Mikstura forumowa

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Mikstura forumowa

#541

Post autor: blispx »

chyba gdzieś 5ml na litr czyli 25-30ml na 5-6l
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Mikstura forumowa

#542

Post autor: kotlaro »

W takim razie, jeśli mówimy już o proporcjach, to do ilu zmniejszyć alkohol izo?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#543

Post autor: darkman »

Nie zmniejszaj. W małej wanience knosti 100ml izo to niewiele i nie ma na czym oszczędzać, a nastąpi zachwianie proporcji - wyraźne, bo 500 to jest mała pojemność mixtury. Trzymaj proporcje i tyle. Nie ma sensu ani powodu by kombinować.
My rozmawiamy o wannie ultradźwiękowej 5 l pojemności - tym się nie sugeruj, bo to inna bajka.

Blis, bo się zastanawiam czy zwiększenie mirasolu da lepszy efekt. Zbyt dużo wydaje się być "za tłusto" i duży poślizg jakby... może to jakiś lubrykant jest :lol:
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Mikstura forumowa

#544

Post autor: blispx »

Raczej gorszy im więcej mirasol tym szybciej będzie obsychać a to raczej nie jest wskazane przy obracaniu płyty. Jeżeli już to ograniczać ale to musisz wybadać już przy obracaniu jak tam to wygląda na płycie, u mnie na drugiej połowie LP bywa że już wysycha ale to 1RPM wiec szybkie to to nie jest - ale tak ma być :)

Chyba przy następnych galonach wody zamiast mirasolu dam ludwika, efekt powinien być ten sam a nie będzie śmierdzieć
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Mikstura forumowa

#545

Post autor: appel »

mam pytanie - czy mikstura forumowa będzie zdatna do płyt długogrających z lat 50 i wczesnych 60? Mam ich trochę (głównie 10", Muza, Supraphon i radzieckie), są wytłoczone w wyraźnie grubszej i zupełnie nieelastycznej masie, zastanawiam, się czy przypadkiem alkohol nie zaszkodziłby jej, tak jak szkodzi szelakowi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#546

Post autor: Wojtek »

Będzie zdatna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Mikstura forumowa

#547

Post autor: appel »

Wojtek pisze:
08 gru 2017, 09:33
Będzie zdatna.
dzięki.
Awatar użytkownika
zaworhc
Posty: 185
Rejestracja: 27 lut 2013, 00:08
Lokalizacja: Hämeenlinna

Re: Mikstura forumowa

#548

Post autor: zaworhc »

Jak długo można przechowywać gotową miksturę?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mikstura forumowa

#549

Post autor: Obywatel »

zaworhc pisze:
15 kwie 2018, 12:45
Jak długo można przechowywać gotową miksturę?
Ciecz zawierająca 20% alkoholu ma nieograniczony okres trwałości :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mikstura forumowa

#550

Post autor: Myszor »

Jak dobrze zakręcona to mozna długo. Byle alkohol nie odparował.
Awatar użytkownika
zaworhc
Posty: 185
Rejestracja: 27 lut 2013, 00:08
Lokalizacja: Hämeenlinna

Re: Mikstura forumowa

#551

Post autor: zaworhc »

Jacy Wy jesteście w tych alko otrzaskani ;)
Dzięki za odpowiedź :)
buzz_astral
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:59

Re: Mikstura forumowa

#552

Post autor: buzz_astral »

Na 31 stronie tego wątku jest zdjęcie z bardzo mętną miksturą. Dotychczas wychodziła mi bezbarwna, a dzisiaj przyszedł IPA i po wymieszaniu z wodą destylowaną dostałem mleko. Jak poczytałem na ten temat to wyszło, że IPA musi być 99,99%, a taka 99% to już nie jest doskonała, ale ...

Pokorespondowałem ze sprzedawcą i mi napisał, że "Nie wiem jak to jest u Pana ale nasz izopropanol używają optycy, osoby czyszczące płyty winylowe, weterynarze więc myślę że i bez rozcienczania u Pana się nada.",

a potem jeszcze

"Nie wiem jak czyści raczej chyba nie miesza z woda i czyści (nie znam się na tym ) w każdym bądź razie firma z okolic Zakopanego używa do płyt ale jak i co z nim robi to nie wiem."

No i teraz zbaraniałem. Niektórzy używają, ale jakie to ma znaczenie dla płyty?
W sumie mam kilka takich płyt, na których mogę to potestować, ale może któryś z użytkowników już przetestował temat?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#553

Post autor: Wojtek »

Może pochwal się co to za produkt konkretnie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Mikstura forumowa

#554

Post autor: songo »

buzz_astral pisze:
18 maja 2018, 12:20
Na 31 stronie tego wątku jest zdjęcie z bardzo mętną miksturą. Dotychczas wychodziła mi bezbarwna, a dzisiaj przyszedł IPA i po wymieszaniu z wodą destylowaną dostałem mleko. Jak poczytałem na ten temat to wyszło, że IPA musi być 99,99%, a taka 99% to już nie jest doskonała, ale ...
Oj, coś poszło nie tak. Nie ma cudów, żeby z izopropanolu (nawet technicznego) i w miarę czystej wody wyszło „mleko”. Albo ten alkohol jest bardzo zanieczyszczony (przed rozcieńczeniem był klarowny?), albo woda było zanieczyszczona, albo żadne z powyższych i coś było w naczyniach…
buzz_astral pisze:
18 maja 2018, 12:20
Pokorespondowałem ze sprzedawcą i mi napisał, że "Nie wiem jak to jest u Pana ale nasz izopropanol używają optycy, osoby czyszczące płyty winylowe, weterynarze więc myślę że i bez rozcienczania u Pana się nada.",
Bez żartów. Możesz zapytać, czy spirytus też pije w pełnym stężeniu. :)
buzz_astral pisze:
18 maja 2018, 12:20
No i teraz zbaraniałem. Niektórzy używają, ale jakie to ma znaczenie dla płyty?
W sumie mam kilka takich płyt, na których mogę to potestować, ale może któryś z użytkowników już przetestował temat?
Nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć. Większość przepisów na roztwory czyszczące z IPA wymaga jego rozcieńczenia. Jeśli ten Twój izopropanol nie daje się rozcieńczać, to znaczy, że zawiera bardzo nietypowe dodatki… Tym bardziej mycie płyt w alkoholu stężonym wydaje się być (co najmniej) dyskusyjne.

Edit: a jeśli chodzi o czyszczenie optyki, to wyjąwszy przypadki, które wymagają szczególnego postępowania, w standardzie jest roztwór ok. 70%.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#555

Post autor: darkman »

Ten ze strony 31 to Denatural zamiennik denaturatu jak napisali jakiś. Generalnie Mirasol powoduje lekkie zmętnienie mikstury.
Standardowe IPA są bdb jako składnik mixtu, np Kontakt IPA+
ODPOWIEDZ