[Gramofon] DiY by Kangie

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

[Gramofon] DiY by Kangie

#1

Post autor: kangie »

Witam Was serdecznie,

Chciałbym pochwalić się moim nowym gramofonem DiY. Na początku chciałbym zaznaczyć, że koncepcja tej maszyny jest pomysłem mojego przyjaciela – analogowca z długim stażem w audio, który ma kilka takich patentów na koncie i pomógł mi przebrnąć przez ten temat. Podchwyciłem ten pomysł i stwierdziłem, że pociągnę go, zrobię projekt, rysunki wykonawcze, wykonam niezbędne części, zamówię części handlowe, wykonam prototyp, skalibruję, wyhaczę ewentualne błędy i niedociągnięcia itp. I udało się.

Próby miały miejsce dwa tygodnie temu. Nie chcę się teraz rozpisywać jak grało i możliwe, że napiszę coś więcej przy okazji testowania kolejnej wkładki gramofonowej. Następnie został nałożony fornir na plintę i wczoraj ponowny montaż całości. Powiem tak: Denon 103SA gra na tym ramieniu i w tym napędzie klasowo i jest bardzo mocną alternatywą dla dobrych wkładek o ostrych szlifach. To dwie różne brzmieniowe bajki, które doskonale sprawdzają się przy różnych realizacjach płyt.

Jako że mój główny gramofon Micro Seiki DD-40 ma dwa ramiona 9 cali oraz 9 i 5/16 cala, jedno o masie efektywnej
7g, drugie o m.e. 16,5g to w nowym napędzie przydałoby się jakieś dłuższe i cięższe ramię - cięższe w rozumieniu większej masy efektywnej. Wybór padł na Audio-Technikę ATP-16T z myślą o zastosowaniu legendarnej
wkładki Denon DL 103, czyli małopodatnej wkładki MC LO z igłą o szlifie sferycznym. Polowanie na to ramię trwało jakoś 1,5 roku. W końcu z pewnymi przygodami udało się kupić w stanie mint. Od tamtej pory projektowanie nabrało tempa,
powstała dokumentacja oraz prototyp plinty.

Docelowo będę chciał zastosować wkładkę Denon 103R lub limitowaną 103SA. Wszystko zależeć będzie od funduszy i dostępności tej ostatniej.

W dalszym planie mam projekt i zlecenie wykonania pokrywy oraz modyfikację układu sterowania napędu gramofonu.

Pozdrawiam,
Kangie
Załączniki
20150716_191628.jpg
20150716_191611.jpg
20150716_191700.jpg
20150716_191707.jpg
20150716_191712.jpg
20150716_191732.jpg
20150716_191747.jpg
20150716_191800.jpg
20150716_191817.jpg
20150716_191827.jpg
Ostatnio zmieniony 23 lip 2015, 08:55 przez kangie, łącznie zmieniany 1 raz.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Gramofon DiY by Kangie

#2

Post autor: Pawelec »

Prostota sama w sobie jest pięknem :clap: Kangie napisz coś na temat napędu ;) . Nic nie rozpoznaję :( . Jak sprawdza się podparcie trzypunktowe? Z czego zrobiłeś stopy? ............ później kolejne pytania :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Gramofon DiY by Kangie

#3

Post autor: kangie »

Stopy to sprawdzona Audio-Technica AT 605. Docelowo gramofon bedzie podparty w 4 punktach. Niestety czwarta stopa ulegla awarii i wymaga naprawy.

Co do kwestii napedu, to postanowilem zachowac ja w tajemnicy. Mam nadzieje, ze nie zostane za to zlinczowany ;) Napisze tylko ze wg mnie ten konkretny naped zaprojektowal i opracowal technologie wykonania geniusz (sztab kumatych ludzi). Dzisiaj takich napedow nie robi sie. I slusznie. Koszt opracowania technologii i produkcji robi swoje, a dzisiaj panowie w garniturach licza kazdy grosz. Takie czasy...
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gramofon DiY by Kangie

#4

Post autor: Pawelec »

kangie pisze: Co do kwestii napedu, to postanowilem zachowac ja w tajemnicy. Mam nadzieje, ze nie zostane za to zlinczowany ;)
Chyba jednak tak :( . Wiesz, że niektórych niewiedza boli :snooty:
Dobra, - wygląda na DD. Zastanawiam się jaki talerz wykorzystałeś i co robi dystans między plintą, a nim. Wygląda jak by był wykonany z akrylu. Jakie zadanie spełnia? (czy tylko wyrównuje VTA z AT? Czy wyważa i stabilizuje talerz? Wygląda jak by był przykręcony do plinty :doh: . Skąd jest silnik? (o sterowanie nie pytam bo napiszesz jak poprawisz ;) ) Jak wygląda zmasowanie całego układu i kabelki sygnałowe? :)
Nic się nie martw i tak nikt tego nie czyta, dla większości to nudny temat, więc zostanie tajemnicą :lol:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Gramofon DiY by Kangie

#5

Post autor: kangie »

Pawelec pisze:
kangie pisze: Dobra, - wygląda na DD. Zastanawiam się jaki talerz wykorzystałeś i co robi dystans między plintą, a nim. Wygląda jak by był wykonany z akrylu. Jakie zadanie spełnia? (czy tylko wyrównuje VTA z AT? Czy wyważa i stabilizuje talerz? Wygląda jak by był przykręcony do plinty.


Nic się nie martw i tak nikt tego nie czyta, dla większości to nudny temat, więc zostanie tajemnicą :lol:
Tak, DD.

Ten pierscien akrylowy sluzy do:

1) Ukladu wytworzenia poduszki powietrznej unoszacej talerz w powietrzu, odciazajac lozysko.
2) Ukladu wytworzenia podcisnienia pomiedzy plyta i talerzem, prostujac krzywe plyciska - system rodem ze starych wysokich modeli Micro Seiki albo wspolczesnych zaprojektowanych przez bylego konstruktora Micro Seiki - Air Force One / Two.
3) Innego celu.

Co obstawiasz? ;)

Skoro nikt tego nie czyta, to moze lepiej przejsc na PW? ;)
"Life is too short for boring HiFi..."
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon DiY by Kangie

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Ja czytam. Gramofon wygląda zacnie. Ciekawi mnie czy to konstrukcja jednostkowa, czy adaptacja istniejącego napędu DD.
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Gramofon DiY by Kangie

#7

Post autor: kangie »

Panowie, dziekuje za mile slowa.

Zbyszku, to istniejacy naped DD z epoki. Samodzielnie takiego napedu bym nie opracowal. Mozliwe ze krecilby sie zgodnie z ruchem wskazowek zegara, i to juz bylby sukces. Na pewno nie byloby mowy o ciszy, braku wibracji i takiej plynnosci obrotow talerza. Dlatego wybralem naped opracowany przez specjalistow.
Podobnie rzecz ma sie z ramieniem. Korci mnie by zaprojektowac swoje ramie. Projekt 3D pewnie by powstal, bo papier czy Catia wszystko przyjmie. Problem bylby z wykonaniem tego. Tutaj jestem pod wielkim wrazeniem ramienia wykonanego przez Pawelca. Czapki z glow, bo to juz nie jest bulka z maslem.
"Life is too short for boring HiFi..."
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Gramofon DiY by Kangie

#8

Post autor: MISSE »

Ładny

tylko jedno ramię !!! przy DD można wpakować i 4 szt :pray:

z drugiej strony prawie każde 12" jest wisienką na torcie :drool:

miłego słuchania i zacięcia do dalszej syzyfowej pracy :clap:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Gramofon DiY by Kangie

#9

Post autor: Pawelec »

Jeżeli to konstrukcja Air Force One to czapka z głowy ;). Bardzo mi się podoba Twoje podejście do poszukiwań i własnych realizacji w pogoni za doskonałością :) .
Co do mojego ramienia to radzi sobie świetnie lecz cały czas nad nim pracuje. Jest problem faktycznie z wykonaniem niektórych bardzo precyzyjnych elementów. Na bazie tych doświadczeń, teraz bym troszkę zmienił konstrukcję łożyskowania ale to inny temat. Jak pozwolisz to jesienią (teraz brak czasu) skorzystam z Twoich doświadczeń bo będę pracował nad nowym pomysłem napędu (oczywiście adoptowany) i jego obudowy.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
qqrydza
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2015, 19:28

Gramofon DiY by Kangie

#10

Post autor: qqrydza »

Nie widać napędu i wyjść RCA.

:)

Pokaż.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon DiY by Kangie

#11

Post autor: Wojtek »

Serio interesuje Ciebie wygląd wyjść sygnałowych? O ile w ogóle występują w tym wypadku :)

Przewodu zasilania też nie widać :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Gramofon DiY by Kangie

#12

Post autor: kangie »

Ramiona z epoki firmy Audio-Technica mialy standardowe gniazda w dolnej czesci rurki pivotu ramienia. Przewody sygnalowe z jednej strony mialy 2xRCA i przewod masowy, a z drugiej strony wtyczke pasujaca do gniazda w rurce ramienia. Tak samo mam w AT-1007. Puszke z gniazdami RCA uwazam za zbyteczna. W przyszlosci planuje zakup podobnego przewodu wyzszej jakosci opartego na srebrze.

Przewodu zasilajacego na zdjeciu rzeczywiscie nie widac. Silnik zasilam bezposrednio zasilaczem zewnetrznym wtyczkowym pradu zmiennego firmy Tatarek.
Załączniki
20150620_123840-1-1-1.jpg
20150620_123840-1-1-2.jpg
20150620_123840-1-1-2.jpg (78.17 KiB) Przejrzano 3057 razy
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Gramofon DiY by Kangie

#13

Post autor: kangie »

Korzystam w chwili. Chata wolna. Można delektować się w pełni muzyką :)
Pozdrawiam melomanów zakręconych na punkcie gramofoniarstwa i nie tylko.
Załączniki
20150723_091703A.jpg
20150723_090708A.jpg
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
qqrydza
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2015, 19:28

Re: Gramofon DiY by Kangie

#14

Post autor: qqrydza »

Wojtek pisze:Serio interesuje Ciebie wygląd wyjść sygnałowych? O ile w ogóle występują w tym wypadku :)
:)
Bez nich wygląda podejrzanie.
:]

@kangie popłynąłeś.

:D

... napędu dalej nie chce pokazać.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 343
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Gramofon DiY by Kangie

#15

Post autor: Ukaniu »

qqrydza pisze: ... napędu dalej nie chce pokazać.
Ale to widać co to jest ;-) To napęd który w testach prasowych i pomiarach w/f nie wykazał mierzalnych wartości, do tego stopnia że testujący sięgnęli po specjalne wzorcowe płyty pomiarowe ...
Znaczy mnie się wydaje, że ja wiem :-) Ale ten profil, oj ten profil...
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
ODPOWIEDZ