Teoria i praktyka kalibracji ramienia

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#91

Post autor: Myszor »

olsza84 pisze:Skoro teoria i praktyka. Dzisiaj odebrałem sobie zamówioną wagę jubilerską. Do tej pory ustawiałem nacisk podziałką w gramofonie i tyle. Ufałem w dobrą kalibrację ramienia i że moje Duale to nie zabawka tylko precyzyjne maszyny. Ale z ciekawości chciałem sprawdzić. I tak: oba Duale nacisk ustawiony na 1,0 g. Przy pomiarach wagą, siła nacisku zmierzona dla Duala 704 wyniosła 0,98 g, więc chyba całkiem dobrze. Dla Duala 721 wyszło 0,94g. Więc w tym drugim przypadku można by nieco poprawić kalibrację.
2% i 6%. Daj Pan spokój.
Ja na drugie miejsce po przecinku nawet nie patrzę bo nie słychać tego :lol:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#92

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze: ze względu na specyfikę dźwigni jaką jest ramię gramofonowe
Bez znaczenia. Dźwignia to dźwignia. A ta gramofonowa to wręcz idealna jest. Oczywiście masa nie jest rozłożona punktowo jak w zadaniach z podstawówki.
Wojtek pisze: jest z zasady bliska osi dźwigni, a nie w równej odległości co wkładka)
Bez znaczenia. Właśnie te różnice odległości są w zadaniach z fizyki.
Wojtek pisze: w zależności od obranej metody ustawienia overhangu, środek ciężkości masy wkładki może być bardziej lub mniej oddalony od osi dźwigni.
Może. To wpływa długość ramienia od osi do środka ciężkości.
Wojtek pisze: Czy w związku z tym również trzeba by założyć że skala na przeciwwadze jest wyskalowana tylko do jakiejś wkładki (a konkretnie jakiejś wagi wkładki, np. 6g), jakiegoś fabrycznego headshella z jakimiś fabrycznymi śrubkami oraz z jakimś fabrycznym ustawieniem overhang?
No i tu jest problem. To wszystko będzie miało wpływ na położenie przeciwwagi w stanie równowagi. To oczywiste. Ale już potem tak prosto nie jest, przynajmniej dla mnie. Waga przeciwwagi jest stała. Czy żeby uzyskać załozony nacisk igły, odległość o jaką trzeba zblizyć przeciwwagę jest niezależna od masy wkładki? No już kurde nie wiem. Chyba jednak jest.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#93

Post autor: Reymont »

Wojtek pisze:w praktyce efekt różnicy jest pomijalny. Przynajmniej tak mi się wydaje :)
I chyba tak jest a zakres dopuszczalnego odchylenia od rzeczywistego nacisku ograniczony jest długością króćca po którym przesuwamy przeciwwagę.
Poza tym, jeszcze nie spotkałem z sytuacją gdzie producent wkładki zaleca ustawienie na sztywno siły nacisku, na np 1g
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#94

Post autor: Wojtek »

chudy_b:
Dzięki za przypomnienie że jednak jestem kiepski z fizyki i nie pamiętam zadań z podstawówki :morda:

A co jak dociążymy przeciwwagę? Wiele modeli ramion miało opcjonalne ciężarki dokładane/dokręcane z tyłu przeciwwagi, zwiększając tym samym masę przeciwwagi jak i masę efektywną. Wiem, nie pomagam :morda:, bo to coś jak ekwiwalent użycia cięższego headshella z drugiej strony.

Reymont:
Ano właśnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#95

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze: A co jak dociążymy przeciwwagę?
Dociążenie przeciwwagi jest na wypadek użycia wkładki tak ciężkiej, że nie da się jej zrównoważyć masą samej przeciwwagi. Bez dodatkowego dociążenia, przeciwwagę trzeba byłoby wykręcić tak daleko, że zabrakłoby rurki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#96

Post autor: Wojtek »

Haha, chudy, ja wiem PO CO trzeba czasami to zrobić, ale odnoszę się cały czas do podniesionego przez Ciebie problemu skali przeciwwagi i różnicy w skali przy różnych warunkach kalibracji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#97

Post autor: Pawelec »

To tak nie do końca działa ;) . Oczywiście czysta fizyka - ciężka wkładka, dodatkowa przeciwwaga a może przedłużenie tylnej części regulacji przeciwwagi? Jest wiele możliwości zrównoważenia układu a później odpowiedniego obciążenia (nacisku) igły ale trzeba zadać sobie pytanie czy to zagra tak jak powinno? Niestety nie. Proste wyznaczenie ME ramienia może nam tylko służyć do wstępnego obliczenia. Konstrukcja ramienia jest bardziej skomplikowana niż zwykły kawałek rurki rodem z Ikei (aczkolwiek ono też jakoś sobie radzi). Jestem jednak przeciwny snuciu teorii - tu dołozyć tam ująć albo - tu dołożyć i tam dołożyć bo mimo to, że będzie grało to będzie grało ale tylko tak sobie grało :mrgreen:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#98

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze: chudy, ja wiem PO CO trzeba czasami to zrobić,
Niewątpię ;)
Wojtek pisze: dnoszę się cały czas do podniesionego przez Ciebie problemu skali przeciwwagi
Tego problemu jakoś nie umiem w głowie rozwiązać. Chyba trzeba zrobić jakieś doświadczenia. Zabrać zonę na huśtawkę albo co :D
Pawelec pisze: trzeba zadać sobie pytanie czy to zagra tak jak powinno?

Nie wchodzę w kwestie muzyczne. Oczywiście są decydujące. Podobnie zgadzam się, że prawdopodobnie różnice we wskazaniach skali są pomijalne jeszcze biorąc pod uwagę tolerancję nacisku o czym tu ktoś napisał.

Ja tylko zrobiłem sobie taki mały trening mózgu na modelu idealnym ramienia i mi nie posłużyło, bo do niczego nie doszedłem ;)
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#99

Post autor: alchemiq »

Baaardzo fajny wątek, nie chcąc śmiecić, zapytam króciutko.
Mam Marantz'a TT42 (automat), czy ktoś wie, czy można ustawić nacisk, skoro to automat, który tego (chyba) nie przewiduje?
Ale zastanawia mnie jednak zapis w manualu, który dopuszcza zamiennik wkładki z DN 251 S (nacisk 20mN) na wkładkę ATN 3600 (nacisk 25mN).
Jak dociążyć ramię, skoro nie ma regulacji? A może jest? Zna ktoś ten model?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#100

Post autor: Dragant »

Nie znam modelu, ale sądząc po zdjęciach masz przeciwwagę, którą regulujesz nacisk igły (ten duży ciężarek na końcu ramienia - powinien się obracać).
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#101

Post autor: Wojtek »

Znam model - to Dual 410. Nie ma regulacji. To że jest on automatem nie ma żadnego znaczenia w tym kontekście.
alchemiq pisze:
29 gru 2017, 19:12
Ale zastanawia mnie jednak zapis w manualu, który dopuszcza zamiennik wkładki z DN 251 S (nacisk 20mN) na wkładkę ATN 3600 (nacisk 25mN).
Biorąc pod uwagę, że DN251S to nie tyle ATN3600, a chociażby ATN91 to nie trzeba zmieniać nacisku.
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#102

Post autor: alchemiq »

Dzięki, Wojtek.
Nie do końca rozumiem.. Do tych wkładek jednak zaleca się różne wartości średnie nacisku, fakt, że różnice nie są duże, więc pewnie i regulacja zbędna, ale jeśli chciałbym zmienić np na ortofona z serii DJ, to tam nacisk dochodzi do ok 3g. (dociążyć na zasadzie Polak potrafi?).
A jak odciążyć gdybym chciał zamontować wkładkę o nacisku dużo mniejszym? W tą stronę jest już gorzej pokombinować. Hmm... Dlatego zapytałem, czy faktycznie w tym automacie nic nie ustawie? A jeśli tak, to jak sobie z tym poradzić?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#103

Post autor: Wojtek »

alchemiq pisze:
01 sty 2018, 20:37
Do tych wkładek
Tak konkretnie to do igieł.
alchemiq pisze:
01 sty 2018, 20:37
fakt, że różnice nie są duże, więc pewnie i regulacja zbędna
0.5g to nie jest mała różnica.
alchemiq pisze:
01 sty 2018, 20:37
ale jeśli chciałbym zmienić np na ortofona z serii DJ
Po co?
alchemiq pisze:
01 sty 2018, 20:37
czy faktycznie w tym automacie nic nie ustawie?
Powtarzam się, ale tak - nie ma regulacji to nie ma regulacji.
To że jest automatem również nie ma z tą komplikacją nic wspólnego - również się powtarzam.

Zmień gramofon jak chcesz się bawić w inne wkładki - nie ma innej sensownej recepty.
Cała reszta opcji to kombinacje alpejskie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#104

Post autor: alchemiq »

Wojtek pisze:
01 sty 2018, 22:43
0.5g to nie jest mała różnica.
jak sam twierdzisz, różnica nie mała.. więc dlaczego producent zaleca wkładki z takim parametrem bez możliwości regulacji?

Dlatego poszedłem tym tropem i zastanowiłem się nad wymianą na wkładkę choćby wspomnianej wcześniej serii Ortofona?
Charakterystyka brzmienia bardziej do mnie przemawia.
Fabryczna DN251S odwzorowuje scenę szczegółowo i szeroko.. ale lubię głębię, którą daje choćby Ortofon Concorde DJ S, ale niestety nacisk 3g i waga samej wkładki 18,5g.

Irytujący jest fakt, że producent wypuszcza sprzęt za 500$ (1500-2000 zł), a klient otrzymuje stół bez możliwości regulacji wspomnianego zakresu 0,5g, który proponowany jest przez producenta.
Dzięx Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#105

Post autor: Wojtek »

No niestety, taka prawda, dlatego te gramofony nie są na forum polecane.
Jeśli podoba Ci się design to popatrz za Dual 435 i 455.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ