Technics SL-1500C

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#151

Post autor: Piterski »

Ja sądzę, że kolega raczej podświadomie uspokaja sumienie, że kupił 1500C nie zaś 1200GR.
To ile ktoś może wydać na gramofon kilka tysięcy wynika z tego, że po prostu może sobie na to pozwolić i gotów jest za ten przrost jakości zapłacić. Może i on jest procentowo dużo mniejszy niż przyrost jakości ale tak to już w tym audiofilskim życiu bywa. Nie stać mnie zadowalam się tańszym i urządzeniem, a jak mam kasę i mogę sobie na to pozwolić to płacę. To jest kwestia indywidualna i nie ma co tego od tej strony roztrząsać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#152

Post autor: Quarter »

Najśmieszniejsze, że gdyby nie ta nieszczęsna winda w 1500C to...pewnie jeszcze długo nie wpadłbym na pomysł upgrade'u do 1200GR :D Był wczęśniej moment zawahania, ale uspokoiłem sumienie właśnie tym, że nie potrzeba kupować preampa (bo testerzy twierdzą, że jest bardzo OK co raczej się zgadza) i nie potrzeba wkładki (choć miałem już 2M Red, które załozyłem w Grundigu). Więc gdyby nie mój świr, moja niecierpliwość i głód słuchania teraz i natychmiast, nie szarpnąłbym się na 1200GR i pozostałbym szczęśliwym posiadaczem 1500C. I udałbym się (tak jak i teraz) na niekończące się poszukiwania Świętego Graal w postaci zestawu hiper pre + hiper MM/MC + hiper amp :lol:
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
amiku
Posty: 125
Rejestracja: 22 maja 2017, 11:57
Gramofon: Yamaha GT-2000
Lokalizacja: Legnica

Re: Technics SL-1500C

#153

Post autor: amiku »

W moim przypadku wybór był taki...ok 6500 zł do dyspozycji i teraz czy GR czy SL-1500 i Nuda mini od Konstruktora. Wybrałem to drugie rozwiązanie i jestem szczęśliwy...przy ograniczonych środkach niestety potrzebne są kompromisy i priorytety, tak jak w życiu.
Yamaha GT-2000, Sony PS-X4, Technics SL-1500C, EPC-205C mk3, AT33PTG/2, DL-103R, Ortofon Rondo Blue, ANK L3 Top by Misse, MaCaBRiaa, NUDAmini, Ortofon VERTO, Unison Unico Due, Denon PMA-1510AE, Shanling ET3, Opera Grand Mezza, Monitor Audio Bronze 6
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: Technics SL-1500C

#154

Post autor: ozii »

Quarter
ja sądze że musiało tak się stać, mianowicie ta winda miała być byle jaka dla ciebie w 1500C. abyś mógł kupić GR-a, tu nie ma przypadków moim skromnym zdaniem ;)
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#155

Post autor: Quarter »

ozii pisze:
24 lis 2019, 15:59
Quarter
ja sądze że musiało tak się stać, mianowicie ta winda miała być byle jaka dla ciebie w 1500C. abyś mógł kupić GR-a, tu nie ma przypadków moim skromnym zdaniem ;)
Czyli "Przypadek? Nie sądzę...."??? :clap: :clap: :clap: Tak czy owak - jest, gra cudnie, a będzie jeszcze cudniej jak rozwalę najbliższy bankomat i opękam resztę toru :twisted:

PS. Żeby nie było smutno właścicelom 1500C, którzy zmagają się z windą - jak już pisałem, winda w GR też beretu nie zrywa i wcale mi się nie podoba, ale...da się żyć, nie opada samoistnie aż do płyty.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: Technics SL-1500C

#156

Post autor: ozii »

Quarter pisze:
24 lis 2019, 23:53
samoistnie nie opada
tzn ? musisz dopychac palcem ?
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Technics SL-1500C

#157

Post autor: wojtekf »

ozii pisze:
25 lis 2019, 10:52
Quarter pisze:
24 lis 2019, 23:53
samoistnie nie opada
tzn ? musisz dopychac palcem ?
W 1500C pojawiają się przypadki, że po podniesieniu samoczynnie opadała. Nawet bez pomocy palcem. Zamiast pozostać w pozycji podniesionej. No i Quarter na taki przypadek trafił.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
BeJot
Posty: 14
Rejestracja: 19 lis 2019, 21:31
Gramofon: Technics SL-1500C
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#158

Post autor: BeJot »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.
Może nieco przydługi, proszę o wyrozumiałość.

Quarter, między wierszami, wywołał mnie wcześniej.
Miałem faktycznie problem z windą w 1500C, ale w serwisie Panasonica BWM w Warszawie w ciągu dwóch dni wymieniono ramię i jest OK.

Ale po kolei - czego oczekiwałem wybierając gramofon po 30 latach przerwy?
Miał być z napędem DD i solidny jak mały czołg.
Koniecznie 78 obr. bo mam stertę starych, zabytkowych szelaków.
Koniecznie wymienny headshell - do różnych płyt i do różnych wkładek.
Zainstalowana wkładka powinna być co najmniej poprawna, dobra na początek.
Musiał być czarny i fajnie wyglądać, aby uzyskać odpowiedni współczynnik WAF.
SL-1500C ze swoją ceną i bardzo dobrymi recenzjami idealnie wpasował się w te preferencje.
Bonusem był b. dobrze oceniany wbudowany preamp, bo w moim wzmaczniaczu ROKSAN CASPIAN nie ma wejścia PHONO.
Kupiłem - bardzo kompetentnie, sympatycznie i rzetelnie zostałem obsłużony w Warszawie w salonie HCX.

Po wyregulowaniu ramienia, w tym VTA, sprawdziłem fabryczne ustawienie wkładki.
Overhang miał mniej niż zalecane w instrukcji 52 mm.
Ustawiłem wg szablonu Baerwalda, teraz overhang jest ok. 53 mm.

Napęd jest super cichy i stabilny - tak miało być i tak jest.
Po kilku dniach miałem problem windą (samoistne opadanie ramienia), ale po wizycie w serwisie BWM elegancko naprawione.
Teraz jest bez zarzutu.
Automatyczne podnoszenie ramienia na końcu płyty mam włączone na stałe, zawsze i pewnie działa - 10/10.

Wbudowany przedwzmacniacz jest zaskakująco cichy, żadnych przydźwięków czy zakłóceń.
Na próbę podłączyłem tani, zewnętrzny przedwzmacniacz na baterię QED Discsaver.
Ten wbudowany jest pod każdym względem lepszy od QED, ale ważniejsze było co innego.
Sygnał z wkładki jest dostarczany bez względu na ustawienie przełącznika wyjść z tyłu gramofonu.
Czyli dobrze, ten tylny przełącznik tylko wyłącza wbudowany preamp, ale nie jest na ścieżce sygnałowej.

Nie mam porównania ani z innymi gramofonami/ wkładkami w tej cenie, ani z dobrymi preampami.
Wkładka 2M Red zaczęła grać znacząco lepiej (mniej ostro) po ok. 40 płytach.
Traktuję ją jako wstępną, do rozeznania się w zgromadzonych płytach i do tego celu na pewno dobrze sie nadaje.
Red z wbudowanym preampem na pewno jeszcze nie brzmi docelowo, wolę mniej szczegółowe, bardziej plastyczne brzmienie.
Obecnie słucham praktycznie tylko winyli, tak więc igła/wkładka będzie do wymiany wcześniej niż później.
Ale już teraz potrafi zabrzmieć znakomicie, np. muzyka klasyczna na prawie mint TELEFUNKENACH z lat 70.
Mozart (reedycja Deutsche Grammophon) z Biedronki szału nie ma, ale też zaskakująco dobrze.
Dobrze się słucha również klasyki wydawanej kiedyś przez Hungaroton.
Polskie płyty z dawnych lat - bardzo różnie, niektóre super, a czasem zęby bolą.

Z ciekawości podłączyłem stary headshell G8010 z b. wysłużoną wkładką MF102.
I na tym puściłem szelak na 78 obr.
Co mogę powiedzieć - zaszumiało i zagrało.
Tu jestem zupełnie na początku drogi, na pewno będę szukał wkładki dedykowanej do tej zabawy.
(Wojtek - dzięki za dotychczasowe konsultacje)
Ale przyznaję, jest w tym coś ekstra - płyta z roku 1948 gra na sprzęcie wykorzystującym najnowszą elektronikę z cyfrowych napędów Blue Ray.

Na drugiej główce od G8010 mam z kolei wkładkę OM 5E.
Na tej kombinacji ćwiczyłem stare, mocno zniszczone płyty z dawnych czasów.
Taki układ lepiej brzmi, mniej smażenia i zakłóceń niż na nowym Red.
Np. oryginalna płyta 10" z lat 50-tych, mono, Sekstet Komedy na festiwalu Sopot 56 - na swój sposób rewelacja.

Spodziewam się dostawy dobrych płyt pod choinkę ...

Na razie - bardzo fajny gramofon.
:)
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Technics SL-1500C

#159

Post autor: Biogon »

Witamy na forum :D

Gratuluję zakupu!
BeJot pisze:
16 gru 2019, 23:08
I na tym puściłem szelak na 78 obr.
Do płyt szelakowych są specjalne gruborowkowe igły, na przykład Audio Technica AT 95 ES-78 (czerwona obudowa igły z czarną kropką na froncie).
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500C

#160

Post autor: Bacek »

BeJot pisze:
16 gru 2019, 23:08
Po wyregulowaniu ramienia, w tym VTA, sprawdziłem fabryczne ustawienie wkładki.
Overhang miał mniej niż zalecane w instrukcji 52 mm.
Ustawiłem wg szablonu Baerwalda, teraz overhang jest ok. 53 mm.

........................

Na drugiej główce od G8010 mam z kolei wkładkę OM 5E.
Na tej kombinacji ćwiczyłem stare, mocno zniszczone płyty z dawnych czasów.
Taki układ lepiej brzmi, mniej smażenia i zakłóceń niż na nowym Red.
To jak by jeden, nie kończący się wątek rozproszony pomiędzy różnymi.

52mm w Technicsie to ich standardowy Stevenson. W zależności od przyjętych założeń w szablonie, Baerwald powinien mieć overhang większy od niego od prawie dwóch milimetrów (1.9mm) do prawie trzech (2.8mm). Na headshellu da to jeszcze większa różnicę bo poruszamy się po innym boku trójkąta.
Także twoja aktualna geometria jest dość przypadkowa.

Na Twoim miejscu albo wrócił bym do tych 52mm albo użył jakiegoś prostszego w ustawieniu i weryfikacji szablonu z łukiem, bez względu czy dla standardowego stevensona czy baerwalda. Może się okazać że Red jednak pobije 5E co w zasadzie powinno być naturalne.

Tu wczoraj wklejałem szablon z łukiem do Stevensona.

viewtopic.php?p=273063#p273041
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
BeJot
Posty: 14
Rejestracja: 19 lis 2019, 21:31
Gramofon: Technics SL-1500C
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#161

Post autor: BeJot »

Bacek pisze:
17 gru 2019, 08:42
Baerwald powinien mieć overhang większy od niego od prawie dwóch milimetrów (1.9mm) do prawie trzech (2.8mm)
Faktycznie! chyba niedokładnie zmierzyłem, jest ok. 54 mm.
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, i tak musiałem ruszyć bo z fabryki było na pewno mniej niż 52 :
a) powinienem ustawić na 52 i wówczas to będzie Stevenson (dzięki za namiary na szablon, przy okazji sprawdzę).
b) mogę ustawić na Baerwalda i wówczas będzie to ok. 54-55 mm

Czym się kierować a) czy b) - na słuch?
Czy statystycznie (?) na Technicsach lepiej wypada a) ? Czy to zależy od wkładki?
Zmieniać na próbę co 2 tygodnie?

(Ustawienie G8010 pomińmy, bo tam nie ma regulacji, a wykorzystuję je sporadycznie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500C

#162

Post autor: Bacek »

a czy b w zasadzie bez różnicy o ile ustawione dokładnie. W teorii B więcej uśrednia bląd na powierzchni płyty a a ma szansę lepiej grać przy końcu, ale różnice miedzy nimi są kosmetyczne, natomiast różnica między którymkolwiek a złym ustawieniem może być bardzo znaczącą.
BeJot pisze:
17 gru 2019, 13:49
b) mogę ustawić na Baerwalda i wówczas będzie to ok. 54-55 mm
Te 50 coś tam to nie overhang tylko sposób ustawiania wkładki który odbywa się w lekko innej osi niż overhang. Ustawienie 52mm odpowiada fabrycznemu overhangowi 15mm technicsa.
Ponieweważ to 50 z kawałkiem ustawia się w innej osi to zwiększenie overhangu o 2mm bedzie wymagało większego przesunięcia niż z 52 na 54mm, można to policzyć tylko nie ma po co, lepiej sobie wygenerować szablon.

Ok, to masz w promocji, poprawiony Stevenson (tak żeby podziałka boczna się wydrukowała), Baerwald wg japończyków i Baerwald wg normy IEC. Wydrukować, zweryfikować linijką lub suwmiarką że długości podziałek się zgadzają no i sprawdzać łuk, oczywiście bez obracania talerzem, bo z obracaniem to i do gwiazdki będzie pasowało a nie tylko do łuku.

Baerwaldy dwa bo do tego IEC może Ci zabraknąć długości otworków w headshelu.
SL12x0_Stevenson_JIS.pdf
(10.2 KiB) Pobrany 90 razy
SL12x0_Baerwald_JIS.pdf
(10.45 KiB) Pobrany 72 razy
SL12x0_Baerwald_IEC.pdf
(10.84 KiB) Pobrany 56 razy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
BeJot
Posty: 14
Rejestracja: 19 lis 2019, 21:31
Gramofon: Technics SL-1500C
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#163

Post autor: BeJot »

Dzięki, posprawdzam.
Pobierałem swojego Baerwalda stąd:
https://www.vinylengine.com/cartridge-a ... tors.shtml

Ten mój jest lepszy ? gorszy ? taki sam?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500C

#164

Post autor: Bacek »

Wsio rawno. Ale to skoro używałeś takiego z łukiem to zastanawiam w jaki sposób że się nie udało? Ew może otwór krzywo wycięty?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C

#165

Post autor: Quarter »

BeJot pisze:
16 gru 2019, 23:08

Quarter, między wierszami, wywołał mnie wcześniej.
Miałem faktycznie problem z windą w 1500C, ale w serwisie Panasonica BWM w Warszawie w ciągu dwóch dni wymieniono ramię i jest OK.

(.....)
Na razie - bardzo fajny gramofon.
:)
Miło Cię widzieć! Czyli Ty postąpiłeś mądrze waląc od razu do serwisu (czas naprawy: 2 dni), a ja idiota poleciałem do salonu, gdzie od razu postraszyli mnie dwoma tygodniami. Wprawdzie w efekcie jest 1200GR ale....:) :) :)

Fajnie, że jesteś zadowolony z 1500C. Mnie się też bardzo podobał.

Po zmianie igły na 2M Blue jest bardziej muzykalnie, mniej ostro. Ale to kolejne 600 zł, więc może rozsądniej sprzedać 2M Red za jakieś 200 zł, dołożyć te 600 i za 800 zaczyna już być pewnie jakiś sensowniejszy wybór - ale to już w wątkach o wkładkach :)

Niech Ci dobrze służy, to fajny sprzęt!
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ