Nowe nagłośnienie do mieszkania

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Nowe nagłośnienie do mieszkania

#1

Post autor: arabek01 »

Witam,

Planuję zakup nowego nagłośnienia do mieszkania (salon z aneksem 20-25m2). Najbardziej interesują mnie zestawy stereo (2 kolumny + amplituner). Budżet jakim dysponuje to około 1500zł (wiadomo, że jeśli uda się wyrwać coś sensownego taniej to jak najbardziej). Sprzęt chcę podpiąć do swojego gramofonu, ale także przydałaby się możliwość podpięcia TV.

W sieciówkach z elektroniką są oferowane takie zestawy jak np. ten:

Kod: Zaznacz cały

https://www.mediaexpert.pl/zestawy-kina-domowego/zestaw-stereo-pioneer-sx-10aeb-taga-tav-606f-czarny,id-1062615
Czy jest to sensowny wybór? Czy możecie polecić jakieś inne, konkretne zestawy? A może lepiej coś skompletować samemu?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#2

Post autor: Wojtek »

Nowy wzmacniacz i kolumny za 1700 złotych... :( To nie może być dobre.

Czemu amplituner? Bo kino domowe?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#3

Post autor: arabek01 »

Podejście laika - widzę takie zestawy w sklepach i tym się sugerowałem. Dlatego też amplituner - chcę podłączyć do głośników zarówno tv, gtamofon a może i okazyjnie laptopa. Chyba że nie ma to znaczenia...

Ciężko będzie coś wyrwać z tym budżetem?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#4

Post autor: Merrick »

arabek01 pisze:
01 cze 2018, 22:47
Ciężko będzie coś wyrwać z tym budżetem?
:naughty: Lepiej będzie gdy kupisz używane i wzmacniacz i kolumny głośnikowe. Wtedy za 1700zł będziesz mógł kupić sprzęt który kiedyś kosztował 3500 zł a może nawet 4000zł. Wtedy to ma sens bo zestaw starych głośników i jakiś fajny wzmacniacz vintyge zabrzmi lepiej niż coś za 1700zł
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#5

Post autor: arabek01 »

Obawiam się właśnie słowa vintage. Głośniki będą stały w salonie z kuchnią więc sprzęt musi się prezentować. Chyba że z tym budżetem bardziej opłaca mi się zakup monitorów? Pytanie czy spełnia swoją rolę również jako nagłośnienie do tv?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#6

Post autor: Pawelec »

Poszukaj w dobrym stanie Sony str-db 930qs. Zaspokoi na początek Twoje wszystkie oczekiwania. Ampli 5-1 z całkiem dobrym stereo. Wejscie phono z MM-kami też dobrze sobie radzi. Cenowo w zasięgu. A jak złapiesz winylowego bakcyla to wtedy zbudujesz sobie drugi prawdziwy zestaw.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#7

Post autor: arabek01 »

Panowie,

Rozmawiałem z żonką i nie daje mi żyć na temat kolumn podłogowych :D Chyba muszę zmienić swoje wymagania i podstawić na kolumny podstawkowe. Zastanawiam się tylko czy spełnią moje oczekiwania?

Poniżej rozkład mojego salonu. Załóżmy, że łacznie wychodzi 20m2. Nagłośnienie chciałbym ustyawi w stronę narożnika naszafce RTV. Jest to mieszkanie poddaszowe a więc od ściany zewnętrznej zaczyna się skos (na wys 94cm) i kończy się po drugiej stronie pokoju na 5m wysokości.
Bez tytułu.jpg
Moim laickim okiem ustawiłbym sprzęt tak:
Bez tytułu2.jpg
1. Pytanie, czy jest to optymalne ustawienie?
2. Jaki będzie efekt jeśli przsunę głośniki w stronę kuchni? Będzie się dało posłuchać płyt przy gotowaniu?
3. Czy potrzebuję jakieś podstawki/stojaki?
4. Przekonaliście mnie do używek. Polecicie jakieś głośniki i amplitnery do 1500zł?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#8

Post autor: kriss »

Jezeli chcesz by w miare grało również przy gotowaniu czyli w kuchni to rtv wypadało by dac na ścianie po lewo.
Masz takie ustawienie salonu ze albo siedzisz na wprost głośników w salonie albo w kuchni, sam zdecyduj.
Standy zawsze poprawiają brzmienie, jeżeli masz miejsce na standy to masz tez miejsce na kolumny podlogowe.
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#9

Post autor: SimonTemplar »

ad.1 Nie. Głośniki nie powinny stać razem z gramofonem na tej samej szafce. Przenoszone drgania.
ad.2 Optymalne ustawienie do odsłuchu to tzw trójkąt czyli dwa głośniki plus twoja głowa pomiędzy nimi i na wysokości tych głośników.
ad.3 Wg twego szkicu masz miejsce obok szafki z lewej i prawej strony. Kup standy. Bedzie dużo lepiej.
ad.4 Pisz w odpowiednich do tego działach zakupowych - tam koledzy z pewnością doradzą konkretne klocki ;)
grysza07
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2016, 11:57
Gramofon: Toshiba SR-355
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#10

Post autor: grysza07 »

Mogę polecić DENONY AVR-2309 lub 2809 obydwa miałem i grają fajnie.
SimonTemplar pisze:
02 cze 2018, 16:34
ad.1 Nie. Głośniki nie powinny stać razem z gramofonem na tej samej szafce. Przenoszone drgania.
racja
Toshiba SR-355 -- NUDAmini -- AT LS500 -- AT13EaV - NOS -- AT15E - NOS -- Pioneer A-757 Mark II -- Pioneer GR-777 -- Pioneer F-737 -- KENWOOD LS880 CLASS A -- DENON AVR-X5200W -- AKG K550
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#11

Post autor: chudy_b »

Wg mnie nie warto kupować amplitunera KD. To wyrzucanie kasy w błoto. Trzy (albo pięć) końcówki mocy nie mają nic do roboty, a kosztują i miejsce zajmują. Poszukaj najlepiej jakiegoś z końca lat 80 początku 90 amplitunera z duża ilością wejść. Wtedy będziesz mógł podpinac do niego co zechcesz. Z TV jest taki problem, że przeważnie mają wyprowadzony dźwięk tylko na cyfrowe gniazdo optyczne. Żeby to podpiąc do analogowego wzmacniacza potrzebny jest DAC. Koszt najprostszych, ale spełniających swoje zadanie to jakieś 50zł.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#12

Post autor: misienka2008 »

Gramofon moze zostac w tym miejscu pod warunkiem, ze umiescisz go na polce przykreconej do sciany ale nie dotykajacej plaszczyzny na ktorej stoja kolumny. Wystarczy 1 cm odstepu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#13

Post autor: chudy_b »

misienka2008 pisze:
02 cze 2018, 17:29
Gramofon moze zostac w tym miejscu pod warunkiem, ze umiescisz go na polce przykreconej do sciany
Tak oczywiście byłoby najlepiej. Ale jesli gramofon ma dobre tłumienie to może stać razem z kolumnami na jednej półce. U mnie tak stoi i o ile nie robię dyskoteki na pół osiedla, to się nie sprzęga. Nie jest to dobre ustawienie, ale w przypadku braku innych możliwości - akceptowalne. Z tą półką to tak prosto nie jest. Próbowałem różnych modeli i niestety znalezienie takiej która utrzyma gramofon idealnie w poziomie jest trudne.
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#14

Post autor: arabek01 »

Widziałem też standy tego typu:

Kod: Zaznacz cały

https://www.google.pl/search?q=podstawki+pod+kolumny&client=ms-android-orange-pl&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR6JCrkrfbAhVO2aQKHYVRB10Q_AUIESgB&biw=360&bih=560#imgdii=Xd_OwSF6xk51KM:&imgrc=43D5oRAUc2R4oM:
SimonTemplar pisze:
02 cze 2018, 16:34
Nie. Głośniki nie powinny stać razem z gramofonem na tej samej szafce. Przenoszone drgania.
Rozumiem, że ustawienie standów z głośnikami na szafce rtv nic nie da i dalej mogą się sprzęgać?
chudy_b pisze:
02 cze 2018, 17:03
Z TV jest taki problem, że przeważnie mają wyprowadzony dźwięk tylko na cyfrowe gniazdo optyczne. Żeby to podpiąc do analogowego wzmacniacza potrzebny jest DAC. Koszt najprostszych, ale spełniających swoje zadanie to jakieś 50zł.
Zastanawiałem się czy kie lepiej kupić jakiś bardziej nowoczesny anplituner i do podpięcia gramka wykorzystać mój przedwzmacniacz. Ma to sens?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
grysza07
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2016, 11:57
Gramofon: Toshiba SR-355
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#15

Post autor: grysza07 »

arabek01 pisze:
03 cze 2018, 11:34
Zastanawiałem się czy kie lepiej kupić jakiś bardziej nowoczesny anplituner i do podpięcia gramka wykorzystać mój przedwzmacniacz.
Nowoczesne KD też mają wejścia gramofonowe.
Toshiba SR-355 -- NUDAmini -- AT LS500 -- AT13EaV - NOS -- AT15E - NOS -- Pioneer A-757 Mark II -- Pioneer GR-777 -- Pioneer F-737 -- KENWOOD LS880 CLASS A -- DENON AVR-X5200W -- AKG K550
ODPOWIEDZ