Mikstura forumowa

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
SimonTemplar

Re: Mikstura forumowa

Post autor: SimonTemplar » 14 lis 2018, 14:54

blispx pisze:
14 lis 2018, 14:36
Stare.. Jak chcesz mieć olej w rowkach i na igle to próbuj
Racja :roll: Ja stary miś a na „sztuczny miód” się nabrałem... :lol:

Awatar użytkownika
Biogon
Gramofon: składak

Post autor: Biogon » 15 lis 2018, 10:20

Czy zamiast IPA mogę użyć "ALKOHOL ETYLOWY CAŁKOWICIE SKAŻONY 99,9%". Pierwszy raz warzę miksturę. W kąciku fotograficznym mam Ilfotol i wodę destylowaną a alk j.w. w zapasach do maszynki turystycznej. Nada się ten Etyl? Z tego co pamiętam z opisu aukcji był reklamowany jako baza do produkcji perfum i rozpuszczalnik do szelaku.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2018, 12:09 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blispx

Post autor: blispx » 15 lis 2018, 10:39

Możesz
"First press fajny jest" Paulo Coelho

ryba_82

Post autor: ryba_82 » 15 lis 2018, 11:02

Pytanie czym był skażony, najczęściej skaża się bitrexem (benzoesan denatoniowy), albo/i alkoholem izopropylowym.Tu raczej nie powinno być problemu, chyba że do skażenia użyto roztworu bitrexu w glikolu etanolowym. Ale zdarza się spirytus techniczny skażany np. toluenem. W tym ostatnim wypadku raczej nie jest wskazane mycie płyt. Izopropanol jest lepszy o tyle, że lepiej odparowuje (szybciej).
Ważne też jest pytanie o czystość, z reguły skażany etanol ma pod względem chemicznym czystość techniczną, a nie jest czysty tak, jak definiują czystość chemicy.
Z mojego doświadczenia wynika, że etanol techniczny (na szkle) czasem zostawia "ślady", po czystym etanolu szkło jest idealnie błyszczące.

Awatar użytkownika
darkman
Gramofon: Cielęcina 2.01

Post autor: darkman » 15 lis 2018, 12:03

Bio@ myj, nie żałuj strun. Toluen to silny rozpuszczalnik, ale w stężeniu 00,01% przy tym skażeniu to raczej informacja dobra do wątku "winyle z Biedronki", bo tam najczęściej rozważamy problemy egzystencjalne współczesnego świata w aspekcie filozoficznym :)
Różnica pomiędzy etanolem, a izopropanolem dla mixta forumowego jest żadna. Również w odparowywaniu roztworu podczas suszenia. Tu decyduje procentowa zawartość Mirasolu (lub pochodnych).
Obrazek

Awatar użytkownika
Biogon
Gramofon: składak

Post autor: Biogon » 15 lis 2018, 12:11

Dziękuję za wyjaśnienia :chores-mop: :)

Awatar użytkownika
blispx

Post autor: blispx » 02 gru 2018, 16:40

Dla potomnych zostawiam "TABELĘ ROZCIEŃCZEŃ PREPARATÓW CHEMII PROFESJONALNEJ" jak kogo interesuje DOKŁADNE mieszanie, wynika z niej że minimalne ale wystarczające stężenie mirasolu/fotonalu to 0,25% czyli 2,5ml na litr. Potwierdzono organoleptycznie :dance:

Co do mieszania wody z izopropanolem muszę doczytać czy zachodzi zjawisko kontrakcji objętości aby dokładniej obliczyć stężenie na razie jest na oko
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lurek

Post autor: Lurek » 03 gru 2018, 12:50

Tam w tej Lakmie to chyba ktoś przysypiał na lekcjach w szkole. Udało mu się pomieszać proporcje w stężeniach procentowych ze skalą liczbową na mapie. :-)
No i weź tu miej zaufanie do "profesjonalistów" :-/
Niemłody już, ponownie nawrócony entuzjasta zakurzonego brzmienia.
Adam i AT-LP120 (zmodyfikowany) / Ortofon OM10 i poszukiwania / preamp DIY i-lub Yamaha RX-A1040 / Yamaha RX-A1040 / Dali Zensor 7

Awatar użytkownika
blispx

Post autor: blispx » 03 gru 2018, 14:34

To nie żadna skala na mapie tylko stosunek rozcieńczenia i nikt tam niczego nie pomieszał, oczywiście adaptacja tegoż stosunku czy jest błędna czy nie pozostawiam już komuś innemu, ja potrzebuje podstawić to co widzę na mirasol tetenal czyli 1:400

Lurek

Post autor: Lurek » 03 gru 2018, 15:51

blispx pisze:
03 gru 2018, 14:34
To nie żadna skala na mapie tylko stosunek rozcieńczenia i nikt tam niczego nie pomieszał,
Czy nie pomieszał, no nie wiem? :-) Jeśli potrzebujesz stężenie objętościowe 2,5% i dodasz 1 część mirasolu do 400 części wody, jak podaje niniejsza instrukcja, to otrzymasz prawie takie stężenie i faktycznie do celów praktycznych możesz tak to zmieszać, choć prawidłowo byłoby dodać 1 część mirasolu do 399 części wody. Powstały błąd jest "praktycznie" żaden przy takim stężeniu. Ale jeśli potrzebowałbyś sporządzić roztwór o stężeniu objętościowym 20% i dodał, jak sugeruje "instrukcja", 1 część "czegoś" do 5 części wody, no to już z oczekiwanych 20% dostaniemy 16,67%. Nie mówiąc już o zalecanym dla stężenia 50% mieszanie 1 części "czegoś" z 2 częściami wody. :-) Co ciekawe ilości ml substancji dodawanych celem uzyskania odpowiedniej ilości roztworu są prawidłowe i odzwierciedlają faktyczne stężenie. Natomiast niebieski drugi rząd w tej tabeli to nie stosunki rozcieńczenia a właśnie coś jak skala liczbowa w geografii.

I żeby nie było, że się Ciebie czepiam, nic z tych rzeczy. Czepiam się profesjonalistów z LAKMA, no chyba, że i ty takim jesteś. ;-)
Niemłody już, ponownie nawrócony entuzjasta zakurzonego brzmienia.
Adam i AT-LP120 (zmodyfikowany) / Ortofon OM10 i poszukiwania / preamp DIY i-lub Yamaha RX-A1040 / Yamaha RX-A1040 / Dali Zensor 7

Awatar użytkownika
Tangram
Gramofon: AT LP120

Post autor: Tangram » 03 gru 2018, 16:02

Lurek pisze:
03 gru 2018, 15:51
Jeśli potrzebujesz stężenie objętościowe 2,5% i dodasz 1 część mirasolu do 400 części wody, jak podaje niniejsza instrukcja, to otrzymasz prawie takie stężenie
po mojemu to 0,25%...
1% jak dodasz 1 część Mirasolu na 100 części wody, jak dasz na 1 część Mirasolu na 400 części wody to otrzymujesz 0,25%

Awatar użytkownika
blispx

Post autor: blispx » 03 gru 2018, 16:47

Faktycznie Lurek masz rację im większe stężenie procentowe tym większy błąd wychodzi w tej drugiej skali, tylko co robić jeżeli producent czegoś tam podaje w drugiej skali która faktycznie jest tutaj nieadekwatna w wyliczeniach i trzeba "ręcznie" przeliczać :think:

Awatar użytkownika
zelazny
Gramofon: Luxman PD-171A

Post autor: zelazny » 09 sty 2019, 20:01

Swego czasu jakieś 2 lata temu kupiłem płyn do mycia winyli. Razem będą dwa litry, dwie butle. No i mam pytanie czy po dwóch latach ten płyn nadaje się do użytku? Do dziś używałem półlitrowej butelki no i płyn się skończył. Zostały te dwa litry.
"swe ręce, myślami błądzę
mam już w ręku i płonę
po miłość do czerni
po miłość do dźwięku
po miłość do ciebie
to tak jak spaść w czeluści winylowego rowka
to tak jak unieść się w okowach winylowego dźwięku
słucham i słucham nie doznając lęku"

Awatar użytkownika
blispx

Post autor: blispx » 09 sty 2019, 20:19

To zależy co to za płyn. Czysty izopropanol przechowuję szczelnie zamknięty w dość chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu w opakowaniu PCV od 2 lat i nic złego nie zauważyłem choć producent doradza przelanie do metalowego/szklanego pojemnika przy długim przechowywaniu . Co do wody destylowanej podobnie, należy pamiętać że woda taka przy zlewaniu/mieszaniu etc traci szybko swoje właściwości, łapie brud z otoczenia w warunkach nie-laboratoryjnych. Ale i tak zapewniam pewnie lepsze warunki niż 99% magazynów hurtowni z chemią więc nie ma co popadać w paranoję, leków nie produkujemy :lol:

Awatar użytkownika
zelazny
Gramofon: Luxman PD-171A

Post autor: zelazny » 09 sty 2019, 21:17

Luz, napisałem do sprzedawcy. Odpisał, że mogę używać.
"swe ręce, myślami błądzę
mam już w ręku i płonę
po miłość do czerni
po miłość do dźwięku
po miłość do ciebie
to tak jak spaść w czeluści winylowego rowka
to tak jak unieść się w okowach winylowego dźwięku
słucham i słucham nie doznając lęku"