Wymiana okablowania ramienia

Jak to wszystko połączyć?
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wymiana okablowania ramienia

#16

Post autor: ahaja »

To RiAudio ma niezależne wejście dla MM i MC? Jeśli nie to zwiększając pojemność zrobisz sobie kuku chcąc posłuchać MMki ...

A masz rozrysowany schemat zasilacza do tego pre?
Ta stabilizacja jest w pre czy w osobnym pudle?

Same 317/337 można lekko zmodyfikować. Zamiast rezystora od nogi ADJ do masy daje się diodę zenera + led (na odpowiednie napięcie).
Można dodawać tracking pre reg ale to już jest rzeźba na ścieżkach.

Trzeba pomierzyć napięcia jakie są potrzebne.
Trzeba się zorientować czy z zasilacza idzie to wspólną szyną czy niezależnie, bo wtedy trzeba to w pre zmienić ... a to znowu rzeźba.
Solidna filtracja RCLC, szybkie diody przed stabami.
Na razie za mało wiadomo.
Załączniki
1.pdf
Sposoby okablowania w gramofonie RCA/XLR.
(43.47 KiB) Pobrany 159 razy
pandywan
Posty: 40
Rejestracja: 19 lis 2015, 14:48

Re: Wymiana okablowania ramienia

#17

Post autor: pandywan »

Wejście jest wspólne dla MM i MC (jest zworka tylko) dlatego zrobiłem dodatkową pojemność na przełączniku obrotowym).
W oryginale stabilizacja napięcie jest w pre, ale w przerobionym już nie (każdy regulator to aktualnie osobna płytka), więc brak miejsca mnie nie dotyczy.
Schematu nie mam rozrysowanego (robiłem to koncepcyjnie na kartce papieru).
LM317/337 (wraz z resztą oryginalnego) nie ma już na oryginalnej płytce - zasilanie doprowadziłem już z niezależnych regulatorów do płytki pre.
Napięcie jakie zmierzyłem to -/+ 18V. Rzeźba w płytce już zrobiona :) - masa z zasilanie obu kanałów idzie w jedno miejsce, a linie +/- 18V idą niezależnie na prawy i lewy kanał (bez większych problemów mogę rozdzielić zasilanie poszczególnych sekcji).
Podsumowując - masa wszystkich linii zasilania podłączona jest w jednym miejscu, linie zasilania dla poszczególnych kanałów i sekcji są oddzielone, więc mam zamiar zasilić każdą sekcję dla każdego kanału niezależnie niepięciem +/- 18V.

Trochę off-topowo zaczyna się robić, ale w sumie nie ma tu działu DIY...
mirek
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2017, 17:57
Gramofon: Dual 1228

Re: Wymiana okablowania ramienia

#18

Post autor: mirek »

Witam
zabieram się do wymiany przewodów w ramieniu gramofonie Dual 1228. Szukając odpowiedzi jakie zastosować przewodziki nigdzie nie znalazłem informacji dotyczącej zastosowania przewodów ze słuchawek do telefonów komórkowych które są lekkie , cienkie..... I tu mam dylemat czy są odpowiednie ?? Nie jestem w tym temacie fachowcem i proszę o pomoc. :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana okablowania ramienia

#19

Post autor: Wojtek »

mirek pisze: Szukając odpowiedzi jakie zastosować przewodziki nigdzie nie znalazłem informacji dotyczącej zastosowania przewodów ze słuchawek do telefonów komórkowych które są lekkie , cienkie..... I tu mam dylemat czy są odpowiednie ??
Może dlatego nie znalazłeś, bo nikt ich do tego celu nie używa?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirek
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2017, 17:57
Gramofon: Dual 1228

Re: Wymiana okablowania ramienia

#20

Post autor: mirek »

Witam
A może nikt nie wpadł na ten pomysł ?? . Doczytałem ze np. można użyć kabelków od myszki komputerowej a ,,podobne,, są właśnie w przy słuchawkach . Akurat nie jestem fachowcem w elektronice i nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie . Wiem tylko że są cienkie, giętkie, i mi ,,pasują,, do lekkiego ramienia Duala 1228. Wiem ze muszą mieć niską pojemność i rezystancję. Szukam podpowiedzi .. dziękuje z góry tym którzy mogą mi pomóc
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana okablowania ramienia

#21

Post autor: Wojtek »

mirek pisze: A może nikt nie wpadł na ten pomysł ??
Bądź pierwszym który użyje kabli od słuchawek czy kabli od myszki komputerowej w roli kabli sygnałowych ramienia gramofonowego.
Eksperyment byłby wskazany, skoro to pionierska droga :)
mirek pisze: do lekkiego ramienia Duala 1228
A kto powiedział że ten Dual ma lekkie ramię?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirek
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2017, 17:57
Gramofon: Dual 1228

Re: Wymiana okablowania ramienia

#22

Post autor: mirek »

Ok ! dzięki za minimalną pomoc
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana okablowania ramienia

#23

Post autor: klin »

mirek pisze: Ok ! dzięki za minimalną pomoc
Jakoś dziwnie zawędrowała ta dyskusja... ;)
Znajdziesz u nas na forum instruktaż jak zmienić przewody i jakie patenty koledzy stosowali. Z tego co pamiętam to większość kolegów wychwalała gotową licę nawojową w bawełnie. O takie coś:
http://allegro.pl/lica-w-bawelnie-lica- ... 39031.html
Ja sam plotłem swoje przewody - o tym też jest na forum.
No ale jak chcesz eksperymentować z myszką od komputera :doh: no to trzymamy kciuku i opisz proszę jak się sprawdzają.
mirek
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2017, 17:57
Gramofon: Dual 1228

Re: Wymiana okablowania ramienia

#24

Post autor: mirek »

Witam
Dzięki za podpowiedz dotyczącą Lica nawojowej. Wiem o licy, ale kupując Duala ze 3 miesiące temu i go konserwując i naprawiając przeczytałem mnóstwo informacji dotyczących gramofonów. I tam doczytałem, że mogę zastosować przewodziki od myszki. Dostałem od znajomych chyba 7 i je po mału, rozebrałem. Z tych wszystkich wybrałem najbardziej giętki i cienkie przewody, które przeciągnąłem przez ramie itd., Ale.. Kilka razy zdarzyło się, że płyta się, zacinała/przeskakiwała. Po poszukiwaniach stwierdziłem ze przewody jednak za sztywne i to one miejscu, w którym wychodzą z tylnej części rurki a wchodzą go obudowy gramofonu powodują tą usterkę. Jeśli chodzi o odbiór na tych przewodzikach był bardzo dobry – zdecydowanie lepszy jakościowo od, starych przewodów. Szukając czegoś podobnego wpadłem na pomysł i przewodami do słuchawek. I stad moje pytanie do osób które znają się elektronice i przewodach ..
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Wymiana okablowania ramienia

#25

Post autor: chudy_b »

Możesz napisać nam co Tobą kieruje, że poświęcasz kilka godzin pracy chcąc uzyskac dobry efekt, ale jako materiałów używasz śmieci? Oszczędność?
mirek
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2017, 17:57
Gramofon: Dual 1228

Re: Wymiana okablowania ramienia

#26

Post autor: mirek »

Nie, nie oszczędności . Ale napisałeś to dobitnie i faktycznie zdałem sobie sprawę że marnuje czas. Zamówię lice lub inne przewody. A naprawiając tego duala wiele elementów miałem zepsutych (Steuerpimpel, winda itp) a musiałem je czymś zastąpić i szukanie na forach i własne pomysły pozwoliły mi to naprawić/zastąpić innym elementem/materiałem i może dlatego idąc tym tropem chciałem te przewody zastąpić innymi które są dostępne wokół nas.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana okablowania ramienia

#27

Post autor: Dragant »

Mirku... nie warto kombinować i szukać półśrodków najczęściej. Zarówno finansowo jak i czasowo, w dłużej perspektywie wyjdziesz na plus stosując sprawdzone sposoby i materiały. Inna sprawa, sam pomysł z wykorzystaniem różnych przewodów do ramienia gramofonu to bardzo zły kierunek - mogą się różnić materiałem, pojemnością, rezystancją. Chyba, że brałeś jeden przewód i ciąłeś na cztery części... :roll: wciąż - porządne przewody sygnałowe to stosunkowo niewielki koszt, a robi się to raz na bardzo długi czas.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 78
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

Re: Wymiana okablowania ramienia

#28

Post autor: czaszka »

Proszę o informację się gdzie należy przylutować do ramienia przewód uziemienia GROUND???
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiana okablowania ramienia

#29

Post autor: dale »

Panowie, korzystając że mam "na tapecie" Daniela - będę zmieniał gniazdo headshella, pomyślałem że przy okazji można by zmienić i przewody.
Mam dostęp do "kabli z epoki" używanych w tych konstrukcjach, w sklepach też są różne marki dostępne.
Chciałbym używać na nim wkładek MM. Jakie kable byście wybrali? A może nie zmieniać ? Ale obawiam się że mogę coś, gdzieś zerwać i wolał bym być przygotowany...
Jakie kable Wy zakładaliście u siebie?
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Wymiana okablowania ramienia

#30

Post autor: azael »

dale pisze:
14 gru 2017, 09:04
Jakie kable Wy zakładaliście u siebie?
Nowa lica nawojowa w bawełnie. :)
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
ODPOWIEDZ