Jak przechowywać płyty?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#151

Post autor: darkman »

Wojciech06, na ile to płyt? Czy to 50-60 średnio gatefoldowatych?
(przekroczyłem już trochę setkę jakiś czas temu), jak oceniasz jakość wykonania, potrzebuję do przewozu.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przechowywać płyty?

#152

Post autor: cooledit »

Wojciech06,
wojciech06 pisze: Ja akurat nie siedzę na walizach, trzymam płyty w mieszkaniu a zbliżam się do 1- setki. Oprócz tego jeszcze jedno uzależnienie - książki. Pełno tego i jak to wszystko składować?
To proste, pół pokoju na książki a drugie pół na płyty. Nie masz innego wyjścia. W winylach przekroczyłem już dwie setki, w CD zbliżam się do -nastej setki i do tego kilka setek książek. O filmach już nie pisze, z przyzwoitości.
Trzeba to wszystko mądrze i logicznie rozplanować z maksymalnym wykorzystaniem wolnego miejsca.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przechowywać płyty?

#153

Post autor: Myszor »

Książki są fenomenalnym towarzyszem audiofila gdyż genialnie wytłumiają odbicia. Warto mieć regał z książkami na przeciw kolumn :)
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać płyty?

#154

Post autor: wojciech06 »

darkman pisze:Wojciech06, na ile to płyt? Czy to 50-60 średnio gatefoldowatych?
(przekroczyłem już trochę setkę jakiś czas temu), jak oceniasz jakość wykonania, potrzebuję do przewozu.
Z tego co ustaliłem w tym kuferku RC100 powinno zmieścić się 100 płyt winylowych 12". Ja przechowuję już ok. 60 płyt w okładkach (różnej grubości - lakierowane i nie) - pojedynczych i podwójnych - dodatkowo każda płyta (w foli) razem z okładką jest włożona w foliowe etui (gruba, mocna folia). Na "oko" widzę,że jeszcze powinno się zmieścić brakujące 40 płyt (no może 30 płyt - w zależności od "opakowania" płyty, bo nie każda "kompletna" ma taką samą grubość).
Co do jakości, to oceniam na ocenę "5". Grube tworzywo sztuczne koloru czarnego, wzmacniane na końcach ścianek srebrnymi listwami (chyba aluminium lub inny stop/tworzywo, bo jest zimne w dotyku), narożniki okute srebrną blachą, wszystko nitowane. Walizeczka/kuferek posiada u góry wieczka (zdejmowane) mocny uchwyt/rączkę do przenoszenia. Pod spodem cztery nóżki. Posiada dwa metalowe zamki na kluczyki typu walizkowego (małe, płaskie kluczyki - ja mam 4 szt.). W środku czarna wyściółka - materiał niby czarna pianka. Dobrze i wygodnie się przenosi. To tyle na szybko, po pierwszych wrażeniach - dostawa pod koniec zeszłego tygodnia. A i zajmuje mało miejsca w porównaniu ze specjalnym kartonowym pudłem na winyle.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać płyty?

#155

Post autor: wojciech06 »

cooledit pisze:Wojciech06,
wojciech06 pisze: Ja akurat nie siedzę na walizach, trzymam płyty w mieszkaniu a zbliżam się do 1- setki. Oprócz tego jeszcze jedno uzależnienie - książki. Pełno tego i jak to wszystko składować?
To proste, pół pokoju na książki a drugie pół na płyty. Nie masz innego wyjścia. W winylach przekroczyłem już dwie setki, w CD zbliżam się do -nastej setki i do tego kilka setek książek. O filmach już nie pisze, z przyzwoitości.
Trzeba to wszystko mądrze i logicznie rozplanować z maksymalnym wykorzystaniem wolnego miejsca.
Ja też mam "różne różności" - niestety nie tylko płyty, książki ale ..... - metraż się nie powiększa i brak już ścian. Muszę się na przymus ograniczać, bo niedługo zostanie do spania balkon :lol: Nawet, do niedawna jako niereformowalny książkofil, musiałem skorzystać z najnowszych osiągnięć i zaopatrzyć się w e-book i tam gromadzę/czytam "książki" (ale nie ma tam zapachu kartek itp, tak samo jak nic nie zastąpi brzmienia winylu).
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przechowywać płyty?

#156

Post autor: cooledit »

wojciech06 pisze: musiałem skorzystać z najnowszych osiągnięć i zaopatrzyć się w e-book i tam gromadzę/czytam "książki" (ale nie ma tam zapachu kartek itp, tak samo jak nic nie zastąpi brzmienia winylu).
Książka w formacie "bezzapachowym" to coś jak mp3. Nooo jest ale .. to nie to. A i takowego e-booka posiadam i mimo wad jest dobry na wszelkie wyjazdy - w razie czego rogi mu się nie pozaginają ;)
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przechowywać płyty?

#157

Post autor: Myszor »

No i nie wszystkie książki musimy mieć na papierze. Np. Ostatni Mock Krajewskiego. Przeczytam i ne wrócę choć fajnie się czyta.
mrKrzysztoff
Posty: 63
Rejestracja: 19 mar 2016, 17:36

Re: Jak przechowywać płyty?

#158

Post autor: mrKrzysztoff »

Pytanie do użytkowników skrzynek/pudełek z serii Kallax (IKEA) - przechowujecie płyty w tej szerokości gdzie jest na styk (powiedzmy od frontu), czy w tej poprzecznej, gdzie zostaje trochę luzu? Mam dokładnie to pudełko - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00256312/

Na razie ustawiłem luźniej i otwarciem do góry - trochę ciężko przeglądać, ale przynajmniej pionowo stoją. No i w tej krótszej szerokości to górne ścianki schodzą do środka i trzeba wyciągać okładki pod skosem - brakuje pół centymetra do wyciągania na wprost.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak przechowywać płyty?

#159

Post autor: Kichal »

Wczoraj natchnęło mnie do pokręcenia foliami i okładkami. Denerwowało mnie to ze przy wsuwaniu w regał często okładki wyjeżdżają mi z folii i przez to wyglada to paskudnie i nie widać grzbietów. Na Facebooku ktoś wspomniał ze dobrze jest wtedy w polkach przechowywać płyty otworem folii do góry. Nie podobało mi się to do końca bo wyciąganie każdorazowo albumu z folii mijało się wg mnie z celem a druga sprawa ze mam większość nowych płyt zagranicznych w gatefoldach które jest ciężko wcisnąć tak bez płyt a co dopiero z płyta wewnątrz. Sporo się pomeczylem ale w końcu obróciłem tak wszystkie ze okładka jaest otworem do boku a płyta w kopercie z folia antystatyczną osobno w folii otworem również do boku - mogę teraz bez problemu wyciągać je bez wyciągania całej okładki. Regał wyglada bardzo estetycznie i elegancko widać grzbiety

Pytanie tylko czy nie ma to jakiegoś negatywnego wpływu na właściwości antystatyczne czy żywotność płyty - niechcący wpadłem na jakiś artykuł gdzie rzekomo winyle wpadają w reakcje z folia i się utleniają (czy cos) po parunastu latach xd pewnie to bujda i patrze na to z przymróżeniem oka ale może ktoś cos wie na ten temat
Załączniki
IMG_5454.JPG
IMG_5453.JPG
IMG_5452.JPG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#160

Post autor: darkman »

Kichal pisze: na jakiś artykuł gdzie rzekomo winyle wpadają w reakcje z folia
Prawda. Ten art., który tu zamieścił kolega z linkiem do swojego blogu jest bdb.
Niestety brak wniosków i procedury ratowania winyla już 'zareagowanego', choć podano przyczynę i rodzaj folii który to powoduje po 15-30 latach.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak przechowywać płyty?

#161

Post autor: Kichal »

darkman pisze: Prawda. Ten art., który tu zamieścił kolega z linkiem do swojego blogu jest bdb.
Masz może go gdzieś pod ręką? Albo pamiętasz jakieś słowa kluczowe ? :D Wpisywałem "winyl, płyta, reakcja, folia" i średnie powodzenie, mi chyba wyskoczył ten artykuł kiedyś na fb i nie wiem gdzie go szukać, a pasowałby tutaj elegancko do tego wątku

Z tego co widzę na jakichś zdjęciach to nawet reakcja występuje przez karton więc chyba to czy mam ją w okładce czy obok to jeśli folia jest felerna to już nic nie pomoże :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#162

Post autor: darkman »

Heh, no co Ty? Tego się nie da znaleźć. zapraszamy do działu - działanie forum.
Ja nie mogę znaleźć swoich płyt, Pawelec nawet swoich konstrukcji itd.. powinien ten temat być w sortowaniu "posty bez odpowiedzi", ale nie ma. Typ sortowania forum nie jest mi znany, przypuszczam, że wymaga jakichś atrybutów, które są nadawane przez adm. według jakiegoś klucza. sama aktywność danego tematu nie jest wystarczająca własnie jak sądzę przez te argumenty skryptu, bo i tak spadają w niebyt. A Ty pytasz o temat, którym nikt się nie zainteresował w sensie podjęcia polemiki - czyli to już całkowicie czarna dupa w znalezieniu :? Prędzej bym znalazł w folderze historia własnego kompa. To było ze dwa tygodnie temu.
Dodatkowo trudno wymyslić w jakim dziale kolega umieścił link do swojego bloga?
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Jak przechowywać płyty?

#163

Post autor: folgel »

Kichal pisze: Masz może go gdzieś pod ręką?
Czy chodzi o to ?
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28&t=10121
i tu bezpośrednio
http://rytmipiosenka.blogspot.com/2017/ ... iczne.html
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak przechowywać płyty?

#164

Post autor: Kichal »

folgel pisze:
Kichal pisze: Masz może go gdzieś pod ręką?
Czy chodzi o to ?
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28&t=10121
i tu bezpośrednio
http://rytmipiosenka.blogspot.com/2017/ ... iczne.html
Tak, dzięki wielkie ! Nadal tego nie znalazłem :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak przechowywać płyty?

#165

Post autor: blispx »

Co tu dużo pisać w takich warunkach jakie są wspomniane w tym artykule to wszystko będzie niekorzystnie oddziaływać nawet papier 8-) W normalnym środowisku nie przejmowałbym się tym, już bardziej wpływu UV na okładki, moja stara przewieszka z lat trzepaków- kabel wieszany na lince łapany trytkami -16 lat i trytki ani jednej nie ma na wskutek UV. Także trzymać płyty w warunkach suchych, przyciemnionych najlepiej 8-)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ