Pioneer PL-50LII

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10505
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#16

Post autor: Myszor »

Piterski , Twoje eksperymenta zachęciły mnie do ustawiania vtf w różnych zakresach. Ponieważ ucho jest zwodne posłużyłem się płytą testową. Przy minimalnym vtf, wkładki nie przechodziły tracking ability test (używam tej płyty https://www.discogs.com/No-Artist-Vinyl ... se/3833171 ).
Nawet 40 mikronów było zbyt trudne. Przy ustawieniu vtf na max wkładki przechodziły 60 mikronów.
Mam więc wątpliwość. Wydaje mi się, że tracking zależy od vtf i as a nie od tłumienia. Tłumienie gasi rezonanse powstające w układzie igła-wkładka-ramię lub powstające w wyniku drgań zewnętrznych (od kolumn czy chodzenia).
Tłumienie nie zwiększa me ramienia.
Podsumowując, uważam że zwieszenie pracuje optymalnie przy vtf zalecanym przez producenta.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#17

Post autor: Piterski »

Kupię tę płytę w grudniu i powiem Ci jak mi wyszło, mam inną Hi News ale mam do niej pewne zastrzeżenia. Na razie mam już drugą rurkę S ramięnia i czekam na headshell do niego tak więc testy dopiero przede mną.
Ostatnio się specjalnie nie rozpisuje ale podniosłem vtf dla Rohmana do 2 gram, bo na mniejszym na jednej z płyt miałem wrażenie, że coś się tam wkrada w górnych rejestrach. Zmieniłem też olej na 200000cst.
Powiedz mi na jakim ramieniu robiłeś te eksperymenty z vtf?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10505
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#18

Post autor: Myszor »

Na Pua-7 i na Lustre GST-801.
Bez tłumienia olejem więc wiem że do układanki nie pasuje ale wynik testu nie pozostawia wątpliwosci. Twarde wkładki lepiej śledzą w górnych przedziałach vtf.
Powyżej 60 mikronów nie ma sensu cisnąć gdyż wymaga to ustawienia as dużo powyżej vtf.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#19

Post autor: Piterski »

Sam jestem bardzo ciekaw wyniku testu z ramieniem PL70 bo używając porównań to ja mam "samochód z sprężynami i amortyzatorem" w klasycznym są zaś same sprężyny.
Teoretyzując ustawiamy wielkość masy ramienia czyli nacisku z jaka na wkładkę, a w raz z nią igłę oddziałuje ramię dociskając ją do ścianek rowka.
Igła bowiem modulowana jest w poziomie jak i w pionie. W przypadku ramienia Pioniera ramię jest nieznacznie tłumione w poziomie, a za to dużo bardziej w pionie. Na wolny ruch o małym przyśpieszeniu reaguje delikatnie, inaczej miało by problemy z opadaniem ramienia czy podążaniem wraz z igłą w rowku płyty. Natomiast przy większych przyśpieszeniach, kiedy na igłę działa impuls o większej amplitudzie chcąc ją wysadzić z rowka, tłumienie mocno się temu przeciwstawia zwiększając jak gdyby umowną silę docisku. Tak ja to interpretuje. Oczywiście nie można zjeżdżać z dociskiem w nieskończoność bo mamy zawieszenie i igła powinna się w nim trochę ugiąć by mogło ono prawidłowo działać. Zakładam jednak, że dzięki temu tłumieniu mogę korzystać z mniejszej siły docisku czy też lżejszego ramienia. Z odsłuchu w obecnym układzie nie słyszę żadnych niepokojących sygnałów, więc trzeba to przetestować na płytach z sygnałem testowym i dobrać bezpieczne wartości.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10505
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#20

Post autor: Myszor »

Dokladnie. Jednak olej raczej nie zwieksza me ramienia bo dziala w osi. Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z pomiaru :)
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#21

Post autor: Piterski »

Myszor pisze:
16 lis 2018, 23:23
Dokladnie. Jednak olej raczej nie zwieksza me ramienia bo dziala w osi. Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z pomiaru :)
Oczywiście, że olej nie zwiększa masy efektywnej, ale masa ta jest tylko środkiem do opanowania wkładki.
Olej działa ale inaczej dla osi pionowej, a inaczej dla osi poziomej tej istotniejszej w tym rozważaniu.
Jak już wyciągnę z tego jakieś wnioski i spostrzeżenia to się nimi podzielę .
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41834
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-50LII

#22

Post autor: Wojtek »

Kochani, tłumienie cieczą z zasady pomaga przede wszystkim w kontrolowaniu rezonansu przy bardziej podatnych igłach na układach ramię-wkładka ze zbyt wysokim me.

Nie wiem skąd pochodzi teza/oczekiwanie że stosowanie tej metody "magicznie" zwiększa me układu.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#23

Post autor: Piterski »

Ja nie twierdze że w gramofonie PL70IIL tłumienie olejowe zwiększa masę efektywną.
Ja mam wrażenie, że poprawia prowadzenie igły w rowku, czyli zapobiega utracie kontaktu przez igłę z ścianami rowka.
Czy tak jest rzeczywiście postaram się przetestować na płytach testowych.
Wynikło to z tego, że gram na wkładce Rohman z mniejszym naciskiem rzędu 2 gram na lekkim węglowym ramieniu.
Ot zawiesiłem ją na tym ramieniu na próbę i że nie było tragedii zacząłem eksperymentować z tłumieniem i dociskiem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10505
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#24

Post autor: Myszor »

Wojtek pisze:
17 lis 2018, 18:36


Nie wiem skąd pochodzi teza/oczekiwanie że stosowanie tej metody "magicznie" zwiększa me układu.
Ja też nie wiem bo obaj napisaliśmy właśnie ze nie zwiększa ME. Ergo nie było takiej tezy.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41834
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-50LII

#25

Post autor: Wojtek »

Myszor pisze:
13 lis 2018, 21:08
Tłumienie nie zwiększa me ramienia.
OK, to dobrze, bo czytając powyższe odniosłem wrażenie że to miał być jakiś oczekiwany efekt tych eksperymentów Myszor :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#26

Post autor: Piterski »

Nie ma tematu dotyczącego Rohmana więc może swoje spostrzeżenia dokleję tu. Po moich wcześniejszych eksperymentach został popiół i kamienie. Miałem sprzedać tę wkładkę aż w końcu dałem jej kolejną szansę. Porządnie obciążyłem headshell uzyskując masę z wkładką na poziomie ok. 26 gram i rezonans na poziomie 8-9 Hz.
Wkładka pokazała w końcu na co ją stać bo jest i porządne zejście i przestrzeń wraz z precyzyjną lokalizacją (to zasługa dokładnie ustawionego azymutu). Jednym słowem słucham jej i nie poznaje. Miałem trochę farta, że tak się nikt nie kwapił do jej zakupu.
Teraz pozostał mi tylko zakup docelowego headshella, ponowna kalibracja i słuchanie :violin:, aż znowu mnie najdzie na eksperymenty z nową wkładką :lol:
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#27

Post autor: Piterski »

Zainstalowałem już Rohmana na docelowym headshellu, Ortofon LH-9000. Do tego przeprowadziłem dokładna kalibracje na szablonie dedykowanym do mojego gramofonu (zakupiony na ebay) i ustawiłem azymut w oparciu o płytę z sygnałem testowym i symulatorze oscyloskopu.
Już po pierwszych płytach jestem bardzo zadowolony, tak grającego Rohmana jeszcze nie słyszałem. Jednak jak z każdą wkładka trzeba się trochę natrudzić by wycisnąć z niej ostatnie soki ale uważam, że było warto. W tej chwili jeśli coś mogło by ją zdetronizować w moim systemie to chyba tylko Phasemation PP-300.

PS. Co do dokładnej kalibracji to zapytajcie o wrażenia kolegi piter34.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4921
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pioneer PL-50LII

#28

Post autor: eu4yaon »

Hej, doradzi ktoś gdzie kupię jakiś dobry olej silikonowy do tłumienia ramienia? Nie wiem również który by wlać na początek , może 30k?
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10505
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#29

Post autor: Myszor »

Rzepakowy z pierwszego tłoczenia zalej.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Pioneer PL-50LII

#30

Post autor: drEvil »

Czy ktoś zna masę efektywną ramienia w tej szlifierce? (właściwie to 4 ramion: prostych i krzywych, metalowych i tworzywowych)
ODPOWIEDZ