Pierwszy zestaw - jak połączyć?

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#16

Post autor: chudy_b »

ankanka pisze: A co się robi z "żyłą uziemiającą" kabla sygnałowego
ankanka pisze: kabel uziemiający z gramofonu
Wyjaśnisz różnicę?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#17

Post autor: cooledit »

Poszperałem i znalazłem odpowiednia stronę z instrukcji do Twojego modelu
TechnicsSLbd20D_03.jpg
Kabelek uziemiający jest odłączany ale jest zakończony wtyczką pasującą do gniazda uziemienia w gramofonie.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ankanka
Posty: 32
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:36

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#18

Post autor: ankanka »

Masz rację - kabel uziemiający jest jednak na wtyczkę (mocno siedział). Nie kupiłam jeszcze tego kabla, więc jak dobrze rozumiem, to zamiast Melodika MDPH z żyłą uziemiającą lepszy będzie np. Melodika MD2R (zwykły kabel audio bez uziemienia)? Czy kable opisywane przez producenta jako "kable do gramofonu" różnią się od zwykłych kabli RCA tylko dodatkową żyłą uziemiającą?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#19

Post autor: cooledit »

ankanka pisze: Czy kable opisywane przez producenta jako "kable do gramofonu" różnią się od zwykłych kabli RCA tylko dodatkową żyłą uziemiającą?
Nie siedzę mocno w temacie kabli ale wydaje mi się, że oprócz dodatkowej żyły uziemiającej kable dedykowane do gramofonów powinny być lepiej ekranowane niż zwykłe RCA-RCA z racji tego, że sygnał z gramofonu bez wbudowanego przedwzmacniacza, jest dużo słabszy niż z przedwzmacniacza czy innego źródła a przez to bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ankanka
Posty: 32
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:36

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#20

Post autor: ankanka »

Ja zupełnie nie siedzę w temacie elektroniki i dopóki gra, nie interesują mnie techniczne szczegóły. Teraz sprzęt działa na najtańszym kablu audio RCA, ale coś momentami przerywa i chcę zacząć diagnostykę od wymiany kabla na lepszy, najlepiej dedykowany do gramofonu. Nie przypuszczałam, że zakup kabla to takie wyzwanie ;) Dziękuję za pomoc - przeanalizuję jeszcze wątki dotyczące zakupów.
Awatar użytkownika
LittleJack
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2017, 23:05
Gramofon: Technics SL-D310

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#21

Post autor: LittleJack »

Witam. Posiadam amplituner Kenwood KA-5010 i chciałbym podłączyć do niego kolumny. Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi jak to zrobić? Jestem kompletnym laikiem. Wystarczy podłączyć druciki z kolumn czy potrzebny jest mi wtyk bananowy? :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#22

Post autor: cooledit »

W tym wzmacniaczu możesz podłączyć kolumny kablami bez dodatków. Musisz jednak zwrócić uwagą aby przy zakręcaniu gołych przewodów, nie uciekł Ci jakiś drucik i nie zrobił zwarcia.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#23

Post autor: Dragant »

Jeśli sam nie jesteś w stanie, to dla bezpieczeństwa poproś kogoś ze znajomych lub w jakimś serwisie elektronicznym, żeby Ci pocynowano końcówki przewodów. Nie strzępią się, zmniejszasz ryzyko zwarcia, miedź się nie będzie utleniać.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#24

Post autor: kotlaro »

Serwus wszystkim!

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Skompletowałem cały zestaw ( jest radocha ), ale tak - nigdy nie miałem styczności z takim sprzętem i zanim to wszystko podepnę chciałbym się upewnić w kilku kwestiach.
Mój zestaw:

Wzmacniacz: Onkyo integra a-8450
60
Amplifier-3.jpeg
teraz tak - wiem, że uziemienie z gramofonu należy podpiąć pod GND, zaś gramofon do wejścia PHONES, zgadza się ?:)

Kolumny ISOPHON SKB 60
20170711_180315.jpg
Domyślam się, że głośniki należy podpiąć pod SPEAKERS, tylko pod A, czy B? Nigdzie nie widzę, aby na kolumnach było to wyszczególnione. Kolumny należy podpiąć jeden pod "-", a drugi pod "+'' ?
Jest różnica jaki podepnę pod prawy, a jaki pod lewy??

20170711_180348.jpg
laickie pytanie na koniec - jak podłączyć te głośniki? Należy odkręcić pokrętło od SPEAKERS i owinąć końcówki kabla , a następnie dokręcić pokrętło?
fisher.jpg
na koniec mój Gramofon Fisher MT-633



Być może laickie pytania, ale dla mnie to czarna magia, a może i komuś się przyda.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i pomoc!

Serwus


ps. sorry, za lekki bałagan ze zdjęciami ( nie wiem dlaczego, ale jak się je powiększy to są "do góry nogami")ale nie mogę już tego zmienić.
Załączniki
20170711_180417.jpg
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#25

Post autor: Michal35 »

kotlaro pisze: teraz tak - wiem, że uziemienie z gramofonu należy podpiąć pod GND, zaś gramofon do wejścia PHONES, zgadza się ?:)
Tak
kotlaro pisze: jak podłączyć te głośniki? Należy odkręcić pokrętło od SPEAKERS i owinąć końcówki kabla , a następnie dokręcić pokrętło?
Tak. Nie musisz owijać tam są szczeliny. Odkręcasz plastikowa nakrętkę , wkładasz kabelek, dokręcasz, sprawdzasz czy trzyma.
kotlaro pisze: SPEAKERS, tylko pod A, czy B?
podłącz pod A i przełącznik "spakers" na przednim panelu na A
Ostatnio zmieniony 11 lip 2017, 19:02 przez Michal35, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#26

Post autor: Michal35 »

kotlaro pisze: Kolumny należy podpiąć jeden pod "-", a drugi pod "+'' ?
Tak. + kolumn do + wzmacniacza , tak samo minus.
Widzę że kable od kolumn nie są oznaczone który + a który minus ale jak połączysz odwrotnie to na krótką metę nic nie zepsujesz a zagra.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#27

Post autor: kotlaro »

Michal35452 pisze:
kotlaro pisze: Kolumny należy podpiąć jeden pod "-", a drugi pod "+'' ?
Tak. + kolumn do + wzmacniacza , tak samo minus.
Widzę że kable od kolumn nie są oznaczone który + a który minus ale jak połączysz odwrotnie to na krótką metę nic nie zepsujesz a zagra.

Dziękuje za odpowiedź. Tylko pytanie jak na dłuższą metę tak pociągną jak źle podłącze ?
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#28

Post autor: Michal35 »

kotlaro pisze: Tylko pytanie jak na dłuższą metę tak pociągną jak źle podłącze
Kiedyś sprawdzałem gdzie plus a gdzie minus podłączając małą baterię ale już nie pamiętam jak to było. Poczekaj zaraz koledzy dopowiedzą. Na razie możesz słuchać nic się nie stanie.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#29

Post autor: kotlaro »

Póki co i tak nie posłucham, chciałem po prostu zestaw na dotarcie Floydów przygotować. No nic, może ktoś jeszcze się wypowie, a Tobie Michał serdecznie dziękuje : )
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Pierwszy zestaw - jak połączyć?

#30

Post autor: metallsnow »

Michal35452 pisze:
kotlaro pisze: teraz tak - wiem, że uziemienie z gramofonu należy podpiąć pod GND, zaś gramofon do wejścia PHONES, zgadza się ?:)
Tak
Nie.

Do PHONO, na tylnej ściance

PHONES to słuchawki z przodu.
Michal35452 pisze:
kotlaro pisze: Tylko pytanie jak na dłuższą metę tak pociągną jak źle podłącze
Kiedyś sprawdzałem gdzie plus a gdzie minus podłączając małą baterię ale już nie pamiętam jak to było. Poczekaj zaraz koledzy dopowiedzą. Na razie możesz słuchać nic się nie stanie.
Można sprawdzić baterią AAA, jak dobrze trafisz + z kolumny do + baterii, to membrana niskotonowego wychyli się do przodu. Jeśli się cofnie to znaczy że kable na odwrót. Istotne żeby podpiąć obydwie kolumny tak samo, inaczej będzie problem z fazą, a co za tym idzie nie będzie dobrze brzmiało.
Zobacz tu:
https://youtu.be/VIYAO0mAxF8?t=4m41s
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
ODPOWIEDZ