GS-420 Reanimacja Adama

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

GS-420 Reanimacja Adama

#1

Post autor: mattgrzegorzek »

Kilka dni temu zakupiłem okazyjnie na marketplacu gramofon Unitra Adam GS-420.
Zakup z myślą jako drugi gramofon w domu.
Adamowi brakowało głowicy. Kupiłem headshell, jest już zamontowany.
Pytanie jaka wkładka? Mam nową wkładkę Mf-100 jeszcze zapakowaną.
Z racji tego, że czytając wasze opinie Mf-ka nie powala.
Wolę ją zostawić jako nowy gadżet z PRLu i kupić coś rozsądnego. Co wybrać? Audiofonica?

Załączam zdjęcia. I kolejne pytanie.
Na drugim zdjęciu na gramofonie - są to jakieś fabryczne akcesoria?
Pędzelek antystatyczny chyba do igły i jakaś stopa. Czy to drugie wogóle jest do gramofonu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#2

Post autor: Obywatel »

Na tej stopce trzyma się właśnie to ramię czyszczące, które nazwałeś pędzelkiem. I nie służy ono do igły, tylko wędruje sobie po płycie podczas pracy gramofonu.

Sam gramofon - jeśli nie ma rozmagnesowanego talerza - to jest fajnym materiałem do renowacji.

Jaki headshell zamówiłeś:
https://unitraklub.pl/files/images/I.thumbnail.jpg
czy taki:
https://unitraklub.pl/files/images/II.thumbnail.jpg :?:

Jeśli taki, jak ten pierwszy, to miałeś szczęście :D

Wkładka dobra do Adama, to AT-95E. Można ewentualnie szarpnąć się na AT-100E.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#3

Post autor: mattgrzegorzek »

Aaa, dziękuję za oświecenie umysł. Teraz już widzę co z czym.
To ramie było na wyposażeniu czy było do dokupienia?
Tależ się kręci, jestem dobrych myśli.
Headshell mam bez regulacji niestety.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#4

Post autor: Obywatel »

mattgrzegorzek pisze:
19 lut 2018, 08:08
To ramie było na wyposażeniu czy było do dokupienia?
Raczej się takie coś dokupowało.
mattgrzegorzek pisze:
19 lut 2018, 08:08
Headshell mam bez regulacji niestety.
To najlepiej zanieść do ślusarza, pokazać mu na zdjęciu o co chodzi i poprosić, żeby wyfrezował podłużne otwory. Niby wkładki AT trafiają mniej więcej w ten sam punkt co Mf-ki, ale nie będzie to do końca to co być powinno.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#5

Post autor: dale »

Headshell z regulacją będzie kosztował mniej niż "roboczogodzina" ślusarza. A rozpiłować otwory na "fasolki" może sam, kwestia pilnika z modelarskiego/hipermarketu za 10 zł.
Ostatecznie może kupic nowy headshell "technicsowski" za 30 zł z allegro - jak są nowe, działają z gniazdami polskimi - sprawdzałem na Danielu.
Musza miec tylko nie starty pin
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#6

Post autor: mattgrzegorzek »

Czyli do wkładki AT potrzeba zrobić tą regulację? Czy wystarczy tej regulacji np 5 mm czy tak jak w oryginale zrobić? Jestem mechanikiem, mam takie frezy małe więc sobie to przerobie. Mam tez nie oryginalny headshell do Technicsa, może jego założyć?
Wcześniej czytałem, że one nie pasują. Nie próbowałem nawet.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#7

Post autor: dale »

Ja mam cztery h-s uniwersalne i dwa od Daniela, używam dwu Daniela i dwa z uniwersalnych też pasują. Po prostu wymagają nowego, nie startego pinu. Ale z ostrożności, ja bym używał oryginalnych h-s. Rozpiłuj o 5-8 mm (po 2-3 w każdą stronę) i będzie dobrze. A nawet jeśli nie uda się ustawić w punkt, to na AT95 raczej różnicy nie usłyszysz. Z tym że ja bym szedł w lepsze wkładki :) - np. taka AT13eav w h-s z regulacją, do kompletu z shure 95 i philipsem 400 z igłą eliptyczną by była już "full wypasem" :) Wojtek zaraz coś napisze o przeroście formy nad treścią (pewnie), ale nie słuchaj Go, to Maruda :).
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#8

Post autor: mattgrzegorzek »

Headshell gotowy, ale został na warsztacie. Zamówiłem właśnie wkładkę.
Fornir udało się cały wyczyścić z rowków, był czymś twardym zalany.
Logo na pokrywę już jest, jutro będę kończył polerować pokrywę.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#9

Post autor: Obywatel »

No, no, no :!: Projekt zaczyna nabierać kształtów. I to błyskawicznie. Gratulacje :!:

A jak ze stabilnością obrotów?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#10

Post autor: mattgrzegorzek »

Na 45 obrotów mogę śmiało ustawić potencjometr.
Na 33 obroty muszę potencjometr skręcić na maksa by miał swoje obroty. Można coś z tym zrobić? Jak już to dostawie, to obroty nie zmieniają się.
Awatar użytkownika
mattgrzegorzek
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2016, 20:55
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Palovitz

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#11

Post autor: mattgrzegorzek »

Wizualnie Adam jest już ogarnięty. Pokrywa skończona.
Wkładka założona AT-95e.
Ktoś coś podpowie co zrobić z obrotami?
Potencjometr muszę skręcić na maksa w prawo by uzyskać obroty.
Obroty też jednak troszkę falują.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#12

Post autor: arturromarr »

Fajny gramofon, kiedyś byłem napalony na ten model, ale trafił się Daniel.
Dzisiaj byłem w markecie z RTV i było kilka współczesnych gramofonów. Nie wiem czemu ludzie się czepiają naszej starej krajowej produkcji bo ona bije o głowę połowę plastikowej tandety którą obecnie sprzedają.
mattgrzegorzek pisze:
22 lut 2018, 07:22
Na 33 obroty muszę potencjometr skręcić na maksa by miał swoje obroty. Można coś z tym zrobić? Jak już to dostawie, to obroty nie zmieniają się.
Nie mam pewności, ale jeśli jest tak jak w Danielu to w środku na płytce elektronicznej jest druga regulacja potencjometrami montażowymi.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#13

Post autor: Obywatel »

arturromarr pisze:
27 kwie 2018, 23:10
Fajny gramofon, kiedyś byłem napalony na ten model, ale trafił się Daniel.
Daniel jest najbardziej kultowy z polskich gramofonów i najbardziej wypasiony, ale gdybym poszukiwał najlepszego dźwięku, to niestety jednak Adam. Piszę "niestety" bo sercem jestem jednak przy Danielu ;)
arturromarr pisze:
27 kwie 2018, 23:10
Nie wiem czemu ludzie się czepiają naszej starej krajowej produkcji bo ona bije o głowę połowę plastikowej tandety którą obecnie sprzedają.
Tylko połowę? Ja myślę, że 100%. Polskie gramofony realnie grają tak jak zachodnie z epoki do 300 - 400 zł. Jeśli poprawi się fabrykę w kilku miejscach, to może być jeszcze lepiej. Współczesne do 2000 zł graja tak jak te zachodnie z epoki do 200 zł albo jeszcze gorzej.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Jacek 1972t
Posty: 398
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#14

Post autor: Jacek 1972t »

Niektóre, nowe gramofony, jak się je poprawi też potrafią fajnie zagrać. A co do stosowanego dziś plastiku, jeżeli wyrób jest dobrze wykonany to i dobrze się prezentuje. Myślę, że gdyby w latach 70 czy 80 produkcja tworzywa dobrej jakości była tańsza, to polscy producenci stosowali by je na potęgę, bo nie czarujmy się płyta wiórowa pokryta fornirem w przypadku Adama czy Daniela to jest jedno z mniej kosztownych rozwiązań, a do tego lubi się wewnątrz wykruszać i robić szkody. Również ceny Adama sięgające 2000 zł na niektórych aukcjach są według mnie bardzo przesadzone biorąc pod uwagę fakt, że jest to gramofon, w którym często nawet po gruntownej renowacji lubią występować usterki. Według mnie reasumując i dziś można znaleść coś nowego i ciekawego czasem nie ukrywam trzeba poprawić producenta. Albo poszukać coś z epoki w podobnej albo wyższej cenie. Jednak pojawienie się usterki w obu przypadkach rąbnie nas po kieszeni.
Konrad88
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:35

Re: GS-420 Reanimacja Adama

#15

Post autor: Konrad88 »

Witam,

wpadł mi w ręce stary gramofon Unitra Adam dodrze zachowany. Bardzo chce go doprowadzić do stanów użyteczności z uwagi na to jest to pamiątka rodzinna mojej kobiety. Ja wychowałem się raczej na kasetach i cd, a gramofonami to bawiłem za dzieciaka i u znajomych dja. W gramofonie Wymieniem wkładkę na Audio Technica at95e i jakiś element w środku kupiony w necie za parę złych. Potem uziemiłem gramofon. Dołożyłem preamp, ale nadal niestety nie gra. Z preampem jak i bez gra tak samo czyli słychać coś dopiero po podgłoszeniu na maska. Dodatkowo sama wkładka również cicho gra. Będe wdzieczny za wszelka pomoc w uruchomieniu gramofonu.
ODPOWIEDZ