Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#1

Post autor: Tarkus »

Kupiłem kilka używanych płyt. Wiem, że były odtwarzane na "Bernardzie", szanowane, większość gra - jak na polskie tłoczenia z lat 80. - bez zarzutu. Ale jedna przy odtwarzaniu bardzo mocno zniekształca. Jeszcze początków stron da się słuchać, dalej coraz bardziej "skrzeczy", dwa ostatnie utwory ze strony to już horror. Poza tym w dwóch miejscach przeskakuje. Inna płyta - zniekształca trochę, można to położyć na karb niecentryczności; też w jednym utworze przeskakiwała w dwóch miejscach, po kilku odtworzeniach utworu chyba przestała. Obie wydane przez Pronit.
Wiem, że poprzedni właściciel sporo pali; słyszałem, że ów zgubny proceder brudzi także płyty. Czy uważacie, że warto próbować umycia (musiałbym jechać z tym do Katowic, ciągle nie mam własnej myjki), czy lepiej od razu reklamować?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#2

Post autor: blispx »

Tarkus pisze:
28 paź 2018, 11:02
...Ale jedna przy odtwarzaniu bardzo mocno zniekształca. Jeszcze początków stron da się słuchać, dalej coraz bardziej "skrzeczy"...
mycie nic tu nie da, reklamuj
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#3

Post autor: wojtekf »

Tzw. inner groove distortion to nie jest kwestia brudnej płyty.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#4

Post autor: Tarkus »

wojtekf pisze:
28 paź 2018, 15:14
Tzw. inner groove distortion to nie jest kwestia brudnej płyty.
Ale IGD nie zaczyna się od połowy strony (lub wcześniej). Przy prawidłowo skalibrowanej wkładce jest najczęściej efektem zużycia płyty lub... jej niecentryczności, wyjątkowo częstej w wyrobach Pronitu z tamtych czasów (ramieniem "rzuca" w prawo i w lewo, skutkiem czego igła traci kontakt z nagraniem).
W przypadku tej płyty większość zapisu odtwarza się w sposób zniekształcony. Brzmi to trochę tak, jakby igła zebrała za dużo kurzu i zaczynała "wychodzić z rowka".
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#5

Post autor: _hendryx »

Ja bym tam nie wyrokowal zanim płyty nie zostaną dobrze umyte. Kupuję sporo brudasów i trzeba pamiętać że nie wszyscy płyty trzymają w kopercie i wyciągają tylko do odsłuchu, czasami taka płyta leży na talerzu i tydzień chłonąc papierosowy smog no i mając na uwadze że płyta ma te 20 lat i tak sobie przyjmuje co jakiś czas warstwę smoły to mamy niezły syf.. dwa mycia nawet trzeba żeby to zaczęło grać.
Inny motyw to możliwe że ktoś taką płytę przefrezowal na jakimś starym Arturze (może były pożyczane) lub czymś podobnym z krystaliczną wkładką, pod mocną lupą można wtedy zauważyć że krawędzie rowka są uszkodzone..
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#6

Post autor: Tarkus »

_hendryx pisze:
28 paź 2018, 19:54
Inny motyw to możliwe że ktoś taką płytę przefrezowal na jakimś starym Arturze (może były pożyczane) lub czymś podobnym z krystaliczną wkładką, pod mocną lupą można wtedy zauważyć że krawędzie rowka są uszkodzone.
Porównywałem z egzemplarzem wielokrotnie traktowanym jak opisujesz, który... okazał się brzmieć mimo wszystko lepiej. Tylko końcówki wyraźnie zniekształcały i też nie aż tak. :(
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#7

Post autor: _hendryx »

.. no tak to musiałaby być skrajna sytuacja, uszkodzona wkładka lub bardzo dużo razy odtwarzana płyta, ale tutaj to raczej mało prawdopodobne...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#8

Post autor: blispx »

generalnie to da się wyczuć w odsłuchu nawet bez mycia czy płyta jest przeorana wzdłuż i wszerz lub efekt zjebanego mastera/tłoczenia czy jest tylko smażenie i jest to efekt brudu- szum powierzchniowy który zostawia jakiś ślad na igle

zepsuta płyta to zepsuta płyta i inaczej nie można jej nazwać jak BAD w skali ocen i tym bardziej sprzedawać takich płyt nie należy, chyba że do powieszenia na ścianę lub podkładka pod kubek z kawą

miewałem już takie płyty, nawet 1% uszczerbku z całości przeważnie wypalone,uszkodzone wzdłuż rowki powodowały szelest z jednoczesnym zanikiem właściwego dźwięku prawie do 0 dostawały i nadal dostają ocenę BAD bo się czasami nadal takie trafiają i to nic że płyta wygląda jak mint
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#9

Post autor: Tarkus »

blispx pisze:
29 paź 2018, 15:24
przeważnie wypalone,uszkodzone wzdłuż rowki powodowały szelest z jednoczesnym zanikiem właściwego dźwięku prawie do 0
Nie, to jest raczej trochę inny "efekt". Bliżej przesterowanego dźwięku, albo odtwarzanego przez uszkodzony głośnik. Charczenie nie charczenie, chrzęst nie chrzęst.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#10

Post autor: darkman »

Efekt jak opisany występuje przy brudnej igle, przy brudnym rowku, nie - upraszczając powyższe rozważania tytułowe.
Umyj płyty to się dowiesz.
Reszta, przepraszam, jest bez sensu. W mojej opinii to raczej płyty uszkodzone. Niemniej w tym wypadku mycie da ostateczną odpowiedź.
Udowadnianie tutaj, że może być inaczej lub, że to nie ten efekt jest bezsensowne i de facto atematyczne.
Sorry ale to kolejne dzielenie skóry na niedźwiedziu. :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#11

Post autor: cooledit »

Mimo wszystko najpierw powinieneś spróbować porządnie umyć płyty. Wbrew pozorom w rowkach może zebrać się masa brudu a raczej pyłu, który nie usuwany przez lata robi swoje. Trafiłem raz na taki egzemplarz i nie mogłem uwierzyć ile tego było. Bo wyczyszczeniu zagrało całkiem zgrabnie.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#12

Post autor: darkman »

Zi ale ten wątek jest o tym, że Jarek nie ma nadal myjki. To wątek filozoficzny. :mrgreen: :D
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#13

Post autor: cooledit »

Właściwie to masz rację, bez myjki ani rusz :snooty: Ale Tarkus to sprytny chłopak i na pewno coś wymyśli :think: Bo jakby poszperał w pamięci, to może coś by sobie przypomniał.... :?: :idea: :idea: :!:
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#14

Post autor: Tarkus »

Wymyślić to ja mogę tyle, żeby spakować płyty, pojechać z nimi do Katowic i tam zainwestować w ich mycie na profesjonalnej myjce (5 zł za sztukę). Ale to już nie w tym tygodniu. Tym bardziej, że zostały mi tylko dwie nieużywane foliówki (dziś po południu zamówiłem, więc przed piątkiem raczej nie dostanę), a dla mycia dwóch płyt jechać się nie opłaca.
A propos foliówek. Zauważyłem, że poprzedni właściciel jakoś nie wpadł na pomysł, żeby foliówkę z płytą w środku obrócić o 90 stopni przed włożeniem do okładki. To znaczy, że przez lata płyty były narażone na wszystko, co było w powietrzu.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Dźwięk silnie zniekształcony - mycie może pomóc?

#15

Post autor: blispx »

Weź tą płytę w łapę, do miski wlej czystej wody ludwika i umyj, ja rozumiem że to nie będzie "pro" ale zaoszczędzi ci to czasu na pisanie tutaj o tym co mogłoby być gdyby.. :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ