wkładka do sony PS-X60

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

wkładka do sony PS-X60

#1

Post autor: gacek »

Witam,na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post.
Jak to przeważnie bywa jestem świerzakiem jeśli chodzi o temat analogu, zawsze mnie ciągło do tego i w końcu nadszedł ten czas.
Jako że już dłuższy czas fascynuje mnie sprzęt wintage toteż wybór padł własnie na taki gramofon, czyli sony ps-x60, wzmacniacz do niego to kolega z tej samej serii czyli ta-f6b. Tu przechodzę to konkretów, w gramofonie mam raczej jeszcze oryginalną wkładke xl-15 zakupioną z tym gramofonem wiec jej stan może być wątpliwy, cobyście Koledzy mi polecili do tego sprzętu, moje preferencje muzyczne to raczej rock progresywny, alternatywny i różne cięższe brzmienia, budżet na wkładke max 600 zł ale nie chciał bym robić przerostu formy nad treścią jeśli chodzi o resztę sprzętu więc tak naprawdę nie wiem w jakiej kwocie tu oscylować, może to za dużo jak na ten sprzęt lub może dozbierać jeszcze i coś lepszego kupić?, chciałbym podejść do tej sprawy raz a dobrze.
Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do sony PS-X60

#2

Post autor: Wojtek »

Sony PS-X60 ma dość ciężkie ramię PUA-7, przez co dobór wkładki nie jest wcale taki prosty.

Denon DL-110 by się bardzo dobrze czuł na tym ramieniu.
Podobnie AT-F3, ale to jest już wkładka MC LO, więc bez dodatkowego preampa MC się nie obejdzie.

Z starszych wkładek Shure V15 III także byłby udanym wyborem do tego ramienia, ale tu dochodzi komplikacja związana ze zdobyciem samej wkładki, gdyż od lat nie jest już produkowana (ale naprodukowali tego tyle, że ciągle są oferty sprzedaży używek).
Ewentualnie też jakieś starsze wysokie modele AT (AT-15, AT-20).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

Re: wkładka do sony PS-X60

#3

Post autor: gacek »

Dziękuję za odpowiedz, co do przedwzmacniacza to dokładnie nie wiem, w ta-f6b są dwa wejścia przełączane phono, z tym że jedno jest podpisane HEAD-AMP , dokładnie nie wiem po co ono jest bo teraz graniak chodzi mi na normalnym phono.
Proszę o dalsze propozycje, jakimi wkładkami powinienem sie interesować.
Dziekuję.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do sony PS-X60

#4

Post autor: Wojtek »

gacek pisze:co do przedwzmacniacza to dokładnie nie wiem, w ta-f6b są dwa wejścia przełączane phono
Racja, zapomniałem że Sony TA-F6B ma także preamp MC. Tak więc w tej sytuacji jest o tyle łatwiej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: wkładka do sony PS-X60

#5

Post autor: ahaja »

Jeśli można naciągnąć budżet to Ortofon 2M Bronze. Bardzo dobra wkładka za sensowne pieniądze. Ten gramofon wymaga dobrego zestawienia i odwdzięczy się.

Ciężkie ramię to PUA-9.
DL110, DL160, Shure V15 to podatne wkładki do lekkich i średnio ciężkich ramion (masa efektywna). Do ciężkich ramion się nie nadają.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do sony PS-X60

#6

Post autor: Wojtek »

Pisałem wcześniej, że PUA-7 to "dość" ciężkie ramię.
Masa efektywna na poziomie 20g + oryginalny headshell ważący ponad 10g daje ramię znajdujące się co najmniej na granicy między średnimi, a ciężkimi ramionami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

Re: wkładka do sony PS-X60

#7

Post autor: gacek »

Dziękuje Koledzy za dyskusje i porady, co do budżetu to tak 800zł i to koniec moich możliwości finansowych, ten ortofon to już 1000 stoi, zresztą wzmacniacz jaki posiadam też chyba nie jest taki super rewelacyjny , headshell jest oryginalny, przynajmniej porównując zdjęcia ze strony TVK. Jak narazie to mały mętlik mi robicie w głowie ale to nic może w końcu coś z tego wyjdzie dobrego, raczej preferował bym wkładki które są obecnie bez problemu dostępne na rynku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do sony PS-X60

#8

Post autor: Wojtek »

gacek pisze:zresztą wzmacniacz jaki posiadam też chyba nie jest taki super rewelacyjny
Nie jest zły.

To proponuję zacząć od Denona i tyle. Zły wybór to nie jest, raczej będziesz zadowolony, a i w budżecie się zmieścisz (u nas kosztuje ok. 700zł).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

wkładka do sony PS-X60

#9

Post autor: gacek »

Witam Wszystkich, chciałbym odświeżyć temat, z powodów zawirowań finansowych do zakupu jeszcze nie doszło, teraz po podliczeniu wszystkich zaskórniaków budżet wynosi 800zł i temat znów zrobił sie aktualny.Troche czasu mineło i też człowiek troche poczytał. Po wpisaniu w google "wkładka denon" nie da sie nie natrafic na dobre opinie o dl-103, i tu moje pytanie jak ona by się miała na ramieniu PUA-7 i jak pasuje do brzmień jakich lubie czyli ogólnie "harce na gitarce". Teraz w głowie mam albo dl-110 albo 103, może Ktoś byłby chętny do pomocy w wyborze, może jeszcze jakieś inne propozycje?.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

wkładka do sony PS-X60

#10

Post autor: Winters »

DL-103 powinno być dobrym wyborem do tego ramienia, ale niekoniecznie do muzyki. Ta wkładka trochę się gubi przy dzikich harcach, lubi jazz.
DL-110 byłoby chyba lepsze.

Możesz jeszcze poszukać używanego Shure'a V15 III i kupić mu igłę Jico SAS.
DIOMEDES KATO
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

wkładka do sony PS-X60

#11

Post autor: gacek »

Witam, DL-110 jest już u mnie,dziękuje bardzo za porady, jutro będę się brał za montaż wkładki, tu moje pytanie trochę nie na temat,w pudełku z wkładką jest też osobno zapakowana taka blaszka wycięta pod wkładkę, w moim przypadku mam ją montować czy jest to taki dodatek do lekkich ramion.??.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do sony PS-X60

#12

Post autor: Wojtek »

Nie sądzę byś musiał jeszcze dociążać tą wkładkę na tym ramieniu. Montuj bez dodatkowej wkładki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: wkładka do sony PS-X60

#13

Post autor: ahaja »

Radziłbym zapakować tą DL110 na bardzo lekki headshell, taki ażurowy. To nie jest ramię pod tak podatną wkładkę.
DL103 byłaby lepszym kompanem.
Obie różnią się parametrami - dramatycznie. Zarówno mechanicznymi jak i elektrycznymi.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: wkładka do sony PS-X60

#14

Post autor: Dragant »

Teraz moja kolej na "odgrzanie kotleta". Przymierzam się do zakupu wkładki do tytułowego gramofonu z headshellem SH-165. Pozostały sprzęt: Kenwood KA-1500 z wbudowanym preampem, kolumny Canton Karat 300. Na chwilę obecną, Sony to dla mnie przesiadka z GS-464 w wersji eksportowej (GM 5010) z AT95e. Budżet jakim dysponuję na wkładkę to około 600 PLN. Muzyka - głównie starszy rock, trochę nowych pląsów w postaci Brodki czy innych zahaczających o elektronikę zespołów, trochę jazzu.

Jako, że masa efektywna PUA-7 to około 20g, to po odrzuceniu kilku wkładek zostały mi:
1. Nagaoka MP-110: -compliance 6cm/dyne dla 100Hz, czyli około 10.5cu dla 10Hz
2. AT 120Eb: tu niewiele znalazłem, ale podobno 10cu dla 100Hz, więc około 18cu dla 10Hz
3. Ortofon 2m Red: 20cu
4. Ortofon 2m Blue: 20cu
5. Shure M97xE: 25cu

Masa powyższych jest zbliżona - od 6.2g (AT120) do 7.2g (Ortofony).
Z kalulatora vinylengine wynika, że cu Shure'a jest trochę za wysokie i w ten sposób wykraczamy poza sugerowane wartości do PUA-7, ale trochę ciężko mi w to uwierzyć - sam nie wiem dlaczego.

Jestem świadom faktu, że powyższe wybory są dość oczywiste, ale może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia/porównania z pierwszej ręki. Z dostępnością igieł dla wszystkich powyższych raczej nie ma problemu (wszystkie rzędu 75-80% nowej wkładki).

Z góry dzięki za pomoc.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: wkładka do sony PS-X60

#15

Post autor: Regsoft »

Dragant pisze: może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia
No coś do PUA-7 by się znalazło ... :mrgreen:
Carts 01.jpg
Z tańszych i mniej "oczywistych" to przemyśl używane Sony XL z nową igłą (np. XL-15 z eliptykiem od XL-25).

A jeśli chciałbyś trochę dołożyć to niezmordowanie polecam do Soniaczy Denony serii DL-103 ...
http://www.ebay.pl/itm/BRAND-NEW-DENON- ... 1534735926
http://www.ebay.pl/itm/BRAND-NEW-DENON- ... 2005505635

Również DL-110 (MCHO) nadspodziewanie dobrze chodzi na PUA-7 :
http://www.ebay.pl/itm/NEW-DENON-DL-110 ... 1761586806

Musiałbyś jednak nieźle zapolować aby zdobyć taniej :?
ODPOWIEDZ