Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
szkodnik993
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2016, 18:12

Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#1

Post autor: szkodnik993 »

Witam. Mam problem z gramofonem Fonica GS431. Problem polega na tym, że na każdej płycie przeskakuje mi igła. Dzieje się to od niedawna. Wcześniej słuchałem na nim tych samych płyt i problemu nie było, później gramofon stał jakiś miesiąc nieużywany a ostatnio po małym przemeblowaniu uruchomiłem go i zonk. Po przeniesieniu w nowe miejsce sprzęt został wypoziomowany i skalibrowany według instrukcji znalezionych na forum ale to nic nie daje. Jedyne co pomaga to ustawienie jakiegoś kosmicznego nacisku igły na płytę, przy 3,5g-4g (według podziałki na przeciwwadze) jakoś działa. Płyty mimo to, że stare i zniszczone bym tutaj wykluczył, gdyż podłączyłem drugi gramofon (Technics SL-BD22) i działają na nim bez zająknięcia. Czyżby igła była złom? Poprzedni właściciel twierdzi, że wymieniał igłę, ja nie potrafię ocenić jej zużycia ale to jedyne co teraz przychodzi mi do głowy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#2

Post autor: Wojtek »

szkodnik993 pisze: Czyżby igła była złom?
Na to wygląda.

Zmień igłę i wtedy zobaczymy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#3

Post autor: BRob »

Jeżeli nie używałeś ustrojstwa jakiś czas, to sprawdź czy winda schodzi w dół do końca, czy przypadkiem się nie zatrzymuje po drodze. Stary smar trzeba rozruszać. Uruchom talerz opuść ramię i sprawdź, jak przeskoczy igła to powinno być widać czy ramię nie ociera o podporę windy. Spróbuj delikatnie palcem docisnąć windę w dół, jak pomoże to przyczynę masz wyjaśnioną.

Jak nie to będziemy myśleć dalej. :)
szkodnik993
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2016, 18:12

Re: Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#4

Post autor: szkodnik993 »

Winda schodzi dużo niżej niż trzeba tak, że nie ma możliwości żeby ramię się na niej podpierało. Zastanawia mnie też ta igła czy jest możliwe żeby tak po porostu nagle szlag ją trafił?
szkodnik993
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2016, 18:12

Re: Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#5

Post autor: szkodnik993 »

Problem rozwiązany. Przyczyną było łożyskowanie ramienia, śruby regulacyjne były za ciasno skręcone. Po dłuższym postoju sprzętu widocznie zaczęły stawiać jeszcze większy opór i igła przeskakiwała. Ustawiłem to tak jak powinno być, później regulacja nacisku igły i gra. Puściłem płytę, która przeskakiwała tak, że w ogóle nie dało się słuchać i działa bez zająknięcia więc chyba będzie dobrze. Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fonica GS431 - przeskakiwanie igły

#6

Post autor: Wojtek »

Brawo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ