Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#1

Post autor: Rekiniasty »

Witam szanownych forumowiczów.
Ponieważ małżonka nie podziela mojego zadowolenia z wykonania własnymi ręcami klona EAR834 to jestem "zmuszony" szukać pocieszenia na forum :)
Chciałem zaprezentować moje najnowsze "dziecko" sklecone w pocie czoła i sporym uszczerbku w portfelu, ale dające duuużo radości :D

Robione wg rad i porad :
https://www.lencoheaven.net/forum/index ... ic=26658.0

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#2

Post autor: MISSE »

No niby prosty projekt, łatwy w aplikacji, nie drogi,

i same błędy. :cry:

Nie ma czego się wstydzić, zakładam, że to Twój pierwszy klocek.

Ładna obudowa z modusa
Zadzwoń wieczorkiem w tygodniu to pomogę mentalnie trochę to połatać.
Gdzieś na forum są zdjęcia ze środka mojego Ear'a i to będzie już bardzo pomocne

600 927 224
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#3

Post autor: Merrick »

Robi wrażenie. Ciekawe jak brzmi. Będzie można posłuchać?
Rekiniasty pisze:
16 kwie 2018, 14:18
Ponieważ małżonka nie podziela mojego zadowolenia
Widać że nigdy nie doświadczyła przemocy w rodzinie :lol: Może wtedy doceniłaby męża :D i jego hobby
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#4

Post autor: darkman »

Ten potencjometr? Ma działać jak gain czy co? (są różne dywagacje i pomysły na ten temat-dlatego pytam jaka była Twoja intencja/kable prowadzą na skraj łączenia z sekcją zasilająca płytki)
Rekiniasty, tak pokazałeś fotki i nic nie napisałeś o swoim egz.,.. lampy 12AX7/ECC83? To wszystko warto opisać, choćby lakonicznie. Samo linkowanie tematu z lencoheaven to brak szacunku dla czytelnika ale przede wszystkim do samego siebie. No bo cóż wykonałeś identycznego klona jak w opisach? ;)

p.s. a BTW moje fotki klona Misse są w dziale DIY.
1 post tu:viewtopic.php?f=65&t=10865
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#5

Post autor: Rekiniasty »

Nie ma to jak konstruktywne zrównanie z płytą chodnikową :D
Ale czytając forum już sobie trochę wyrobiłem pojęcie o wyobrażeniu czego mogę się spodziewać, w sumie sam chciałem ;)
Merrick pisze:
19 kwie 2018, 20:28
Robi wrażenie. Ciekawe jak brzmi. Będzie można posłuchać?
Rekiniasty pisze:
16 kwie 2018, 14:18
Ponieważ małżonka nie podziela mojego zadowolenia
Widać że nigdy nie doświadczyła przemocy w rodzinie :lol: Może wtedy doceniłaby męża :D i jego hobby
Baba torpeduje wszystkie moje pomysły, powiedziałem jej że jak jej nie pasuje to sprzedam cały sprzęt i będę pił pod budką z piwem z żulami :lol:
Posłuchać można ale niestety tylko w Warszawie bo nie mam go czym zastąpić.
MISSE pisze:
19 kwie 2018, 19:57
No niby prosty projekt, łatwy w aplikacji, nie drogi,

i same błędy. :cry:

Nie ma czego się wstydzić, zakładam, że to Twój pierwszy klocek.

Ładna obudowa z modusa
Zadzwoń wieczorkiem w tygodniu to pomogę mentalnie trochę to połatać.
Gdzieś na forum są zdjęcia ze środka mojego Ear'a i to będzie już bardzo pomocne

600 927 224
Wiem że powinienem rozdzielić płytki i oddzielić zasilacz ale na tym etapie stwierdziłem że zostawię w całości.
Dzięki za chęć pomocy, skorzystam na pewno.
darkman pisze:
19 kwie 2018, 20:43
Ten potencjometr? Ma działać jak gain czy co? (są różne dywagacje i pomysły na ten temat-dlatego pytam jaka była Twoja intencja/kable prowadzą na skraj łączenia z sekcją zasilająca płytki)
Rekiniasty, tak pokazałeś fotki i nic nie napisałeś o swoim egz.,.. lampy 12AX7/ECC83? To wszystko warto opisać, choćby lakonicznie. Samo linkowanie tematu z lencoheaven to brak szacunku dla czytelnika ale przede wszystkim do samego siebie. No bo cóż wykonałeś identycznego klona jak w opisach? ;)

p.s. a BTW moje fotki klona Misse są w dziale DIY.
1 post tu:viewtopic.php?f=65&t=10865
wiem wiem, nie byłem zbyt wylewny ale dopiero nabieram forumowej ogłady, cały czas się uczę (jak pan Prezydent) i obiecuję że będę dążył do doskonałości opisowej :D

A więc do rzeczy.
A początku grałem na op ampach pre ale zachciało mi się kawałek lampy więc kupiłem gotowy projekt na bazie projektu skarbo.net
Był na lampach ecc83, które musiałem sam dokupić, pozmieniałem to i owo wg opisów na forach i zaczęło mi się podobać to granie.
No ale apetyt rośnie więc wyczytałem że można dość łatwo zrobić klona EAR834 więc zakupiłem płytkę tylko z rezystorami a resztę kompletowałem w miarę dostępności już w kraju.
Generalnie pre jest wykonany wg opisu na forum ale eksperymentowałem trochę z sekcją RIAA czyli z wielkościami kondensatorów Silver Mica i rezystorami, z kondensatorami przy wyjściu oraz oczywiście z różnymi kombinacjami producentów lamp ecc83.
Co do potencjometru to początkowo go nie miałem ale GAIN czy też sygnał wyjściowy był na tyle duży że przy moim cichym słuchaniu ledwo kręciłem gałką we wzmaku. Próbowałem zmniejszyć GAIN zmieniając lampę końcową na ecc82 ale niewiele to dało więc dołożyłem potencjometr (drabinka SMD).
Kable prowadzą na koniec ponieważ z tamtąd wychodzi sygnał.
Co do obudowy to raczej nie żałowałem kasy i kupiłem ładniusią z płytą montażową, najtrudniej było zrobić idealnie dziury w tylnej ściance.

Co do kosztów to wcale nie jest tak tanio jak się wydaje, nie kupowałem najdroższych kondensatorów a i tak wyszło grubo powyżej tysiaka i to bez lamp.

Jeśli chodzi o dźwięk to mi bardzo odpowiada, ma kopa, piękne wysokie i mocny bas i taki "z rozmachem"
Brak brumienia, buczenia, przydźwięków i innych podobnych.

Uff sie rozpisałem że hoho (jak na mnie) :lol:
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#6

Post autor: darkman »

Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 18:23
kosztów to wcale nie jest tak tanio jak się wydaje
Hehe pisałem to wielokrotnie chłopakom niedowiarkom, że tu nie ma zlituj się :idea: Elementy muszą kosztować, a DIY niemal nikt nie robi hurtowo. Nomen omen hurt też nie jest darmo. Dzięki, że to napisałeś, bo to ważne. Jeśli się komuś wydaje, że ten czy inny gość sklecił coś i posmarkał za parę groszy to jest śmieszny po prostu.
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 18:23
że powinienem rozdzielić płytki
Wiesz co pytałem o to kiedyś Misse gdy po raz pierwszy zdjąłem obudowę i odpowiedź nie jest aż tak wiążąca. Robisz to głównie gdy takie są wymogi obudowy. Wiąże się to z koniecznością połaczenia sekcji zasilania ponownie, oczywiście.
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 18:23
dźwięk to mi bardzo odpowiada, ma kopa, piękne wysokie i mocny bas i taki "z rozmachem"
Brak brumienia, buczenia, przydźwięków i innych podobnych.
Taka też i moja konkluzja, choć nie słyszałem Twojego, hihi. Jednak ta konstrukcja wyjątkowo mi przypadła do gustu.
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 18:23
Kable prowadzą na koniec ponieważ stamtąd wychodzi sygnał.
No jasne, chodziło mi o to, że to dodatkowa pętla jakby i jesli tak nie jest to sygnał idzie bezpośrednio. Tu pytanie jakie ECC83 zastosowałeś, podaj pse bo to się przydaje właśnie ludziom, którzy się tymi rzeczami interesują choćby amatorsko (trochę mnie dziwi słabość sygnału jaki uzyskałeś). Wydaje mi się też, że masz za słabe trafo 'czyli mało prądu w prądzie'.
zadzwoń sobie do Marka to otrzymasz profi pomoc i poradę jak to poprawić i zestroić.
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#7

Post autor: Rekiniasty »

Co do kosztów to gdybym robił na najlepszych elementach, np kondensatorach olejowych, koszt byłby około 2 tyś bez lamp.
Co do sygnału to właśnie był za mocny, po to zastosowałem potencjometr żeby go przyciszyć. Poziomy z trafa mierzone są idealne, samo trafo jest nawet za mocne.
Lampy stosowałem różne, ale wszystkie z epoki, na początku Tesla i Tungsram, nastepnie Sylvania Jan i Baldwin.
Aktualnie gram na mieszance:
1- Sylvania,
2 - Brimar,
3 - końcowa niskoszumna e83cc Haltron
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#8

Post autor: Merrick »

Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 18:23
Brak brumienia, buczenia, przydźwięków i innych podobnych.
Super bo z tego co się orientuję czasem bywa problem który jest nie do rozwiązania
darkman pisze:
20 kwie 2018, 18:46
Elementy muszą kosztować
Tu się całkowicie zgadzam. Nie można oszczędzać na podzespołach( Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz)
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 19:22
kondensatorach olejowych, koszt byłby około 2 tyś bez lamp
Dobry Mundorf, Wima lub Jantzen wystarczy. Olejowe to total hi-end
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 19:22
samo trafo jest nawet za mocne.
Dobrze że mocne. Lepiej grać muze z zapasam mocy
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#9

Post autor: darkman »

Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 19:22
samo trafo jest nawet za mocne.
Znaczy jak za mocne?
Bo informacja jest typu: Pytanie: To ile to kosztuje?
Odpowiedź: Dwa razy drożej.

I to właśnie dotyczy również transformatorów :) Zapas ma być i nie boli, a wręcz przeciwnie.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#10

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
20 kwie 2018, 21:35
Olejowe to total hi-end
Ale tylko te "filskie" i "markowe". Ruskie z radaru się nie liczą :morda: (Wtedy jest cheap-end).
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#11

Post autor: Rekiniasty »

darkman pisze:
20 kwie 2018, 22:02
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 19:22
samo trafo jest nawet za mocne.
Znaczy jak za mocne?
Bo informacja jest typu: Pytanie: To ile to kosztuje?
Odpowiedź: Dwa razy drożej.

I to właśnie dotyczy również transformatorów :) Zapas ma być i nie boli, a wręcz przeciwnie.
Trafo może pracować z obciążeniem napięcia żarzenia 6,3V do 4,5 A i siatki 250V 0,3A waga 1,2 kg
Przy tych trzech lampach to tak lekką ręką ze dwa razy za dużo, ale takie trafo trafiłem na alle i takie zastosowałem.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#12

Post autor: Rekiniasty »


Ale tylko te "filskie" i "markowe". Ruskie z radaru się nie liczą :morda: (Wtedy jest cheap-end).
Wszystko jest cacy jak potrzeba kondy w okolicach 1uF i poniżej, wtedy można szastać i kupować olejowe, niestety w przypadku EAR834 przydałoby się kupić 6 sztuk foliowych 22 lub 33 uF na 400V, i wtedy zaczyna żmija w kieszeni kąsać :lol:
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#13

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
20 kwie 2018, 22:16
Ruskie z radaru się nie liczą (Wtedy jest cheap-end).
Wiele razy się zastanawiałem" Kupić czy nie kupić" To pytanie w mojej głowie urosło prawie do rangi Hamletowskiego "To be, or not to be" :D
Rekiniasty pisze:
20 kwie 2018, 22:27
6 sztuk foliowych 22 lub 33 uF na 400V
Też tak mam :D Wtedy się zastanawiam czy kupić i wbić zęby w ścianę i przeczekać do następnej wypłaty :lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#14

Post autor: darkman »

Merrick pisze:
20 kwie 2018, 21:35
Dobry Mundorf, Wima lub Jantzen wystarczy
Yo. Od oleju wolę oliwę extra virgin i to jest to.
Chyba sobie zmienię w Jarzynie. Ładny kolor i świetnie poprawiają samopoczucie, choć nie narzekam.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy EAR834 klon

#15

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
20 kwie 2018, 23:04
Wiele razy się zastanawiałem" Kupić czy nie kupić" To pytanie w mojej głowie urosło prawie do rangi Hamletowskiego "To be, or not to be"
Ruskie olejaki z zapasów wojskowych są bardzo dobre. Spokojnie stają w szranki w "filskimi".
ODPOWIEDZ