Digitalizacja płyt winylowych

ODPOWIEDZ
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Digitalizacja płyt winylowych

#1

Post autor: Gramofonik »

Gdzie można przeczytać o profesjonalnej digitalizacji płyt winylowych w języku polskim?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#2

Post autor: darkman »

O co konkretnie pytasz?
O przegrywanie?
Profesjonalne materiały znajdziesz np w magazynie Estrada i Studio. Książki typu 'domowe studio nagrań' - tytuł może być mylący, bo księga i wiedza zrobiona profi.
Sama digitalizacja to szukanie raczej szczątkowe w sensie, że gromadzisz bazę wiedzy o elementach i szukasz szczegółowo. Np programy do digitalizacji -> zacząłbym od Audiacity i dalej do profesjonalnych bardziej programów.
To samo z hardware.
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#3

Post autor: Gramofonik »

Tak chodzi mi o zagadnienie przegrywania płyt winylowych do formatu cyfrowego, od podstaw, jak dobrać sobie sprzęt, jak program, jak to zrobić najlepiej.
Mam na ten przykład taki problem, sygnał wychodzący z wzmacniacza a idący do karty dźwiękowej w komputerze, która ma wejścia niezbalansowane, jest w wielu przypadkach często zbyt cichy. Oczywiście można zgłośnić przegrany materiał, w dowolnym edytorze dźwięków, ale nie oto chodzi, wolałbym aby przed digitalizacją poziom sygnału był właściwy, w wzmacniaczu tego nie zrobię, nie ma takiej możliwości, w karcie dźwiękowej, mimo że ma wejścia nie zbalansowane, też nie da się, bo są ustawione wejścia na max.
Często też zachodzi potrzeba ustawienia, korekcji głośności kanałów przed przegraniem.
Osobne zagadnienie, to oczyszczenie z większych trzasków zgranego materiału, ale tak aby nie ingerować słyszalnie w brzmienie
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#4

Post autor: Wojtek »

Pisaliśmy już o tych sprawach. Przejrzyj dział.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#5

Post autor: Gramofonik »

Masz na myśli ten temat:
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=208

Kompletnie nic się z niego nie dowiedziałem :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#6

Post autor: cooledit »

Jeśli chodzi o program którym możesz spróbować się posłużyć do czyszczenia i obróbki to GoldWave 6.20 typu Shareware. Co do zgrywania materiału i poziomu jego głośności to nic na to nie poradzisz. Gdzieś trzeba "podkręcić". A czy zrobisz to w przedwzmacniaczu, wzmacniaczu czy w programie to i tak wzmocnisz wszystko od szumu a na właściwym sygnale skończywszy. Potem niestety trzeba mozolnie dobrać poziom redukcji szumu i odfiltrować go z jak najmniejszą szkodą dla muzyki. Jak poszukasz w necie to znajdziesz kilka filmików instruktażowych jak się bawić tym programem. Filmiki są nawet po polsku.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#7

Post autor: Gramofonik »

cooledit pisze:Jeśli chodzi o program którym możesz spróbować się posłużyć do czyszczenia i obróbki to GoldWave 6.20 typu Shareware. Co do zgrywania materiału i poziomu jego głośności to nic na to nie poradzisz. Gdzieś trzeba "podkręcić". A czy zrobisz to w przedwzmacniaczu, wzmacniaczu czy w programie to i tak wzmocnisz wszystko od szumu a na właściwym sygnale skończywszy. Potem niestety trzeba mozolnie dobrać poziom redukcji szumu i odfiltrować go z jak najmniejszą szkodą dla muzyki. Jak poszukasz w necie to znajdziesz kilka filmików instruktażowych jak się bawić tym programem. Filmiki są nawet po polsku.
Idzie mi oto aby nie podkręcać
Dla przykładu, mam obecnie wkładkę Denon DL 80MC - 1.6 mV i ta ma niski poziom, w edytorze dźwięków trzeba dodać około 7 dB bo jest za cicho, mam też Audiotechnicę 95E bodajże 3.5mV, tutaj trzeba dodać oko 3-4 dB. Tylko że, problem w tym że to już dodawane głośności po digitalizacji.
Mi idzie oto aby dźwięk do kart trafiał o odpowiedniej głośności i taki był digitalizowany, a nie żeby sztucznie był wzmacniany
Czasem trafią się szczególnie polskie winyle, same w sobie nagrane bardzo cicho
Kartę ma mam co prawda wiekową bo EM-U 0404 PCi, ale gra mi przyzwoicie, i jakoś nie chcę się z nią rozstawać, no chyba że jest coś w miarę taniego a dużo lepszego :)

Chyba należałoby kupić jakiś przedwzmacniacz z regulacją głośności, coś w cenie oko 200 złotych, pytanie brzmi, czy zagra dobrze, a przynajmniej porównywalnie jak przedwzmacniacz w moim wiekowym ONKYO 8830?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#8

Post autor: cooledit »

No ale przedwzmacniacz z regulacją głośności już wprowadzi to czego nie chcesz. Sztuczne wzmocnienie. To już chyba lepiej poszukaj wkładki MM z napięciem wyjściowym na poziomie 7-8mV. To może dać lepsze efekty. Kiedyś się zastanawiałem jaki byłby efekt puszczenia sygnału z wkładki MM przez wzmacniacz do wkładek MC. Jeśli masz możliwość takiej kombinacji to może warto spróbować delikatnie co z tego wyjdzie. Tylko mnie nie linczujcie bo to są tylko rozważania i pomysły. Poza tym szczerzę wątpię czy za 200 zł można kupić przedwzmacniacz z regulacją wzmocnienia nawet z drugiej ręki.
To chyba najtańsza opcja jaka istnieje:
http://allegro.pl/pro-ject-phono-box-us ... 10064.html
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#9

Post autor: Gramofonik »

Jeszcze taki przedwzmacniacz:
ART_DEEJAYPRE_II_DeeJayPre_Turntable_Phono_Preamplifier_389334.jpg
Tylko nie wiem ja kto gra, może warto by się zainteresować?

Tylko myślę, że nie do końca zgadzają się u mnie poziomy prądowe wyjścia z wzmacniacza (ONKYO A8830) i wejścia w karcie dźwiękowej EMU 0404 PCI i chyba na tym tle coś nie jest halo, i dlatego jest za chicho trochę...
Ostatnio zmieniony 07 maja 2016, 22:32 przez Gramofonik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#10

Post autor: darkman »

Art gra dobrze i jest polecany w swojej klasie do gramofonów zdecydowanie, ale nie to Ciebie teraz zajmuje. Jednak do celów o których napisałeś, to zdecydowanie ten PJ PBII z sekcją MM/MC (polecony prze @Cooledita)przy okazji
załatwi Ci sprawę MC, a dedykację ma do digitalizacji generalnie/parametry do porównania, nie wnikałem w nie - sam wiesz lepiej.
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#11

Post autor: Gramofonik »

Ja na dziś nie potrzebuję preampa z uwagi na wejście MC, mam wkładkę wprawdzie MC ale z wyjściem na MM, poza tym w moim wzmacniaczu jest wejście na obie wkładki MM i MC - gdym kiedyś potrzebował.

Potrzebuję zgrać całość tak, aby podawany na wejściu karty dźwiękowej sygnał, z wkładki dźwiękowej, poprzez preamp, był takiej głośności aby digitalizując owy sygnał nie trzeba go było zgłaśniać w edytorze dźwięku

denon.jpg
8830.jpg
0404pci.jpg
Volty, decybele, om(h)y, ja się na tym nie znam, ale na dziś przy obecnym zestawieniu, trzeba zgłaśniać sygnał w edytorze o jakieś 7 dB
Zestawienie wygląda tak, wkładka Denon DL 80 MC 1.6 mV > wejście phono MM w wzmacniaczu ONKYO 8830 : wyjście z wzmacniacza REC > wejście w karcie dźwiękowej

Hmmmm
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#12

Post autor: Gramofonik »

Chyba dogadałem się z tym zestawem? :)
Podpiąłem wkładkę DL-80 MC, pod wejście MC - i teraz jest głośno, nawet trzeba trochę zmniejszyć poziom głośności na wejściu karty dźwiękowej, ale to karta ma taką możliwość. Na moje ucho przesterowania nie ma, ale czy gra to poprawnie?
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś zechciał posłuchać i ocenić :)

Płyta sprzed równo 30 lat wyprodukowana przez PRONIT - podrapana trochę ;)

http://www47.zippyshare.com/v/wEUFfl6w/file.html
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#13

Post autor: Gramofonik »

Proponuję ten temat, podpiąć pod wątek "Przegrywanie płyt winylowych"
Z mojej strony temat uważam za zamknięty bowiem znalazłem rozwiązanie mojego problemu.
Mój problem to dość ważne zagadnienie, w przypadku przegrywania płyt winylowych, w zasadzie rzecz podstawowa, jak podać właściwy sygnał, o odpowiedniej głośności do digitalizacji. Nie może być za cichy, nie może być za głośny.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#14

Post autor: cooledit »

Poczekaj, poczekaj, napisałeś coś takiego :
Gramofonik pisze: Zestawienie wygląda tak, wkładka Denon DL 80 MC 1.6 mV > wejście phono MM w wzmacniaczu ONKYO 8830 : wyjście z wzmacniacza REC > wejście w karcie dźwiękowej

Hmmmm
i to jest zła konfiguracja


Potem napisałeś :
Gramofonik pisze: Podpiąłem wkładkę DL-80 MC, pod wejście MC - i teraz jest głośno, nawet trzeba trochę zmniejszyć poziom głośności na wejściu karty dźwiękowej, ale to karta ma taką możliwość. Na moje ucho przesterowania nie ma, ale czy gra to poprawnie?
I to jest tak jak powinno być.

Wkładki MC maja mniejsze napięcie wyjściowe niż wkładki MM. dlatego wzmacniacz do wkładek MC ma większe wzmocnienie. Ty podpinając wkładkę MC do wejścia MM wzmacniałeś sygnał mniej niż powinieneś. Teraz sam doszedłeś gdzie popełniłeś błąd.
Nie mniej jednak nie wiem czy lepsze efekty nie były by osiągalne przy wykorzystaniu Pro Jecta do którego link podałem. Sygnał analogowy jest wtedy szybciej zamieniany na cyfrowy a ten jest mniej podatny na wszelkie zakłócenia.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Digitalizacja płyt winylowych

#15

Post autor: Gramofonik »

i to jest zła konfiguracja
No nie wiem :)

Albo gdzieś przeczytałem, albo mi się ubzdurało, że ta wkładka, która jest wkładką MC , ale o wysokim poziomie powinna być podłączana do wejścia phono MM. W instrukcji obsługi do tego gramofonu jest napisane, że należy podłączyć gramofon do wejścia phono, nie jest wskazane czy ma być to wejście MM czy MC.
Gra poprawnie, przy podłączeniu do wejścia MM i do wejścia MC. W pierwszym przypadku, trochę za cicho, w drugim przypadku zdecydowanie za głośno. W moim przypadku, digitalizacji, lepszym rozwiązaniem jest podłączenie przez MC, ale w przypadku normalnego słuchania, chyba jednak
lepiej podłączyć przez MM, bo w odwrotnym przypadku, już przy minimalnym ustawieniu głośności potencjometrem wzmacniacza gra to bardzo głośno

Nie mniej jednak nie wiem czy lepsze efekty nie były by osiągalne przy wykorzystaniu Pro Jecta do którego link podałem. Sygnał analogowy jest wtedy szybciej zamieniany na cyfrowy a ten jest mniej podatny na wszelkie zakłócenia.
Jest taki mały szczegół, musiałby wyłożyć coś około 600-700 złotych na taki preamp, czy zagrałoby to dużo lepiej niż w przypadku mojej konfiguracji? Być może, ale na dziś gra mi to dobrze, i nie kosztuje nic ;)
ODPOWIEDZ