:27
Gramofon: Technics SL-B202
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki dostały chrypy

#5

Post autor: Kowal84 »

Wcześniej nie występowało. Jestem pewien. I tak jak pisze na innym źródle tego nie ma. Nawet na max głośności. Na gramofonie tez ten efekt występuje tylko od ok 75% głośności. Dlatego trochę mnie dziwi ta hipoteza. Ale zrobię test i postawie głośniki na podłodze i sprawdzę.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Głośniki dostały chrypy

#6

Post autor: Biogon »

Na innym źródle nie ma mechaniki więc nie ma się co wzbudzać.
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Głośniki dostały chrypy

#7

Post autor: syko »

Biogon pisze:
22 sty 2020, 21:44
Na innym źródle nie ma mechaniki więc nie ma się co wzbudzać.
:clap: :)
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Kowal84
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2020, 16:27
Gramofon: Technics SL-B202
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki dostały chrypy

#8

Post autor: Kowal84 »

Biogon pisze:
22 sty 2020, 21:44
Na innym źródle nie ma mechaniki więc nie ma się co wzbudzać.
Racja. Bredzę :) Dziś już za późno na testy, więc jutro sprawdzę.
Patrzę jeszcze krzywym okiem na preamp (chwilowo vivanco). Zastanawiam się czy z niego nie idą jakieś dodatkowe dźwięki. Mam z nim tak że ruszanie wtykiem rca od jednego z kanałów powoduje straszne trzaski. Poza tym preamp i kable muszą być odpowiednio ułożone, bo jak leżą "nieodpowiednio" to z głośników dobiega "pykanie", jakby odgłos lecącego śmigłowca.
Awatar użytkownika
Kowal84
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2020, 16:27
Gramofon: Technics SL-B202
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki dostały chrypy

#9

Post autor: Kowal84 »

Ustawienie głośników na innej powierzchni niż gramofonu pomogło. Dzięki
ODPOWIEDZ