SANYO TP 725UM

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
bartekocz
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2018, 23:48

SANYO TP 725UM

#1

Post autor: bartekocz »

Dzień dobry :)
W moje ręce dostał się gramofon SANYO TP 725UM.
Szukałem w internetach informacji na jego temat ale zbyt wiele nie znalazłem. Wyprodukowany prawdopodobnie w 1978 roku. Ładna, drewniana obudowa w bardzo dobrym stanie. Jedynie plastikowa klapa ma dziwne ślady u góry, jakby była czymś przytopiona. Czy znajdzie się wśród was osoba ktora mogłaby mi co nieco powiedzieć o tym sprzęcie? Z góry mówię, że w tym temacie jestem laikiem 😃
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: SANYO TP 725UM

#2

Post autor: songo »

W każdym wątku jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy. :) Nie widziałem tego gramofonu na oczy, więc poniżej tylko to co udało się na szybko znaleźć/wywnioskować.

Jest to gramofon z napędem paskowym, półautomatyczny (czyli ramię cofa się po zakończeniu płyty) z ramieniem w kształcie litery S. Wygląda podobnie to TP625, dla którego dostępna jest instrukcja oraz serwisówka:
https://www.vinylengine.com/library/sanyo/tp-625.shtml

TP 725 jest wyższym modelem, w przeciwieństwie do TP 625 ma możliwość regulacji obrotów (pitch control) i stroboskop. Regulacja antyskatingu (kompensacja siły dośrodkowej ramienia) może być w tym modelu problematyczna. Odpowiada za nią mały odważnik po prawej stronie, ale nie wiem czy jest tam jakaś skala. Może być po prostu ustawiony fabrycznie na wartość standardową dla dostarczanej wkładki wkładki.

Generalnie gramofon wygląda przyzwoicie. Pan Internet twierdzi, że producentem jest CEC, która to firma ma dobrą opinię wśród gramofoniarzy. :) Specyfikację znajdziesz w tym wątku:
http://audiokarma.org/forums/index.php? ... fo.348496/
bartekocz
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2018, 23:48

Re: SANYO TP 725UM

#3

Post autor: bartekocz »

Dziękuję za informację. Chciałem wrzucić zdjęcia ale niestety są za duże i się nie ładują.
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: SANYO TP 725UM

#4

Post autor: songo »

bartekocz pisze:
27 maja 2018, 12:32
Chciałem wrzucić zdjęcia ale niestety są za duże i się nie ładują.
No to chyba nie ma co się krygować. Zmniejsz trochę i wrzuć. Zdjęć gramofonów (szczególnie tych mniej popularnych) nigdy za dużo IMO.
Awatar użytkownika
Adam Fronc
Posty: 7
Rejestracja: 03 lut 2024, 20:24
Gramofon: Sanyo TP-725UM
Lokalizacja: Kraków

Re: SANYO TP 725UM

#5

Post autor: Adam Fronc »

Z pewną taką nieśmiałością podpinam się do wątku z moim egzemplarzem Sanyo 725UM. W jednym z linków z działu "instrukcje obsługi i serwisówki" udało mi się znaleźć i pobrać "service manual", ale instrukcja obsługi (z opisem strojenia ramienia i wkładki) niestety tylko na "vinylengine", a tam tylko dla "członków" za przeproszeniem. Niestety nowych nie przyjmują, może ktoś z forumowiczów ma konto i mógłby pobrać?

Poniżej wklejam kilka zdjęć mojego drapaczka.
Wszelkie strojenia i wymiany wkładek dopiero przede mną, ale w tej sprawie będę Was dręczył w innych wątkach.
Załączniki
IMG_0586a.jpg
IMG_0587a.jpg
IMG_0584a.jpg
IMG_0585a.jpg
IMG_0582a.jpg
IMG_0577a.jpg
ODPOWIEDZ