Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
wojtekp
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2018, 01:08
Gramofon: Technics SL-1500C

Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#1

Post autor: wojtekp »

W najbliższą sobotę będę odbierał osobiście od sprzedawcy Duala 604. Co powinienem sprawdzić, jakie testy wykonać? Na co szczególnie zwracać uwagę? Jestem zupełnie początkujący i moja (na szybko zdobywana przez ostatnie 2 tygodnie) wiedza o gramofonach pochodzi głównie z tego forum i innych zakamarków internetu, więc brak mi odpowiedniego doświadczenia. Udzielicie proszę jakichś porad?

PS. Może fajnie byłoby spisać przynajmniej jakąś checklistę (albo i szerszy poradnik), która docelowo trafiłaby do FAQ? Pewnie nie jestem pierwszy, który natyka się na taki problem ;)

PS2. Jeśli podobny temat na forum już istnieje, i przepraszam za dubla i proszę o nakierowanie mnie na niego, sam nie znalazłem.
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#2

Post autor: gravediggie »

Pogadaj z Olsza84. Dowiesz się wszystkiego co chciałbyś wiedzieć o 604 i innych Dualach. Duale to specyficzne skurczybyki :)
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#3

Post autor: darkman »

Masz na forum bardzo obszerne tematy Olszy z renowacji Duali i kupę opisów z detalami. To Szcze Gulasz jest ten Kamil nasz. On jest ze Szcze Cina, a Ty?
Poza tym na pewno Ci podpowie co sprawdzić i jak.
1.
viewtopic.php?f=61&t=11983
2.
viewtopic.php?f=61&t=11480
3. chyba mi się nie chce.. ale idź za ciosem w tym subforum "Dual"
No dobra niech stracę:
viewtopic.php?f=61&t=10972

p.s. aha, bo zapomniałem dodać, On ma więcej Duali niż Regsoft Soniaków, a to jest prawie niemożliwe. Taka choroba, obaj są w poważnym stanie :roll: :mrgreen:
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#4

Post autor: gravediggie »

No właśnie... u mnie nawet stoi jedna 604ka od Kamila. Piękna, odremontowana, mmmhmmmm. Mój szwagier kupił. Także wiesz, może zamiast do jakiegoś Bartka to wpadniesz tu "nad morze".
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#5

Post autor: olsza84 »

Do części rzeczy odniosłem się per PW, gdyż otrzymałem już wczoraj zapytanie. Odniosłem się też, póki co umiarkowanie sceptycznie do samego serwisu. Serwisu, który był sugerowany w innym wątku kolegi wojtekp o tych Dualach. Ale zaznaczam, że nie znam samej oferty. Więc może to być oferta bez serwisu a jedynie z nowo wykonaną plintą.

Co sprawdzić? Raczej typowe rzeczy + kilka dla tego modelu:
- pierwsze co, czy antyrezonator nie dynda w przeciwwadze. Częsta wada.
- czy trzyma obroty i czy względnie szybko je osiąga.
- czy ramię nie ma nadmiernych luzów - to będzie dość ciężkie dla Ciebie bo Dual akurat zaleca minimalny, wyczuwalny luz na łożyskach.
- czy pyka w głośnikach przy odstawianiu ramienia przy typowej głośności słuchania ustawionej na wzmacniaczu.
- przyłóż ucho do talerza i sprawdź czy nie ma metalicznego skrzypienia przy kręcącym talerzu. Wyłącz gramofon i szybko obracaj talerz palcami przy szpindlu jednocześnie lekko dociskając talerz w dół. Później wolno - to samo czy jest jakiś niepokojący dźwięk. Później ta sama procedura ale przy krawędzi talerza (przy tarczy strobo). Szybko i wolno przy jednoczesnym docisku. Nie za mocno - żeby talerz nie szorował o plintę :) Oczywiście względna cisza w otoczeniu wskazana.
- sprawdzenie całego cyklu automatyki powrotu
- czy igła wolno opada na płytę
- czy mechanizm pomocy punktu opadania igły jest właściwie ustalony (włącza się osobnym pokrętłem)
- czy ramię w stanie lewitacji przy zerowych nastawach stoi w miejscu. Czy nie ciągnie w którąś stronę. Dalej czy przy ustawionym antyskatingu na wartość 0,5 zaczyna się bez oporu poruszać w stronę stopki.
- no i pytanie podchwytliwe, które Ci napisałem na PW ;)

Ja jeszcze przy zwrocie "kompletny przegląd" bym pytał (nie wiem czy o takim tu mowa w tym przypadku) o takie rzeczy jak: to czy były przeczyszczone wszelkie styki (w 3 miejscach), czy była wymieniania elektronika w sekcji zasilania i silnika (jest tu kilka obowiązkowych wymian), czy silnik był otwierany i smarowany (raczej niestandardowa procedura, więc nie każdy to robi) i w jakim stanie jest łożysko, czy ustawienie obrotów (pitch) było skalibrowane dla obu prędkości tj 33 i 45.
darkman pisze:
08 sty 2019, 12:11
p.s. aha, bo zapomniałem dodać, On ma więcej Duali niż Regsoft Soniaków, a to jest prawie niemożliwe. Taka choroba, obaj są w poważnym stanie :roll: :mrgreen:
Regsoft trzeba mu dowalić. Pewnie masz na niego haka - obaj jesteście z tego samego klubu SONY :mrgreen: ;)
gravediggie pisze:
08 sty 2019, 12:28
u mnie nawet stoi jedna 604ka od Kamila. Piękna, odremontowana,
Niech służy :) Czekam na premierę ;)
Ostatnio zmieniony 08 sty 2019, 13:34 przez olsza84, łącznie zmieniany 3 razy.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6378
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#6

Post autor: Regsoft »

darkman pisze:
08 sty 2019, 12:11
On ma więcej Duali niż Regsoft Soniaków, a to jest prawie niemożliwe
Wymyślił … jestem na odwyku … mam tylko tyle sprawnych Soniaczy ile da się trzymać pod prądem na komodzie … i regale :lol:
Reszta cieszy już innych forumowiczów 8-)
olsza84 pisze:
08 sty 2019, 12:49
Regsoft trzeba mu dowalić
Zajrzyj do działu płytowego. Dark dawno przekroczył horyzont zdarzeń :D
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#7

Post autor: gravediggie »

olsza84 pisze:
08 sty 2019, 12:49
Niech służy Czekam na premierę
Ja też czekam, masakra, jeszcze miesiąc. Stoi na szafie zafoliowany, szwagier nie pozwala mi go dotknąć. Ale popatrzyć mogę :lol: .

Ps. A w ogóle to będziemy Cię prosić żebyś wpadł i namaścił go przed pierwszym odpaleniem. No wiesz.. na szczęście. Odezwę się na początku lutego.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#8

Post autor: olsza84 »

Jeszcze na prośbę kolegi wrzucam zdjęcia antyrezonatora:

Antyrezonator uwalony aka "zwisa jak psie jajca"
IMG_20180611_191710.jpg

A tu po mojej naprawie i regulacji położenia:
IMG_20180523_201203.jpg
IMG_20180523_201153.jpg
gravediggie pisze:
08 sty 2019, 13:21
Ps. A w ogóle to będziemy Cię prosić żebyś wpadł i namaścił go przed pierwszym odpaleniem. No wiesz.. na szczęście. Odezwę się na początku lutego.
Ok :) Mam wołać księdza z kropidłem? :D
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#9

Post autor: gravediggie »

Eee, nie trza, sami polejemy. Szklanki som.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
wojtekp
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2018, 01:08
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Co testować przy odbiorze używanego gramofonu?

#10

Post autor: wojtekp »

Dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza Kamilowi aka Olsza84. Gramofon odebrany, testy Olszy zrobione. Nie było negatywnych niespodzianek, za to jedna pozytywna - sprzedający jeszcze nie zapytany sam odpowiedział na pytanie podchwytliwe. Więcej o sprzedającym napiszę w wątku, w którym o niego pytałem, będzie na przyszłość.

Wracając do pierwotnego pomysłu - proponuję gdzieś te rady dotyczące odbioru gramofonu przypiąć. Mi jako zupełnie początkującemu bardzo pomogły i dodały sporo pewności siebie podczas odbioru. Można by je rozszerzyć o to co dodatkowo trzeba sprawdzić w paskowcach oraz jak przygotować gramofon do transportu i będzie fajny poradnik dla świeżaków :)
ODPOWIEDZ